In het Algemeen Weekblad voor alle standen komt een artikel voor over de begrafenisfondsen, dié door den schrijver een volkskanker worden genoemd. Door onderzoek is hem gebleken, dat er in ons land elk jaar f 780,000 aan contributie in begrafenis fondsen wordt betaald, welke som, zoo zij in levens verzekeringen ware gestort, na'tien jaren een kapitaal van f 8,900,000 zou vormen. Het groote kwaad door deze fondsen gesticht, is, dat zij aanleiding geven tot speculation op den dood van derden. De verzekeringen toch worden aangegaan zonder behoorlijke waarborgen. Do speculanten zoeken personen van kwijnende gezond heid; zij verzekeren die in verscheiden fondsen, en steken bij hun dood het geld in den zak. liet gevolg is, dat de besturen der fondsen gedwongen worden, wegens dergelijke practijken, om de premiün hooger te stellen dan de sterftetafels zouden aangeven. Voorts leidt het tot misdaden, o. a. ook tot zorgeloosheid, zoo niet erger, jegens jeugdige kinderen, voor wie geen contributie wordt betaald, maar bij overlijden f '12 wordt uitgekeerd. Met het oog op dergelijke verkeerdheden en misdaden misschien acht genoemd blad het dringend noodig, dat er eene wet op de begrafenisfondsen tot stand komt. Naar De Werkmansbode verneemt, heeft de steen- houwerc-vereeniging «Eendracht maakt Macht", te Amsterdam, het vernemen, een Nederlandschen steen- houwersbond op te richten. I Op den hoogen leeftijd van 79 jaren ontsliep te j Groningen Vrijdag mr. C. M. Nap, een man, die j voorheen in de volksvertegenwoordiging en de pleitzaal j een sieraad, tot aan zijn verscheiden de belangen der j stad zijner inwoning met warmte heeft voorgestaan en bevorderd. De heer Nap was een van de weinige overgeblevenen, die als leden der enkele Tweede Kamer en der Kamer in dubbelen-getale medewerkten aan het tot stand brengen der grondwetsherziening van 1848. De heer L'Hoste, Zaterdag namiddag te 4 ure te Amsterdam met zijn luchtballon opgestegen, is tien minuten voor half zeven te Sandpoort zonder eenige moeite gedaald. De grootste hoogte, die hij met zijn ballon bereikte, was2000 M.de thermometer wees toen 11 graden Celcius aan. De luchtreiziger had op die hoogte een prachtig gezicht op de Noordzee en de Zuiderzee en kon zelfs den Ilelder zien. Onder de «Schorpioen" is thans een zware ketting doorgebracht, die, aan beide zijden van het dok stevig vastgemaakt, naar men hoopt, het schip bij het lichten voldoende voor omkantelen zal beveiligen. 1 De pogingen om het zware achterlaadkanon uit den toren te verwijderen, zijn opgegeven, dewijl de kiel- j lichter (een drijvende stoomkraan van groot vermogen), I jdie daarbij zou worden gebezigd, en welke zich aan 's rijkswerf te Amsterdam bevindt, te breed is om j door de Willemssluis te schutten, en dus niet naar j Willemsoord kan worden overgebracht. Aangaande den brand van hetKurhausteScheveningen j verneemt het Hbl nog het volgende: De heer J. A. j Keyscr, uit Amsterdam, die op dezelfde verdieping i logeerde, waar de brand ontstond, n.l. in kamer j No. 105, was een der eerste, zoo niet de eerste, die i den brand ontdekte. Toevallig uit het venster zijner kamer kijkende, bemerkte de heer Keyser, dat de venstergordijnen van de kamer No. 88 in vlam j stonden. Terstond snelde hij, onder liet geroep van brandbrandnaar den corridor, waar in een glazen kastje brandbluschmiddelen aanwezig waren en geen ander middel vindende om het kastje te openen sloeg hij de ruit met de vuist in. Ongelukkig geraakte de heer Keyser daardoor zoodanig aan de rechterhand gekwetst, dat hij het noodig achtte, zich te laten verbinden, wat hij, na eerst zijne huisgenooten ge waarschuwd te hebben, ook liet doen. Immers waren op zijn geroep van alle kanten personen komen toesnellen, waarvan enkele nog poogden het vuur te biussehen. Het was evenwel te laat. Het verbinden van de gewonde hand des heeren Keyser ging j intusschen niet zoo gemakkelijk in de ontstane drukte, i De bad-dokter was elders, en een andere geneesheer j niet zoo spoedig te vinden. Eerst tegen 2 uur in -den j middag zag de heer Keyser, die bij de ramp eene niet onaanzienlijke schade leed, zijne huisgenooten weer, die op het eerste alarm en bij het algemeen sauve qui peut ergens een goed heenkomen hadden gezocht. Wat niet weinigen verwondering, zal baren en misschien een der oorzaken was waarom de brand zoo snel zich kon verspreiden, is, dat boven de eerste verdieping alle trappen van hout waren. Volgens een Haagschen brief in de ZwCt. zal de gemeenteraad van 's Hage eene enquête naar den brand van het Kurhaus gelasten. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is door de commissie voor de strafverordeningen eene voordracht ingediend om eene verordening vast te stellen" tot aanvulling der algemeene politio-verordening met eene bepaling, waarbij verboden wordt, op of aan den open baren weg, zonder vergunning, door of namens den burgemeester gegeven, nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken te venten of om niet te ver spreiden. Deze bepaling vervangt liet verbod, door den burgemeester onlangs met het oog op de plaats gehad hebbende ongeregeldheden uitgevaardigd. Naar aanleiding van het bericht, dat Engelands Koningin, met het oog op den steeds gedrukten toe stand van den landbouw, een commissie heeft benoemd tot het bevorderen van den landbouw en om daarvoor maatregelen en wetsvoordrachten voor te bereiden, - vraagt de Landbouw-Courant bij vernieuwing: Wat geschiedt er bij ons te lande van Regeeringswege in zake landbouw en landbouwbelangen? Wanneer zal eindelijk de tijd eens aanbreken, dat van de groene tafel ook eens een weinig aandacht wordt geschonken aan de materieele belangen, waarbij zooveel werkzame burgers betrokken zijn, zooveel landeigenaren, duizenden arbeiders? Alles bijeen genomen van de allerhoogste beteekenis en thans nog steeds totaal aan zichzelf overgelaten Een Engelsche kotter nam Zondag niet ver van Seaham het Nederlandsch drankschip «Kendon" in beslag. De bemanning werd te Hartlepool in de ge vangenis gezet. Men schrijft uit Nieuwediep aan de Amst.: De drijvende stoombok «Olifant", die een zeer groot vermogen heeft, zal waarschijnlijk Maandag van Amsterdam hierheen vertrekken, om het kanon van de «Schorpioen" te lichten. De «Olifant", die behalve den bok nog een tegenwicht draagt, kan echter niet door de bruggen van het N. 11. kanaal, tenzij ge deeltelijk afgebroken. Hiermede is men nu druk bezig. Te Nieuwediep wordt alles weder in elkaar gezet,, zoodat er nog eenige dagen zullen voorbijgaan, eer' de lichting van het kanon kan geschieden. Eerst daarna zalbeslist worden hoe men de «Schorpioen" zal lichtèn. Met de meeste angstvalligheid worden verschillendé denkbeelden overwogen, want men blijft bang voor liet kantelen van het schip. Onder de jongste officleele berichten uit Afcjeh komt er een voor, dat tot de meest bevredigende van den laatsten tijd gerekend mag worden. Den 10 Juli nl. is uit Segli zoo raak geschoten, dat de vijand minstens 72, zegge twee en zeventig dooden heeft bekomen, terwijl wij slechts één licht gewonde hadden. Ziedaar een wapenfeit alleszins geschikt om 's vijands overmoed wat te doen bekoelen en nieuwe bezieling aan onze troepen te schenken. B, Hbl. Men verneemt, dat het schroefstoomschip 4e kl. «de Ru ij ter" naar Atjeh zal worden gedirigeerd, ten einde te trachten de opvarenden van de «Hok Canton" te bevrijden dan wel Toekoe Oemar in handen te krijgen. Daartoe heeft de bevelvoerende officier van «de Ruijter" de machtiging ontvangen om in overleg met den civielen en militairen gouverneur van Atjeh te handelen en zoo noodigalle aldaar aanwezige scheeps macht tot het beoogde doel te bezigen. Het is te hopen, dat «de Ruijter" eenig succes behale, doch wij vreezen dat de snoode Toekoe Oemar zal blijven persisteeren bij het dooi* hem gestelde losgeld, de verkrijging waarvan wel het doel zalzijn van het gevangen nemen der opvarenden van de «Hok Canton." Kunst, Wetenschap en Letteren. Onze beroemde landgenoot dr. Jac. Moleschott, hoog leeraar in de geneeskunde te Rome, heeft aan den arts F. N. Kramer te Amsterdam te kennen gegeven, dat hij diens nieuw geneesmiddel tegen de croup en diphtheritis zal aanwenden, het betreurende dit niet in het vorige jaar te hebben gekend, toen zich ernstige gevallen hebben voorgedaan. Gelijk men zich herinnert, wordt het middel ook door prof. Virchow te Berlijn beproefd. Te Bayreuth zullen waarschijnlijk de voorstellingen eerst in 1888 weder plaats vinden, en wel met Tristan, Meistersinger en Parsifal. Ondertusschen wordt krachtig gewerkt om een voortbestaan te verzekeren, onaf hankelijk van mogelijk fmancieele moeielijkhedenl Dit jaar bedroegen de inkomsten ongeveer 25000 mark meer dan de uitgaven. Prins Wilhelm van Pruisen, woonde de laatste Parsifal-voorstelling bij; onder den indruk van het werk moet hij gezegd hebben: «es ware ein Schmach, wenn das Unternéhmen an der Theilnahmlosigkeit des deutschen Volkes zu Grunde gehen sollte." Een dag later heeft zich, onder protectoraat van genoemden prins,1 éene vereeniging gevormd, waarvan de leden zich verbonden hebben, vijf jaren achtereen elk jaarlijks 4000 Mark voor Bayreuth bij te dragen, en in korten tijd moet voor circa 40,000 Mark ge- teekend zijn geweest.; Alg. Mus. Zeit Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Zaterdagmorgen te ruim acht uur heeft in de infanterie-kazerne aan de Nieuwe Gracht te Haarlem eene, hevige gasontploffing plaats gehad bij het zoeken met een brandende lantaarn naar een lek. De adjudant onderofficier Noordijk en de sergeant Gabriels, die deze werkzaamheden verrichtten, hebben daarbij be langrijke en ernstige brandwonden bekomen, vooral eerstgenoemde in het aangezicht, hals en aan beide handen. Ook was een begin van brand ontstaan, die echter spoedig is gebluscht. Buitenland. Bu.lg*a.x*ije. Men verzekert, dat tóen vorst Alexander naar Philippopel reisde, op zes mijlen afstand van Tfrnova de rails van den spoorweg waren versperd, ten einde den trein, waarin de vorst zat, te doen ontsporen. De machinist bemerkte echter de hindernis bijtijds, zoodat hij kon terugstoomen en het ongeluk voorkomen. Dit Tirnova, wel te onderscheiden van het stadje van dien naam in Bulgarije, ligt in Oost-Rumelië en is het punt, waar de spoorweg uit het noorden de lijn Konstantinopel—Philippopel kruist. Na ecnig oponthond werd de reis voortgezet en zoo kwam Alexander behouden te Philippopel aan. Zoowel in de hoofdstad van Oost- Rumelië als te Tirnova, Elena en Jeni-Sagra, werd de. vorst door de bevolking met geestdrift begroet. Dat de verdrijving van vorst Alexander zoowel te Gastein als te Franzensbad werd besproken, wordt hoe langer hoe waarschijnlijker. Ook de vader van den vorst heeft dit vermoeden tegenover een correspondent van het Journal des Dóbats uitgesproken. Daarmede stemmen overeen de pogingen der Duitsche officieuse bladen om de Bulgaarsche omwenteling als noodzakelijk voor het behoud van den vrede en als een diplomatieke nederlaag van Engeland voor te stellen. Xluitschlaiicl. De gezondheidstoestand van Bismarck, alhoewel hij geene onrust inboezemt, laat veel te wenschen over. De kanselier lijdt opnieuw pijnen in de beenen. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de Daily News dd. 31 Aug. geseindHet is niet gemakkelijk, een voorstelling te geven van de hier heerschende agitatie. Het tele- grafeeren is bijna onmogelijk, daar de censuur streng gehandhaafd wordt. Het publiek gevoelt dat vorst Alexanders terugkeer naar Bulgarije een ernstige neder laag voor Ruslands politiek is en een schitterende wraak onvermijdelijk noodzakelijk maakt, opdat voor komen worde, dat aan Ruslands prestige en aanzien in de Balkan een onherstelbare slag wordt toegebracht. Men vreest hier, dat aan prins Dolgoroeki niet vergund zal worden, de Bulgaarsche grens over te trekken, en dat Bulgaarsche troepen aan een Russische bezetting gewapenden tegenstand zullen bieden. Frankrijk. Onder den titel«inmenging dei' kamerleden in de Regeering", heeft de «Société des publications libérales" een brochure uitgegeven betreffende de misbruiken, welke de republikeinsche kamerleden van hun mandaat maken, door zich in de zaken der regeering te mèngen. De leden der parlementaire meerderheid, gevoelende dat de ministers, om zich staande te houden, hun stemmen behoeven, hebben zich als wachtwoord ge geven, deze hulp duur te doen. betalen. Er is geen verdeeling van ambten of gunsten, waarbij zij niet tusschenbeide komen ten voordeele van een bloed verwant of invloedrijken kiezer. Het misbruik vars deze onregelmatige inmenging heeft zulke verhoudingen aangenomen, dat er zelfs republikeinen zijn, die niet aarzelen te erkennen, dat de meeste wanordelijkheden, waaraan Frankrijk 'lijdende is, rechtstreeks het gevolg zijn van de inmenging der afgevaardigden in de regeeringszaken. Geen enkele minister is aan de besmetting ontsnapt; allen zijn door het kwaad aan getast: justitie, binnenlandsche zaken, financiën, open bare werken en oorlog. Men zou ten minste kunnen verwachten, dat de republikeinen, wanneer er eenmaal in het openbaar op het kwaad gewezen was, zorg zouden dragen, dat het niet voortwoekerdemaar de veldtocht, door eenige daarvan walgende afgevaardigden en door twee of drie republikeinsche dagbladen tot dat doel ondernomen, schijnt als mislukt beschouwd te moeten worden. Gemeiigd Buitenlandscli Nieuws. De ex-mijnwerker Basly,. thans lid der Fransche vertegenwoordiging, een der hoofdleiders van de groote werkstaking te Decazeville, ijvert zeer voor het socia listisch beginsel, dat de werkman eigenaar van de zaak behoort te zijn, waarin hij arbeidt. Velen hebben, dat denkbeeld toegejuicht. Do Vossische Zeitung levert echter het bewijs, tot welke treurige uitkomsten zulk

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2