markten van ons product overbleef, in het voorjaar van 4886 tegen hooger prijzen kon worden afgezet. Een ander goed gevolg van de lage prijzen der laatste jaren is, dat onze haring op vele buitenlandsche markten allengs verder is kunnen doordringen, en ook in ver afgelegen streken, met name in Polen en de Donau-vorstendommen, nieuwe debouches veroverd heeft. Van verschillende kanten vindt men dan ook in de handelsberichten vermeld, dat de concurrentie, welke ons product der Schotsche haring aandoet, telkens grooter beteekenis krijgt. Commissarissen der Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam hebben den adjunct-directeur, den heer A. Siewerts van Reesema, voorloopig aangesteld tot directeur der maatschappij, behoudens bekrachtiging door eene spoedig te houden algemeene vergadering, overeenkomstig de bepalingen der statuten. Ruim een jaar geleden had te Huissen eene min of meer tragisch-komische kerkhof-scène plaats. Bij het zoeken naar het graf van zekere X., verkeerde men omtrent de ligging daarvan in het onzekere. Toen was dit te vergeven, omdat het kerkhof ruim 700 jaren in gebruik geweest en daardoor in een toestand van overvolheid geraakt was, terwijl eene nauwkeurige aanduiding der graven door genommerde paaltjes ontbrak. Sedert is deze doodenakker gesloten en een nieuwe, buiten de bebouwde kom der gemeente, in gebruik genomen, waar alles behoorlijk is geordend en voor verwarring geen vrees behoeft te bestaan. En zie, bij eene kortelings plaats gehad hebbende begrafenis, gepaard met het gebruikelijk ceremonieel, bespeurde de dienstdoende geestelijke, toen hij aan het graf was genaderd, dat dit in eene verkeerde klasse was gegraven en dat dienzelfden morgen ook reeds een ander lijk ten onrechte daarin was bijgezet. Wat te doen? De plechtigheid kon en mocht natuurlijk niet worden verbroken, en alles liep op de gewone wijze af. Daarna liet de pastoor den doodgraver echter bij zich komen en onderhield hem ernstig over zijne groote achteloosheid, welke vermaning onzen ouden Piet, zoo noemt men hem in de wandeling, erg scheen te hebben getroffen. Zonder er althans om te denken, of dit al dan niet geoorloofd was, besloot hij zijn verzuim zoo goed mogelijk te herstellen en, met zijn zoon ter adsistentie, groef hij een nieuwen grafkuil, thans op de plaats, waar zulks behoorde. Daarna heropende hij de ten onrechte gebezigde groeve, haalde er de beide lijkkisten uit en bracht ze in het versch gedolven graf over. Meer door toeval dan door opzet, kwam dit feit ter kennis van de rechterlijke macht, en bij het voorloopig verhoor, dat Piet hierover onderging, zou hij hebben gezegd: »Och, ziede meneer, ik dog niet, da 'k er kwaod an dee, en de doojen waeten d'v joa niks van of." Dinsdag stond hij te Arnhem voor het gepleegd vergrijp terecht en werd eene boete van f 10, subsi diair 3 dagen gevangenisstraf, tegen hem geëischt. De Standaard herhaalt, nu de Tweede Kamer haar »oud en vruchteloos gehaspel" weer zal beginnen, haar »luid protest tegen de samenstelling van deze Tweede Kamer", aan welke »niet minder dan een achtste deel ontbreekt; ruim tien leden op de even tachtig". Bezaten we zegt de Standaard o. a. eene Eerste Kamer in hoogeren zin, d. i. eene vaste borstwering voor onze grondwettige staats-inrichting, dan zou onze Eerste Kamer zelfs weigeren, langer de besluiten der Tweede Kamer als geldig te beschouwen, zoolang ze niet eerst werd wat ze zijn moet volgens onze grondwet." Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door den heer H. L. V. E. Salomon, oud-officier der grenadiers, eervol ontslagen commandant der strafgevangenis voor jeugdige mannelijke ver oordeelden De Kruisberg, nabij Deutichem. Adressant verzoekt, dat er eene enquête worde ingesteld naar den toestand van De Kruisberg, en dat hij door eene benoeming tot eene niet minder gewichtige betrekking als die aan De Kruisberg in zijn recht worde hersteld. Dr. C. J. Brutel de la Rivière heeft in een adres den minister van waterstaat verzocht, aan de ver schillende spoorwegdivectiën de verplichting op te leggen, om geene andere beambten bij zich in dienst te hebben, dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. Het adres is in zijn geheel opgenomen in de Volksvriendorgaan van de Neder l. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Aanleiding tot het zenden van het adres vond de heer Brutel de la Rivière in een qis van de rechtbank te 's Her togen bosch, waarbij de wisselwachter J. Schuurman te Bokstel veroordeeld werd wegens het doen ontstaan van een spoorwegongeluk in den nacht van 3 op 4 Februari 4885, waardoor een hoofdconducteur gedood, een ander zwaar gewond en veel materieel beschadigd werd. De omstandigheid, dat het plicht verzuim van dezen wachter was toe te schrijven aan drankmisbruik, waardoor hij, hoewel niet in kennelijken staat van dronkenschap, dien avond nalatig was in de vervulling van zijn dienst, is voor den adressant een sprekend bewijs, dat aan het bij de spoorwegen dienstdoend personeel onthouding van alle drankgebruik in en buiten dienst moet worden voorgeschreven. reuzenballon voltooid had, gedoopt »La Dynamiteuse des airs." Met dezen ballon, die 5000 kub. meter inhoudt, zouden in Augustus j.l. opstijgingen hier te lande gedaan zijn, nu zijn ze tot het volgend jaar uitgesteld. Pierre Crommelin overleed te Parijs (Passy) den 25sten Juni 4886 en werd den 30sten Juni begraven op de algemeene begraafplaats »Crooswijk" te Rotterdam. x\an het artikel van den heer Taco H. de Beer, «Waarom slagen er zoo weinig Hoofd- en Hulponder wijzers en hoe staat het ten onzent met het onderwijs in de Moedertaal", voorkomende in Noord en Zuid, Taalkundig Tijdschrift voor de beide Nederlanden, Uitgevers Blom Olivierse te Kuilenburg, wordt in het Dagblad welverdiende hulde gebracht. De heer de Beer, die alleszins bevoegd is om in deze zaak het woord te voeren, komt met warmte op tegen de wijze waarop de moedertaal wordt geleerd. De spraakkunst is daarbij hoofdzaak geworden, de letterkunde bijzaak op het eerste toch wordt bij de examens het meest gelet. En hoe die spraakkunst geleerd wordt moge blijken uit het aannemen van onderscheidingen als «het nevenschikkend en onderschikkend zinsverband, de aaneenschakelende tegenstellende en redegevende zinsverbinding, de doelaanwijzende, beperkende en ver gelijkende bijwooidelijke bijzinnen." Het Dagblad deelt bij de vermelding hiervan de volgende anekdote mede: Een beroemd hoogleeraar liet zich tot een zijner leerlingen over dergelijke zinsontledings-manier aldus uit: «In dit boek (de professor bedoelde een bekende grammatica) lees ik, dat er in het Nederlandsch 52 verschillende soorten van «zinnen" zijn. Het is best mogelijk, dat ook ik wel eens zulk een zin geschreven heb. Maar dit is zeker, één voorname is vergeten, n.l. de 53e die allen kon omvatten, en die moet onzin genoemd worden." Overdrukken dezer bijdrage zijn a 40 cent bij alle Boekhandelaars te bekomen. De predikanten en ouderlingen bij de gemeenten der Hervormde Kerk in de provincie Limburg hebben een adres aan de Tweede Kamer gericht, naar aan leiding van het spoorloos verdwijnen van een Protestantsch meisje, dat in een klooster te Valkenburg was op genomen. De feiten, reeds in Oct. 4885 geschied, zijn door alle bladen indertijd gemeld. Adressanten wenden zich nu tot de Tweede Kamer, met het verzoek aan den Minister van Justitie te willen vragen 4. Wat door justitie en politie in deze zaak is gedaan en nog zal gedaan worden? 2. Of in deze zaak justitie en politie in het arrondissement Maastricht wel naar eed en plicht gehandeld hebben. De vele luchtreizen van den laatsten tijd, meestal door Franschen, een enkele maal door Duitschers ondernomen, herinneren er van zelf aan dat ons land zich tot dusverre weinig met de luchtvaart bemoeit. Toch was één onzer landgenooten eenmaal op weg, ook Nederland zijn deel in deze beweging te bezorgen, leder herinnert zich licht den naam van Pierre Crommelin. Hij was inderdaad van het echte bloed der aëronauten zijn kortstondig leven was onverdeeld gewijd aan de kunst der luchtvaart. Op 42jarigen leeftijd ondernam hij, onder leiding van Eugène Godard zijn eerste nachtelijke luchtvaart uit het park te Brussel, en van dien tijd af behoorde hij aan de luchtvaart. Te zamen met Godard ver vaardigde hij later den kostbaren ballon «La Comète", welke een inhoud had van 4500 kub. meter (4 mill. 500 duizend liter). Daarmede stegen zij in 4880 des nachts te 12 uren op uit den tuin van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Men daalde toen 's morgens te 5 uur neer te Bochum, niet ver van de werkplaatsen van den kanonnen-koning Krupp; en van die reis verscheen van de hand van een der tochtgenooten, den heer Maurits Royaards, een be schrijving onder den titel: «Een nacht in de wolken." Dat waren nog andere tochten dan de meeste uit stapjes van deze dagen. Herhaaldelijk is men toen te Utrecht met 5 of 6 reizigers opgestegen. Meermalen zijn door Franschen met onzen land genoot tochten met een wetenschappelijk doel gedaan. Daartoe behoort de reis met den bekenden natuur kundige Camille Flamrnarion en diens echtgenoote, en twee ambtenaren van het Parijsche Observatorium, bij welke gelegenheid men 42 uren in de lucht doorbracht. Het opstijgen beperkte hij niet tot Frankrijk en ons land, ook in Duitschland ondernam men lucht reizen. Te Charlottenburg werd het opstijgen met veel belangstelling bijgewoond door Von Moltke, te Potsdam door den Keizer, den Kroonprins en anderen. In Italië werden verder met goed gevolg luchtreizen gedaan. De dood overviel onzen jeugdigen en bekwamen landgenoot kort nadat hij met Godard een waren De door eon dollen hond gebeten patiënten van Prof. Pasteur te Parijs, M. K. en F. S., van Raams- donksveer, schrijven, dat zij de volle drie weken onder behandeling moeten blijvenin het begin vond de inënting tweemaal 's daags plaats, thans niet meer dan eens. Notaris K., uit G., zou dezer dagen te Etten (bij Terborg) een verpachting houden van landerijen. De lastgevers daartoe, eenige heeren uit Emmerik, waren mede in het verkooplokaal aanwezig. De pachters schenen met elkander afgesproken te hebben, geen land meer in pacht te nemen dan tegen een door hen vastgestelden prijs. Toen nu de notaris begon met een perceel te doen uitzetten tegen een door zijn lastgevers hooger bepaalde som, gaven eenigen der aanwezigen hierover hun ontevredenheid te kennen in minder gepaste termen. In de woorden wisseling. die nu ontstond, moet o. a. door een der boeren gezegd zijn: «Ja, jelui meent dat je hier voor een oproertje als te Amsterdam staat, maar het zal - er voor den bl.nog anders van gaan De aanwezige gemeenteveldwachter vermocht het on weder niet te bezweren en kon evenmin verhinderen, dat de heeren bij het heenrijden met menigen steenworp werden uitgeleid. Van de 63 perceelen werden slechts 43 verpacht. Met een stompje pijp in den mond, de pet achterover en de handen diep in beide broekzakken, stapte een boertje van buiten, Dirk de Eenvoudige, Hotel Coomans te Rotterdam binnen. Zijn zoon, die daar op een kan toor werkzaam is, had hem verteld, dat daar een weegwerktuig te zien was, dat voor drie enkele centen aanwijst hoe zwaar men is, zonder dat iemand behoeft te helpen of men zelf met gewichten heeft te handelen. Juist stond een heertje op de brug van den toestel, dat als gewicht van het jongmensch 40 kilo aanwees. «Doe je lorgnet van je neus, dan ben je niet zoo licht", fluisterde De Eenvoudige hem toe. «Ik begrijp toch niets van het heele ding", verklaarde het boertje telkens, wanneer iemand eens weten wilde hoe zwaar hij woog. Eindelijk, het boertje moest toch ook gewogen worden, en het heertje met het lorgnet op den neus verlustigde er zich in, dat het den boer niet lukken zou voor 3 centen gewogen te worden; stellig zou de wijzer, die niet meer dan 425 kilo aanwijzen kan, in zijn plicht te kort schieten. «Ik wed om een flesch wijn, dat u je voor geen drie centen wegen kunt", zei het heertje. «Aangenomen", klonk het uit des landmans mond. Hij stapt op de brug, laat drie centen in het gleufje glijden en de wijzer slaat onmiddellijk door tot422% kilo! «Het kan schikken", zeiden de omstanders, die pret hadden, dat de buitenman den pedanten stedeling zoo aardig bij den neus had. Geef me een paar centen", vraagt het boertje aan zijn zoon. «Nu wil ik er een flesch wijn onder verwedden, mijn heer, dat als ik mij opnieuw laat wegen, het mij maar één enkelen cent kost, terwijl ieder ander er drie moet betalen." «Aangenomen!" klinkt het triomfantelijk uit 's stedelings mond. Het boertje stapte op de brug, wierp eerst de beide centen, die hij van zijn zoontje ontvangen had, in het gleufje en zeide «ziedaar, u zult zien dat het mij maar één cent kost om gewogen te worden", de cent verdwijnt in het gleufje en de wijzer wijst weer het getal 422aan. Hartelijk gelach steeg op uit het groepje, en verslagen door Dirk De Eenvoudige, zoekt het winderig heertje een goed heenkomen, na er twee flesschen wijn bij ingeschoten te zijn. In het tijdschrift De Indische Mail geeft de redac teur, de heer P. C. Huyser, zijn oordeel over de suiker-crisis in Indië. Misschien is, zegt hij, de regee ring bij machte op Java, op belasting- en op agrarisch gebied te helpen. Maar mag de regeering wel geldelijk voorschot of rentegarantie geven en mag de industrie dergelijke hulp aannemen? De schr. wil die vvaaS ontkennend beantwoord zien, daar de suikerindustrie, welk einde 4890 volgens de wet vrij van eiken admi nistratieven band zal geraken, zich door zulk een hulp weder aan zilveren ketenen zou leggen. De conser vatieve bladen bevelen dergelijke maatregelen aan, in de hoop dat op deze wijze weder geleidelijk het cul tuurstelsel zal ingevoerd worden. Moge men echter niet voor hun sirenengezang bezwijken. Afschaffing van drukkende, onredelijke lasten, en tegemoetkoming op agrarisch gebied, is het eenige wat de schrijver wenscht. Die onder deze voorwaarden niet kan con- curreeren, zoeke zijn heil bij een meer loonende cultuur.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2