Buitenland. Dinsdag avond zijn in de ruïne van het Kurhaus te Scheveningen eenige binnenmuren ingestort, kort nadat enkele werklieden, die daar binnen aan het ruimen waren, zich verwijderd hadden. In een coupé van den onderaardschen spoorweg te Londen vond men dezer dagen een Duitsch koopman bewusteloos liggen. Zijn hoofd droeg verschrikkelijke verwondingen, het bloed kleurde den vloer. Aanvankelijk dacht men aan een misdaad, doch het onderzoek heeft bewezen, dat de man door onvoorzichtig het hoofd buiten het portier te steken zichzelf de verwonding bezorgd heeft. Het blijkt uit een te Pesth ingesteld onderzoek, dat de daar heerschende cholera ontstaan is onder toe standen, welke de ziekte onvermijdelijk maakten. Sommige huizen in de stad zijn zoo overbevolkt, dat eiken nacht '100 tot 150 menschen op de binnen plaatsen te midden van allerlei vuil moesten slapen. In sommige kelders lagen 40 a 50 personen op den naakten vloer. In de arme wijken woonden dikwijls 28 a 30 personen in één kamer. In een huis vond men '187 personen over 12 kamers verdeeld. De ziekte blijft vrij hevig woeden. Dinsdag is te Madrid een jongmensch in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij in een der vensters van het paleis van generaal Pavia een dynamietpatroon nederlegde. De sterkendrank heeft te Groningen weder een slachtoffer geëischt. Ditmaal was het de vrouw van den pakhuisknecht Kr., een oppassend man met 3 kinderen. Alle middelen om het misbruik van het drinken van brandewijn tegen te gaan zijn bij dit mensch vruchteloos geweest. Eindelijk is zij in het water geraakt en levenloos opgevischt. In de Wagenaarsfcraat buiten de Muiderpoort te Amsterdam was de runderslager S. in den winkel bezig een stuk vleesch uit te snijden. Bij eene daarbij aangewende krachtsinspanning schoot het mes uit en drong zeer diep in den onderbuik. Het bloedverlies was vreeselijk, en hoewel vrij spoedig verschillende geneesheeren ter hulp kwamen, was binnen enkele uren de oppassende man niet meer. Eene vrouw en twee jonge kinderen iaat hij na. Aan booid van het kolenSchip «Heinrich", liggende aan de Zuidblaak, ontstond tusschen den schipper en zijn knecht twist, doordat laatstgenoemde zijn dienst wilde verlaten. In het vooronder was hij reeds bezig zijn goed bijeen te pakken, toen de schipper hem in drift met een beitel aan het hoofd eene verwonding toebracht. Men moet maar ongelukkig wezenBij den horloge maker Yerheijen, op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, die eenigen tijd geleden op zoo onaangename wijze met de paneelzagers Lavertu kennis maakte, heeft nu een krankzinnige met een pook de ruiten stuk geslagen. Daarbij bleef het echter niet, want hij sloeg maar rond, met het gevolg dat vijf en twintig- gouden en zilveren horloges min of meer zwaar zijn beschadigd. De dader is in bewaring genomen. Fr ankrij li. Te Carcassonne is Zondag een standbeeld van Barbes, die eenige jaren geleden te 's Gravenhage is overleden, onthuld. Barbes wordt staande voorgesteld, in peinzende houding. De linkerarm rust op de heup, de rechterarm is in de opening van een lange jas gestoken. Een geweer rust tusschen de beenen. Het voetstuk heeft tet opschrift: «Aan Barbes Vrij te leven of te sterven." Het beeld is vervaardigd door Falguières. Te Luc-en-Diois is voor een paar dagen op plechtige wijze een begin gemaakt met liet doorsteken van den Col-de-Cabre, aan de grenzen der departementen Dróme en Boven Alpen, om er een spoorweg-tunnel aan te leggen ter lengte van 3800 meter. Dat werk zal een der gewichtigste zijn op de strategische lijn, die Midden-Frankrijk, over Gap en Briangon, niet Italië verbindt. Bij den feestmaaltijd, die te dezer gelegenheid plaats vond, heeft o. a. de afgevaardigde Faure, vroeger ondersecretaris van Staat voor koloniën, het woord gevoerd. Met eene toespeling op het Italiaansch-Duitsche bondgenootschap, gaf hij de hoop te kennen, dat de Latijnsche rassen zich zullen aaneensluiten. In deze hoop moge de nieuwe weg naar Italië hoofdzakelijk bevorderlijk zijn aan de vriendschappelijke betrekkingen en de ontwikkeling van het handelsverkeer tusschen Frankrijk en Italië. J3u.it sclila xi ei Uit Varzin wordt gemeld, dat Bismarcks gezondheid op zijn landgoed veel is verbeterd, doch dat hij waarschijnlijk niet vóór het volgend jaar naar Berlijn zal terugkeeren. Er wordt groote haast gemaakt met de vervaardiging van repeteer-geweren voor het leger. De Beiersche geweerfabriek te Amberg is vergroot; er zijn 600 nieuwe werklieden aangenomen. De Munchener Allgemeine Zeitung bevat een artikel van prof. Vambery, die beweert, dat een oorlog tusschen Rusland en Engeland op zijn minst nog twee jaren uitgesteld moet worden, indien beide partijen voor den strijd gereed kunnen zijn. De Russen mogen in Bulgarije de overwinning op Engeland behaald hebben, in Azië daarentegen zijn de Engelschen hun voor, en er is dus nog geen grond voor het beweren, dat Rusland nu, na op het Balkanschiereiland een goeden zet gedaan te hebben, de partij reeds zoo goed als geheel van Engeland gewonnen heeft. Men heeft veel ophef gemaakt van de voltooiing van den Russischen spoorweg vaar Merw. Prof. Vambery echter toont in bijzonderheden aan, dat die weg nog lang niet gereed is voor eene zoodanige explotatie als voor een weg van strategische beteekenis noodig zal zijn. Daarbij komt nog, dat de Russen allerlei moeielijkheden hebben te overwinnen in Bochara, Chokand en Khiva, waar het ver van rustig is. De Engelschen daarentegen hebben, na »het bloedblad van Pendjeh" waar de Russen eene viervoudige overmacht bezaten en de Afghanen volstrekt niet de aanvallers geweest moeten zijn in de Afghanen getrouwe bondgenoten gekregen. Zelfs diegenen onder de Afgliaansche mannen van invloed, welke jaren lang aan Ruslands zijde stonden, zijn thans bekeerd. Dientengevolge worclt de aanleg van een spoorweg naar Kandahar, in verband met het versterken der tegen Rusland bestemde verdedi gingslinie, ijverig voortgezet en »de Russische zet in Bulgarije" kan door Engeland met «wellicht nog belangrijker bewegingen" op het Oostersche schaakbord worden beantwoord. 3894 Gewone Leden (onder welke 45 Donateurs). 219 Leden-Kunstenaars. Alzoo 4113 Contribueerende Leden. Wijders 113 Honoraire 31 Correspondeerende 35 Leden van Verdienste. 1 Buitengewoon Eerelid (Z. M. den Koning). Zamen dus 4293 Leden, terwijl steeds aan 't hoofd der lijst der Eereleden geschreven blijft wijlen A. C. G. Vermeulen, Stichter der Maatschappij. Het Lidmaatschap voor de Afdeeling Zierikzee (in 1853 opgericht en dus één der oudsten) bedraagt f 5 per jaar, benevens voor het eerste jaar entree enz. f 2,50. Het jaar begint 1°. September en kan het Lidmaatschap vóór '1°. Mei worden opgezegd. Wij noodigen velen onzer stad- en landgenooten uit, Lid onzer Afdeeling te worden. Zij zullen zich hun Lid maatschap niet beklagen. Ougelukken, Kampen, Misdaden, enz. Van de troepen, die thans in Overijsel oefeningen houden, zijn Dinsdag te Zutfen drie huzaren in het hospitaal gebracht. De een had een slag van het paard in het aangezicht gekregen, waardoor wang en kin ernstig gewond warende tweede was van zijn paard gevallen en had een arm gebroken; de derde was door een schot los kruit aan het been gewond. In de Hemsterhuisstraat te 's Hage viel Woensdag middag een bloempot uit een kozijn. Een meisje, dat voorbijging, kreeg die op het hoofd. Vrij ernstig gewond werd zij naar de ouderlijke woning gebracht. Het toeval kan iemand somtijds minder aangename poetsen spelen. Dit ondervonden dezer dagen te Diepenveen twee stroopers, die hun geluk beproeven wilden. Zij hadden daartoe, zonder iets van elkanders plannen te weten, toevallig hetzelfde terrein gekozen. Een hunner, het lange wachten moede, wil naar huis terugkeeren, doch wordt onderweg onverwachts ge troffen door een schot van den ander, die, achter de struiken verscholen, van zijn collega allees de klompen ziende, deze bij het onzekere maanlicht voor een haas aanzag en zijn kans meende te moeten waarnemen. Dat het schot goed gericht was, bleek uit het aantal hagelkorrels die doel troffen, zonder echter bepaald ernstig te verwonden. De ontploffing van mijngas in de mijn «Consolidation" bij Essen aan de Roer heeft aan 50 menschen het leven gekost, terwijl van de 16 gewonden drie geene hoop op herstel geven. Tijdens de ontploffing, die op eene diepte van 435 meter plaats greep, waren 4-20 mijnwerkers aan den arbeid. Een der geredden verhaalt, dat het vrij plotseling opkomende mijngas zijn ontsnappen uit de spleten der mijngangen door een aanhoudend gefluit van verschillende toonhoogte aankondigde. Er kwam een man met eene mijnlamp, de geheele ruimte werd met eene donkerblauwe vlam vervuld en onmiddellijk daarop vervulde eene ontzettende luchtdrukldng alles in den omtrek. De helft der dooden zijn door brandwonden, de overige door ver stikking om het leven gekomen. In de O. Z. Kapelsteeg te Amsterdam heeft Zaterdag avond een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en huzaren. Een tiental politie-agenten was noodig om de orde te herstellen, doch slaagden daarin niet dan nadat van weerszijden eenige personen ver wondingen hadden bekomen. Een paar huzaren verloren hun wapenen in den strijd. Aan boord van de Maandagavond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mailboot «Willem Prins van Oranje", zat een met den trein van 9 uren aan gekomen, door zijne dochter begeleid passagier in de voorkajuit een glas bier te drinken, toen hij plotseling dood neerviel, waarschijnlijk door eene beroerte ge troffen. Toen de herhaalde pogingen om hem in het leven terug te roepen, niet mochten baten, wilde men het lijk aan wal brengen, maar op dringend verzoek van de dochter werd daarvan afgezien en het lijk in de mailkamer neergelegd, terwijl der dochter een van de officiers-kajuiten werd ingeruimd. In Artis te Amsterdam kregen twee olifanten deze week ongenoegen, of wel, zij raakten aan het stoeien, maar dit ging zoo levendig toe, dat een der beide beesten, die met het achterdeel van zijn slank lichaam tegen het hek van het hok aankwam, daarvan een gedeelte omwierp. Eene vrouw werd aan het hoofd en een jongen aan een der beide beenen gewond, doch verder had dit ongeval geen gevolgen. Spanj e. De krijgsraad, die Villiacampa moet richten, bestaat uit zeven generaals. Den beschuldigde is een advocaat toegevoegd. Op de grenzen is na het laatste opstandje alles verder rustig gebleven. In een telegram, dat van de Fransche grenzen is verzonden, zegt de Madridsche correspondent der lndép. Beige: In de provinciën verlangt men de begenadiging der muiters van '19 Sept. Op de ver ontwaardiging van het eerste oogenblik is medelijden gevolgd; men herinnert zich, dat de tegenwoordige aanvoerders der armee indertijd ook muiters zijn geweest. Zelfs in de hoofdstad gelooft men, dat de executie der schuldigen thans veel moeielijker zal zijn, dan onmiddellijk na het oproer. De bisschop van Madrid en vele aanzienlijke personen doen, wat zij kunnen, om het gouvernement tot zachtmoedigheid te bewegen. Ongelukkig is uit de instructie van het proces gebleken, dat het een zeer ernstig complot is geweest. De beweging, georganiseerd door agenten van Zorrilla, had eene groote uitbreiding moeten aannemen; zij is mislukt, omdat zij te Madrid eenige dagen voor het bepaalde oogenblik is uitgebarsten. Deze ontdekkingen schijnen het kabinet te versterken in zijn besluit, zonder genade tegen de insurgenten te werk gaan. JtaJie* Het Italiaansche Parlement zal ditmaal vroeger dan gewoonlijk bijeenkomen, namelijk reeds in het begin van November. Als reden geeft do Diritto op, dat de minister van oorlog met het oog op den emstigen politieken toestand eene aanzienlijke verhooging der begrooting van oorlog zal vragen en dat men den afgevaardigden gelegenheid wii geven, daarover grondig te beraadslagen. Bij de tegenwoordig in Italië heer schende stemming valt er niet aan te twijfelen, dat de verlangde meerdere uitgaven zullen worden goed gekeurd, ofschoon de financiën van Italië er onder zullen lijden. Gemengd Kuitenlandscii Nieuws. Sarah Bernhardt heeft het er op gezet om het publiek nogmaals versteld te doen staan. De buiten gewone vrouw gaat dertig dagen vasten, gelijk Italië's groote zoon, de Milaansche dokter Succi. De lauweren van den vrij willigen hongerlijder staken haar de oogen uit, en zij wil bewijzen dat niets de groote tragédienne onmogelijk is. Met ingehouden adem, doch met een bang gevoel om het harte, zegt Figaro volgt Frankrijk de grootsche onderneming zijner heldhaftige tengere dochter.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3