Z1ERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierikzee. srfc A. A SS7'» L886. No. 70. Woensdag 15 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 104 101 67>/4 5?'/. 955/i« 66%' 99 99,3/„ 62"/,a Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 September 1S8 6. De heer Blussé van Oud-Alblas telt de meeste jaren onder de tegenwoordige leden der Kamer en is alzoo aangewezen om wijlen den nestor VVybenga op te volgen als tijdelijk voorzitter, zoolang er nog geen president benoemd is. Z. M. de Koning van België heeft aan F. Domela Nieuwenhuis bij ejyiloot een besluit doen beteekenen, volgens hetwelk laatstgenoemde, bijaldien hij zich op Belgisch grondgebied wagen zou, de straf beloopt, bij art. 0 der Belgische wet van 6 Febr. '1885 bepaald, namelijk ten minste 14 dagen en hoogstens 6 maanden gevangenis, met beding dat hij na het eindigen van de straf over de grenzen wordt gezet. In een onzer bladen wordt, op grond van verkregen inlichtingen, ernstig gewaarschuwd tegen de «Société Universelle, 8 rue Pierre-le-Grand" te Parijs, welker directeur een Hollander is, en die voor elke f 50, die men haar toezendt, niet minder belooft dan eene winst van '1950! De vier kolossale blokken graniet voor het stand beeld van Hugo De Groot, te Delft op te richten, die met schuiten van Rotterdam naar Delft waren ver voerd, zijn ontscheept. Als men weet dat twee dezer blokken 6000 en 8000 kilo wegen en de beide overige elk een gewicht hebben van 3000 kilo, dan kan men zich eenigermate voorstellen welke krachtige werktuigen noodig waren, zoowel voor het ontschepen als voor het vervoer der wichtige stukken. Bij de losplaats, die natuurlijk zoo dicht mogelijk bij de standplaats van het monument zich bevond, was een bok van genoegzame sterkte opgericht, terwijl daaraan een voor deze gelegenheid expresselijk uit Engeland ontboden Weston-takel van 10,000 kilo was verbonden. Hiermede werden de blokken één voor één gelost, op den wal gebracht en op een rolwagen geplaatst, die door middel van een takel en kaapstander naar de plaats van bestemming werd getrokken. Het beeld, dat een gewicht van ongeveer 2300 kilo's heeft, zou Maandag te Delft worden verwacht met het plaatsen daarvan op het voetstuk, waarop het los komt te staan, met het gezicht naar het Raadhuis gewend, hoopt men dan Woensdag gereed te zijn. Aan de vier hoeken van het voetstuk zullen, op eenigen afstand, gaslantarens geplaatst worden. Of het monument door een ijzeren hekwerk afgesloten, dan wel slechts door een ketting op paaltjes omgeven zal worden, is nog niet beslist. Het Vad. schrijft: «Naar wij vernemen, zal de regeering voor 't volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel voorstellen. In de begrootingen zijn verschillende bezuinigingen aangebracht, doch de begrooting van marine is wederom hooger dan verleden jaar." Te Scheveningen is een aanvang gemaakt met het omverhalen van de muren van het Kurhaus; aan de zeezijde zijn er reeds enkele gevallen. Naar het Vad. verneemt, is het onderzoek van de experts van de »Union Beige" nog niet afgeloopen,* op verlangen van die deskundigen moet het slechten van die muren reeds nu plaats vinden, ten einde zonder gevaar het onderzoek voort te kunnen zetten. Door werklieden zijn hier en daar in de puinhoopen eenige gesmolten zilveren geldstukken gevonden. Bij den brand verloren de leden van het Philhar- monisch Orchest ongeveer 60 instrumenten: 9 violen, 6 alten, 4 cellen, 2 contra-bassen (waaronder die van den heer Simon, »kamervirtuoos" te Sondesrhausen, een kostbaar instrument, waarop zijn zoon speelde), 3 hobos, 3 fluiten, 8 klarinetten, 2 fagotten, 1 con trafagot (geschenk van Hans von Biilow), een waldhoorn, 2 cornets a piston, 3 trompetten, 2 bazuinen, 2 pauken, groote trommel, Turksche bekkens, klokkenspel, tamtam, xylophoon, tambourijn enz. Vele dezer instrumenten kostten 500, 600 mark of meerhet geheele verlies bedraagt circa 15,000 mark. Van de muziek, ter waarde van circa 30,000 mark, werd niets gered. O. a. verbrandden vele manuscripten en de Tannhauser- partituur, een geschenk van Wagner aan Albert Niemann, met eene opdracht van Wagner zelf, die Niemann aan Mannstadt had geleend. Instrumenten en muziek waren voor een deel der waarde slechts verzekerd. Het programma voor 1 Sept. den dag van den brand vermeldde'als eerste stuk: Meyer- Olbershausen's Festkl'ange. Door eene zonderlinge ver gissing had de drukker daarvan «Feuerklange" gemaakt. Het Philh. orchest zal 20 Sept. het nieuwe concert seizoen te Berlijn openen. Het 28 c.M. kanon, door de «Olifant" uit de «Schorpioen" gelicht, heeft weinig of niet door het water geleden. Zaterdag waren 8 centrifugaalpompen werkzaam bij het aftappen van het natte dok. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat de heer G. J. Huurman, te Deventer, in zijn tuin een volgeladen amandelboom heeft staan. De Staats-Courant bevat het kon. besluit van 9 Sept., betreffende de opening der gewone vergadering van de Staten-Generaal. De opening zal, zooals nu officieel blijkt, geschieden door eene kon. commissie, waartoe zijn aangewezen de ministers, hoofden van ministerieele departementen. Na afloop der plechtigheid van de opening der Staten-Generaal, op 20 dezer, zal de Tweede Kamer te 3 ure des namiddags bijeenkomen. De ambitie van onze miliciens om naar Indië te gaan schijnt niet groot te zijn. Van de gunstige bepaling toch, om slechts voor den tijd van twee jaren in het Indische leger gedetacheerd te worden, onder genot van eene gratificatie van f 200, maakten gedurende de maand Augustus slechts vier gebruik. Drie van hen waren milicien-grootverlofgangers, terwijl de vierde als milicien onder de wapens was. Men zegt, dat de milicien-groot verlofgangers wegblijven, omdat voor hen geen aanbreng-premie van f 10 wordt uitbetaald. Tot directeur van de gasfabriek te Oud-Beierland is benoemd de heer A. P. van Ooijen. Vrijdag heeft de heer David Tob. Bamberg, de vriend der Nederlandsche kinderen, die zoo dikwerf ook den ouderen een aangenamen avond bezorgt, eene voorstelling in de edele goochelkunst gegeven, zooals hem zijn leven lang nog niet was overkomen. Uit slechts drie personen bestond zijn publiek. Maar deze drie waren de Koning en de Koningin der Nederlanden en prinses Wilhelmina. In eene zaal van het lustslot Soestdijk had de heer Bamberg zijne tafel gereed ge maakt, en op vrij grooten afstand stonden de stoelen, waarop de toeschouwers plaats namen. Na eene korte inleiding trok de hofprestidigitateur zijne handschoenen uit, die fluks spoorloos verdwenen. Dit maakte reeds dadelijk indruk op de kleine prinses, en toen de heer Bamberg zijn' behendigen toer in hare onmiddellijke nabijheid had herhaald, was het ijs gebrokende tafel werd naderbij gezet en van zeven tot bijna negen uur hield de kunstvaardige goochelaar de drie toeschouwers bezig. HH. MM. leenden daarbij gaarne den heer Bamberg de hulp, die elk goochelaar van zijn publiek noodig heeft, en het prinsesje amuseerde zich kostelijk. »En" zei de Koning, toen de voorstelling was af geloopen «moet je nu mijnheer Bamberg niet eens bedanken?" «Dank u wel, mijnheer Bamberg", zei de kleine, den kustenaar de hand gevende. En daarop zich om- keerende naar haren vader: «Hé, pa, ik heb zoo'n pleizier gehad!" Dezen avond gaf den heer Bamberg eene voldoening, die zijn talrijke oudere en jongere vrienden en vrien dinnen hem gaarne gunnen. Amst. Men schrijft van Terschelling: Nog steeds werkt men met kracht op de «Lutine". Al bestaat de geheele vondst nog maar uit ongeveer 2800 Spaansche matten en 71 goudstukken, toch laat men den moed niet zakken. De duiker meent een ontdekking gedaan te hebben, die, naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden, en thans juist op de plaats te zijn, die, naar de gegevens, de eigenlijke schatten moet bevatten. Van het wrak der «Lutine" werden Zaterdag geborgen 29 Spaansche matten, 1 halve en 1 kwart mat. De opstijging van den ballon «L'Etoile du Nord" heeft Zondag te Amsterdam weer plaats gehad, maar met minder gelukkigen afloop. Begunstigd door schoon weder, steeg kapt. Juhles te ongeveer 4% uur op. Eenige personen hadden zich aangemeld, om den tocht mede te maken, en zouden dit voorzeker gedaan hebben, indien niet kapt. Juhles, eenig gevaar vreezende, hun dit ten stelligste had ontraden en had verzocht hun voornemen tot een volgende opstijging uit te stellen. De ballon werd door een windvlaag uit het zuid westen over de Zuiderzee gevoerd, dreef te 5 u. 50 m. boven Enkhuizen, en was toen door sterken wind genoodzaakt in volle zee af te dalen, waar de lucht reiziger te 7 uur nog te rechtertijd werd gevonden en gered door den visscher Jan Rinzes, van de Lemmer boot No. 11, die hem te 8% ure te Lemmer aan bracht, waar hij eene hartelijke ontvangst genoot. De grootste hoogte, door den ballon bereikt, was 2700 meter. Bbl. De bekende H. v. II. te Groningen, op wien voor een paar weken de revolverschoten zijn gelost, zal binnen weinige dagen het academisch ziekenhuis ver laten. Hoewel de kogels nog altijd bij zich dragende, is hij echter weder in zooverre hersteld, dat hij uit het hospitaal ontslagen kan worden. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 September j.l. de Celubrawerken ten behoeve van de doorgraving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. van Hattum Co. waren aangenomen, ter voortzetting overgedragen aan de Fransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam zijnde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aan vaarden. De Amst. Ct. wijst op de algemeene klacht over de slechte tijden, en noemt zelfs den toestand inderdaad ernstig en zorgwekkend, doch, vraagt zij, «wat vinden wij om ons heen Niets dan ijdelheidWedrennen en sports, roei-, zwem-, wieier-, pagaai-, cricket-, schaats-, biljart- en vlieger-wedstrijden, dat is het wat de hoofden der massa vervult. Of wij het dan niet toejuichen, dat de jongelingschap zich ontspant door flinke lichaams-oefeningen, of wij het zwemmen niet prijzen en niet instemmen met elk spel, waarbij kracht en talent vereischt wordt Ja, driewerf ja, maar wij protesteeren tegen die ellendige manie, om

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1