ZIERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 75. Zaterdag 2 October. 89ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 October 188 6. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van Iïoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen is, na onderzoek der geloofsbrieven, als zoodanig toe gelaten de heer Chr. Groeneveld de Kater. Verder is bepaald, dat genoemde heer zitting zal hebben tot 1 Nov. a.s. en alzoo vóór dien tijd eene nieuwe ver kiezing moet plaats hebben. De rekening over '1885 sluit met een batig saldo van f 29,884,45 y2, terwijl het Reservefonds op 15 Sept. 1.1. bedroeg f 109,082,88. liet Dijkgeschot wordt verminderd met 65 cents per Hectare. Aan de directie is voor 1887 wederom toegestaan een tijdelijk crediet van f 10,000. Op een verzoek der gemeente Haamstede om de jaarlijksclie toelage voor den door haar gemaakten Grintweg met f 50 te verhoogen, wordt gunstig be schikt, en alzoo deze bepaald op f 150. Tot lid der Commissie tot onderzoek der rekening en begrooting van dit Waterschap wordt, in plaats van den heer J. M. de Glopper, die aan de beurt van aftreding was, benoemd de heer D. Hocke Dz. en als plaatsvervanger de heer J. Iloogenboom Bz. De gemeenteraad te Veendam heeft in beginsel besloten tot invoering eener progressieve inkomsten belasting. Te 's Gravenhage roept men belangstellenden op tot bespreking van het plan der oprichting van een cursus in het dierlijk magnetisme. Naar aanleiding van onze artikelen over Hugo de Groot en de bijzonderheden over de kist en de familie portretten, deelt men ons nog de volgende belang wekkende bijzonderheid mede: Jhr. mr. Th. L. L. Prins, te Haarlem, heeft in zijn bezit het metselaarsbuis, waarin Hugo de Groot ont vlucht is, en van de portretten in olieverf dat van zijn zoon mr. Pieter de Groot en diens huisvrouw Agatha van Rijn. Deze voorwerpen zijn in de familie Prins gekomen door aanhuwelijking. Een der dochters van Pietèr de Groot was namelijk gehuwd met Adriaan Prins, zoon van den Rotterdamschen burgemeester Prins, van wien mr. Prins voornoemd rechtstreeks afstamt. Aan de echtheid van het buis valt niet te twijfelen. Dagbl. De Nederlandsche Journalistenkring benoemde in zijn Zondag j.l. te Amsterdam gehouden vergadering den aftredenden voorzitter, den heer A. G. C. van Duijl, bij acclamatie tot eerelid van den kring, als eene erkenning zijner veelvuldige diensten bij de op richting en later als president aan den kring bewezen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. de Veer, hoofd-redacteur van het N. v. cl. D., voorzitter dr. Lamping, mr. A. Polak, J. D. Doorman, G. Keiler, dr. Vermeulen, J. W. R. Gerlach, W. M. Der Kinderen en D. A. Van Waalwijk. Van het Maandblad in het belang der opvoeding van weezen is het eerste nommer verschenen. Het blad staat onder redactie van den directeur der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huis gezin, den heer M. W. Scheltema Ez., en den heer D. Hendrikus Idsinga. Naar de N. R. Ct. verneemt, is thans het koninklijk besluit geteekend, waarbij aan prof. Pekelharing en dr. Winkler te Utrecht wordt opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de berri-berri-zieke in Nederlandseh-Indie. De beide geleerden zullen zich op 25 October te Marseille inschepen aan boord van het stoomschip »Prins Alexander", hetwelk op 13 October uit Amsterdam vertrekt. Verder verneemt men, dat dr. C. Eykman, officier van gezondheid bij het Nederlandsch-Indische leger, met opoffering van den verderen tijd van zijn verlof, zich tegelijk met de heeren Pekelharing en Winkler naar Indië zal begeven, en, aldaar aangekomen, waarschijnlijk hun ter adsistentie zal worden toegevoegd. De Delftsche Courant heeft een feestnummer gewijd aan Hugo de Groot, bij gelegenheid van de onthulling van diens standbeeld, dat in zijn geheel met het voetstuk door zincographie in dat nommer is afgebeeld. De Katholieke Illustratie heeft eene houtgravure, alleen van het beeld, die grooter en meer uitgewerkt is. De 51e algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, welke te 's Gravenhage gehouden zal worden, is vastgesteld op Woensdag 27 en Donderdag 28 October e.k. Met het stoomschip »W. A. Scholten", kapt. Stenger, van New-York, zijn Zaterdag 11 September te Rotterdam aangekomen J. en Jac. van 't Lindenhout. De heer J. A. De Bergh is van zijne reis rondom de wereld weder in het vaderland teruggekeerd. Zaterdagavond verspreidde zich te Zwolle het gerucht, dat de heer Domela Nieuwenhuis in de uitspanning »de Bierton" een lezing zou houden. Later vernam men, dat de eigenaar Maten geweigerd had, zijn locaal beschikbaar te stellen. Daarop werd besloten, de bijeenkomst te doen houden ten huize van den kleermaker G. van den Berg (vroeger huisbewaarder bij wijlen mevr. Wielandt), woonachtig in een der arbeiderswoningen in het achterste gedeelte der voor malige boterfabriek aan den Schellerweg. Veel ruimte liet deze localiteifc niet toe. Omstreeks half tien heeft de heer Nieuwenhuis ruim een half uur gesproken en zijne bevreemding te kennen gegeven, dat de politie ook daar tegenwoordig was overigens heeft hij zich bepaald tot eene algemeene opwekking tot vereeniging ter bekoming van algemeen stemrecht, en verder zijn bekende theorieën verkondigd over een meer evenredige verdeeling der aardsche goederen en eene billijke tegemoetkoming in de nooden van den werkman. Over 't geheel onderscheidde zich 't gesprokene door groote gematigdheid. Omstreeks kwart over tien is de vergadering uiteengegaan en heeft de heer N. in de zeer nederige woning van v. d. B. den nacht verder doorgebracht, om Zondagochtend met den eersten trein naar Groningen te vertrekken, waar hij dien dag te half twaalf zou optreden. Een zestal personen uit den werkenden stand vergezelde hem naar het station. Zw. Ct. Naar de N. R. Ct. verneemt is het poolschip Willem Barents", na eenigen tijd zonder emplooi gelegen te hebben, thans cloor de firma Herfst en Bentfort te Rotterdam voor rekening eener Engelsche reederij aangekocht. Alhoewel het schip niet voor een wetenschappelijk doel zal worden uitgerust, blijft dit sterke vaartuig toch bestemd voor de vaart in de Noordelijke Poolzee, en wel voor den pelterijhandel op Baffinsland en Groenland, zoomede voor de uitoefening der walvisch- vangst. Maandag stond voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht de predikant Vlug, wegens verstoring van de godsdienstoefening te Leiderdorp. De eisch van het openbaar ministerie is 45 dagen gevangenis. Mr. Vaillant, de verdediger van beklaagde, betoogde, dat de eigenlijke godsdienstoefening niet was gestoord en dat de heer Vlug van zijn wettig recht had ge bruik gemaakt, op grond waarvan hij vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging vroeg. Maandag uitspraak. Wegens de behandeling van het geding tegen ds. Vlug voor de rechtbank te 's-Hage had de Christelijke school te Leiderdorp Maandag vacantie, ten einde de onderwijzers gelegenheid te geven de verschijning van ds. Vlug voor de rechtbank te aanschouwen. Omtrent de in den loop van het volgend jaar in dienstkomende drie dagstoom|)ooten der stoomvaart maatschappij Zeeland" is de Micld. Ct. in staat gesteld thans iets naders mede te deelen. De stalen rader booten, die zooals vroeger reeds werd vermeld, de namen «Nederland", «Duitschland" en «Engeland" zullen dragen, worden bij de Fairfield Shipbuilding en Engineering Company, vroeger John Elder en Co., te Govard bij Glasgow, gebouwd. De totale lengte bedraagt 300 voet, de breedte 35' 3IJ en de diepte (d. w. z. van den kiel tot aan het dek) 23J 3 Engelsche maat. De voorsteven is recht, terwijl de spiegel eenen elip- tischen vorm heeft. De machines zijn oscilleerend, d. i. met beweegbare cylinders van veel vermogen. Behalve een groot dekhuis, waarin een zitsalon met schilderijen van Nederl. kunstenaars versierd, eene rookkamer en eenige afgescheiden kajuiten, zijn er op het hoofddek een groote eetsalon, 50 X 33 voet lang en 9' hoog, eene gemakkelijk ingerichte dames-kajuit, toilet-kamers enz. Onder de brug is op het dek eene restauratie en op het voordek eene kajuit voor 2e klasse passagiers met dames-salon. Een groot promenadedek stelt de reizigers in de gelegenheid bij goed weder de zeelucht te beschouwen. Evenals op de nachtbooten wordt in de verlichting door electriciceit voorzien. Behalve de kajuiten in het dekhuis zijne geene kajuiten met slaapplaatsen aan boord, wijl de booten slechts bij dag zullen dienst doen. Dat de nieuwe booten, evenals de thans bestaande, die van alle andere stoomvaartlijnen op Engeland zullen overtreffen, wat inrichting, groote en snelheid betreft, is onnoodig te Gedurende de maand Aug. j.l. zijn in de rijks postspaarbank ingelegd f 596,423,28, terugbetaald f 333,901,595. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 262,521,685. Aan het einde der maand Juli j.l. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 7,795,260,59, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers op ultimo Augustus bedroeg 8,057,782,275. In den loop van Augustus zijn 2882 nieuwe boekjes uitgegeven; 741 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 131,158 in omloop waren. De Echo wijst, als een gelukkig verschijnsel in dezen tijd van tegenspoed en malaise, op het aanzienlijk saldo, dat de inleggers bij de Rijks-postspaarbank in vijf jaren tijds hebben laten staan. Nu reeds bedraagt dit meer dan 7 millioen gulden, en telken jare wordt het grooter. De inrichting van de bank wordt door de Echo eene daad van wijs beleid genoemd, maai* zij oppert toch de vraag, of de staatsbemoeiing zich niet nog verder behoorde uit te strekken en aan het bespaarde kapitaal eene andere bestemming behoorde te geven dan de nu er aan toegekende, ten einde het ook in andere richting vruchtdragend te maken voor de onbemiddelde Nederlanders, door wie meerendeels dat geld is bespaard. Het kapitaal is nu belegd in Ned. staats-effecten, schuldbrieven van verschillende gemeenten, en in prolongatie of beleening gegeven. Tegen de soliditeit dezer belegging heeft het blad geen bezwaar, maar het meent, dat er meer rente dan nu van gekweekt kon worden en het tevens eigenaardiger en nuttiger zou uit te zetten zijn geweest, door van het bespaarde kapitaal, onder staatsgarantie van fonds en rente, een hulp- en credietbank te vormen, bij welke de kleinhandelaar, de kleine winkelier, of fabrikant, de veefokker, landbouwer of schipper zich op billijke voorwaarden van bedrijfskapitaal tot inrichting of voortzetting van hun handel of bedrijf zouden kunnen voorzien. Het D. v. Z.-H. erkent, dat het denkbeeld verleidelijk is, maar meent er toch ten ernstigste tegen te moeten waarschuwen. De eischen, die men aan eene spaarbank stellen moet en waaraan ongerept voldaan moet worden, zal men de oprichting van een spaarbank geoorloofd noemen, zijn: 1. dat het ingebracht kapitaal belegd worde met de minst mogelijke kansen op gevaar van ooit geheel of ten deele verloren te kunnen gaan; 2. dat het kapitaal elk oogenblik opvorderbaar blijve. Aan deze twee hoofdvoorwaarden zou de spaarbank niet meer voldoen, wanneer het denkbeeld van cle Echo in toepassing werd gebracht. Aan hulp- en crediet- banken, op welke degelijke grondslagen ook gevestigd, zijn altijd risico's verbonden. Er bestaat kans, dat van het kapitaal meer rente gekweekt worde dan nu het geval is, maar er bestaat ook kans, dat het kapitaal, of ten deele, verloren ga. Aan die mogelijkheid van verloren gaan mag het bespaarde geld van meerendeels onbemiddelden niet worden blootgesteld. Het D. v. Z.-II. veroordeelt dus het voorstel van de Echo ten eenenmale, maar wil daarmee niet gezegd hebben, dat het denkbeeld der oprichting van eene hulp- en credietbank met eene werking als de bedoelde is af te keuren. Zulk eene instelling zou wel nuttig kunnen zijn, en haar bestaan is mogelijk, maar het moet eene op zich zelve staande en uit het particulier initiatief voortgekomen instelling zijn. Is er behoefte aan en is zij op soliede grondslagen te vestigen, dan zal het particulier kapitaal zich niet onbetuigd laten. De gezamenlijke werklieden der maatschappij «de Ysel" te Kampen, zijn door hunne directeuren verzekerd in een fonds bij de eerste Nederl. Levensverzekering-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1