ZIIMkZirsriil COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 73. Zaterdag 25 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENHAN. ZIE RIK ZEE, 24 September 1 8 8 6. De Haagsche kroniekschrijver van de IV. Gr on. Ct. maakt melding van een ongeval, dat op den jaardag van onze kleine kroonprinses op het lustslot Soestdijk plaats^ had. Terwijl de gasten met de koninklijke - familie en de leden der hofhouding aan den feestdisch waren gezeten, deed zich eensklaps een geweldige slag, gevolgd door een oorverdoovend geraas van brekend glas, hooren. Ontsteld zagen de aanwezigen elkander aan, maar zwijgend, wijl de hofetiquette verbiedt bij zulk een gelegenheid van eenige aan doening blijk te geven. Zelfs de lieve kleine prinses sprak geen woord, maar zag haar vader", gelijk zij Z. M. gewoon is burgerlijk eenvoudig te noemen, min of meer angstig aan. Weldra bleek, dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule van het paleis opgehangen en met tal van lampen bezet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen half uur te voren waren H. M. de koningin met het prinsesje onder die kroon naar de eetzaal gegaan. Gelukkig had er geen persoonlijk ongeval bij plaats en het feestmaal werd er geen oogenblik door verstoord. Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. omtrent het feit ingelicht zeer kalm of 't niet de firmate A. was, die deze kroon had geleverd en opgehangen. Men begrijpt het overige. Een honderdtal paren heeft zich aangemeld ter vervulling der betrekkingen van binnenvader en moeder in het St. Pieters- en Biokland's gasthuis te Amersfoort. Heeft Amsterdam zijne kerkelijke questiën, in Franeker is nu een schoolquestie aanhangig. De Leeuw. Ct. meldt daaromtrent: Een der onderwijzers, bezield met groote zorg voor het welzijn zijner collega's, schijnt nauwkeurig aanteekening te houden van het doen en laten zijner ambtgenooten aan die inrichting en daarvan getrouw verslag te geven aan het hoofd der schoolcommissie, en daar diepresident zelf onder wijzer ia geweest en een onderwijzerszoon is, weet ook deze in dezelfde richting van bezorgd vriend te werken en zendt de eene apostille na de andere, tot vermaning en opwekking. Nu is het uitgekomen, wie de vriend was, die de feilen aantoonde, en het hoofd der school heeft hem gevraagd, of hij dienst deed al* spion. De aldus aangesprokene beklaagde zich bij den president der commissie, en deze bracht de klacht over aan het hoofd der gemeente, die het hoofd der schooi voor zich liet komen en in verhoor nam. Het onderzoek schijnt in den vorm nog al te wênschen overgelaten te hebben, althans het hoofd der school ging opstaan en verklaarde zich ongenegen om langer op die wijze te worden uitgehoord. Daarop heeft de Burgemeester proces-verbaal tegen bedoeld hoofd der schooi opgemaakt, als zijnde deze weigerachtig hem de gevraagde in lichtingen te geven. Naar aanleiding van het proces Domela Nieuwenhuis schrijft de Tijd: Wij herinneren ons een langdradig proces, 't welk vóór eenigen tijd in Engeland werd afgesponnen tusschen een beeldhouwer en een persoon, die van eerstgenoemde had beweerd, dat hij de door hem als eigen werk verkochte beelden zelf niet maakte. De beeldhouwer heeft toen in de gerechtszaal eene proeve van zijne bekwaamheid afgelegd. Zou men Boelens niet aan een zelfde vuurproef kunnen onder werpen, om te toonen, dat hij in staat is artikelen als het geïncrimineerde te schrijven, evenals men bijv. iemand, die verdacht wordt van het zenden van brandbrieven, laat schrijven, om uit te maken of het zijn handschrift is? Er bestaat kans, dat Domela Nieuwenhuis, als vei antwoordelijk redacteur van zijn blad Recht voor Alleneen nieuwe vervolging op zijn rekening krijgt. In het pas verschenen nummer van dat blad wordt gelasterd, dat de politie te 's Hage als bezetenen de menigte afranselde, die D. N. na zijn proces huiswaarts wilde brengen en een harer beambten zelfs een revolver te voorschijn haalde. Daar dit van begin tot einde gelogen is, zal deswege vermoedelijk weer een vervolging worden ingesteld. Onder het nieuwe wetboek worden dergelijke lasteringen niet malsch gestraft. Het Gerechtshof te 'sGravenhage deed heden in hooger beroep uitspraak in de zaak van F. Domela Nieuwenhuis en bevestigde het vonnis der Rechtbank, waarbij hij, wegens smaad van den persoon des Konings en beleediging van den Amsterdamschen Commissaris van politie Stork, veroordeeld werd tot één jaar cellulaire gevangenisstraf en 50 boete. Het gerechtshof te Amsterdam heeft J. H, Geel schuldig verklaard aan poging tot doodslag, en hem deswege veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Het arrest neemt niet aan, dat Geel met voorbedachten rade heeft gehandeld. Eene aan het Dagbl. v. Z. Ii. geworden zeer vertrouw bare mededeeling bevestigt de door de mail-couranten" als gerucht vermelde tijding, dat mevr. Hansen en de stuurman van de »Hok Canton" door Toengkoe Oeraar, tegen inwisseling van gevangenen, in vrijheid zijn gesteld. Reeds is gemeld, dat de «Schorpioen" gelicht en in het groote droogdok geplaatst is. Zoodra het schip drijvende was, werden aan boord vlag en wimpel in top geheschen, terwijl de kapt.-luit.-ter-zee G. J. Buijskes weder het commando aanvaardde. De «Schorpioen" is nl. nog steeds een in dienst zijnde oorlogsbodem, dewijl na de aanvaring buitendienststelling achterwege bleef. Al wat zich aan boord bevond is, op zeer enkele uitzonderingen na, bedorven. De machine is zwaar geroest. Om haar te beproeven zal men, nadat het lek vol doende zal zijn voorzien, op de reede proef stoomen. Kloppers, die zich sedert zijn arrestatie in de gevan genis op de Beek te Arnhem bevond, is Zaterdag op last van den minister van justitie naar de cellulaire gevangenis aldaar overgebracht, om daar het overige van zijn straftijd te verblijven. Dientengevolge is hij ontheven van de voorrechten der pistole, die hij tot dusver genoot. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. verneemt, dat «een bekend rechtsgeleerde en geacht lid der Tweede Kamer" eerstdaags eene brochure zal. uitgeven over de zaak van den Engelschman John Godden, die zich beklaagt over onrechtmatige en willekeurige handelingen te zijnen opzichte door de regeering van Curagaó, ter wille van de Aruba Phos- phaat-maatschappij, begaan. Naar men meldt, zal door de assurantie-maatschappij de «Union beige", voor den wederopbouw van het Kurhaus te Scheveningen, ongeveer een millioen gulden uitgekeerd worden. Te Dordrecht is de tentoonstelling van gastoestellen voor verwarming en drijfkracht geopend. Terwijl men Dinsdag te 's Hertogenbosch bezig was met het afbreken van de tent van het Theater «Spriet", brak uit een der naastbijzijnde tenten een aap los deze liep door het volk en vloog aan op een der omstanders. Hij beet een jongen in zijn been, en op diens hulpgeroep schoot een knecht van het Theater toe, rukte den aap met geweld los, en drukte hem tegen den grond, om het ontvluchten te voorkomen. De aap liet zich dit welgevallen, breekt los en werpt zich op denzelfden jongen, wien hij nu een wonde in den arm toebrengt. De wonde was van zoo'n ernstigen aard, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Naar men zegt zou de jongen het dier in zijn hok geplaagd hebben, waarna deze losbrak en wraak nam. Toen de aap weder in zijn tent terug was gebracht, keek hij zijn meesteres zoo onnoozel aan, alsof hij zeggen wilde: «Heb ik dan iemand kwaad gedaan?" Op de vraag, die men in den laatsten tijd veelvuldig hoort stellen: of de aandeelen in «de geldleening ten behoeve der wacht en visscherij op de «Lutine" nog waarde hebben, worden door den heer W. II. ter Meulen, den man, die sedert 1867 die wacht heeft gehouden en door wien destijds de pogingen werden gedaan om tot dat doel eene leening te sluiten, een antwoord gegeven, 't welk hierop neerkomt, dat aan de genoemde aandeelen in de gestaakte leening geen handelswaarde kan worden toegekend. Wel wenscht de heer t. M., zoodra hij daartoe in staat zal zijn, zijne zedelijke verplichting na te komen jegens hen, die indertijd in die leening deelnamen. Dit antwoord steunt op een door den heer t. M., ingewonnen rechtsgeleerd advies, dat werd versterkt na '1879, toen de uiterste pogingen van den heer t. M., om genoegzame deelneming in zijne geldleening te krijgen, ten eenenmale mislukt waren. Uit het wrak der «Lutine" zijn den 17den dezer opgevischt '12 heele en 2 halve Spaansche matten, benevens een ring, en den 18dcn 9 matten en groote stukken wrakhout. De toenemende verzanding der pas gezogen gaten maakt het noodig. dat men naar een werktuig omziet, dat het duiken ook in het zand mogelijk maakt. Alleen daarmede zal men het zekerst de mogelijk nog aanwezige schatten kunnen bovenbrengen. Ondertusschen worden nog steeds velerlei artikelen met het zand opgezogen, welke zamen een niet onaardige verzameling vormen. De gevonden gouden munten dragen meest allen het borstbeeld van Karei IV of Lode wijk XVI; sommige der Spaansche matten schijnen geheel nieuw, andere zijn dun en geheel zwart aangezet. Uit Terschelling meldt men, dat Maandag uit het goudschip de «Lutine" 34 heele en 5 halve Spaansche matten, '1 goudstukje en een gouden ring zijn opgehaald. In een vergadering der Asser werklieden-vereeniging is een voorstel aangenomen, om door het geheele land eene adresbeweging op touw te zetten, ten einde de regeering te bewegen in alle hoofdsteden des Rijks goed ingerichte ambachtsscholen te stichten. Het verslag van het college der zeevisscherijen over het afgeloopen jaar is verschenen. Het houdt zich in het breede bezig met de slechte uitkomsten der haring- visscherij en de redenen die daartoe hebben geleid, en met de gunstige uitkomsten der oestercultuur, behalve op de Zuiderzee, waar echter nu wordt onder steld, dat die cultuur wel eene toekomst zou kunnen hebben. De productie der haringvisscherij was 295 millioen stuks tegen 320 millioen in 1884; de gelde lijke opbrengst was 836,000 minder, 't Jaar was dus zeer ongunstig. In één opzicht echter steekt het althans hier te lande gunstig af bij het voorgaande jaar; men is n.l. nog vóór het einde van het jaar in de mogelijkheid geweest, den aanwezigen voorraad op te ruimen, terwijl dat, wat hier of op de buitenlandsche

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1