LET WEL! een stelsel leidt, dat reeds meer dan zeshonderd jaren toepassing vindt in het dal Vic Desses, departement l'Ariège (Frankrijk). Daar werden in de 13de èeuw, door zekeren graaf van Foix, eenige ijzermijnen afge staan aan acht gemeenten, wier inwoners uitsluitend het recht tot ontginning dier mijnen werd toegekend. De ertsen dier mijnen zijn van de puikste soort, de opbrengst wordt daarom steeds vlot van de hand gedaan. Over gebrek aan aftrek der producten viel dus nooit te klagen. De mijnwerkers, ieder voor zijn deel mede-eigenaar, beschouwden hun eigendom echter als eene melkkoe: zij deden niets aan het onderhoud, waarvoor ze geen geld hadden. Langzamerhand kwamen de werken in onhoudbaren toestandinstortingen veroorzaakten on heilen en staking van arbeidde noodige middelen van vervoer begonnen te ontbreken, 't Eenige doehvit was steeds, geld maken en dat verdeelen. Terwijl in de overige mijnen van Frankrijk het daggeld f 2,25 bedraagt, kunnen die in de bovenbedoelde slechts f 4,425 maken, een loon, dat zij daar ook reeds voor 75 jaren verdienden. Ieder mijnwerker in dat massale district moet een gelijke hoeveelheid dagwerk verrichten, .dat jaarlijks wordt bepaald. Wie eerder dan een ander met zijn dagwerk gereed is, moet toch in de mijn blijven. Allen komen en gaan op hetzelfde uur. Vaak is be proefd verbetering te brengen in dien doodenden toestand. Ijverzucht, vrees, dat anderen zullen worden bevoordeeld, houdt alles tegen. Het gaat er mee als vroeger met de onverdeelbare marken en gemeenten in ons vaderland. De mijnen Vic Desses leveren niet het 40de deeJ van 't geen zij vermogen, en de bezitters van ee.; bijna onuitputtelijken schat, leven in diepe armoede, met karig voedsel en slechte lucht, terwijl van jaar tot jaar het geslacht dier werklieden in ziekelijkheid en zwakheid toeneemt. Het inkrimpen der woestijn. Het is een reeds lang geconstateerd feit, dat de grenzen van het bebouwbai'e land in de Vereenigde Staten voortdurend meer westelijk rukken en dat de woestijn, door den meer en meer vallenden regen, stees kleiner wordt. Van Canada tot Texas is dit verschijnsel geconstateerd. De beste gegevens komen echter uit Kansas. Tien jaren geleden was de geheeie westelijke helft van Kansas slechts op enkele plaatsen als weideland te gebruiken, tegenwoordig is zij juist het beste cultuurland van dien staat. De bodem was altijd zeer dankbaar, doch de noodige regen ontbrak. In de omstreken van Dodge City vielen vroeger jaarlijks slechts 10 duim water, nu is dit getal reeds 30, "Wanneer de regenlijn zich met dezelfde snelheid als tot nu toe naarhet westen beweegt, dan is binnen 48 jaar de kunstmatige besproeing in Colorado onnoodig. Den vorigen zomer is ook de bevolking zeer gestegen. Plaatsen, die sedert eeuwen uit dor prairieland bestonden, bedekken 'zich met boerenwoningen en alleen in de laatste twee maanden is de grens van de woestijn 20 mijlen teruggedrongen. In de laatste 20 jaren is de grens van bebouwbaar land ongeveer 450 tot 200 mijlen westwaarts gelegd. In Nebraska liggen in het midden van den staat vruchtbare akkers, die twaalf jaar geleden woest lagen. Tot het jaar 4878 vond men tusschen Beaver-Dreek en Cedar-Creek nergens water ën heden is daar een menigte kleine vijvers ontstaan, in welker omtrek het heerlijkste gras groeit. Ook van de hooglanden in het verre noordwesten bericht men hetzelfde. Zonder twijfel zijn al die veranderingen toe te schrijven aan de toename van den regen en staat deze weder in verband met de bebouwing van den grond. De regeering stelt zich voor dit verband wetenschappelijk te onderzoeken en zoo misschien het mogelijk te maken, dat de mensch der natuur in deze te hulp komt. Het potlood van prins Von Bismarck. Verleden Zaterdag, zeo vertelt de JBörsen Courier, op het oogenblik, dat prins Von Bismarck plaats nam in den trein naar Babelsberg, zocht bij eensklaps zijn zakboekje om iets op te schrijven, toen hij gewaar werd, dat hij zijn bekend reusachtig potlood vergeten had. Hij riep den stationschef Fournier en vroeg hem een oogenblik het zijne, doch deze ambtenaar moest eerbiedig bekennen, .dat zijn potlood op zijn lessenaar lag, maar dat hij liet in een ommezien ging halen. De prins stampte ongeduldig met den voet, toen een treinwachter, genaamd Schulz, die het gansche tooneel had gadegeslagen en eensklaps zijn stoute schoenen had aangetrokken, met ontblooten hoofde den rijks kanselier tegemoet ging en hem zijn potlood aanbood het was er een bijna zonder punt en hoogstens 2 centimeter groot. De ijzeren prins bedankte den man hartelijk en vertrok met zijn potlood. Zondag reeds belde een dienaar van den kanselier bij Schulz aan en bracht hem, namens prins von Bismarck, een zilveren potlood met de letters: v. B. en den datum 29.8.86 er in gegraveerd, ten geschenke. De aardbeving in Amerika. De aardbeving, waarvan wij reeds melding maakten, j werd Dinsdag 34 Augustus, 's avonds tusschen 9 en 10 uur, gevoeld door de geheeie.streek der Vereenigde Staten van Noord-Amhrika, die zich tusschen de rivier Mississippi en den Atlantischen Oceaan uitstrekt. Zeer j hevig was zij in Noord- en. midden-Carolina en het hevigst in de stad Charleston, waar zij een verschrikke lijke verwoesting veroorzaakte. De stad is zoo goed als vernield; de straten liggen vol met massa's dak pannen en stukken van telegraaf- en telephoondraden, zoodat het onmogelijk is van het eene gedeelte der stad naar het andere te gaan. De meeste inwoners hebben den nacht in de open lucht doorgebracht, en bij het aanbreken van den dag was men bevreesd de huizen binnen te treden. Meer dan zestig menschen zijn gedood of gekwetst. In verscheidene wijken is onmiddellijk na den schok brand uitgebarsten. Wie de stad verlaten wil, ziet geen kans daartoe. Lieden, die op de bovenste verdiepingen van de hoogste huizen wonen, hebben de schokken duidelijk gevoeld. De eerste duurde eenige seconden, een paar minuten later volgde de tweede, die tien seconden aanhield. In het geheel waren er tien schokken. De beambten op de kantoren der Western Union Telegraafmaat- schappij werden plotseling in hunnen arbeid gestoord, doordien de lessenaars, evenals kinderwiegen, begonnen te schudden. In Michigan en Ohio werden 3 schokken waargenomen. Te Cleveland. (Ohio) slingerden hooge huizen heen en weer. .Terwijl in de opera en in de muziek-academie het publiek zich aan het genot der zang- en toonkunst vergastte, begonnen de gaskronen te schudden. Een paniek maakte zich van het publiek meester; ieder stond op van zijne plaats, en als met een too verslag waren de zalen ontruimd. Slechts enkelen onder het publiek begrepen dat een aardbeving was ontstaandoch de meesten dachten dat er een ont ploffing moest volgen, als het werk van dynamiet- samenzweerders. Wat nu meer in het bijzonder Charleston betreft, verneemt men nader, dat de stad heeft opgehouden te bestaan. Twee kerken, de St. Michael en de St. Philippus, historische monumenten, zijn in puinhoopen verkeerd. Het hoofdbureau van politie en vele andere openbare gebouwen, benevens twee derden van de huizen Mer stad, zijn onbewoonbaar. Het aantal personen, die 'liet leven hebben verloren of gekwetst werden, is veel grooter dan eerst werd, opgegeven; ongeveer honderd dooden en eenige honderden gekwetsten. Op vijf plaatsen sloegen de vlammen uit de huizen, waarvan twintig werden in de asch gelegd. Den volgenden dag waren hoogstens honderd huizén bewoond, daar de bevolking in de open lucht gekampeerd is. Alle winkels en magazijnen zijn gesloten en er bestaat vrees voor schaarschte van levensmiddelen, daar niemand ze kan gaan halen waar zij te krijgen zijn. Woensdagochtend te 8 uur 25 m. werd Cleveland door een nieuwen schok geteisterd; evenals dé vorige kwam deze uit het zuidoosten en nam de richting naar het noord oosten. Ilij ontstond juist op het oogenblik dat sommige personen, die den nacht onder den blooten hemel hadden doorgebracht, hét gewaagd hadden hunne huizen te betreden om voedsel en kleeding te halen. Een later bericht bevat nog de volgende bijzonder heden: Broadslreet leverde een afgrijselijk schouwspel op. Vrouwen mefc bijlen gewapend, deden bovenrrien- schelijke pogingen, om de menschen te redden, die in de huizen opgesloten waren en er niet uit konden komen. De schade wordt op twee millioen dollars begroot. Tenten, afdaken, loodsen, schuren zijn opge slagen om aan de ongelukkige bevolking een onder komen te verschaffen. Vele huizen, die nog zijn staande gebleven, hebben zooveel barsten en scheuren bekomen, dat een windvlaag ze kan omverwerpen. In den grond zijn spleten ontstaan, waaruit fijn zand opstuift cn een zwavellucht wordt waargenomen. Ook te Columbia, Zuid-Carolina, zijn verwoestingen aangericht, doch niet zoo verschrikkelijk als die te Charleston. Gebouwen werden heen en weer geslingerd en de grond rees en daalde, als de golven der zee. Als waanzinnigen liepen de menschen uit de huizen op de straat. Eenigen sprongen uit de vensters en werden zwaar gewond. Zij die in de huizen bleven, verklaren dat zij zich verbeelden op een schip te zijn geweest, dat op een zandbank is geraakt. Vijf minuten na den eersten schok kwam een tweede, en tien minuten daarna een derde. Vervolgens kwamen er nog zes. De negers dachten dat de wereld zou vergaan; zij verzamelden zich op de hoeken der straten en zeiden gebeden op. Te Eichmoud ontstond in de gevangenis een onbe schrijfelijke paniek. De tooneelenj die daar voorvielen, zijn niet aanschouwd geworden sedert de gedenk waardige ontruiming van die stad door de Zuidertroepen tijdens den burgeroorlog. De autoriteiten moesten de hulp der militaire macht inroepen om de gedetineerden in bedwang te houden, daar de politie en de brand weer uitgerukt waren op het luiden van de alarm klokken. De gevangenen voelden in hunne cellen de aardbeving, en hun angst werd vergroot door het geluid van de brandklok, zonder dat pogingen werden gedaan om hen te bevrijden. liet vloeken van de mannen mengde zich onder het gegil en geschreeuw dei- vrouwen. Het tumult werd elk oogenblik erger. Aan twee der gevangenen gelukte het in hunne ver twijfeling de celdeuren in te trappen; zij liepen door de gangen en eischten als waanzinnigen de bevrijding van hunne lotgenooten, doch werden gevat en in hunne cellen teruggebracht. Het aantal gedetineerden aldaar is meer dan achthonderd. Groot is het aantal steden, die door de aardbeving geleden hebben; daartoe behoorenBrooklyn, Newark, New Jersey, Newhaven, Washington, Albany, Dubuque, Davenport, Iowa, Tittsburg, Louisville, Chicago, Indiana polis, Cleveland, Columbus, Savannah, Wheeling, Wil mington, Augusta, Petersburg, Knoxville, Nortfolk, Richmond, Selma, Columbia, Charleston, South Carolina, Memphis, Nashville en Raleigh. K e r k n i e u w s. Beroepen naar Bruinisse ds. D. J. Karres te Het Woud, ADVERTENTIEN. Omtrent het sluiten van contracten van levensverzekering en lijfrente bij de Ilollandsche Socieleil van Levensverzekeringen, opgericht in het jaar 1807 te Amsterdam en tegenwoordig onder het bestuur van de Hoeren J. FOOKC. I». VAN EEGIIEN, J. T. VAN BOSSE en J. G. SIEEEM, als Commissarissen, Jhr. Mr. C. 1IVRTSEN Jbsz., als Directeur, en Mr. J. 1*. I'ORTIEGJE, als Tweede Directeur, zijn inlichtingen te verkrijgen aan hot Kantoor to Amsterdam, Reguliersdwarsstraat 12, bij H.H. Correspondenten in de voornaamste steden des Rijks en bij den Heer T, DltAIJER, te 's Gravenliage, liillitonstraat 2, Generaal Agent. Correspondent voor Xiierihsee de Heer JJ»r. J. C. HU JONGE. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van liet Waterschap SCHOUWEN" doet te weten: Dat van lieden af gedurende '14 dagen op 's Landskamer te Zierihzce, voor Ingelanden ter inzage zijn gelegd u. de ItllliIIA 1 van het Waterschap over 1S85; en b. de It lil* li VI van liet Keservcfonds «ver 1885. Van beiden zijn tegen betaling der kosten afschriften verkrijgbaar. Zierikzee, G September 1886. .1. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Onlu.-Griffier. No. i. ARLT, Dr. E. De zorg voor de Oogen en de keuzo van Brillen, voor een ieder bevattelijk voorgesteld3e uitgavevertaald door Dr. F. J. VAN LEENT, met een naschrift van Dr. II. 1 SNELLEN. Met platenf 1,25. No. 2. DEBAY, Dr. A. Het haar en de haard, een boek ter bevordering van een schooneit haartooi. Natuurziekte-Isunde en genezingsleer van liet haar. Middelen om den haargroei te ontwiltIieien en te bevorderen. Met uitvoerige receptenlijst om zelve schoonheids- en haar- herstcliingsiniddclen to bereiden f 1,25. No. 3. RECLAM, Prof. CARL. Levensregelen. Ernst en luim uit de gezondheidsleer. Voor Nederland bewerkt door Dr. S. Sr. CORONEL. Tweede herziene druk. Met afbeeldingenf 1,25. No. 4. SCHOONDERMARK Jr., J. I-Iet behoud van ons lliiwcl ij lesmateriaal, 2e druk. f 0,90. No. 5. SCHOONDERMARK Jr., J. De voorhehoed- iniddelca tegen zwangerschap. Met afbeel dingen. 2o drukf 0,90. jVo. 1-3 te samen voor f 3.-, JWo. I-.y te samen voorfl.óÓ, alle S hoeken bijeen voo r f 4,-, •franco per postpakket door heel Nederland. Te bekomen in het Magazijn van goedlcoope Boeken van A. V ART HLA V ÜliEN, te Amsterdam(Swelinckstraat No. 44—10).

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3