j^—r re dragen van droefenis, en men hem daarom zal uitlachen, dat hij het in een plooi zet, alsof hij voor zijn genoegen uit kuieren is; viert hij daarentegen feest, dan is hij zóó benauwd, aan anderen te naïef en te "uitgelaten te schijnen, dat hij een gezicht trekt als een aanspreker in functie. Zoo zijn uwe vrouwenhaters gewoonlijk niets anders dan verlegen vrouwenminnaars, en uwe stoïcijnen slecht*- verkapte enthousiasten. Zoo wordt een juichtoon gesmoord uit vrees voor den buurman, en een vroolijk hoezee ingehouden door een gevoel van valsche schaamte. Zoo verstomt allengs de aloude volkskreet Met uw verlof, mevrouw! «Oranje boven!" En ik kreeg een kleur als vuur." De rede, waarmede gisteren de zitting der Staten- Generaal geopend werd, is van den volgenden inhoud: De betrekkingen des Konings met alle mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. De zee- en landmacht geven reden tot tevredenheid. De druk in vele takken van handel en nijverheid is niet zonder invloed op de opbrengst der geldmiddelen. Lettende op dit, naar wij hopen, voorbijgaand verschijnsel, is 's lands llnancieele toestand bevredigend. Vermeerde ring der middelen door hoogere belasting behoeft niet te worden gevraagd. De berichten omtrent den oogst luiden over het algemeen gunstig; de gezondheid van den veestapel is zeer voldoende. Dat de bedrijven van den landman en den veehouder, behoudens uitzonderingen, minder winstgevend zijn dan voor eenige jaren, is aan velschil lende oorzaken toe te schrijven. De regeering is voor nemens een onderzoek aan eene koninklijke commissie van deskundigen op te dragen zoowel naar de oorzaken, als naar hetgeen nader in 't belang van den landbouw van staatswege is te doen. Wij hopen zoo spoedig als de aard der zaak toelaat, voor zoover dit van de regeering afhangt, de herzie ning der Grondwet in staat van openbare behandeling te brengen en vleien ons, dat de beslissing der wetgevende macht over dat gewichtige onderwerp niet laat in deze zitting moge plaats hebben. Met het oog daarop heeft de regeering bij de samen stelling der staatsbegrooting, alleen voor zoover strikt noodig, nieuwe onderwerpen ter sprake gebracht. Voorts zullen voorstellen omtrent de herziening dei- wet op het notarisambt, betreffende het recht van vereeniging en vergadering en betreffende de Nederland- sche Bank, worden ingediend. Spoedig zullen aan uwe overweging maatregelen onderworpen worden tot afwering der schade, die het algemeen belang zou lijden door eventueelen stilstand der suiker-ondernemingen in Oost-Indië. In het noorden van Sumatra is voortdurende waak zaamheid noodig. Van volharding bij de nu aangenomen gedragslijn wordt, op goede gronden, allengs verbetering van den toestand verwacht. In het oostelijke deel van dat eiland beleeft de Europeesche landbouw een tijdvak van bloei, aldaar werden groote belangen ernstig bedreigd door vijandelijke invallen, waartegen echter met goed gevolg krachtige maatregelen werden gesteld. Het leger, dat, evenals de zeemacht, aldaar loffelijk de gevorderde diensten verricht, wordt ge teisterd door eene ziekte, die, ofschoon thans ver minderende, zorg baart en tot wier bestrijding niets onbeproefd wordt gelaten. Door tijdelijke uitbreiding der legersterkte wordt zooveel mogelijk te gemoet gekomen aan de bezwaren, die uit het groot getal zieken en herstellenden, vooral onder het inlandsche gedeelte van het krijgsvolk, voortvloeien. Van Batavia schrijft men aan het Dagblad «Met zekerheid kan ik u mededeelen, dat onze suiker-industrie van den Gouverneur-Generaal niets te hopen heeft. Z.Exc. is tegen elke hulp, haai' te verleenen, onder welken vorm ook; hij wil haar niet helpen. »Mij dunkt, dat het geen kwaad kan als men dit in Nederland weet. Natuurlijk vleit men zich hier met de hoop, dat het Opperbestuur iets zal doen met de bedoeling om den ondergang der cultuur te voorkomen. Maar bestaat die wil oprecht, laat men dan vooral scherp toezien, de maatregelen zoo te verordenen, dat de Gouverneur-Generaal z e niet illusoir kan maken; anders toch, dit verzeker ik u, zou de Nederlandsche goede wil niets baten." Uit Indië wordt gemeld, dat de Gouv.-Gen., ter oorzake van de mededeelingen betreffende de zaak van Tjiomas, voorkomende in De Locomotief, den resident van Samarang gelast heeft streng de hand te houden aan het reglement op de drukwerken in N.-Indië en aan de bepalingen ter verzekering der regelmatige werking van dit reglement. Uit Samarang meldt men d.d. 12 Aug.: De heer P. A. Daum, redacteur van het Bat. Nieuwsblad is heden door den raad van justitie alhier veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdag wierp in de Buiten Brouwerstraat te Am sterdam een half beschonken kerel moedwillig een petroleumkarretje omver, waarmede een bejaarde man zijn waar ventte. Toen de oude man over het onbe hoorlijke dier behandeling het zijne zeide, greep de kerel hem vast en bracht hem met een mes een drietal steken toe. In bewusteloozen toestand is de ongelukkige naar het Gasthuis vervoerd, terwijl de dader door een vijftal agenten naar het politie-bureau werd overgebracht. Woensdagavond werden door twee in de Ooij ge- stationneerde rijksambtenaren in de nabijheid van den Tornschen molen aangehouden twee vrouwspersonen, beide wonende in de Boddelstraat te Nijmegen, die ongeveer 19 liter spiritus in blazen of darmen onder hare kleeding hadden verborgen. Nadat de spiritus was in beslag genomen en de vrouwen door haar opgegeven naam bekend waren, zijn zij voorloopig op vrije voeten gesteld. Te Belfast is Woensdagavond het middengedeelte van de Albertbrug over de Lugan ingevallen. De brug was onveilig en Donderdag zou het verkeer er over worden gestremd, om met het werk der herstelling te beginnen. Reeds waren de voorbereidende werk zaamheden gedaan. Twee bogen zijn ingestort, al de steenen met zich slepende. Van de personen, op dat oogenblik op de brug, worden 15 vermist. Een vrouw en een kind werden uit het water gered. Een andere poging om een kind te redden mislukte. De bewaker van de stellaadjes voor de werkzaamheden aan de brug is verdwenen. De gaspijpen braken midden dooi', maar gelukkig vatte het uitstroomende gas geen vlam door een dicht bijzijnd vuur, dat de bewaker had ontstoken. Dadelijk werd naar de lijken gedregd, maar zonder resultaat. De brug was 50 jaar oud. Te Sindon heeft een jongen van 7 jaar zich dood- gedronken aan sterken drank. Hij was twee flesschen jenever meester geworden en had er een leeggedronken. Men vond hem bewusteloos, en kort daarop stierf hij aan stuipen. Te Gent is den 11 den dezer de botermarkt, plotse ling door de politie overvallen. Niet minder dan 2000 kilo vervalschte boter werden in beslag genomen, en tegen 200 dusgenoemde boterboeren en boerinnen werd proces-verbaal opgemaakt. Luzern werd dezer dagen bedreigd met een opstand der waschvrouwen. Het stedelijk waschhuis was op geverfd en door den schilder met een vers versierd, dat eindigde: Wandrer glaub's und zweifle nicht Dasz man hier kein Wörtchen spricht. Het opschrift was oorzaak, dat alle voorbijgangers bleven stilstaan en het met een veelzeggend lachen lazen. De algemeene vroolijkheid trok de aandacht der dames van het waschhuis. Welk een verontwaardiging! Zij dreigden allen met werkstaking, indien het vers niet onmiddellijk werd verwijderd. Het gemeentebestuur voldeed aan dien wensch en heeft hierdoor een gevaarlijken opstand voorkomen. Buitenland. Bulgarij e. Het door de Sobranje aangenomen antwoord op de regentschapsboodschap, begint met de volgende woorden »De volksvertegenwoordigers beschouwen 't als hun plicht jegens het vaderland, de afschuwelijke misdaad, welke den 21 Augustus door eenige slechte, op een dwaalspoor gebrachte personen gepleegd werd, als een misdrijf tegen de eer en onafhankelijkheid van Bulgarije en tegen de kroon van onzen geliefden vorst Alexander te brandmerken en den vorst de verzekeiing te geven, dat de geheele natie met den grootsten weerzin op dien lagen aanslag neerziet. Het Bulgaarsche volk is den vorst voor zijne verzekering, dat de onafhankelijk heid, de vrijheid en de rechten des vaderlands onge schonden zullen blijven, den grootsten dank schuldig, evenzeer als voor het verheven besluit om den Bul- gaarschen troon vaarwel te zeggen tot herstel van de goede betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije. Wij hopen, dat deze aangelegenheid moge opgelost worden op een wijze, waardoor de belangen des vader lands worden beveiligd." De zinsnede waarin van de verkiezing van den vorst sprake is, luidt: »De Kamer vertrouwt op de zoo spoedig mogelijke bijeenroeping van de groote Sobranje om, in overeenstemming met de grondwet, onzen vorst krachtens den volkswil te kunnen kiezen." Aan het slot van het adres wordt het vertrouwen in het regentschap uitgesproken. In de Sobranje is behandeld het ontwerp tot regeling var. prins Alexanders geldmiddelen. Het voorstel luidde aldusAlle roemende en onroerende goederen des vorsten worden door den Staat gekocht tegen een koopprijs van 2,500,000 fres., waarvan 840,000 fres. wordt afgetrokken, omdat de vorst een voorschot tot dit bedrag uit de Nationale Bank ontving. Toen een der leden voorstelde^ om de bijzondere posten te be spreken, verliet de meerderheid onder groot rumoer de zaal. Na vijf minuten kwamen de afgevaardigden weer binnen en toen werd de gevraagde som zonder discussie en met algemeene stemmen toegestaan. Oosten rij Lr. Volgens di* PolCorr. zal de invoering der repeteer geweren in deOostenrijksch-Hongaarsche armee ongeveer 50 rnillioen fl. bedragen. Op de begrooting voor 1887 zou daarvoor 2J/2 rnillioen worden uitgetrokken. De Neue Freie Pr esse betoogt, dat Rusland aller eerst tracht het Bulgaarsche leger Russisch te maken; zoodoende zal de militaire bezetting feitelijk bestaan, zonder dat de mogendheden er iets tegen kunnen doen en Oostenrijk zal twee Russische legercorpsen aan zijne grenzen hebben. De vrees voor een Russisch- Fransch verbond acht het blad overdreven, Frankrijk zal zich niet opofferen voor Rusland, indien de overige mogendheden zich verbinden om de uitbreiding van den Russischen invloed in het Oosten tegen te gaan. De Wiener Allg. Ztg. bevat een artikel over de mobilisatie van het Oostenrijksch-IIongaarsch leger. De cavalerie, zegt het blad. kan in 48 uren, de in fanterie in 8 dagen, de artillerie in 11 dagen en de landweer in 15 dagen gereed zijn. De Russen hebben langer tijd noodig, minstens vier of vijf weken, niet alleen om de groote afstanden, maar ook omdat de troepen, die uit Bessarabië, Polen en de Oostzee-provinciën afkomstig zijn, met andere troepen moeten worden vermengd, omdat zij niet te vertrouwen zijn. Rusland heeft zijne vier cavalerie-divisiën aan de Oostenrijksche grenzen opgesteld, gereed Galizië binnen te rukken, om alle middelen van verkeer te vernielen en de mobilisatie in Galizië te verhinderen. Oostenrijk moet derhalve zijn ruiterij beschikbaar hebben, voordat de oorlog wordt verklaard. Mocht het zoover komen, dan rekent men te Weenen op den bijstand der Balkan- Staten en op een algemeenen opstand in Polen. Engeland. Volgens een telegram uit Melbourne d.d. 9 dezer, maakte men zich daar in toenemende mate ongerust over Frankrijks optreden op de Nieuwe Hebriden, naar men meende met het doel om zich op den duur aldaar te vestigen. Men beweert o. a., dat eene Fransche maatschappij landerijen in bezit heeft genomen, be- hoorende aan een inlandsch zendingsgenootschap, maar welk land de Franschen beweren in 1871 te hebben gekocht en de Fransche commandant dreigt, desnoods geweld te zullen gebruiken. De Franschen en inboor lingen moeten op zeer gespannen voet tegenover elkander staan. Daar de Fransche regeering, merkt hierbij de Times aan, de stelligste verzekeringen heeft gegeven, dat tot eene duurzame bezetting niet zal worden overgegaan, is hare eer er mede gemoeid, maatregelen te nemen om te verhinderen, dat de misplaatste ijver harer ambtsbekleeders verwikkelingen veroorzaakte, welke zij alleen op grond van wettelijk bezit zouden mogen uitlokken. Duitschland. De keizer was aanvankelijk voornemens zich van uit Straatsburg naar Metz te begeven, doch zijn gezondheidstoestand laat dit niet toe. Vandaar dat Z. M. Zondag naar Baden-Baden is vertrokken, om daar nog zooveel mogelijk van de buitenlucht te profiteeren en van de vermoeidheid der laatste dagen te bekomen. Nu de keizer niet naar Metz kan komen, zullen eenige leden van den gemeenteraad aldaar zich naar Straatsburg begeven, om daar de keizer te begroeten. In den Rijksdag zal nu misschien toch eene interpellatie over de Bulgaarsche quaestie gehouden worden. De socialisten zullen beproeven die uit te lokken. Zij moeten echter de hulp van andere fractiën inroepen om het benoodigde aantal stemmen te hebben, die de interpellatie zullen ondersteunen, en het is de vraag of andere partijschappen met de socialisten willen meegaan. Wanneer echter een voldoend aantal stemmen gevonden wordt, zal de regeering toch vermoedelijk een antwoord weigeren. Vorst Alexander Von Bottenberg heeft een schrijven gericht aan den burgemeester van Darmstadt, waarin hij dien ambtenaar en de inwoners zijner stad dank zegt voor de uitstekende sympathieke ontvangst, die hem aldaar ten deel viel. De buitengewone zitting van den Rijksdag is door den staatssecretaris von Bötticher met de volgende rede geopend: «Mijne Heeren! Het heeft Z. M. den Keizer behaagd, mij op te dragen, den Rijksdag te openen. Zijne bijeenroeping geschiedt, om u de over eenkomst aan te bieden, welke met de koninklijke Spaansche regeering gesloten is omtrent de verlenging van het op '12 Juli 1883 tusschen het Duitsche Rijk en Spanje, tot stand gekomen handels- en scheepvaarts verdrag, hetwelk met den 30 Juli '1887 afloopt. De tot verlenging van dit tractaat gesloten overeenkomst

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2