Buitenland. Ter voortzetting van de Amsterdamsche Chininefabriek wil men de thans uitgegeven aandeelen, samen ad 4 ton, verminderen op 25 pCt. der waarde, en dan het kapitaal uitbreiden tot f 3,000,000, door uitgifte van preferente aandeelen. Vóór 15 Oct. zal daartoe voor '150,000 moeten geteekend zijn, of de vergadering zal op dien datum tot liquidatie moeten besluiten. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn meldt Volgens een bij het departement van buitenlandsche zaken alhier ontvangen bericht van het keizerlijk consulaat-generaal te Rotterdam, heeft de politie aldaar de toezegging gedaan, zorg te zullen dragen, dat Duitsche meisjes, die verblijf houden in openbare slecht-befaamde huizen, en die den wensch te kennen geven die te verlaten, daartoe in de gelegenheid ge steld worden, en alsdan alles mede kunnen nemen, wat zij hebben medegebracht. Wegens schulden, welke op hare rekening geschreven mochten zijn, zullen zij niet vervolgd kunnen worden. Volgens door den con sul ingewonnen inlichtingen wordt aan de Nederl.- Pruisische grenzen, inzonderheid uit de Rijnprovincie, door verhuurkantoren en allerlei slecht befaamd volk, op groote schaal een schandelijke handel in Duitsche meisjes gedreven. De ongelukkigen, die in den val geloopen zijn, behoeven slechts de hulp der Neder- landsche politie in te roepen, welke haar terstond verleend zal worden. Hierbij herinner ik, dat het de Nederlandsche re geering is geweest, die vóór eenige jaren langs diplo- matieken weg beproefd heeft, aan den handel in blanke slavinnen door internationale samenwerking den kop in te drukken, maar dat haar menschlievend pogen toen afstuitte op Duitschlands onverschilligheid, een gevolg waarschijnlijk van de toenmaals minder vriend schappelijke verhouding tusschen Duitschland en Neder land. De schade, geleden door den brand in het Kurhaus te Scheveningen, is tusschen experts van beide partijen geregeld en vastgesteld als volgtgebouwen f 522,803 inventaris 202,400. lieden is een begin gemaakt met de voorbereiding van den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen. Weder is te Amsterdam in het Binnen-Gasthuis een slachtoffer der jongste ongeregeldheden overleden. liet is zekere Bakker, wonende hoek Nieuwmarkt en Dijk- straat, die bij de opstootjes uit nieuwsgierigheid was gaan kijken en door een schot in den rug werd getroffen. Zaterdag werden de wandelaars aan het strand te Scheveningen niet weinig verontrust, toen zij op een plaats, waar niet gebaad mocht worden, telkens het achterhoofd van een persoon boven de golven uit zagen komen. Men verdiepte zich in allerlei gissingen en wachtte angstvallig het oogenblik af, dat het steeds naderend lijk aan zou spoelen. Toen het zoo dicht nabij was, dat men zich van de werkelijkheid kon overtuigen, kwam men tot de ontdekking, dat het een pruik was, die waarschijnlijk een der baders verzuimd had in zijn koetsje achter te laten en bij het nemen van een bad was kwijt geraakt. Aangewende pogingen om den eigenaar te ontdekken, bleven vruchteloos Het W. v. h. R. steunt mr. M. Th. Goudsmit in zijne klacht, dat nergens de faillissement-statistiek zoo gebrekkig is als in Nederland. Vooreerst worden de lijsten niet bezorgd na afloop van ieder faillissement, wanneer men in de gelegenheid is eenige cijfers met juistheid op te teekenen en men zich het gebeurde nog goed herinnert, maar eens op het einde van het jaar, wanneer men zich in de drukte der practijk al de bijzonderheden van ieder faillissement niet meer levendig kan te binnen brengen. In de tweede plaats zijn vele der gestelde vragen overbodig en onjuist. Wanneer de vragen gesteld werden door iemand, die in de practijk der faillissementen is doorgedrongen, zou het zoo moeielijk niet zijn, op bepaalde en duidelijke vragen bepaalde en duidelijke antwoorden te bekomen, en na te gaan (want daarop komt het voornamelijk aan) welk gedeelte van het actief door de kosten van het faillissement wordt verslonden. Wel zal, ook zonder dat men zulk eene goede statistiek vóór zich heeft, niemand er aan twijfelen, dat onze tegenwoordige wetgeving veel te omslachtig is voor die reeks van kleine faillissementen, welke met insolventsverklaring of een gering accoord eindigen. Maar toch heeft de heer Goudsmit een goed werk verricht, door in de vereeniging, aan de beoefening der statistiek gewijd, op verbetering der statistiek van de faillissementen aan te dringen. Zoo heel moeielijk schijnt die verbetering het W. v. h. R. niet toe. Men heeft slechts de goede modellen van Frankrijk na te volgen. Ongelukkeu, Kampen, Misdaden, enz. liet volgende wordt ter algemcene waarschuwing medegedeeld aan de JSijm. Ct. Door F. J. Abram Co., Londen 117 Drummond St. Euston, werd aan een kassiersfirma te dezer stede geschreven, dat op haar zou worden beschikt over een bedrag van f 63. Tot dekking en crediteering was daarbij gevoegd een wissel van f 200 op een Amsterdamsch huis, betaalbaar 5 October a.s. Ook werden in dezen brief enkele firma's te Rotter dam en Amsterdam genoemd als referentiën. Weinige oogenblikken na ontvangst van dezen brief werd onze kassiersfirma de geadviseerde wissel van f 63 ter betaling aangeboden. Deze, het voorzichtig achtende eerst omtrent remittente inlichtingen te nemen, stelde de betaling een paar dagen uit en haaste zich inmiddels omtrent F. J. Abram Co. information in te winnen, en den wissel van f 200 ter acceptatie op te zenden. Bij de opgegeven referentiën, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, bleek, dat Abram Co. hun on bekend waren, terwijl de wissel van ƒ200 ongeaccep teerd terug kwam, zoodat bleek, dat de kassiersfirma met een oplichter te doen had. Een botsing heeft Vrijdagmorgen nabij Berlijn tusschen twee treinen plaats gehad, 's Morgens vroeg vertrok uit Potsdam een extra-trein met reserve-troepen van het eerste regiment garde-uhlanen. Even voor de trein aankwam aan het Potsdammer station, reed hij op een zijspoor tegen een wagen, die niet ver genoeg was weggetrokken. Tengevolge van den schok zijn, naar de berichten tot dusver luiden, acht soldaten ernstig en drie licht gewond. Bulgarije. De gedachte om prins Alexander von Battenberg te herkiezen als vorst van Bulgarije, schijnt geheel opgegeven te zijn in de toongevende Bulgaarsche kringen. De overste Weltscheff, die te Philippopel de tegen- revolutie inspireerde, is eenigen tijd gevangen gehouden, omdat hij besloten had den terugkeer van den vorst tegen te gaan. Hij was aanvankelijk zeer opgewonden, doch kwam tot kalmte cn werd vrijgelaten. De minister van oorlog oordeelde het echter niet wenschelijk, dat zulk een man aan het hoofd van een regiment stond en daarop werd Weltscheff benoemd tot staf officier. Hierin wilde de overste zich echter niet schikken en stelde zich toch aan het hoofd van zijn regiment; het heet nu, dat Weltscheff weer, op telegrafisch bevel, in hechtenis genomen is. De tegenwoordige regeering van Bulgarije toont zich nog minder inschikkelijk voor Rusland dan vorst Alexander ooit is geweest, en zoo generaal Ivaulbars werkelijk de overbrenger is van een ultimatum, wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat het regentschap zeker van den steun van de volksvertegenwoordiging en van het volk, en misschien rekenende op den naijver der mogendheden, zal weigeren aan de Russische eischen te voldoen. Öostenrij k. Het jaarlijksch congres der Oosten rij ksche artsen, onlangs te Innsprück gehouden, heeft besloten bij de regeering en bij de volksvertegenwoordiging aan te dringen op wettelijke regeling der vaccinatie, waarbij het congres wenscht, dat o. a. het volgende zal bepaald worden: '1°. De inenting is voor ieder verplichtend. De tijd tot vaccinatie begint na voleindiging van de 3e levensmaand en zij moet behoudens enkele uit zonderingen, door de geneeskundigen te beslissen vóór het 2e jaar toegepast zijn. 2°. In het tijdperk van het '10e levensjaar tot het verlaten der volks school moet eene herinenting plaats hebben. 3°. De aanwending van dierlijke stof is bij alle inentingen (vaccinaties zoowel als revaccinaties) dringend aan te bevelen. De oprichting en het onderhoud van provinciale en gemeentelijke vaccinatie-parken behoort van staats wege gesteund te worden. 4°. De inenting behoort door staatsambtenaven onder staatstoezicht te geschieden, volgens vaste regelen, terwijl alle tot heden op dit gebied bestaande voorschriften alsdan behooven inge trokken te worden. 5°. Zij, die van staatswege met de inenting belast zijn, zijn verplicht voor goede ont smetting en zuivere stof te zorgen. F rankrij Is. Het congres van coöperatieve vereenigingen te Lyon, heeft de wensch kenbaar gemaakt, dat er op de wereldtentoonstelling van 1889 eene afdeeling zij voor instellingen van voorzorg, coöperatie en volkshuishoud kunde. Het congres zal zich tot de regeering wenden met het verzoek bij de Kamers een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan de vrouw, die lid is eener coöperatieve vereeniging, diezelfde rechten worden ver leend als de man bezit. De gemachtigde van la Fede ration de Vienne deelde mede, dat deze vereeniging sedert hare stichting aan de vrouwelijke leden, ook al waren zij getrouwd, evenzeer winsten heeft uit gekeerd als aan de mannelijke leden. Doch de ge machtigde van la Fraternelle de Cherbourg merkte hierbij op, dat de coöperatieve vereeniging niet het recht had aan eene getrouwde vrouw een livret te geven, daar zij niet dezelfde rechten beo ft als de man. Om nu aan dezen ongelijken toestand een einde te maken, werd bedoeld voorstel gedaan en door het congres aangenomen. Het congres heeft verder den wensch te kennen gegeven om coöperatieve banken op te richten ten dien'te der vereenigingen. Daarna is het congres gesloten. Belgie. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat het onderwijs aan het atheneum te Antwerpen voortaan uitsluitend in het Vlaamsch zal worden ge geven. De Vlamingen in Fransch Vlaanderen hebben ook hun beweging, maar deze is van zuiver letter kundigen aard. Onder leiding van een geleerden philo- loog, Edmond de Coussemaker, had zich reeds een tiental jaren geleden onder den naam van Vlaamsch comité in Frankrijk eene vereeniging gevormd. Zij schenken gaarne hun steun en medewerking aan onze Vlamingen en zullen den 28 dezer te Yperen eene vergadering houden onder leiding van den heer Bon- varlet, die een zuiver Franschen naam draagt. Zondag zal te Luik een congres geopend worden van katholieken, waar het sociale vraagstuk zal worden behandeld. De eerste sectie van het congres zal zich bezig houden met de verschillende Oeuvres rêligieuses zoowel die welke zich op maatschappelijk gebied be wegen, als die welke godsdienstige propaganda maken; de tweede zal op het gebied der staathuishoudkunde en de derde op dat der wetgeving zich bewegen. De avondbijeenkomsten zullen ook voor dames toegankelijk zijn, en het drukst bezocht zal zeker die wezen waarop de bekende Fransche redenaar Albert de Mun als spreker optreden zal. Ook uit Duitschland worden aanzienlijke gasten verwacht, hoewel de bisschoppen voor eene uitnoodiging tot bijwoning van het congres bedankt hebben. De zaak van den door den gouverneur van Namen afgezetten schepen Ronvaux, die het besluit zijner afzetting onwettig achtende, geweigerd heeft zijn ambt neer te leggen, zal op grond van art. 262 van het strafwetboek door den rechter moeten worden uitge maakt. Dit artikel luidt als volgt: Alle openbare ambtenaren, wettig geschorst of uit hun ambt ontzet, die naar daarvan officieel kennis gekregen te hebbes, hunne functies niettemin blijven uitoefenen, zullen gestraft worden met gevangenzetting van 8 dagen tot één jaar en met boete van 26 tot 100 fr," Het ministeriëele Journal de Bruxelles verheugt zich daar over. »Des te beter", zegt het blad, »de gouverneur van Namen zal zich daarover verblijden, want de wettigheid van zijn besluit is zelfs niet twijfelachtig." De liberalen hopen, dat de rechterlijke macht hunne opvatting zal bevestigen, en zij juichen, dat de zaak nu eindelijk op het terrein gebracht zal worden, waarop zij van den aanvang behoorde. Zuid-Afrika, De Transvaalsche Staatscourant bevat de volgende bekendmaking onder dagteekening van 18 Augustus: «Aangezien door vele personen bij de regeering aan- »gifte is geschied dat in een gedeelte van Witwaters- »rand, district Heidelberg, betaalbare goudriffen zouden «zijn ontdekt, en daar het uit het rapport van de «daarheen ter onderzoek afgezonden commissie blijkt, «dat op de plaatsen Roodepoort, Vogelstruisfontein, «Paardekraal, Langlaagte, Turffontein, gedeelte Doorn- «fontein, Elandsfontein en Driefontein, goudriffen ont- «dekt zijn, zoo is het dat ZHEd. de staatspresident, «met advies van den uitv. raad, mits deze bekend maakt aan alle eigenaren en wettige belanghebbenden «bij bovengenoemde plaatsen, dat de regeering die «gronden geheel of gedeeltelijk wenscht open te zetten «voor publieke delverijen, overeenkomstig de wet, «zóodat zij zich binnen ééne maand na heden moeten «verzekeren van rechten, die de regeering hun bij de «wet kan toestaan." De Volksstem wijst er op, dat de plaatsen, welke de regeering als publieke delverijen wenscht open te zetten, particuliere eigendommen zijn. De grondwet van verleden jaar bepaalde, dat de regeering particuliere gronden tot publieke delverijen kan verklaren «in overleg met de eigenaars." Dit jaar heeft de regeering, zonder voorafgaande kennisgeving en in strijd zelfs met eenige memories, eene verande ring in de grondwet door den Volksraad aangenomen gekregen, waarbij zij gemachtigd wordt om ook zonder dat overleg tot openzetting van private plaatsen over te gaan. Zij roept nu de belanghebbenden op om binnen eene maand hunne belangen op de genoemde plaatsen bij haar in te dienen. Maar wanneer men alles bedenkt, mag men hopen, dat zij bij eene ernstige en zorgvuldige overweging van de rechten der belang-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2