Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Hoe weinig nog de overtuiging van het nut van bliksemafleiders bij velen is doorgedrongen, blijkt uit een raadsbesluit te 's Gravenpolder, waar 22 Mei II. de toren der hervormde kerk getroffen werd. Met algemeene stemmen werd het voorstel van den burge meester om het gebouw van een afleider te voorzien, verworpen. Wanbegrippen op godsdienstig gebied schijnen gedeeltelijk tot dit roekelooze besluit aanleiding gegeven te hebben. Een jong huzaar, plaatsvervanger, werd Dinsdag, begeleid door een bende nieuwsgierigen, met een briefje van ontslag van het 3e regiment verwijderd en buiten Leiden gebracht. Hij draagt den naam van een onzer beste Nederlandsche geslachtende jeneverflesch was de oorzaak van zijn diepe vernedering. Een weddenschap, om gedurende twee dagen uit niets anders dan menschenschedels te drinken, werd onlangs te Rouaan tusschen twee officieren aangegaan. De doodgraver bezorgde schedels; de twee officieren dronken den geheelen nacht door champagne uit die bokalen en den volgenden dag stierf één hunner aan lijk vergiftiging. Spanje. De Epoca schrijft: «Menigmaal hebben wij de gelegenheid gehad om de werkeloosheid der overheid te betreuren tegenover aanslagen, welke ten onzent dikwerf met verwonderlijke straffeloosheid plaats hebben. Nu eens plundert men een trein voor de poorten van Madriddan weder wordt gemeld, dat in den omtrek van Jaen twintig hoeven zijn afgebrandeen andermaal wordt bericht, dat rooverbenden in den omtrek van Cordova hare heldendaden verrichten zonder te worden lastig gevallen; of wederom, dat er opstand is uit gebroken in eene gevangenis; thans vernemen wij, dat het dynamiet van zich doet spreken te Barcelona. Dit feit is van onbetwistbaar ernstigen aard, want er spreekt een toestand van ontevredenheid uit, welke in daden van geweld zich begint lucht te gevende overheid behoort zooveel mogelijk te waken, dat tot dergelijke handelingen geene aanleiding worde gegeven." Engeland. Na een langdurig ziekbed overleed Samuel Morley. de bekende philantroop en vroeger lid van het Lagerhuis voor Bristol, in den ouderdom van 77 jaren. De overledene was chef der bekende firma J. R. Morley, in geweven artikelen, Woodstreet, Londen. Van 1865 tot 1866 vertegenwoordigde hij als geavanceerd liberaal Nottingham in het Lagerhuis. In 1868 werd hij voor Bristol gekozen, welk district hij bleef vertegenwoordigen tot de algemeene verkiezing in 1885. Morley was gedurende zijn geheele openbare loopbaan een voor vechter voor de zaak van de protestantsche dissenters, waaraan hij o. a. bevorderlijk was door vorstelijke geschenken ten behoeve van den bouw van nieuwe kerken. Uit erkenning van zijn verdiensten op philan- tropisch gebied werd hem, bij het neerleggen van zijn mandaat voor Bristol, door den heer Gladstone de pairswaardigheid aangeboden, die' hij echter afsloeg^ Bulgarije. Volgens de Kölnische Ztg. is Zaterdagnacht een Russisch telegram te Sofia aangekomen, volgens hetwelk dé keizer van Rusland zijne toestemming geeft tot de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumeliëtevens waarborgt hij de onafhankelijkheid van den op die wijze te vormen staat, wanneer vorst Alexander slechts aftreedt. Prins Alexander deelde daarop aan zijn ministers mede, dat deze beslissing, voor Bulgarije zoo voordeelig, hem een reden te meer is om van den troon afstand te doen. De Russische regeering verklaarde bovendien, dat zij het plan opgeeft om een Russische bezetting en officieren te zenden en het regentschap, door vorst Alexander te benoemen, zal erkennen. F rank i* ij li. Het bericht, dat Cambon den baron De Courcel vervangen zou, is valsch. Courcels opvolger zou een man zijn, die een diplomatisch verleden heeft en die door Duitschland reeds aanneembaar is verklaard. In den ministeraad zal de- Bulgaarsche quaestie ter sprake komen. Freycinet heeft Engelands oordeel reeds- gevraagd, doch ontving geen officieel antwoord. Gemengd 15 uiten Iamlsch Nieuws. De kleinste courant verschijnt te Guadalajara, de hoofdstad van den Mexicaanschen staat Jalisko. Zij heet El Telegramcc en verschijnt wekelijks in 4 blad zijden van 813 c.M. groot en levert het meest mogelijke bij condensatie der berichten. De kenspreuk van het blad is «Weinig stroo en veel koorn;" het kost een cent (4 Pf.) per exemplaar. Amerikaansche journalisten schijnenvolgens de Figaroongaarne hunne regenschermen te verliezen. Een van hen, die onlangs zulk een verlies geleden had, sprak op de volgende wijze in zijn blad den vloek uit over het hoofd van den schuldige, die hem zijn dierbaar kleinood afhandig gemaakt had: «Dat elke droppel water, die uit den hemel op mijne parapluie valt, in de handen van dien man een droppel vitriool worde! Dat elke zonnestraal een millioen spelden, die in een sterk vergif gedompeld zijn, voorstedeDat die spelden tot diep in het ellendige bedorven vleesch van dien roover doordringenenz. En dat alles voor een oude parapluie van '12 francs! Een tooneeldirecteur te Chicago heeft eenigen tijd een voordeelig aanbod gedaan aan de regeering der Vereenigde Staten. Eenige anarchisten waren ter dood veroordeeld. De man bood aan de kosten van de terechtstelling te besparen. Hij wilde namelijk de misdadigers op het tooneel bij de opvoering van een stuk doen onthoofden, om zoodoende publiek te lokken. De tooneeldirecteur was zeer verwonderd, dat zijn aanbod afgeslagen werd. Een klompenwedstrijd voor dames zal eerstdaags in het Muttenthal, bij Witten (Westfalen) gehouden worden. Een zangvereeniging heeft daar klompenwedstrijden, met en zonder hindernissen uitgeschreven, op welker programma ook het genoemde nummer «voor dames" voorkomt Een man, verslaafd aan petroleumdrinken, is te New-York ontdekt. Sedert langen tijd miste men dagelijks in een huis aan de 67ste straat een zekere hoeveelheid van de petroleum, waarmede de lampen moesten gevuld worden. Men kon maar niet uitvinden waar die petroleum bleef, tot op zekeren dag iemand een grooten neger zag, die met smaak den petroleum- kan in zijn maag ledigde. De man verklaarde aan petroleum verslaafd te zijn en dezen drank liever te gebruiken dan alle andere. Een New-Yorker dame, mrs. Harkott, heeft bij de rechtbank eene aanklacht ingediend tegen den uitgever van de New-York Herald, omdat deze haar in zijn blad «eene rijke en weldadige dame" heeft genoemd. Sedert ontving mrs. Harkott 6000 brieven en 14000 personen, die haar geldelijke ondersteuning vroegen tot een gezamenlijk bedrag van dertig millioen dollars. «Er ontbreekt niets meer aan", zegt mrs. Harkott, «dan dat men 's nachts bij mij inbreekt om het ver mogen te halen, dat alleen in de verbeelding van den redacteur bestaat." Oude heer en. De honderdste geboortedag van den beroemden Fran- schen chemicus Chevreul, die op zulk een hoogen leeftijd nog: met een helder oog en opgewekten geest den vooruitgang der wetenschap volgt, heeft allerlei herinneringen en vergelijkingen te voorschijn geroepen, juist omdat het zoo zelden voorkomt dat menschen met buitengewone geestesgaven de grens van een hoogen leeftijd overschrijden, zonder gebukt te gaan onder den last van kwalen en gebreken. Men weet dat Immanuel Kant, de groote denker, zijn tachtigste levensjaar bereikte in een allertreurigsten toestand van kindschheid en ontoerekenbaarheid. Izaak Newton, misschien wel het grootste genie dat de natuur kundige wetenschap kent, werd op zijn lateren leeftijd, die op zijn 86ste jaar werd afgesloten, zóó verward, dat hij geen grooter genoegen kende dan de duisterste aller overleveringen, de zoogenaamde Open baring van Johannes te bestudeeren en te commem- tarieeren. Toch moet men ook zeggen, dat de gevallen van groote helderheid van geest op hoogen leeftijd nog zeldzamer voorkomt bij menschen, die meer met hun lichaam dan met hun geest arbeiden. Welke omstandigheden hiertoe medewerken, is even onbekend als de omstandigheden, die over 't algemeen een buitengewoon hoogen leeftijd ten gevolge hebben. Een geregelde levenswijs doet het zeker niet alleen; men denke slechts aan Alexander Von Humboldt, met zijn negentig jaren vol avonturen, gedurige afwisseling van klimaat en onregelmatige manier van leven. De Venetiaansche edelman, Cornaro, die op zijn 35ste jaar door zijn dwaze jacht naar levensgenot eindelijk ziek werd en 'op zijn 40ste jaar door een verkeerde gezondheidskuur op den rand des grafs werd gebracht, veranderde eensklaps van levenswijze en bracht het tot 104 jaren. De llOjarige baron Longueville trouwde tienmaal en werd, toen hij '101 jaar was, nog papa. Over een der oudste menschen, die ooit geleefd hebben, den Engelschen boer Thomas Parre, bestaat nog een mededeeling van professor Preyer, een authentiek stuk, dat de groote physoloog Harvey na de lijkopening van dien man heeft opge maakt. Parre bereikte den ongehoorden leeftijd van 152 jaren en negen maanden. Koning Karei de Eerste verlangde in 1635 kennis met hem te maken en toen hij te Londen kwam, viel hem een vorstelijke ontvangst ten deel. Kort daarna stierf hij aan een indigestie. Ilarvey vond bij het lijk geen der verande ringen, die men anders bij grijsaards aantreft. Die oude heer huwde op zijn 121ste jaar voor de derde maal en zag negen Koningen den Engelschen troon beklimmen. Op zijn 130ste jaar deed hij nog het gewoon boerenwerk en bezat zelfs nog spierkracht genoeg om te dorschen. Waarschijnlijk zou deze merkwaardige grijsaard, wiens gewone kost uit kaas, melk in verschillenden vorm, grof en hard brood, slappe dranken meestal karnemelk bestond, nog langer hebben geleefd, indien niet de plotselinge verandering van voeding, aan de koninklijke tafel te Londen, hem een doodelijke ziekte op den hals had gehaald. De vegetariërs zouden zich op dit voorbeeld kunnen beroepen als er de voorbeelden van een 130- jarigen en een 140jarigen Zweedschen visschei' en van den vleesch-etenden 104jarigen baron De Capelies niet tegenover stonden. Men kan overigens over een doelmatige levenswijze heel goed denken en schrijven zonder daarom nog heel oud te worden. Ilufeland stierf op zijn 75ste jaar en Bacon op zijn 66ste, en beiden waren ze de groote theoretici in de kunst van leven en oud worden. De Avondpost. KUNSTNIEUWS. Gisteravond woonden we de eerste voorstelling bij in den Schouwburg van den Deer van Lier. Tot opening van het tooneel werden opgevoerd «Albert Beaujolais, de Goochelaar van Montmorency". Tooneel- spel in vier bedrijven, gevolgd door «Uit Liefde voor de Kunst", Blijspel met zang in één bedrijf. In het eerste stuk werd de titelrol vervuld door den heer Moor. De verdienstelijke wijze, waarop hij de rol van Beaujolais tot haar recht deed komen, eerst als straat-goochelaar en daarna als vader over een kind, dat hem als 't ware was opgedrongen, en dat later bleek werkelijk zijn kind te zijn; maar vooral kwam zijn verdienstelijk spel uit in de opoffering die hij deed uit liefde voor dat kind en ter wille van haar geluk. Ook de rol van Ilélène werd op uitstekende en natuurlijke wijze vertolkt door mej. Jeanne de Groot, terwijl de overige rollen door allen die ze vervulden op even flinke wijze werden vertolkt. Hetzelfde kan gezegd worden van het nastukje, zoo uitstekend geschikt, het publiek in eene goede stemming huiswaarts te doen keeren. In één woord, de avond van gisteren was weder een avond vol kunstgenot en dat het publiek daarvoor dank baar was, toonde ze door meermalen te applaudiseeren en de spelers terug te roepen; jammer was het, vooral met het oog op het goede spel der verschillende leden van het gezelschap, dat de tent zoo slecht was bezet, iets, dat we trouwens met de eerste kermis avonden gewoon zijn. We wenschen echter, dat dit heden avond beter moge zijn; dat het publiek toont er prijs op te stellen, met de kermisdagen een flink en degelijk tooneel- gezelschap in zijn midden te zien, en vooral nu er op dit oogenblik geene andere uitspanning is, gretig gebruik zal maken van de gelegenheid, door den Heer van Lier aangeboden, eenige avonden van waar en degelijk kunstgenot te smaken. Is het noodig hiertoe nog verder op te wekkenwe gelooven het niet, immers het gezelschap van den Heer van Lier is overal te goed bekend, zoodat eenige aanbeveling onzer zijds zeker wel on noodig zal zijn. K e r k n i e u w s. Door het prov. kerkbestuur van Middelburg is tot den dienst in de Herv. Kerk toegelaten de heer C. J. Six Dijkstra, theol. cand. van Utrecht te Cadzand. Van 3-10 Sept. 18S6. Geboren: Een dochter van B. de Graaf en C. Koppens. A, in den Bosch en S. Reijnhoudt. P. Sies en K. Tuijnman. G e h u w d II. E. Pronier, 26 j.jm. en M. van der Halen, 30 j., jd. J. Kooiman, 21 j., jm. en II. Zijta, 23 j., jd. C. de Bruin, 27 j.jm, en J. Uil 25 jjd. II. Willemstijn, 29 jjm. en W. Juijn, 24 j., jd. Overleden: J. G. Kingmans, 7 m., z. P. Joppe, 5 w., z. J. Groeneveld de Kater, 35 j., man van T. Boogerd. H. C. "Vingerhoed, '17 d., z. Als levenloos aangegeven: Een dochter van A. in den Bosch en S. Reijnhoudt-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3