maatschappij tegen alle mogelijke ongelukken, die verkregen mochten worden bij het verrichten van werkzaamheden in dienst der maatschappij. Een werk man b.v., die door een ongeluk tijdelijk ongeschikt is zijn werkzaamheden te verrichten, ontvangt elke week een te bepalen som, en zoo het ongeluk den dood ten gevolge heeft, ontvangt de weduwe gedurende een geheel jaar het volle weekloon van den overledene. De uitkeeringen geschieden zonder bezwaren voor de beambten en worden bestreden uit de kas der maatschappij. Van den 19 tot en met den 27 September zijn langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 76 stoom- en 17 zeilschepen, en vertrokken 67 stoom- en 12 zeilschepen. Door wijlen mevr. de wed. I. D. Thibaut Matthyssen is aan de diaconie der Ned. lierv, gemeente te Middelburg 1000, vrij van rechten, vermaakt. Te Deventer wordt door verscheiden slagers puik rundvleesch verkocht zonder been voor 35 ct. en met been voor 30 ct. per half kilo. Door een inwoner uit 's IJage is in een polder onder Zoetermeer een snoek gevangen, wegende niet minder dan 14 pond. Kenners beweerden, dat het dier 10 jaar oud was. Te Renkum wilden Maandagavond twee personen van elders aan de huizen der ingezetenen en op straat het weekblad Recht voor Allen kosteloos uitdeelen. Een aantal jongelieden wilde hen onmiddellijk doen vertrekken, en daar niet spoedig aan deze aanmaning gevolg gegeven werd, zijn de vrienden van Recht voor Allen de gemeente uitgeklopt. De Courrier du Limb, wijst op eenige gasprijzen in verschillende steden van ons land. Te Utrecht betaalt men 5 cent per kub. meter, te Leiden 6, te Arnhem, 's Bosch, Rotterdam en Zwolle 7, te Groningen 7%, te Delft, Dordrecht, Leeuwarden, Maastricht en Zutfen 8, te Amsterdam, Den llaag, Haarlem, Middelburg en Schiedam 9 cent. Daar de exploitatie overal ongeveer evenveel zal kosten, blijkt hieruit, doet de Courr. du Limb, opmerken, dat men overal, evenals te Utrecht, voor 5 cent gas zou kunnen leveren. Over het vervoer van een kanon wordt uit Maastricht het volgende geschreven: Zaterdag werd op de lijn der Grand Central Beige een kanon vervoerd van meer dan gewone afmetingen. Het stuk, dat een zwaarte heeft van '120,000 kilo, was afkomstig uit de fabrieken van Krupp te Essen en bestemd voor Italië. Daar het stuk geschut vervoerd werd op een stel ijzeren waggons, die bijzonder daarvoor vervaardigd zijn en met hun last ongeveer 230 ton gewicht hebben, had de spoorwegmaatschappij in Duitschland het vervoer geweigerd. De maatschappij der Grand Central Beige nam het vervoer op zich, nadat op eenige punten proeven genomen waren, waarbij bleek dat èn weg èn bruggen de noodige draagkracht bezaten. De beide aaneengekoppelde wagens, die het gevaarte droegen, loopen op zestien assen, die vier aan vier een zoogenaamde truc vormen, die draaien kan. Wanneer het vervoer tot Antwerpen zonder bezwaar geschiedt, zullen nog drie dergelijke stukken geschut uit de werkplaatsen van den ijzerkoning volgen. De herbouw van het Kurhaus zal hoofdzakelijk dooi de Maatschappij Zeebad Scheveningen" in eigen beheer geschieden. Naar men verneemt stelt de justitie een streng onderzoek in naar de oorzaak en den persoon aan wien de brand in het Kurhaus te wijten was. Art. 158 van 't nieuwe Strafwetboek bedreigt straf tegen hem of haar aan wiens of wier schuld brand te wijten is. Dr. Kuyper klaagt in zijn jongste brochure over een min-heusche bejegening, welke hem zou ten deel gevallen zijn toen hij in de Willemskerk te 's-Graven- hage onlangs voor de Synode verscheen. Het slot van zijn verhaal luidt woordelijk als volgt: »Zoo ver ging dit zelfs, dat ten slotte alle vorm van beleefdheid uit het oog wiei'd verloren, en er zelfs geen koster Van Poeteren meer was, om hem den weg te wijzen bij liet heengaan. Alleen kon Dr. Kuyper in den langen corridor zijn weg trachten te vinden. Zelf moest hij de buitendeur open doen. En toen hij de zware deur van de oude Kazerne, waar eens de dragonders door binnenreden, achter zich toetrok, kwam er een gevoel over hem, alsof hij uit een muf en vunzig praalgraf in de frissche lucht der vrijheid terugkeerde. Toen wandelde hij naar Scheveningen op. Daar stond de aangrijpend aandoenlijke ruïne van het in rook en vlam opgegane Badhuis. En nu, Synode en Ruïne, het bleef al één gedachte. Want ook uw Kerkmuren, o, Synode, staan er nog, en door de vensternissen kan men nog naar binnen gluren, maar binnen die wanden is het ook bij u al uitgebrand, zoo pijnlijk ledig en verkoold." Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant in België, is daar te lande de in- en doorvoer van varkens en versch varkenvleesch uit Nederland verboden. Het Hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij van Tuin bouw zal zich tot de Regeering wenden, ter verkrijging van een postpakketdienst tusschen Nederland en de Koloniën. Naar aanleiding der aanbesteding, 20 dezer gehouden vanwege het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, voor den ijzeren bovenbouw voor de brug over de Oude Maas, nabij de haven van Barendrecht, heeft het be stuur der Vereeniging van en voor Industriöelen een adres gericht aan heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarin wordt opgemerkt dat uit den afloop der aanbesteding van bovengenoemd werk, begroot op f 290.000, gebleken is, dat onder de '15 inschrijvingen niet minder dan zes Nederlandsche firma's aan de inschrijving deelnamen, en dat allen beneden de begrooting blijven; dat dit inzonderheid ook het geval is met de inschrijving van de heeren F. Kloos en Zonen te Alblasserdam, welke f 65.850 minder dan het begrootingscijfer bedraagt dat evenwel de laagste inschrijving is van de Aktien- Gesellschaft Harkort te Duisburg, te weten 218.074, terwijl de firma Kloos en Zonen f 224.150 vraagt; dat dit verschil echter van f 5176 ter nauwernood 2pCt. haalt, en bij den heerschenden werknood het even wenschelijk als billijk mag worden geacht het werk aan den minsten Ned. inschrijver te gunnen, te meer daar deze meermalen door de levering van soort gelijke werken bewezen heeft daartoe volkomen berekend te zijn. Op grond van een en ander verzoekt het bestuur de Gedep. Staten het werk te gunnen aan de firma Kloos en Zonen. Men leest in het A. D. v. N.-J. »Wij hebben voor eene maand in eenigszins ruimer mate dan anders de toegevendheid onzer lezers in te roepen. Door de uitvoering van het bekende vonnis zal de uitgever-hoofdredacteur van dit blad eene maand lang in de onmogelijkheid zijn, aan de redactie mede te werken. Niet alleen dat volgens de Indische wet de redacteurs, die een vonnis van gevangenis ondergaan, geheel gelijk gesteld worden met de veroordeelden wegens misdrijven van détit commun en acht uren per dag met hand werk worden bezig gehouden, maar het hoofd van plaatselijk bestuur, die over door- of terugzending van alle brieven van gedetineerden beslist, heeft instructies ontvangen, waardoor hij zich niet gerechtigd acht om de doorzending toe te laten van eenig geschrift, 't welk kan vermoed worden voor eene courant bestemd te zijn. Vroegere groote faciliteiten, aan destijds met ge strafte redacteurs gegund, waardoor de straf min of meer illusoir werd, schijnen de aanleiding te zijn tot deze voorschriften. De aldus tot het uiterste doorgevoerde tijdelijke afwezigheid van den hoofdredacteur zal echter de ver schijning van het Algemeen Dagblad niet storen." Het W. v. h. R. had, nu de rechter zelf erkende, dat bij den veroordeelde geen bedoeling was om te smalen en deze zich zelfs in een van den schrijver afhankelijke verhouding bevond, verwacht, dat eene volgende mail het bericht zou brengen, dat den heer l'Ange Iluet door den gouverneur-generaal gratie zou zijn verleend. In plaats daarvan bleef de opgelegde straf ook in hooger beroep gehandhaafd en de jongste Indische mail bericht nu, dat het door den heer l'Ange Iluet gedane verzoek niet alleen is afgewezen, maar dat hem het recht is ontzegd, gedurende zijn straftijd eenigen intellectueelen arbeid te verrichten, zoodat hij, veroordeeld wegens eene drukpers-vervolging, op vol komen dezelfde wijze in de Indische gevangenis zal worden behandeld als ieder, die veroordeeld wordt ter zake van gewoon misdrijf. Zóó schrijft men er bij brengen dit de Indische gevangenis-reglementen mede. Maar als de gevangenis-reglementen dit medebrengen, dan zijn zij noch humaan, noch rechtvaardig, noch staatkundig, en zou de Indische landvoogd een goed werk doen om ze te veranderen. In geen geval kan het rechtvaardig en aan het gezag bevorderlijk worden genoemd, wanneer men iemand van goeden naam, die alleen de onvoorzichtig heid beging een stuk in zijne courant op te nemen, zonder het na te lezen, in de gevangenis opsluit op gelijke wijze als dengeen, die zich aan den eigendom van een ander heeft vergrepen of opzettelijk diens eer heeft aangetast. Kunst, Wetenschap en Letteren. Bij den aanvang van het maatschappelijk jaar 1886/7 der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, (zij beleeft haar 58e levensjaar), is het niet ondienstig te wijzen op: Doel en werkzaamheden. De Maatschappij tracht de Toonkunst in Nederland te bevorderen, inzonderheid door: a. Aanmoediging der Compositie, o. a. door het toekennen van Eerepremiën aan Componisten. b. Bevorderen van Muziek-Onderwijs in 't algemeen en Volkszang-Onderwijs in 't bijzonder. c. Ilooger opleiden van veelbelovenden voor de Toonkunst. d. Ondersteunen van Toonkunstenaars en hunne nagelaten betrekkingen. e. Houden van Muziekfeesten en Afdeelings-uitvoe- ringen. f. Aanmoediging van het beoefenen der Muziek geschiedenis. g. Instandhouden en uitbreiden der Bibliotheek. Lidmaatschap. Plaatselijke Afdeelingen. Contributie en Intreegeld volgens Huishoudelijk Reglement. Intreegeld en Wet f 1,25. Algemeene Afdeeling (voor Plaatsen waar nog geen Afdeeling is en voor alle Kunstenaars in den Lande). Contributie f 6 's jaars (welke gestort wordt in het Kunstenaarsfonds). Intreêgeld f 1,25. Vrachtvrije aanmelding bij Dan. de Lange, Amsterdam, met toe zending van een postwissel voor het bedrag. Opzegging van Lidmaatschap moet geschieden vóór 1 Mei. Rechten der Leden. a. Persoonlijken toegang tot de Muziekfeesten en Algemeene Vergaderingen der Maatschappij en tot de Huishoudelijke Muziekfeesten en Uitvoeringen van elke harer Afdeelingen: onder voorbehoud evenwel van 't bepaalde in Art. 23 der Wet en in Art. 7 van Reglement III. b. Kosteloos ontvangen van de Geschiedenis en Handelingen. c. Voor halven handelsprijs kunnen verkrijgen, wat door de Maatschappij wordt uitgegeven. Rechten der Afdeelingen. a. Kosteloos gebruik der 31,000 gekost hebbende) Bibliotheekdie ruim 2800 Boekwerken en Composition bevat; van welke c.a. 1000 Koor- en Orkestwerken, in Partijen en Stemmen aanwezig. b. 't Beschikken over een Crediet, tot het geven van Jaarlijksche of Algemeene Muziekfeesten. c. 't Erlangen van Subsidiën tot het oprichten van Muziekscholen d. 't Voordragen van een jeugdig kunstenaar tot het (na Examen) ontvangen eener Subsidie tot hoogere opleiding. e. 't Verzekeren van Eerepremiën aan ten uitvoer gebrachte werken van levende Componisten. f. Tegemoetkoming in Reiskosten voor de Afge vaardigden ter Algemeene Vergadering. Kunstenaarsfonds. Kapitaal f 74,000.2 ya pCt: behalve uit Legaten en Donatiën, ééniglijk bijeengebracht uit de middelen der Maatschappij en de opbrengst van Muziekuitvoe ringen ten bate van dat Fonds. Pensioenen aan Kunstenaars en hunne Weduwen of betrekkingen: sedert '1851 f 56,789,25 in 't afgeloopen jaar f 3165,50voor 't volgend jaar beschikbaar f 3210. De éénige vereischte voor een Kunstenaar is, dat hij Lid zij van de Algemeene Afdeeling. Muziekfeestenfonds. Kapitaal f '10,000.2ya pCt. en een Beschikbaar Saldo van f 4711.64. O n d e r w ij s f o n d s. Kapitaal: f 11.000.V/2 pCt. en een Saldo van f 1481.61. Reservefonds. Kapitaal: f 73,000.2ya pCt. De Rente dient tot bereiking van de Oogmerken der Maatschappij en 't daardoor stadig doen verminderen der Contributie aan de Algemeene kas: (oorspronkelijk f 4.nu reeds gedaald tot f 1.45 per Lid. Bij onverhoopte ontbinding der Maatschappij vloeit dit Fonds in het Kunstenaarsfonds. Volgens het Algemeen Verslag der Algemeene Vergadering te Dordrecht, den 5 Juni j.l. uitge bracht, heeft de Maatschappij 20 Afdeelingen, te zamen tellende

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2