AD VERTEN TIEN. VISITEKAAR TJES. Wie op rijperen leeftijd Het FRANSCH zonder MEESTER, Het DUITSCH zonder MEESTER, Het ENGELSCH zonder MEESTER, VAN HOUWENINGE EN VISSER, zal vergezeld gaan van liet voorstel, daaraan uwe grondwettige goedkeuring te verleenen. Naar de een stemmige opvatting der bondsregeeringen strekt de verlenging van het tractaat tot bevordering van de belangen en de wenschen van onzen handel en onze nijverheid. In de belanghebbende kringen wordt er echter groote waarde aan gehecht, zoo spoedig mogelijk alle onzekerheid omtrent de verlenging van het tractaat buitengesloten te zien. Om de wettelijke geldigheid der getroffen overeenkomst definitief vast te stellen, moet daarom de ratificatie zonder verwijl plaats hebben. De bondsregeeringen zouden, gelijk zij reeds in 1883 daartoe bereid geweest zijn, ook nu genegen geweest zijn de ratificatie te doen plaats hebben, zonder vooraf den Rijksdag bijeen te roepen, in de hoop dat haar later zonder bezwaar daarvoor indemniteit geschonken zou worden. Maar na de wijze, waarop toen dergelijke handelwijze door de pers is beoordeeld, zijn zij van oordeel, dat het noodzakelijk schijnt, nauwkeurig den bij de grondwet aangegeven weg te volgen, maar tevens omtrent de bekrachtiging van het tractaat niet tot de volgende gewone samenkomst van den Rijksdag onzekerheid te laten bestaan. Op bevel van Zijne Majesteit den Keizer verklaar ik, in naam der bonds regeeringen, de Rijksdag geopend." Er is bij den Rijksdag ingekomen een uitvoerig rapport omtrent de verlenging van den kleinen staat van beleg te Leipzig. Dit besluit der Saksische, regeering steunt, blijkens het rapport, op drie gronden: 1. op de buitengewone uitbreiding, welke aan de vakvereenigingen in deze dicht bevolkte en aan industrie buitengewoon rijke stad gegeven is; 2. op de stellige bewijzen, dat de sociaal-democraten zich van de beweging tot verbete ring der loonen bedienen tot het wekken van agitatie en het maken van propaganda, en 3. op den nadeeligen invloed, die, ondanks het verbod van invoer en ver spreiding van sociaal-democratische en anarchistische geschriften, niettemin door zulke uit Zwitserland en Amerika ingevoerde geschriften op de arbeidsbevolking wordt geoefend, uit welke geschriften, waarvan de politie zich ondanks het scherpste toezicht slechts zelden kan meester maken, bovendien blijkt dat het leven der leden van het Rijkschgerechtshof bedreigd wordt wegens de arresten, welke het de taak van dit Hof is in hoogste instantie over staatkundige mis drijven te wijzen. Rusland. Bij de laatste reis van den keizer van Rusland werden de meest buitengewone maatregelen voor zijne veiligheid genomen. Eenige dagen voor zijne aankomst te Warschau werd in allerijl het doodvonnis voltrokken van een nihilist, die kort te voren veroordeeld was. Langs de geheele spoorbaan, waarover de keizerlijke treinen stoomden, waren soldaten geplaatst. Toen de treinen naderden, maakten die militairen zich gereed te schieten op ieder, die poogde dichtbij te komen. Er waren drie treineneen voor de keizerlijke familie, een voor de bagage en een voor spoorwegarbeiders, die, ingeval eenig gebrek aan den trein mocht ontstaan, dit moesten herstellen. Gedurende de reis veranderde de czaar verscheidene malen van treinin de stations waren de vensters gesloten. Spanje. De Spaansche regeering heeft geprotesteerd tegen de handelwijze der Franschen, die door een kanonneerboot de Fransche vlag lieten hijschen aan den oever der rivier Muni op Afrika's westkust. De Spaansche gouverneur van het eiland Elobey liet hun weten, dat dit gebied aan Spanje behoorde, doch de Franschen stoorden zioh hieraan niet en plantten hunne vlag naast de Spaansche. Te Barcelona zijn drie gewezen officieren der Carlisten gearresteerd. Volgens de Temps organiseerden zij in Catalonië oproerige benden en zouden zij met dit doel wapens en krijgsvoorraad verzameld hebben. De Messciger van Villanuevo (Catalonië) meldt de verschijning van eene bende van 40 Carlisten, onder het bevel van Savalls. Deze bende werd opgemerkt in de omstreken van San-Pedro de Riudevilles. Zij eskorteerde, met het geweer op den schouder, eenen wagen, die met krijgsvoorraad was geladen. De gendarmerie vervolgt de bende. De Carlisten beweren, dat andere benden welhaast zullen optreden. Te oordeelen naar de telegrammen uit Spanje zou een nieuwe opstand der Carlisten op het punt zijn van uit te breken. Of de toestand inderdaad zoo ernstig is, of dat de regeering haar zoo donker mogelijk voorstelt, om hare aanhangers te bewegen eendrachtig te blijven, is moeielijk te beslissen. IV oord-Amerika- De onthulling van het standbeeld der Vrijheid, te New-York, is bepaald op 28 October aanstaande. President Cleveland, door al de hoogere ambtenaars van de Vereenigde Staten omringd, zal deze plechtigheid voorzitten. De beeldhouwer Bartholdi en een groot aantal Franschen zullen zich te dier gelegenheid naar Amerika begeven. F r a n k i* ij Ir. De hertog Decazes, de bekende diplomaat, die o. a. I van 1871 tot 1874 in vijf ministeries de portefeuille van buitenlandsche zaken beheerde, is op zijn slot Grave in de Gironde overleden. De hertog, geboren in '1810, wijdde zich geheel aan de diplomatie en speelde vooral onder het presidentschap van Mac-Mahon een groote rol. Toen hij na den löden Mei aan de regeering bleef, keerden de republikeinen zich van hem af; dit ziende, waagde hij zich niet meer aan de Parijsche verkie zingen. Daarna werd hij in het arrondiseement Libourne geslagen en eene latere verkiezing werd door de kamer ongeldig verklaard (7 December 1878). Van toen af aan keerde hij voor goed in het particuliere leven terug. De minister van oorlog, generaal Boulanger, doet weer van zich spreken, maar het schijnt dat thans zijne woorden verkeerd zijn opgevangen, althans door den correspondent van le Soleil, die verhaalde, dat de minister bij zijn bezoek aan de troepen-manoeuvres te Libourne zou gezegd hebben»Wij kunnen eindelijk de treurige verdedigende politiek laten varen. Frankrijk kan voortaan openlijk de aanvallende politiek volgen." Deze uitdrukking zou natuurlijk tamelijk oorlogzuchtig geweest zijn, maar het blijkt dan ook van verschillende kanten, dat hij zich niet van die woorden bediend heeft. Integendeel heeft hij, zich wendende tot generaal Cornat, eenvoudig gezegd, dat hij hem geluk wenschte de defensieve strategie door de offensieve strategie te hebben vervangen, als meer overeenkomstig met het nationaal karakter. Gemengd Buitenlandsch Nieuws. Succi heeft het cijfer van zijne dertig vastendagen voleindigd. Ilij is te 6 uren 's morgens met een kop boullion te gebruiken begonnen, en heeft toen gewacht met iets te nuttigen tot het middaguur, wanneer hij zich aan een stevig ontbijt gezet heeft. In het noorden van Schotland heeft het in de af- geloopen week vrij sterk gevroren. Alle veldvruchten, vooral de aardappelen, hebben zeer geleden. Vrijdag morgen bedekte de dauw wit als sneeuw de aarde en over het water lag een ijskorst. Op vreeselijke wijze heerscht de cholera in Japan. Men meldt dat 59,000 Japanners door de ziekte werden aangetast en 37,000 daarvan bezweken zijn. De Berl. Klim. Wochenschrift zegt, dat de jongste typhus-epidemie, die Mainz heeft geteisterd, toege schreven moet worden aan het gebruik van Selterswater. De fabriek van mineraalwateren, waar het Selterswater werd bereid, gebruikte tot dat doel water uit eene bron, verontreinigd op verschillende wijzen, en ver moedelijk ook door faecaliën van typhuslijders. Het grootste aantal dier lijders had althans van dit water gedronken, en het bevatte bij geneeskundig onderzoek salpeterzuur en andere bestanddeelen, afkomstig van dierlijken en plantaardigen oorsprong, die slechts door straatvuil en spoelwater in de bron konden geraakt zijn. Beter dan eenigen anderen waarborg blijft altijd in de tijden dat epidemiën heerschen, het koken van het water met opvolgende afsluiting van de lucht, vooral bij het heerschen van typhus, cholera, dysenterie en andere ziekten, waarvan de kiemen door het spijs verteringskanaal in het lichaam dringen. In buitenlandsche bladen vindt men melding gemaakt van eene nieuwe »Zweedsche nachtegaal", mej. Sigrid Arnoldson, die, naar gezegd wordt, alles in zich ver- eenigt stem, talent, schoonheid om het muziekale Europa in verrukking te brengen. De jeugdige zangeres zal mevrouw Nilsson op hare afscheids-tournée ver gezellen. Sedert lang vermoedde men het bestaan van grotten in den omtrek van Couvin, provincie Namen. Drie of vier stoutmoedige ontdekkers hebben zich nabij de plaats, waar de rivier l'Eau Noire in de rots verdwijnt, in een hol laten zakken, en hunne poging was niet te vergeefs. Tot nu toe hebben zij drie overgroote zalen ontdekt, met stalagmieten en stalaclietcn opgevuld, welke zelfs die der grot van Ham in schoonheid over treffen. In Rusland zijn tegenwoordig dieven, die een klein gaatje in de plafonds boren, daar een gesloten parapluie omgekeerd doorsteken en die daarna openen. Bij het verdere breken in het plafond valt de kalk enz. in de parapluie en maakt geen geraas. Zoo kunnen zij ongemerkt een gat in het plafond breken, groot genoeg om er zelf door te kruipen. Waar een parapluie al nietkwaad voor is. Rivierroovers hebben de Memel onveilig gemaakt. De schipper van een houtvlot hoorde des avonds beweging op zijn vaartuig en bemerkte dat drie mannen met een boot langszij lagen. Zij overvielen hem en roofden al zijn geld, ongeveer '170 mark bedragende. Slechts het aanhoudend smeeken van den schipper redde hem uit de handen der roovers, die hem wilden verdrinken. Later werd één der roovers herkend en thans zijn twee van hen gevangen. De grootste eter der wereld is een matroos, die nu te Livorno is. Hij is de zoon van een visscher aldaar. Reeds toen hij een zuigeling was, was de moeder niet alleen in staat zijn honger te stillen, doch had daartoe de hulp van 20 andere vrouwen noodigAls soldaat kreeg hij driemaal meer eten dan het gewone rantsoen, en nu kan hij ieder uur een maaltijd gebruiken. In Napels gaf onlangs een officier 100 lire (f 50) aan een kok, voor welke som de matroos zooveel eten kon als hij wilde. Voor de kok was dit een schadepostje. De matroos was voor die som niet te voeden. 100 stuks voor 50, 60, 80 cent en één gulden, allen in net étui. Bovenstaande worden steeds geleverd ter Snelpers drukkerij van IJ. LAKENMAN te Zierikzee, alsmede door den Boekhandelaar A. C. DE MOOIJ. gemakkelijk vreemde talen wil leeren, schaffe zich aan Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Compleet in 50 lessen a 25 cent per les. Practise he methode om door zelfoefeningin korten tijdFransch.Duitscli en Engelsch. te leeren lezen, spreken en schrijven door II. C. Spruyt en E. Sc heffer, leeraren bij het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Uitgave van NOORDHOFF SMIT te Groningen. Men teekent in bij alle Boeklian delaren en (op plaatsen waar deze niet zijn) ook bij de Post kantoren of tegen inzending van een Postwissel a f 12,50 voor elke taal bij de Uitgevers. Prospectus alom verkrijgbaar. De mailboot »Comtesse de Flaindre" ontdekte verleden Maandag op acht mijlen van de Belgische kust eene zwarte massa boven het water, die nu eens hooger, dan weer eens lager kwam. Het bleek te zijn een ballon, in welks schuitje zich verscheiden personen bevonden. De kapitein bood den luchtreizigers hulp aan, doch deze werd geweigerd. Onder aan den ballon hing eene lange buis van caoutchouc, waardoor men waterballast kon innemen of uitpompen, en alzoo de ballon naar willekeur laten klimmen en dalen. Het schijnt, dat het Fransche militaire luchtreizigers waren, die eene proefreis deden. Naar men uit Halifax meldt, is ter hoogte van het eiland St. Pierre eene ongelooflijke hoeveelheid kabel jauw gevangen. Er waren 500 schepen gehuurd om de Fransche bewoners in den uitvoer van de visch bij te staan. Te Halifax waren '13,000 centenaars kabeljauw aangebracht, en de prijs was ongehoord laag, beneden de 2 dollars. THEE-SOOKTEN UIT IIET MAGAZIJN VAN welke zich zoowel door goede kwaliteit, als lagen prijs bijzonder aanbevelen, zijn: Afgewogen in verzegelde Pakjes van vijftwee en een half en een Onswaarop het Nummer en de Prijs van af f 0,90 tot f 3,00 per 5 ons zijn vermeld. Bij hoeveelheden van minstens i5 Ned. ponden worden dezelve desverkiezende in met lood bekleede kistjes afgeleverd. Prijs-Couranten zijn gratis verkrijgbaar: St. Annalancl P. Kuiper. Axel Wed. Joh. Veenliuizen. Brouwershaven Wed. J. W. v. Braband. Hontenisse C. Fassaert. Middelburg Mej. M. L. J. Goethals. Neuzen J. C. van Sprang. Sluis Mej. J. C. A. Mets. Vlissingen Mej. M. M. de Bruge, Lepelstraat, F 64. Zierikzee M. F. de Yos Cz. Zonnemaire Wed. J. Ever wijn.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3