Z1ERIKZEESCI1E COURANT. voor het arrondis- seinent Zierikzee. 1886. No. 69. Zaterdag 11 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 10 September 188 6. Eenige bijzonderheden omtrent de Spaansche matten, zooals deze in zoo grooten getale uit het wrak der »Lutine" worden gehaald, had de heer J. de Waal, geldwisselaar te Rotterdam, de vriendelijkheid mede te deelen. Spaansche matten (of piasters) zijn zilver stukken uit de vorige eeuw. Vóór 1772 bedroeg het gehalte 9l%0oo' dat jaar 9QO/i0oo* D© waarde dezer munten, door ons laatst op ongeveer f 2 bepaald, bedraagt f l,925m. Woensdag werden van het wrak der »Lutine" aan gebracht 40 Spaansche matten en een kleine dito. Sedert de vorige week Donderdag zijn van het wrak der »Lutine" opgehaald 1283 Spaansche matten (on geveer f 2500) benevens 28 goudstukken. Ter viering van het lOjarig bestaan der Rijksland bouwschool te Wageningen zal o. a. een optocht worden gehouden. Deze zal voorstellen: le groep, de kindsheid van den Nederlandschen landbouw (50 jaar voor Christus); 2e groep, de dageraad der vrijheid van den land- bouwstand (1290); 3e groep, zelfstandigheid en ontwikkeling (16e en 17e eeuw); 4e groep, aanvang van den nieuweren tijd (18e en 19e eeuw); 5e groep, eenige mannen, waaraan de landbouw dank verschuldigd is; 6e groep, de weldaden van den landbouw, de toe komst van den landbouw is gelegen in de toepassing van de lessen der wetenschap. Z. M. de Koning zou, naar men verneemt, voor nemens zijn in persoon de Kamers der Staten-Generaal te openen, daartoe den 17 dezer te 'sHage komen en na 14 dagen daar vertoefd te hebben naar «het Loo" vertrekken. Een later bericht luidt: Men verneemt dat Z. M. de Koning de opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal op 20 dezer, thans heeft opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de Ministers, hoofden van departementen van algemeen bestuur. Naar het Vad. verneemt, is de minister van koloniën voornemens, een deskundige uit Nederland naar Atjeh te zenden, ten einde een speciaal onderzoek in te stellen naar de berri-berri. De deskundige, die door de Regeering naar Atjeh wordt gezonden tot het instellen van een speciaal onderzoek naar de berri-berri, is, naar men verneemt, Prof. C. A. Pekelharing te Utrecht. Naar aanleiding van den brand in het Kurhaus te Scheveningen, oppert het Bouwkundig Weekblad van 4 Sept. 11. de vraag: waar ligt de oorzaak, dat een gebouw van 123.50 M. lengte, bestaande uit midden gebouw, twee zij- en twee eindvleugels, binnen twee en een half uur totaal in de asch is gelegd? «Hierover zoo veel mogelijk licht te verspreiden, is de bedoeling van ons schrijven, zegt het B. W., en waarin wij er met leedwezen op moeten wijzen, dat èn inrichting èn constructie van het gebouw veel te wenschen overlieten. Toen wij 's morgens bij het eerste begin den brand aanschouwden, waren de vlammen op twee plaatsen tegelijk, en verbaasden wij ons, dat de vlam van uit den zijvleugel onmiddellijk in de groote kap was gekomen. Dit had niet kunnen plaats vinden, indien de scheids muren hadden doorgeloopen en de kappen van elkander waren gescheiden. Wat blijkt echter? dat de kap over de geheele lengte van 123.50 M. open was, en men van de eene zijde den anderen kant kon zien. Voor niemand uwer is het dus meer twijfelachtig, dat de vlam, die uit de kamer, waar de brand ontstond, de houten lift, welke een hoek der kamer innam, aantastte, en door deze lift den zolder bereikte, hier in deze tochtige ruimte onmiddellijk over het geheele gebouw was verspreid en den koepel in lichter-laaie zette. Waren dus de kappen onderling gescheiden ge weest door de opgaande scheidsmuren, en de deuren van ijzer, de brand had zich slechts tot een klein deel van het gebouw beperkt, en de waarborg voor men- schenlevens ware oneindig grooter geweest. Hebben wij thans voldoende aangetoond, hoe het mogelijk was, dat dit groote gebouw in weinig tijds op alle plaatsen tegelijk brandde, nu willen wij bewijzen, dat de totale vernietiging ware voorkomen, indien de constructie steviger en solider geweest ware. Om dit te doen, geven wij de navolgende gegevens. Bijna alle binnenmuren, welke niet vanaf de fundeering zijn opgetrokken, waren geconstrueerd op houten binten, en het meerendeel hiervan waren hooimuren, (gecon strueerd van houten rachels met riet.) De muren der gangen op de bovenste étage waren opgetrokken van een hal ven steen en wegens geringe stabiliteit opgemetseld tusschen houten stijlen en leggers. Boven de eetzaal bevonden zich twee en twintig kamers, welke allen waren gemaakt van hooimuren, geplaatst op houten binten; vandaar dan ook, dat de zijmuren, onmiddellijk toen de houten binten waren verbrand, naar buiten omsloegen. Niet minder dan 41 kamers in het middengebouw alleen, waren gescheiden door houten scheidsmuren, staande voor het meerendeel op houten binten. De terrazzo-vloeren in de gangen waren gelegd op gemetselde trogwelfjes tusschen houten binten. Zelfs de marmeren hoofdtrap steunde geheel op een houten geraamte, terwijl alle andere trappen van hout waren geconstrueerd. Het zal nog maar weinig gebeurd zijn, dat van een verbrand gebouw zoo weinig zal overschieten als hier het geval is, daar bijna alle muren aan de zeezijde zijn ingestort, welke oorzaak ligt in de geringe onder linge verbinding met gemetselde muren. Wij kunnen thans aannemen, dat, ware in het gebouw minder hout geweest, en dit materiaal door steen en ijzer vervangen, de vlammen minder voedsel hadden gehad, dan thans in dit houtbosch. De groote schuld heeft men willen werpen op den onvoldoenden toestand der waterleiding, wegens de te lage drukking en op de onvolkomen inrichting der brandweer dit alles is zeker te betreuren. Doch wij zijn. vast overtuigd, dat de best ingerichte brand weer hier weinig meer had kunnen verrichten en ook het gebouw niet kunnen sparen. Ware deze brand 's nachts ontstaan en had hij een tal van menschenlevens gekost, dezelfde paniek had zich in en buiten den lande van allen meester gemaakt. Overal kwamen na den brand in het ringtheater, alle mogelijke voorzorgen voor brand in de schouw burgen en werden wetten gemaakt op de inrichtingen. Wij hopen, dat ook deze les ten gevolge moge hebben, dat aan de inrichting van hotels en aan hunne samen stelling de meest mogelijke aandacht worde geschonken en de regeering ook niet zal achterblijven grondig onderzoek in te stellen, daar waar zoovele menschen levens op het spel stonden en waarin zooveler belangen waren betrokken. Het Kurhaus te Scheveningen zalvolgens het Bagbl.j herbouwd worden in den geest zooals het was, denkelijk met eenige inwendige verbeteringen, o. a. door het maken van een directe gemeenschap tusschen de restauratiezalen en het hotel, dat tot nu toe slechts langs de buitengaanderij kon bereikt worden, maar overigens over 't geheel op overeenkomstigen voet. Reeds de verplichtingen, welke het erfpaehtscontract oplegt, maken exploitatie noodig, die voldoende renta biliteit van de kapitalen moet verzekeren. Voor de beambten en bedienden van het Kurhaus te Scheveningen is tot heden ruim f 4000 ingekomen. Naar wij vernemen, is de directeur van het hotel van het Kurhaus tengevolge van den schrik, bekomen bij den brand, zeer gevaarlijk ziek. Vad. Naar men verneemt zijn door de Grieksche Regee ring weder stappen gedaan, ten einde de Grieksche Staatsfondsen weder in de officieele Amsterdamsche beursnoteering te doen opnemen. De gemeenteraad van Breda heeft naar aanleiding van het plotseling overlijden van den directeur der bank van Jeening eene buitengewone zitting in comité- generaal gehouden. Door de commissie van heheer is inmiddels bekend gemaakt, dat de bank tengevolge van dat overlijden tot nadere aankondiging gesloten zal zijn en dat de aangekondigde verkooping tot later wordt uitgesteld. Inmiddels zou alles verzegeld zijn, zeker tot groote teleurstelling van hen, die 's Maandags hun Zondagsche kleeren naar den lombard brengen om ze 's Zaterdags na ontvangst van het weekgeld weer te lossen. Een Kamper stukje. Het bestuur der vereeniging voor volksvermaken te Veendam noodigde den heer Julhes uit ook daar met zijn ballon op te stijgen, maar moet nu, tot zijn teleurstelling, bemerken, dat te Veendamgeen gasfabriek bestaat en aldaar dus een der eerste vereischten voor een opstijging ontbreekt. Toen de heer Juhles de vorige week Vrijdagavond nabij Krimswerd met zijn ballon neerkwam, verzamelden zich natuurlijk vele nieuwsgierigen rondom den koenen luchtreiziger. Een vrouwtje scheen te twijfelen of zij niet een bovenaardsch wezen voor zich had en betastte hem hier en daar, waarop de galante Fransch- man haar vriendelijk glimlachende om de kin streek. Voor het vinden van het lijk van een persoon, dia op de reis van Vlissingen naar Queenboro overboord is gevallen, wordt, naar men meldt, een belooning van 50 pond sterling 600) uitgeloofd. Willem de Zwijger of eenig ander beroemd man van zeep is eene bekende inzending op de tentoon stellingen. Indertijd kon men ook het beleg van Haarlem met Kenau Simons Hasselaar en Trijn van Leemput van koek aanschouwen, eh in Spanje vindt men bij banketbakkers allerlei tafereelen uit de gewijde geschiedenis van suiker met of zonder likeur. Deze industrie «heeft nog haar laatste woord niet gesproken." In de eerste Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam is thans eene afbeelding te zien der ongeregeldheden van de maand Juli in koek. Arnh. Ct. In een artikel over «de defensie-quaestie" zegt de Rotterdamsche Courantdat de overgroote meerderheid onzer natie niet alleen afkeerig is van, maar ook bevreesd is voor de invoering van den «persoonlijken dienstplicht." Tegen den algemeenen dienstplicht bestaat nog grooter bezwaar. Mannen van naam op het gebied van het krijgswezen hebben nog in den laatsten tijd zeer duidelijk uiteengezet, hoe eene deugdelijke organi-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1