Buitenland. den ambtenaar, doch thans om mede te deelen, dat hij van het huwelijk afzag. De indruk, dien zijne aanstaande op hem maakte, toen zij na het aanteekenen zijne woning opzochten, en de wijze waarop zij zijne kinderen behandelde, deden den man inzien, dat het beter ten halve gekeerd is dan geheel te dwalen. Woensdag avond is te Amsterdam bij afslag geveild de Passage Central met annex hotel met '100 kamers, winkels, enz. In veiling kon dit alles niet meer op brengen dan door den hypotheekhouder bij opbod was geboden, n.l. f 150,000. In het noorden van ons land hebben de landbouwers veel schade van kraaien, die in troepen van eenige honderdtallen in korten tijd belangrijke verwoestingen aan de vruchten toebrengen. De vermenigvuldiging dezer schadelijke vogels is dit jaar zoo sterk toegenomen, dat het eene uitmuntende zaak zou zijn, indien maat regelen tot verdelging mochten genomen worden. Hazen zijn ruimschoots voorhanden en ziet men soms een 'lOtal langooren in een stuk land spelen. Koppels patrijzen zijn minder talrijk dan verleden jaar. Een Rotterdammer, een zeei vermogend man, heeft een vreemd zwak: hij haat de 21/2cents-stukken uit alle macht. Te dien einde meldt de Maasb. tracht hij sedert langen tijd deze muntstukjes zooveel hem mogelijk is aan de circulatie te onttrekken. Op het oogenblik moet hij reeds voor ongeveer drieduizend gulden aan deze bronzen munt hebben afgezonderd. Omtrent de uitzending eener wetenschappelijke expeditie tot onderzoek en bestrijding der berri-berri deelt de N. R. Ct. mede, dat zij zal samengesteld worden uit twee Nederlandsche specialiteiten in bacteri ologie en Indische officieren van gezondheid, en dat nog in den loop van dit jaar het onderzoek moet zijn aangevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van den milit. geneesk. dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bacteri- oscopisch gebied noodzakelijk acht ter verdere be studeering der ziekte. Te Leeuwarden heeft zich eene commissie van 10 ingezetenen uit verschillende rangen en standen gevormd, tot oprichting eener vereeniging tot werk verschaffing, gedurende den winter. Men schrijft uit Middelburg In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, o. a. van den Commissaris des Konings in deze provincie, had heden de jaarlijksche promotie der leerlingen van de ambachtsschool plaats, terwijl aan hen, die den cursus met vrucht volgden en de school verlieten, een getuigschrift werd verleend. De tentoonstelling van de in het afgeloopen jaar gemaakte teekeningen was zeer belangrijk en getuigde van het degelijk onderwijs, dat aan de school wordt gegeven, waarvoor dan ook den directeur en de leeraren een welverdiend woord van lof niet werd onthouden. Aan twee leerlingen, waarvan de een geen enkelen keer, en de ander slechts eenmaal de lessen had verzuimd, werden spaarbankboekjes uitgereikt, daartoe welwillend be schikbaar gesteld door de commissie van het «fonds voor de toekomst" der loge »La compagnie durable." Naar men verneemt, bestaat het voornemen, half November een transport van ongeveer '180 onder officieren en mindere schepelingen der zeemacht per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Een groot aantal grossiers, koffiehuishouders, tappers, slijters en verdere belanghebbenden bij den verkoop van gedistilleerd, benevens de afdeelingen van de vereeniging «Vergunning", de vereeniging «Onderling belang" te 's Hage, en de «Vereeniging van klein handelaren in gedistilleerd" in Noord-Brabant, zetel Rozendaal, hebben een verzoekschrift verzonden aan de Tweede Kamer, waarin de grieven van den kleinhandel in sterken drank tegen sommige bepalingen der drankwet worden uiteengezet. De verschillende verzoekschriften worden gesteund door een adres van instemming met de klachten dezer requestranten, onderteekend door groothandelaren in gedistilleerd te Rotterdam, oud-Delfshaven, Schiedam, enz. Kunst, Wetenschap en Letteren. Mevrouw Cath. Beersmans zal Januari a. s. haar 25jarige tooneelloopbaan vieren. Waarschijnlijk zal de gevierde actrice bij die gelegenheid in eene nieuwe hare talenten waardige rol optreden en zoowel in ons land als in haar geboorteland (België) eene kunstreis maken. v Dr. Stepp, te Biberich, heeft een nieuw middel tegen de koorts ontdekt in een reeds langen tijd onder den naam van acetonilide bekend scheikundig preparaat, thans door hem anti-febrine genoemd. Het middel is op de kliniek van prof, Kussmaul, te Straatsburg, met goed gevolg aangewend bij ver schillende koortsachtige ziekten, ook bij abdominaal- typhus en pyaemische koortsen. De werking begint reeds na een uur en is vier uur na het gebruik in vollen gang. Behalve verschillende andere voordeelen boven de tot heden gebezigde koortsmiddelen, heeft het ook de goedkoopte voor zich. Het kost gezuiverd, volgens de Pharm. Zeitung, slechts f '18 per kilogram. Van een operatie op een zoogenaamden degenslikker gedaan, door dr. Polaillon, geeft een Fransch tijdschrift, la Semaine médicale een uitvoerige beschrijving. Die soort van menschen schijnen hoe langer hoe zorgeloozer te werk gaan bij hun vak, als het een vak mag heetenalthans volgens het bericht in ge noemd blad slikte de kunstenmaker een ijzeren vork in, die met de tanden naar boven gekeerd was. Wij zullen alle verschijnselen, die zich bij den man voordeden, en alle onderzoekingen van geneesheeren, om te trachten die vork weder uit de maag te krijgen, niet beschrijven, den daarin belangstellenden lezer naar het bovengenoemde blad van 25 Augustus 1.1. verwijzende. Wij vermelden alleen, dat de genees heeren begonnen te twijfelen, of de man wel waarlijk een vork in de maag had, en om daarvan zekerheid te hebben, riep dr. Polaillon de hulp in van Trouvé, den man, die door zijne vele toepassingen van electri- citeit zooveel van zich doet spreken. Langs verschillende wegen trachtte Trouvé zich van de aanwezigheid van het metalen voorwerp in de maag te overtuigen. De eerste proeven, n.l. die met eene sonde of katheter, waaraan eene draadgeleiding, eene electrische batterij en een electrische schel ver bonden waren, gaf geen resultaten. Daarop naderde Trouvé de maagstreek met een electro-magneet, dooi- welks draadwinding een electrische stroom ging, en dit gaf betere resultaten. Werkelijk nam men eene welving van de huid waar, ter hoogte waar de electro- magneet de maagstreek naderde. Toen hing Trouvé een kleinere met draad omwonden electro-magneet aan een koordje in de nabijheid van de maagstreek, en nam in de draadgeleiding een stroomsluiter of commutator op. Was de electrische stroom verbroken, dan hing de electro-magneet stil, maar hij begon te slingeren, als de stroom met den commutator gesloten werd. Door de resultaten kwam dr. Polaillon tot de zekerheid, dat de man waarheid had gesproken en dat zich een vork of althans eea ijzeren voorwerp in de maag bevond. Hij besloot tot eene operatie, en in tegen woordigheid en met de hulp van de doctoren Ladriet de Lacharrière en Cloudot, benevens eenige internes van het hospitaal, ging men daartoe over, met het gunstig resultaat, dat de vork uit de maag werd gehaald. De man werd verder behoorlijk verbonden en te bed gebracht. Men rekent op zijne geheele genezing. De heer Polaillon deelde aan de Académie de Médécine de toedracht der zaak mede in de zitting van 24 Augustus, en vertoonde daarbij de bewuste vork, die vrij groot was. De goede resultaten hebben bij Trouvé de gedachte opgewekt tot het vervaardigen van het een of ander electrisch toestel, om daarmede in voorkomende gevallen, ijzeren voorwerpen, die men toevallig ingeslikt heeft, zonder operatje uit de maag te trekken. Oorzaak der buitengewone hitte. De alles ver schroeiende hitte, die wij in de laatste weken hebben gehad verzekerd een hooggeleerd schrijver in de Fester Lloycl is een gevolg van de buitengewone hoogte, die de zon-protuberanzen (stroomen van brandend waterstofgas) ditmaal bereikten. Van de hoogte dezer protuberanzen hangt de normaliteit of abnormaliteit der warmteverhoudingen onzer aarde en der andere planeten af. Wanneer de protuberanzen 12,000 kilo meter hoog zijn, hetgeen ongeveer overeenkomt met de doorsnede der aarde, slaan de astronomen er geen acht op, en heeft ook onze aarde eene normale tempe ratuur. Maar niet zelden bereiken deze wisselende zonnevlammen een hoogte van '100,000 kilometer, en wanneer dit tegen het einde van den winter plaats heeft, verhuizen de winterjassen naar de kleerkast gebeurt dit echter in den zomer, zooals nu in de tweede helft van Augustus, dan worden we door die ondragelijke hitte, droogte en andere noodlottigheden gekweld, welke zich de traditioneele «oudste bewoners" niet herinneren. De protuberanzen zijn het veelvuldigst en het sterkst op het einde van Juni en in het midden van October, het minst beteekenend in de tweede helft van Mei en in de eerste van Augustus. Gedurende dit laatste tijdperk is de zon -niet alleen het tooneel van uit barstingen, maar ook schijnt de vlammenring, die haar omgeeft, somtijds van geen enkele zijde voedsel te ontvangen, maar verteert zichzelf tot hij ter hoogte van 5 a 6000 K.M. geheel verdwijnt. Wee dan onze aarde! Want hoe lager de vlammenzee in Mei zinkt, te heftiger houden hier de ijsheiligen Servatius, Pan- cratus en Bonifacius huis; des te holler blazen zij hunne kaken op, om met ijzigen adem de hoop van een heel jaar te vernietigen, zonder dat zij be hoeven te vreezen, dat de eene of andere weldadige zonneprotuberans hun een Quo s ego! tegendondert. De oppervlakte der zon is sedert het midden van Augustus weder het tooneel van herhaalde evolutien; de protuberanzen werken zich met buitengewone kracht naar omhoog en bereikten, naar de berekeningen van sterrekundigen, den 24 en Augustus haar hoogste punt: over de 300,000 kilometer. Deze verschijnselen veroorzaakten de afmattende temperatuur in de laatste 14 dagen. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. Heden morgen omstreeks 11 ure had in den winkel van den heer Timmerman op den Dam alhier eene ontploffing plaats van eenig buskruit, dat door hem gebruikt .werd tot het maken van patronen. Hoewel de hoeveelheid kruit zeer gering was, zoo bleek de ontploffing evenwel nog vrij hevig, daar nagenoeg al de ruiten in den winkel werden verbrijzeld. De heer Timmerman bekwam, behalve eenige brandwonden in 't gelaat, enkele aanmerkelijke kwetsuren aan zijn linkerhand. De dienstbode van den heer v. G. te 's Hage had deze week haar vrijer op bezoek in de keuken. Al minnekoozende vervloog het eene uur na het andere, totdat, o schrikde sleutel in het slot werd omgedraaid en de heer des huizes de trappen opkwam. Het was 2 ure. Goede raad was duur. Aan ontsnappen langs de trap viel niet te denken. De zoo plotseling opge schrikte minnaar ziet slechts één uitweg: het venster. Met achterlating van zijn hoofddeksel springt de jonge ling uit het raam der tweede verdiepingernstig gewond werd hij door de nachtwacht opgenomen en het huis binnengedragen, dat hij zoo even verlaten had. Nadat een geneesheer den gekwetste verbonden had, is hij naar zijne woning vervoerd. F rankrij k. De Temps merkt op, dat de keizer van Oostenrijk zich reeds sedert eenigen tyd bevindt in de omstreken van Grodek, een plaatsje in Galicië, dat slechts weinige uren verwijderd is van Brest-Litowsk, waar de czaar de Russische legermanoeuvres bijwoont. In strijd met het gebruik, zegt de Temps, heeft noch de czaar, noch de keizer iemand gezonden, om den anderen souverein te begroeten. Dit is des te opmerkelijker, omdat de keizer van Duitschland zijn kleinzoon, prins Wilhelm, naar den czaar te Brest-Litowsk heeft gezonden, terwijl vorst Stourdza, namens den koning van Rumelië, met eene dergelijke zending bij keizer Frans Jozef is belast. Volgens de etikette zou de czaar het eerst den keizer van Oostenrijk moeten laten begroeten, omdat deze laatste reeds aan de Galicische grens aanwezig was, toen de czaar daar aankwam. De regeering heeft vijf te Parijs verblijf houdende vreemde socialisten, een Rus, twee Belgen en twee Duitschers, over de grenzen laten brengen. Deze socia listen stonden in betrekking met de werkstakers te Vierzon. Het bericht van la France militaire, dat een werkstaker te Vierzon aan den luitenant der gendarmerie aldaar verklaard heeft, dat de werkstakers in het bezit zijn van 70 a 80 chassepots, wordt tegengesproken. Oostenrij 1*. De cholera breidt zich te Triest uit. Zelfs op het keizerlijk lustslot Miramar, dat beroemd is om zijne gezonde ligging, zijn gevallen voorgekomen. Zondag zijn te Pestli vijf personen aan de ziekte gestorven een van hen was de vrouw van een rijk koopman. Er heerscht groote ongerustheid in de stad en strenge maatregelen zijn genomen om de verspreiding dei- ziekte tegen' te gaan, maar den volgenden dag waren er zeven gevallen met doodelijken afloop. Gemengd Buitenlandsck Nieuws. Voor elf of twaalf jaar werd te Hythe (Engeland) een olifant, behoorende bij een doortrekkend beesten spel, door den eigenaar van een groentenwinkeltje op zijne waar onthaald. Onlangs bevond de verzameling zich weder te Hythe. Bij het krieken van den dag wist de olifant in alle stilte los te breken, zocht het winkeltje op, waar alles nog gesloten was, stiet de deur open en deed zich te goed aan wat hij grijpen en vangen kon, waarop hij zegevierend terugkeerde. In Colorado is een stuk grond van ongeveer 4 bunder, dat eigenlijk niets anders is dan eene drie voet dikke humuslaag, drijvende op een onderaardsch meer. Ge woonlijk wordt deze grond met graan bebouwd en de opbrengst overtreft die van andere aangrenzende bouw landen. Graaft men een diep gat in den grond, dan vult zich die opening met water, en gewoonlijk komen

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2