ZÏËMKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 74. Woensdag 29 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD f NS. leria, Bronchitis, voor de genezing ze verwaarloost, tering uitloopen. len rug gewreven pordt zij dadelijk .lie onzuiverheden aam gaat voort- n alle schadelijke en voortbrengen, geneutraliseerd, telsel verbannen rengen volkomen gezuiverde bloed iddelen de ver- Bjke lichaam, en Pg) hetzij in- of f 1,85, f3.—, Banco aanvrage a •kers in Holland, te Londen, 533 ttlCHTEIS. ■STERDAM f'/j pCt. 75'/, 3 i) 90=/. 31005/,, 4 IO41/4 102 5-l'/4 1023/4 89i5/.ti 10113/" 2 953/8 88% 1313/8 67 677/8 67i/2 1351/2 95% 661/3 1007/le 1207/8 621/3 97 99I/8 IOO1/2 136 5 3 5 3 5 5 5 3 3 H. f 1,141/2 jJlars - 2,471/j 'tikelen m^f 5a- 6,50 a - a - 5,25 a - 4,10 a - 4,25 0 a - 4,10 |5 a - 3,25 5 a - 9,25 }5 a - 9,25 a a - 8,50 a - te Zierikzee, 5 ons. 5 25 stuks. 25 te Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AAOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTE N TI EN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 28 September 188 6. Volgens het Vad. is het de bedoeling, aan de com missie voor de Iandbouw-enquête een blijvend karakter te geven, zoodat zij als een soort van raad van land bouw zal fungeeren. Ook de Arnh. Ct. maakt uit de laatste woorden van punt I van het besluit, waarbij de commissie bestemd wordt »tot het geven van advies, zoo dikwijls de regeering dit van haar mocht verlangen", op, dat het de bedoeling schijnt te zijn, aan de commissie een blijvend karakter toe te kennen. Aan deze woorden is bezwaarlijk eene andere beteekenis te hechten dan deze, »dat de staatscommissie haar onderzoek instelt en voorstellen doet, om daarna bijeen te komen met al hare vier-en-twintig leden, volgens punt lila zoo dikwijls de regeering haar advies meent noodig te hebben." «Vatten wij deze bepaling juist op en wij kunnen er niets anders uit lezen dan is door dit besluit dus eigenlijk eene soort van Landbouwraad ingesteld, een organiek lichaam van advies, dat, bij de volslagen onbekendheid met landbouwzaken, welke ir. de adminis tratieve bureau's blijkt te bestaan, grooten invloed belooft te hebben. »Gaat het echter wel aan, zulk een college in het staatsorganisme binnen te smokkelen onder het voor wendsel van zekere tijdelijke «omstandigheden En zou het niet behoorlijk en wettig geweest zijn, dat over een dergelijken maatregel de Raad van State was gehoord De N. R. Ct. wijdt een waardeerend woord aan Hugo de Groot, »het Delftsch orakel", wiens standbeeld op een der pleinen zijner geboorteplaats werd onthuld. »Aan de volhardende pogingen en aan de stoffelijke opofferingen der commissie komt de dank toe van alle Iandgenooten. Want tegenover het buitenland was het nauwelijks te rechtvaardigen, dat den wereldbe roemder! Grotius in dat Nederland, dat hij reeds bij zijn leven heeft moeten ontvlieden, geen zijner waardig gedenkteeken was opgericht. In den vreemde zoo had het kunnen schijnen was deze groote Hollander meer geëerd en bekend dan in het land zijner geboorte. Eene populaire bekendheid genoot en geniet Huig de Groot hier te lande ongetwijfeld. Doch in te nauw verband helaas met de treurige staatkundige gebeur tenissen, die de tijden van het 12jarig Bestand hebben bezoedeld, dan dat 's mans verdiensten voor het algemeen hier in hunnen vollen glans konden schitteren. Trouwens, niet De Groot, de staatsman, is het aan wien thans hulde gebracht wordt, maar Grotius, de geleerde. Alleen als geleerde heeft Grotius zijne Euro- peesche vermaardheid verworven en gehandhaafd door tal van geniale geschriften op letterkundig, godgeleerd, wijsgeerig en rechtsgeleerd gebied. De schrijver van het boek Over het recht van Oorlog en Vrede, dat is de Grotius, dien de beschaafde wereld blijft gedenken en roemen, en op dezen Grotius verheft zich nog het hedendaagsche Nederland, omdat hij de eer van zijn vaderland in de geheele wereld heeft opgehouden. Met hem te huldigen en zijn aandenken ook door een uitwendig teeken te vereeuwigen, verrichten wij eene handeling van piëteit, waarvan de beteekenis niet te hoog kan worden aangeslagen, Aan kleine volken kan door hunne burgers geen grooter dienst bewezen worden, dan dat zij, door arbeid op ieder veld van de werkzaamheden des vredes, den eerbied weten te verwerven van het buitenland. Nijverheid en handel, wetenschap en kunst, dat is het terrein waarop zij onvenvelkbare lauweren kunnen behalen. Den mannen van het voorgeslacht, die ons daarin zijn voorgegaan, komt hulde en vereering toe. En daarom ontblooten wij heden eerbiedig het hoofd voor de metalen beeltenis van Hugo Grotius. Moge zij eeuwen lang een sieraad zijn van een vrij en onafhankelijk, van een bedrijvig en een beschaafd, van een bloeiend en geëerbiedigd Nederland." Het beeld van Hugo de Groot te Delft stelt dezen voor in toga, met een boek in de eene en een pen in de andere hand. De wijde toga, in plooien neer hangende en van onderen saamloopende, laat de net geschoeide voeten vrij, terwijl aan den hals het open kleed den geplooiden kraag laat zien, die den krachtigen kop van den denker voordeelig doet uitkomen. De vervaardiger is er bijzonder in geslaagd de aandacht te trekken voor het fijnbesneden gelaat, dat tot den toeschouwer spreekt. Zaterdagvoormiddag is ter griffie van het Gerechtshof te 's Gravenhage dooi1 F, Domela Nieuwenhuis cassatie aangeteekend tegen het arrest, Donderdag door genoemd Hof gewezen tot bevestiging van het vonnis dei- rechtbank. Tegenover de scherpe veroordeeling van het gedrag van den gouverneur-generaal irv de Tjiomas-zaak bevat de Java-Bode in haar mail-overzicht eene verdediging, waarin wordt gezegd: «Het onderzoek in de Tjiomas-zaak is naar behooren geschied. Toen de resident zich na de affaire bij de Tjihidang- kloof feitelijk onmogelijk had gemaakt, werd hij vervangen door den adsistent-resident van Batavia, wien reeds vroeger een dergelijk onderzoek opgedragen was. Hem werd toegevoegd raden Penna, een geacht en grondig met de Buitenzorgsche toestanden bekend inlandsch hoofd. Het resultaat van het onderzoek was bezwarend voor den landheer van Tjiomas en wees op eene ontevredenheid onder de bevolking, die, ten koste van wat dan ook, een uitweg had gezocht. Wij willen voorloopig in het midden laten, of er grond voor die ontevredenheid bestond of niet. In elk geval kan der regeering niet verweten worden, dat zij een onderzoek instelde. Dat was haar plicht. De verklaringen, door de betrokken inlanders af gelegd, waren van dien aard, dat de regeering vermeende de uitzetting van enkele leden der land- heerlijke familie in overweging te moeten nemen. Ten einde de betrekkelijke stukken naar behooren bij den raad van Indië, die in deze zaak moest worden gehoord, te kunnen indienen, moest den betrokken personen afgevraagd worden, of zij al dan niet in Indië geboren waren en van dat verhoor proces-verbaal worden opgemaakt. Ook dat is geschied. En later zijn nog, volgens het Bat. Hdbl., ook weer door den resident de aanklagers gehoord, en is ook van dat verhoor een verslag opgemaakt. Daarna zijn de gezamenlijke rapporten den raad van Indië aangeboden, die zich met drie stemmen tegen één tegen uitzetting van de heeren de Sturler van Java en Sol uit Indië heeft verklaard. Daar art. 30 van het regeerings-reglement den gouverneur-generaal vrijlaat om in gevallen, waarin de gevorderde overeenstemming met den raad van Indië niet is verkregen (wat volgens de artikelen 45, 46 en 47 van het R. R. in casu noodig was) de uitspraak des Konings in te roepen, is, hoewel voorloopig verzekerd, de toekomst van bovengenoemde personen nog niet beslist, tenzij de gouverneur-generaal afziet van het hem toekomend recht." Te Amsterdam zijn Zaterdag drie luchtballons tegelijk opgegaan uit den Parktuin; zij waren bemand dooi den heer Lhoste en twee heeren Mangot. De ballons «Voltigeur", «Eclaireur" .en «Hirondelle", Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur uit den Parktuin te Amsterdam opgestegen, zijn te 5V2 uur tusschen Schellingwoude en Durgerdam neergekomen. De daling geschiedde zonder ongeval; alleen werd de ballon «Eclaireur", waarin zich als passagier de lieer W. Kikkers bevond, een poos door het water gesleept, maar kwamen de reizigers met een nat pak vrij. Door den burgemeester van Rotterdam, als hoofd der politie, is bij den gemeenteraad een voorstel inge diend tot reorganisatie van de politie in verband ook met de vereeniging van Rotterdam en Delfshaven. Volgens dit voorstel zal de politie vermeerderd moeten worden met 5 inspecteurs, 62 agenten 3de klasse en 12 agenten 1ste klasse, doch daarentegen verminderd kunnen worden met 4 onderinspecteurs, 12 agenten 2de klasse en het tegenwoordig personeel van oud- Delfshaven. De kosten zullen daardoor stijgen met f 31,275. De politie zal alsdan bestaan uit 1 hoofd commissaris, 5 commissarissen, 1 hoofdinspecteur, 19 inspecteurs, 27 onderinspecteurs en 410 agenten. Delfs haven wordt gevoegd bij de afdeeling Witte de Witli- straat, doch wordt deze afdeeling daarentegen van een ander deel der gemeente ontlast, dat aan de drie andere afdeelingen zal worden toegevoegd. Te Delfshaven zal een hulpbureau gevestigd worden onder een inspecteur. Ter eere van den 103n verjaardag van P. Sandrings, op de Dijken (Tolbert), hebben eergisteren de Tolberter kinderen een schoolfeest gevierd. Op dertig versierde wagens brachten zij den bekenden grijsaard een bezoek. Ofschoon op 21 Sept. gevierd, is dit eigenlijk niet zijn geboortedag, maar zijn doopdag. Waarschijnlijk is hij eenige jaren ouder, daar het oude boertje verhaalt, dat hij «aan de hand zijner moeder", is gedoopt. Onder de vele gelukwenschen, die hij ontving, was er een van 28 leden der Tweede Kamer en den griffier; de Groninger afgevaardigden stonden bovenaan. Te Akkerwoude is dezer dagen een behoeftige familie aangenaam verrast, toen bij het overlijden eener hoogbejaarde grootmoeder een spaarpotje werd gevonden,- inhoudende niet minder dan vijf en veertig honderd gulden, bestaande hoofdzakelijk in gouden tientjes, zilveren dukaten en muntbiljetten van ver schillende waarden. Noch de grootvader, noch een der kinderen wist bij of vóór het overlijden iets van den verborgen schat, die zorgvuldig ingepakt in de bedstede was bewaard geworden. De «mijnheeren" in Holland het is de Kölnische Zeitung die het zegt vangen ons niet alleen bijna alle groote visschen weg, maar ook de kleinen en brengen daardoor aan de toekomst der visscherij groote schade toe. De vereeniging tot behartiging der visscherij belangen in het departement Keulen heeft eenigen tijd geleden aan de regeering medegedeeld, dat een marktmeester en een politieagent geconstateerd hebben, dat te kleine visch ingevoerd wordt. Zij maakten een der manden open, zooals de Hollanders die dagelijks naai' alle richtingen verzenden en vonden visschen (zalmen?) van 5 pond, die volgens de Duitsclie wetgeving niet verkocht mochten worden en natuurlijk in beslag werden genomen. Sommige Hollandsche visschers zenden dikwerf weken lang hoeveelheden van 6001000 pond visch naar Parijs, welke visschen afzonderlijk slechts 3350 gram wegen. De schade, die aan de visscherij door het vangen dezer visschen wordt toegebracht, is geweldig. Het is te hopen, dat onze marktmeesters, en ook die in andere steden, zullen voortgaan ten strengste te waken over de Hollandsche visch-verzendingen."

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1