ZïlHKZEESCHE COURANT. L886. No. 76. Woensdag 6 October. 89ste jaargang. i n n e n 1 a n 1 ZIERIK ZEE, 5 October 188 6. Ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer C. J. van den Bout als Heemraad van het Waterschap Schouwen, is de volgende voordracht opgemaakt: '1°. C. J. v. d. Bout, 2°. J. Kooiman, 3°. J. Hoogenboom Bz. In den toestand van den dijkval aan Borrendamme kwam tot heden geen ongunstige verandering. Dank zij het gunstige weer, konden de werkzaamheden tot afvlakken en overhalen van den dijk, waaraan ook Zondag gewerkt werd, met kracht voortgezet worden, zoodanig dat het binnenbeloop reeds over ongeveer 40 M. lengte tot hoogwater is verzwaard. Met het peilen van den voor-oever is men steeds bezig. Bij de Maandag gehouden besteding van Ruhr kolen voor eenige gemeente-inrichtingen is aannemer geworden de heer A. Flik weert voor 52 Cents per Hectoliter. Bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg zijn in 1885 736, bij die te Zierikzee 122 strafzaken behandeld. Het rijks-archiefgebouw te 's Hertogenbosch, eerst voor een jaar of vijf gezet, moet al vergroot gorden. De vorige archivaris heeft het trouwens reeds terstond voorspeld, dat het te klein zou zijn, toen tot over brenging van de oude rechterlijke archieven naar de rijksarchieven was besloten. Nu is een huis, daarnaast gelegen, aangekocht, en., zal tot vergrooting worden overgegaan, wat een som van f 36,000 zal kosten. Het onlangs vermelde plan tot reorganisatie van de Amsterdamsche chinine-fabriek is in eene Vrijdag gehouden vergadering van aandeelhouders goedgekeurd. De oude aandeelen zijn daarbij teruggebracht tot ongeveer het bedrag van het tegenwoordige actief, terwijl aan de nieuwe aandeelhouders bovendien eenige voorrang is toegekend bij de winstverdeeling. In het gebouw van het D. v. Z.-H. waren Vrijdag vele jubilarissen bijeen. Zoowel op het redactie-bureel als op de drukkerij werd de herinneringsdag in feeste lijke stemming herdacht. De hoofdredacteur, de heer Doorman, werd door zijn mede-jubilaris den heer Blok toegesproken met woorden van hoogachting en waar deering. Een van de andere leden der redactie huldigde daarop de verdiensten van den heer Blok. Aan den heer Doorman werd een fraaie boekenkast en aan den heer Blok een geschenk in zilver vereerd. Op de drukkerij, die in feesttooi was gehuld, werd het 25jarig jubilé van de zetters E. P. Hellendoorn, J. L. P. Trumpie en J. H. Meijer gevierd en werden ook de veteranen G. van de Vijver en W. T. Roest, die 48 dienstjaren tellen, herdacht. De grijze, maar nog krachtige Roest, sprak daar de jubilarissen toe en bood namens het personeel der drukkerij aan Helien doorn en Meijer armstoelen en aan Trumpie een horloge aan. De heer de Vieter had reeds eerder alle feest vierenden toegesproken en hun ieder een nieuw-zilveren koffie-servies vereerd. De jubilaris Meijer richtte daarna namens het personeel het woord tot den feestvierenden hoofdredacteur. Hij vertolkte de achting, die het per soneel den heer Doorman toedroeg, wiens vriendelijke omgang en hulpvaardigheid hij roemde. Vcid. Vrijdag zijn 24 personen naar den piocureur-generaal verwezen, beschuldigd van op 26 Juli in de Linden- straat en op de Lindengracht te Amsterdam, bij de ongeregeldheden in den Jordaan aldaar, de politie met steenen geworpen te hebben. Wij ontvingen het eertste nummer van Olympia, een weekblad gewijd aan de belangen der lichamelijke opvoeding van de jeugd en het volk, onder redactie der heeren J. S. G. Disse, L. D. Labberté en J. A. Bientjes. Wij wenschen dit blad, waarvan het eerste nummer er zeer goed uitziet, veel succes toe. De Voorzorgskas (caisse de prévoyence), door de Vereeniging van Letterkundigen gewild, is thans in beheer genomen door een Commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren: H. J. Schimmel, A. W van Megen; Mr. Gerard W. Schimmel; H. Th. Boelen en S. J. Bouberg Wilson, benevens Prof. Dr. P. van Geer te Leiden, als technisch adviseur. De voorzorgskas heeft uitsluitend ten doel, de schrijvers en dichters in de gelegenheid te stellen zich een pensioen te verwerven op den ouden dag en hen hetzelfde voorrecht te doen genieten, dat ook iederen beoefenaar der Zusterkunsten door de te hunne bate opgerichte Vereenigingen wordt verzekerd. Wie nadere inlichtingen of als donateur of als deelnemer wenscht toe te treden gelieve zich te wenden tot den heer A. W. van Megen, Vondelstraat 78 te Amsterdam, Secretaris der Commissie. Het jongstverschenen Rijkspolitieblad behelst een lange lijst namen van personen, die opgespoord moeten worden om de gevangenisstraf te ondergaan, die in de plaats treedt van de onbetaalde boete, hun wegens dronkenschap opgelegd. O. a. treft men de volgende voor dronkenlui vrij typische namen daarop aan, als W. S. Wijnman, A. Aanbidder, L. Cupido, W. Water man, Jan Bierhaalder, P. Droogmans, Manus Draaijer, H. Avontuur en W. Kwast. De Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal den 27 en 28 October te 's Graven- hage hare 5'le algemeene vergadering houden. Onder de ingekomen voorstellen komt een van de afdeeling Rotterdam voor, van den volgenden inhoud: De afdeeling Rotterdam stelt voor, om over 1887 eene extra-uitkeering van 10 pCt. der onzuivere in komsten der afdeelingen verplichtend te stellen tot vermindering van het bestaande tekort, aanwezig op den dag dat de algemeene vergadering in dit jaar gehouden wordt, en voorts dat dit voorstel ieder jaar op de agenda wordt geplaatst voor een volgend jaar, totdat dit tekort zal zijn aangezuiverd." «Plotseling?" luidt het opschrift van een artikel in het October-nommer van de Vracjen des Tijds, waarin mr. W. Heineken na te hebben aangewezen, dat ongeregeldheden als te Amsterdam hebben plaats gehad, de openbaring zijn van eene gesteldheid, waarvan wellicht de autoriteiten zich geen rekenschap weten te geven, maar die desniettemin een ontstaan en eene oorzaak hebben, die oorzaak tracht na te sporen. Hij zoekt de oorzaak van den geest, die zich toen onder de Amsterdamsche bevolking openbaarde, en van de beteekenis, die de beweging der zoogenaamde sociaal-democraten gekregen heeft, hierin, dat de politieke instellingen niet meer beantwoorden aan de verwachting, en dat de gekozen lichamen niet zijn wat zij in de allereerste plaats zijn moeten: eene vertegenwoordiging van het volk, de plaats waar zich de meenigen en verlangens kunnen doen gelden, welke bij het volk bestaan. De staatkundige toestand, waarin wij ons thans bevinden, wordt door hem vergeleken, met dien der Vereenigde Nederlanden even vóór den Belgischen opstand. «De persoonlijke verdiensten van Willem I waren niet in staat, zijn regeeringsstelsel te redden, dat niet voldeed aan het verlangen zijner onderdanen. Het heeft eerst in de Vereenigde Nederlanden, na 1830, ook in de noordelijke Nederlanden schipbreuk geleden. »De verlichting-methode van Willem I heeft bij de liberale partij navolging gevonden. Het verzet tegen eene doortastende verandering van het kiesrecht mag niet alleen worden geweten aan onwil om invloed uit handen te geven. Edeler beweegredenen zijn niet uitgesloten. Er bestaat vrees, dat de regeering in ver keerde handen wordt gebracht. Die vrees beheerscht reeds geruimen tijd onzen politieken toestand. Zij is de oorzaak van de onvruchtbaarheid van het parlement. Juist deze overweging echter behoorde tot inkeer te brengen. Waar geen resultaten zijn aan te wijzen, bestaat geen recht, aan medeburgers de gelegenheid te onthouden, hun invloed te doen gelden bij de re geling der gemeenschappelijke belangen. «Maar al zou kunnen worden beweerd, dat het tegenwoordig kiespersoneel beter is dan dat, wat een doortastende verandering ons zal brengen, dan zou toch het privilege niet mogen gehandhaafd worden. Het vertegenwoordigend stelsel eischt bij uitstek, dat het volk zich terugvinde in zijne vertegenwoordiging. Eene intellectueele despotie moge denkbaar zijn, een intellectueel parlementarisme is een onding en ondragelijk. Het vertegenwoordigend stelsel brengt mede, den Staat te beschouwen als eene verzameling van menschen, gedwongen om samen te leven, en met wier behoeften en gevoelens de regeering rekening moet houden. «In Nederland wil dit zeggen, dat een verstandig staatsbeleid behoort te aanvaarden eene oplossing van de moeielijkheden, welke ten aanzien van onderwijs en kiesrecht zijn ontstaan; dat afgetrokken bespiegeling, of individueele voorliefde op den achtergrond moet treden. «Het gevaar, aan eene minder goede oplossing ver bonden, is minder groot dan dat van geene oplossing. Het wordt hoog tijd, dat men zich èn ten aanzien van het onderwijs èn ten aanzien van het kiesrecht stelle op het standpunt van Thorbecke in 1848, toen hij, in strijd met zijne vroegere meening over het rechtstreeksche kiesrecht, de vraag stelde: niet welke oplossing de beste, maar welke de eenig mogelijke was." U. B. Het vervoer der Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij in het derde kwartaal bedraagt 2,884,439 passagiers tegen 2,779,895 in het tweede kwartaal. "Van Januari af bedraagt dit getal 7,502,737 tegen 7,552,883 op hetzelfde tijdperk van 1885. Twee Flakkeesche boertjes, die onlangs voor het eerst in Rotterdam kwamen, waren niet weinig ver wonderd, toen ze eensklaps bij het omslaan van den hoek van Hoofdsteeg en Mosseltrap een sproeiwagen zagen rijden. Ze hadden zoo iets nog nooit gezien. Gerrit, 't eerst van zijn verbazing bekomen, liep den wagen achterna en riep den voerman toe, dat er een lek in zijn voer tuig was en al 't water wegliep. Zijn makker Jan liep op zijn beurt Gerrit na, greep hem bij den arm en beet hem toe: «Stel je toch niet zoo dom aanBegrijpt je dan niet, dat dit expres wordt gedaan, om de jongens van achter den wagen te houden? De schrijver der Haagsche Kroniek in de N. Gr. Ct. zegt «Zooals ik u gemeld heb is Domela Nieuwenhuis in cassatie gekomen van het veroordeelend arrest van het hof te 's-Gravenhage. Een mijner vrienden, die hem, als oud-academievriend, over zijn proces sprak, antwoordde hij, dat hij zich over den afloop geenerlei illusiën maakte; hij kwam in cassatie, nu ja, omdat het geen nadeel kon doen, maar hij wist al te goed, dat men te blij was dat men hem nu in handen kreeg, om hem gemakkelijk los te laten." «Ik ga de doos in, zeide hij glimlachend, maar ik kan er tegen." Be Heraut zegt, dat de aandrang in de localen te Amsterdam, waarin de afgezette predikanten op treden, soms zoo groot is, dat meer dan eens personen 's morgens, met brood en water voorzien, van huis gaan, om den ganschen dag over te blijven, ten einde bij de avond-bijbellezing zeker van eene goede plaats te zijn. Men keert dan eerst omstreeks negen uur 's avonds in zijn woning terug, na eene afwezigheid van dertien uren. Naar aanleiding van een bericht omtrent eene ge neeswijze voor cholera, in 1884 uitgevonden door prof. Catani te Napels, en bestaande in onderhuidsche in spuitingen van water, zegt een O.-I. ambtenaar in het N. v. d. B. «Met eene dergelijke, zoo niet geheel dezelfde genees wijze zijn reeds vroeger proeven genomen op Java door den heer J. Godefroij, arts en officier van ge zondheid le klasse bij het O.-I. leger. Misschien zal de heer Godefroij, die naar men verneemt, zijn Euro- peesch verlof te Amsterdam doorbrengt, wel bereid worden bevonden om een en ander omtrent de resul taten zijner methode mede te deelen." Kunst, Wetenschap en Letteren. Uittreksel uit het Verslag van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. (Vervolg). De feitelijke uitkeering der Afdeelingen aan de Algemeene Kas is voor 1886/1887 op f 1,45 per Lid bepaald. In 1854 bedroeg- die uitkeering nog f 4 per Lid, en hoewel de uitgaven sedert dien tijd aanmerkelijk stegen, werd de uitkeering steeds ver minderd en klom het kapitaal der diverse fondsen desniettegenstaande van f 54,000 tot f 168,000 si pet. Hierbij merken wij op, dat van 1855 tot heden, door de Afdeelingen werd gestort a. aan feitelijke contributie 164,080,03 b. intreegeld, wetten en diversen 8,220,16 f 172,300,19

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1