Buitenland. Benoemingen, Besluiten, enz. De heer Mr. P. A. van Buttingha Wichers is benoemd tot substituut-officier van justitie te Rotterdam, met intrekking zijner benoeming tot gelijke betrekking te Zierikzee. Benoemd tot betaalmeester to Middelburg P. W. C. Maclaine Pont, thans te Hoorn. Z. M. de Koning heeft den heer Mr. E. J. J. B. Cremers benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het zittingjaar 1886/87. Kunst, Wetenschap en Letteren. De Geneeskundige Courant acht het, wegens de ver breiding der hondsdolheid over een groot deel van ons vaderland, noodzakelijk de algemeene aandacht te vestigen op de behandeling van Wilson tegen bijt- wonden. Albert Wilson heeft met het meeste succes den beet van dolle honden behandeld door eene twintig percentage oplossing van carbolzuur in glycerine. Deze oplossing is niet bijtend, coaglueert het eiwit niet, en daardoor bezit zij, zoowel als door de aantrekkings kracht der glycerine door het water, eene veel dieper ingrijpende werking, dan nitras argenti en dergelijke. Men kan het in elke apotheek voor eene kleinigheid gereed laten maken. Ougelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdagmorgen is door een der verpleegden van 's rijksgesticht Ommerschans eene bij dat gesticht behoorende ledig staande woning met twee bergen, gevuld met rogge en haver, in brand gestoken. De dader gaf zich zelf aan, met de lucifers nog in de hand, en bekende den brand gesticht te hebben, omdat hij »de schans" gaarne met de gevangenis wilde verwisselen. Zeven briljanten zijn gestolen uit een diamantslijperij te Antwerpen. De schade beloopt ongeveer f 6000. Een knaapje te Middelharnis, dat zich aan een in beweging zijnd rijtuig vastklemde, viel en kwam met zijn beentje tusschen het wiel terecht, waardoor dit lichaamsdeel gebroken is. Opnieuw een waarschuwing voor onze jeugd om zich liefst op eenigen afstand van rijtuigen te houden in stede van er zich aan vast te klemmen. Maandagmiddag ontving de heer D. te Rotterdam een brandbrief, waarin ƒ10 geëischt werd. De politie, met het feit in kennis gesteld, wist den schrijver nog denzelfden middag aan te houden. Hij bleek een ontvlucht verpleegde uit het armhuis te zijn, 40 jaren oud en een bekend dronkaard. Terwijl een bewoner van het Abrochestraatje te 's Hage Dinsdag middag zijn burgerplicht als schutter was gaan vervullen, heeft zijne ega den inboedel uit de echtelijke woning weggevoerd. Toen de man, vermoeid van het exerceeren enz., thuis kwam, was het eenige huisraad wat hij vond een matras, waarop hij de leden kon uitstrekken. Engeland. De socialisten, die in den laatsten tijd ijverig propa ganda voor hun leerstellingen onder de werkeloozen te Liverpool hebben gemaakt, hadden Zondag tegen 3 u. des nam. een vergadering aangekondigd. Een reserve- afdeeling van 100 man der politie stond in de nabijheid gereed om op het eerste signaal te kunnen uitrukken. Als spreker trad o. a. op J. Hunter Watts van Londen, van wien de menigte intusschen niets wilde weten. Ofschoon hij als werkman zich verkleed had, werd hij van de tribune gehaald, omdat hij geen werkman was. Er ontstond daardoor een tumult en een kloppartij, waarvan het resultaat was de arrestatie van twee beruchte en erg woest schreeuwende socialisten. De sprekers deden wanhopige pogingen om aan het woord te komen en motiën voor te dragen in den geest van den «acht uren werkdag", van het laten maken van nieuwe openbare werken en dergelijken. Intusschen deden zich ook andere stemmen hooren en werd het tumult meer dan eens overstemd door de tegenpartij, die het volkslied aanhief. Redevoeringen werden tot in den laten avond gehouden, en de pauzen door kloppar tijen aangevuld. De politie trad van tijd tot tijd krachtig tusschen beide en voorkwam ernstige ongelukken. Frankrijk. De heer Gide, hoogleeraar in de staathuishoudkunde te Montpellier, heeft op het internationaal congres van coöperatieve vereenigingen te Lyon gesproken over de coöperatie in hare werking en toekomst. Het stelsel van loon kwam hem niet als het meest gewenschte voor. Niet dat de werkman in het loon niet het hem toekomend deel voor zijn arbeid ontvangtmaar het bestaan van eene klasse van loontrekkers strekt allicht om den werkgevers die klasse te doen beschouwen enkel als een middel van voortbrenging. De associatie alleen kan den werkman uit dien toestand opheffen, welken hij (de spreker) als een toestand van overgang beschouwt. De coöperatie heeft dat voordeel, dat zij tot sparen aanzet en alzoo tot kapitaalvorming leidt. Zij heeft bovendien dat groote voordeel, dat zij alles van zich zelve verwacht en niets van den Staat. De revolutie, zeide de heer Gide verder, waarvan zoo menigeen droomt, zou volstrekt niet ten bate komen aan de vlijtige en spaarzame arbeiders; zij zou enkel den slimmen volksmenners en den woelgeesten profijt aanbrengen. De coöperatie gaat niet met geweld te werk. Zij neemt den zwakke tot zich zij neemt een ieder in haar midden op. Men kan veilig zeggen, dat het land, hetwelk het eerst de sociale questie zal oplossen, het eerst de coöperatie tot den hoogsten trap van ontwikkeling zal gebracht hebben. Spanje. Nadat de muitende soldaten uit Madrid verdreven zijn, is de orde aldaar niet verder verstoord. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de muiters na te Vicaloaro geslagen te zijn, tot Morato werden teruggedreven. Van die bende zijn slechts een veertigtal cavaleristen overgebleven, die zich nog staande houden. Een ander deel trok van Aranjuez op Guadarrama terug en nam de wijk naar het gebergte, om zich aan de vervolging te onttrekken. Het grootste gedeelte echter heeft zich toch overgegeven bij Ocana. Vooraf hadden zij daar hun chef doodgeschoten. Onder de muitelingen waren dertien korporaals; officieren of hoofdofficieren schijnen er niet onder de muiters ge weest te zijn. De muitelingen verklaren echter, dat zij door hoofdofficieren waren aangezet; de benden zijn nu volkomen gedemoraliseerd. Ongeveer 200 personen zijn gevangen genomen, daarvan 140 soldaten, 2 officieren en 65 republikeinsche burgers. Uit vrees, dat de beweging vertakkingen heeft in de provincie, heeft de regeering last gegeven om ook eenige hoofden der republikeinsche partij buiten Madrid in hechtenis te nemen. De krijgsraad heeft besloten om alle officieren, onderofficieren en korporaals, die aan den opstand deelnamen, ter dood te veroordeelen, evënals de burgers die rechtstreeks bij het oproer van Zondag betrokken waren. Alle dagbladen dringen op krachtige maatregelen aan. De koningin-regentes besloot, zoodra zij vernam, wat in de hoofdstad voorviel, naar Madrid terug te keeren. Van liberale zijde wacht de koningin een ovatie aan het station, bij hare terugkomst in de hoofdstad, om haar de aanhankelijkheid der liberale, partij te betuigen en tegen het gebeurde te protesteeren. Omtrent het gevecht zelf ontleenen wij nog het volgende aan de ïndépendance: Op 20 dezer werd, bijna aan de poorten van Madrid, een verwoed gevecht geleverd tusschen een afdeeling regeeringstroepen en de opgestane soldaten. Laatst genoemden leden de nederlaag en velen hunner werden gevangen genomen. Vijftig insurgenten hadden zich van Morala-Tajuna meester gemaakt, doch werden uit dat dorp verdreven met achterlating van zes dooden en 32 gevangenen. De schermutselingen en het vervolgen der vluchtelingen duurden overigens den geheelen nacht van 20 en 21 dezer voort. In den ministerraad, die onder voorzitting der koningin-regentes van Spanje is gehouden, werd besloten geene verandering te brengen in de regeerings- politiek, doch voortaan minder toegeeflijk te zijn jegens de anti-monarchale beweging. Men beweert, dat de muiterij der Madridsche soldaten het werk was der onverzoenlijke republikeinen, die Ruiz Zorilla als hun hoofd erkennen. Bij sommige der gevangen onderofficieren zouden benoemingen tot kapitein zijn gevonden, die door Zorilla waren geteekend. De militaire opstand te Madrid is volkomen onderdrukt. De verschillende colonnes, die uitgezonden waren, om de vluchtelingen te achtervolgen, zijn de stad weder binnengetrokken met hunne talrijke gevangenen. De laatste bende opstandelingen heeft zich na een hevig gevecht, waarbij twee sergeants gedood werden, overgegeven. Twee officieren der muiters zijn gevlucht naar de kazernes van Colmenar. Het geheele aantal gevangenen bedraagt tot nu toe 249 militairen, waarvan 2 officieren en 51 burgers. Strenge onder zoekingen en vele arrestatiën hebben plaats gehad bij bekende radicalen en radicale bladen in de provincie. Gedurende eenige dagen zijn de troepen in alle groote steden in de kazernes geconsigneerd. Volgens de verklaringen der muitelingen moet generaal Villacampa de eigenlijke ontwerper van den opstand zijn. De instructie is door acht auditeurs militair geopend. Men gelooft nu weder, dat de regeering tevreden zal zijn, wanneer alleen de aan voerders der muitelingen, tot den graad van sergeant, I veroordeeld worden. De korporaals en soldaten zouden gezonden worden naar de discipline depots in Afrika. De burgers zullen öf vrijgelaten worden öf ter be schikking worden gesteld van de burgerlijke gerechtshoven. In den ministerraad, die belegd was om te beraad slagen over den weg, nu in te slaan, is besloten geheel dezelfde politieke gedragslijn te volgen. Bij hun aankomst te Madrid werden de koningin regentes en de jonge koning met groote geestdrift door het volk ontvangen. De koningin scheen zeer geroerd; haar gezondheidstoestand is uitstekend. Gemeii&d Buitenlandscli Nieuws. Te Christiana is onlangs overleden de advocaat Nicolson, die zijn geheele vermogen nagelaten heeft tot aanschaffing van bicycles voor de schooljeugd. Een gedeelte van het kapitaal moet vastgezet worden en met de rente leeraren betaald, die de kinderen in het wielrijden onderrichten. De kinderen van den erflater weigeren dit zonderlinge testament te erkennen. Goud en weer goud en nog eens goud is thans in Transvaal het woord van den dag. Vooral in de streek van Witwatersrand en Heidelberg wordt overal goud gevonden. Van alle kanten komen goudgravers aangezet en onder dezen zijn vele Engelschen. Als de goudgraverij maar geen aanleiding geeft tot een nieuwen oorlog met Engeland. De «goudkoorts" heeft, naar bericht wordt, geheel Zuid-Afrika aangetast. In de Paarl is een «Goudmaatschappij" opgericht, die in de Transvaal, en ook in de kolonie, aan de Knysna, naar goud zal laten graven. Uit de Oostelijke Provincie zijn vele Boeren naar de nieuwe goudvelden getrokken. De volksraad van Transvaal heeft de bestaande wet op de delverijen uitgebreid. Volgens deze wet behoort het «mijn- en beschikkingsrecht op alle edelgesteenten en edele metalen aan den staat." Niemand mag, ook niet op zijn eigen grond, goudgraven zonder «licentie" van het gouvernement, en de staat kan tegen den wil des eigenaars, diens grond «open zetten" voor delvers. Op een meisjesschool werd aan de leerlingen door een onderwijzer in de Duitsche taai als taak voorge schreven een opstel te maken naar aanleiding van de spreekwijze: «Het zou te mooi geweest zijn het heeft niet zoo mogen wezen!" Een kleine kweekeling stelde op schrift het verhaal van een droom, dien zij gehad had en schetste dien met de grootst mogelijke naïviteit en oprechtheid volgenderwyze «Onlangs droomde ik 's nachts, dat mijn Duitsche onderwijzer op het ijs was gevallen, zich den voet had verstuikt en daarom het bed moest houden. Dienten gevolge moest de meisjesschool vier weken lang van Duitsche opstellen verschoond worden en de lessen in de vervelende spraakkunst en de opstellen kwamen te vervallen. Toen ik echter den volgenden morgen op de school gekomen was, had de onderwijzer, tot mijn bitteren spijt, weder gezond en opgewekt voor de klasse gestaan. Het zou te mooi geweest zijn, het heeft niet zoo mogen wezen!" aldus besloot zij haar opstel. De Engelschman en de Koning, Een rijke Engelsch- man, sir James Nursey, wandelde eenigen tijd geleden in het la Granjepark achter het koninklijk paleis te Madrid, toen hij een oogenblik op een bank ging rusten. Een weinig later kwam eene rijk gekleede min, met een sierlijk gekleed kind op den arm, op het einde van dezelfde bank plaats nemen. Hoe flegmatiek ook een Engelschman zij, toch bleef de man niet onver schillig voor de bekoorlijkheid der Spaansche schoone, en, om dezer hart te winnen, toonde hij zich zoo vriendelijk mogelijk tegen het kleine kind. De zon schitterde op den zilveren knop van den stok van den Engelschman. Dit trof de oogen van het jonge kind, dat zijn kleine handjes uitstak. Sir James wist niet beter te doen dan den stok aan de min te geven die het kind er mee liet spelen. En nu was ook het ijs gebroken, want weldra waren beiden in druk gesprek. Maar toen een half uur later de min wilde vertrekken en den stok afnemen, begon het lieve kind zoo te huilen, dat de Engelschman, die er de gelegenheid in zag de kennismaking voort te zetten, voorstelde den stok maar te houden. Hij gaf zijn adres, men kon hem daar wel terugbrengen. Eenige uren later hield een hofrijtuig voor het hotel van sir James stil. Een kamerheer bracht den stok terug, en bedankte in naam der koningin-regentes, den achtbaren gentleman voor het vermaak dat hij koning Alfonso XIII ver schaft had. KUNSTNIEUWS. Waren we verhinderd in ons vorig nummer nog eenmaal terug te komen op de twee laatste voor stellingen in den Schouwburg van den heer van Lier, zoo wenschen we daaraan in ons nummer van heden te voldoen, te meer omdat beide voorstellingen niet alleen ons, maar voor zooverre wij hebben kunnen vernemen, ook het buitengewoon talrijk opgekomen publiek zoo uitstekend hebben voldaan. In de eerste plaats een woord van lof en hulde aan mej. Roos, voor de uitmuntende wijze waarop zij Vrijdagavond

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3