ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. l l 1886. No. 72. Woensdag 22 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADYERTENTIE-BLAD •tentiën itooraf leverd. ingevende Kling is dit •lebben wij Ru wenscht lis, waarin KJ es met laar bij op minstens 'wisselend. Ieder, die ico thuisy de gunstig Leipzig door de treiidien ie ge- HIIS- Boeken, ■n, en ge |>Ct. 755/J6 9 0%. 1003/,, 58% Si9/,s 1031/, 89.3/ 101 is/., 961/,, 62% f Wl. - 2,471/, 6,50 5,25 4,10 4,25 4,10 3,25 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 4 0 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENHAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 24 September 1 88 6. In de reeds vermelde vergadering van het algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeniging is de uitbreiding van het algemeen bestuur ook nog ter sprake gebracht, voornamelijk om de gelegenheid te openen, dat ook de provinciën Noordbrabant en Limburg daarin zouden kunnen worden vertegenwoordigd. Deze mogen bij eene zoo bij uitstek Nederlandsche zaak niet ontbreken. De vergadering besloot dan ook om in de in October a.s. te houden algemeene vergadering aan de leden een voorstel te doen tot uitbreiding van het algemeen bestuur met zes leden, en dit te brengen op 42. Hoe meer het algemeen nationaal karakter dezer vereeniging op den voorgrond treedt, des te beter zal zij in staat kunnen worden gesteld, haar doel te bereiken. De hoofd-ingenieur, den heer J. van der Toorn, heeft in verband met zijne benoeming tot hoofd ingenieur der Z. Z. V., onbepaald verlof aan den Koning gevraagd. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten tot aanleg van een park. Volgens een daarvoor ont worpen plan zullen de kosten f 20,000 bedragen. Thans zijn volgens de N. R. Ct. voor de expeditie betreffende het onderzoek der berri-berri in Indië definitief aangewezen dr. C. A. Pekelharing, hoog leeraar en dr. C. Winkler, lector aan de Utrechtsche Universiteit, aan wie bij hunne komst in Indië twee militaire geneeskundigen zullen worden toegevoegd. Dr. Pekelharing zal het hoofd der expeditie zijn, en heeft zich reeds naar Berlijn begeven, o. a. om zich daar met de nieuwste hulpmiddelen uit te rusten, Uit Leiderdorp wordt medegedeeld, dat dezer dagen bij openbare veiling het koffiehuis »De Nijverheid", gelegen onder die gemeente aan de Haarlemmertrek vaart nabij Leiden is verkochten voor f 9361 afgemijnd ten behoeve van eenige vrienden of geestverwanten van ds. Vlug, ten einde aldaar godsdienstoefeningen te houden door predikanten, die nu of later zich aan het Synodaal verband onttrokken hebben of zullen onttrekken, voor de personen, die zich uit Leiden en omstreken met hun nieuwe kerkelijke richting ver eenigen. Het weegtoestel aan het station te Arnhem, dat slechts dan het gewicht van den te wegen persoon aangeeft als men drie enkele centen (niet meer of niet minder) in een sleufje laat glijden, blijft zich in de toenemende gunst van het publiek verheugen. Bij de laatste opening der bus bleek, dat in vier dagen tijds niet minder dan voor f 80 aan centen in de bus was geofferd. De ondernemers (Engelschen) zijn dan ook met de weeglust van het publiek zeer in hun schik. Eene vergadering van belangstellenden in het lot van behoeftigen in den winter, te Meppel, heeft besloten, dat in den aanstaanden winter weder werkverschaffing zou plaats vinden. De ingezetenen zullen worden uit- genoodigd de gelden, die ze gewoon zijn te geven voor de bedeeling, af te dragen aan de commissie, die dit geld, met het oog op werkverschaffing, zal besteden op eene wijze, welke zij het meest doelmatig en nuttig acht. De commissie zal nu eerstdaags lijsten ter inteekening aanbieden, om te weten te komen over welke som zij in den aanstaanden winter zal kunnen beschikken, ten einde daarna het werk te zoeken, dat haar ter bereiding van het voorgestelde doel het geschiktste voorkomt. Als bijdrage tot het vele dat dezer dagen over de »Lutine" wordt gesproken en geschreven, meldt men uit Terschelling aan de Zutph. Ctdd. 44 Aug.: Na onzen tocht dachten wij vroeg naar bed te gaan, maar waren er niet op verdacht, dat juist dien dag de »Lutine" gevonden was: een schip met goud, dat in 4799 gezonken is, en waaruit in vroegere jaren reeds verscheiden staven zijn opgehaald. Het laatste jaar dat het wrak goud opleverde, was 4858. Sedert dien tijd hebben de aandeelhouders niets meer ontvangen. Nu evenwel heerschte er eene ware goudkoorts, en maakten de luidjes zoo'n lawaai, dat er van slapen geen questie was. Een aandeel, dat gister niets waard was, zagen wij voor f 5000, zegge vijf duizend gulden, verhandelen. Van Terschelling wordt aan het Hbl. nog gemeld: De exploitatie van bet wrak der »Lutine" verkeert sedert een paar dagen in min gunstigen toestand, daar het zand zóó vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wenschelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare middelen in 't werk stelde, om de schatten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die offlcieele gegevens kunnen verstrekken omtrent 'de gezonken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen, aangezien nieuwe maatregelen en nieuwe toe stellen vrij belangrijke kosten zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten, als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. In den ouderdom van 89 jaren is te Oosterbeek de wed. Gerritsen overleden. Als iets bijzonders van deze vrouw verdient gemeld te worden, dat zij op 84-jarigen leeftijd geheel blind was, doch op dien leeftijd zijn haar oogen gelicht geworden, en zij heeft, na die pijnlijke kunstbewerking glansrijk doorstaan te hebben, het genot gesmaakt, de volgende 8 jaren weder het volle gebruik harer oogen te hebben. Te Heerle (Limburg) vervangt een jong melkschaap met voorbeeldig succes een trekhond. Tasseron, de kastelein van het gebouw Walhalla" te 's Gravenhage, die bij gelegenheid eener socialisten vergadering op 4 Augustus jl. politiebeambten in functie beleedigde, werd heden door de arrondissements rechtbank aldaar tot f 8 boete veroordeeld. Een opperman, die zich tegen de arrestatie van Tasseron verzette, tot 3 dagen gevangenisstraf, en een 46-jarige jongen, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van glas en aardewerk, tot 4 jaar gevangenisstraf. Dr. Vitus Bruinsma, te Leeuwarden, die in 't district Sneek in aanmerking komt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, heeft 't noodig geacht, in de dagbladen mede te deelen, dat hij, hoewel zijn ouders tot de R. K. kerk behoorden, zich op zijn 23e jaar van die kerk heeft losgemaakt. Op het congres voor hydrologie en climatologie, dat van 1 tot 8 October te Biarritz zal worden gehouden, zal Nederland vertegenwoordigd zijn door prof, Buys-Ballot en den Scheveningschen baddokter, dr. Mess. De Maatschappij voor Geneeskunde heeft dr. Baudet, benoemd directeur der koudwater-genees- inrichting te Baarn, afgevaardigd. Aan het congres zijn wetenschappelijke uitstapjes verbonden naar tal van badplaatsen, waaraan de noordelijke uitloopers der Pyreneeën zoo rijk zijn. De gansche Octobermaand zal hieraan worden gewijd. De ex-khedive Ismaël Pacha zal zich in het najaar te Amsterdam bij dr. Mezger aan een vrij lange massagekuur onderwerpen. De doctor heeft echter den ex-khedive uitdrukkelijk geschreven, dat hij slechts dan de behandeling op zich neemt, wanneer in het huishouden van den patiënt te Amsterdam geen enkele dame aanwezig zal zijn. Op de vraag van den khedive of hij, wanneer hij lang te Amsterdam moest vertoeven, niet volgens zijne gewoonten mocht leven, volgde zelfs geen antwoord. De volgende niet malsche woorden leest men in het Nivsbl. v. Ned. Armzaliger figuur, dan de held der socialisten Donderdag voor de Ilaagsche rechtbank maakte is nauwelijks denkbaar. Na in twee instantiën erkend te hebben de schrijver te zijn van het stuk, tegen den Koning, dat hem eene vervolging op den hals haalde, heeft hij thans nu hij ziet, dat het ernst wordt een stroopop opgezocht, die voor hem in de kast wil. Eerst zegt Domela Nieuwenhuis, dat men hem toch niets maken kan. Thans krabbelt hij terug en laat zekeren Boelens uit Amsterdam een onbekende grootheid voor hem opdraaien. Men kan hieruit opmaken van welk flauwhartig karakter de groote leider der sociaal-democraten is. Voor de slachtoffers van den brand van het Kurhaus te Scheveningen is tot heden ingekomen een bedrag van f 7046,84%. Naar de Cournier de la Meuse verneemt, zal ook dr. Schaepman deelnemen aan het te Luik te houden «Congres des Oeuvres sociales catholiques." Den geheelen zomer was de gemeente Philippine het middelpunt van een smokkelhandel, die zeker zeldzaam is en wel sluw overlegd. Uit het entrepot te Antwerpen werd namelijk bij flinke hoeveelheden tabak ingesmok- keld, om later in België gevoerd te worden, en van daar weer naar Frankrijk. De smokkelaars hielden er zelfs een coursepaard op na, dat, oogenschijnlijk een afgeleefde knol zijnde, bij een zeker teeken als een pijl uit den boog tusschen bosch en akker verdween. Vaak zag men de smokkelaars in de omgeving van Philippine, doch zou dan niet van hen gedacht hebben, dat zij de personen waren, op wier betrapping de Belgische commiezen zoo'n prijs stelden, doch die zij niet konden machtig worden. Met een hengel roe ge- wapend, zag men hen dagelijks geheele uren als ware het onder de oogen der Belgische commiezen jachtmaken op onze waterbewoners. Eindelijk is toch, tot vreugde dezer laatsten, de hand op hen gelegd kunnen worden, en zullen zij vooreerst wel niet meer hun bedrijf uitoefenen. Door Belderok is cassatie aangeteekend van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. In de laatst verschenen aflevering van de Omtrekken van Damas leest men o. a.»IIoe komt het toch, vroeg me onlangs eene geestige vrouw, naar aan leiding van wat zij gezien had bij het Scheveningsche onheilhoe komt het toch, dat de Hollanders, wanneer ze naar eene begrafenis of naar een brand gaan, een gezicht opzetten alsof ze feest gingen vieren, terwijl ze, wanneer er werkelijk feest gevierd wordt, tronies ronddragen alsof ze zoo pas hun liefste lief hadden ter aarde besteld? En mijne vraagster was wel zoo goed, zelve me het antwoord te gevende eenige reden van dat alles is onze tegenwoordige timiditeit. De vriend of maag, die mede gaat begraven, is zóó bevreesd, dat zijn gelaat te diepe sporen zal

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1