ZIERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 68. Woensdag 8 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- x semenl Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENIIAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 'l welk Zaterdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. ZIE RIK ZEE, 7 September 188 6. De Postduiven-Vereeniging «Excelsior" alhier hield Zondag voor dit jaar hare laatste wedvlucht en wel met oude en jonge duiven van Amiens (afstand 223 Kilometers). De loslating had plaats te 7 uur en door voor- deeligen wind en goed weder begunstigd werd reeds vroegtijdig de aankomst der prijswinners geconstateerd als volgt No. 1. Zilv. Med. en Prem, A. Adriaanse, aank. 9.53.1. 2. J. van Os, 9.56.6. o) 3. Br. P. O. Olivier, 9.59.34. 4. Prem. Idem, 10.2/19. 5. M. v. d. Ende, d 10.8.37. 6. J. Hogerheijde, 10.24.16. 7. P. O. Olivier, 10.32.4. 8. J. Verhache, 10.32.29. 9. J. van Os, 10.32.40. 10. W. J. Rensen, 10 34.58. De duiven hebben Zondag buitengewoon snel gevlogen. De eerste heeft volgens bestatigde aankomst met eene snelheid van 1289 M. per minuut gevlogen. Indien de berekening wordt genomen van af de tehuiskomst nabij het hok, is de werkelijke snelheid geweest 1351 M. per minuut, wat wel buitengewoon mag genoemd worden. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal het gezelschap van den Iieer A. van Lier zijne reeks van voorstellingen openen met het tooneelspèl «Albert Beaujolais of de Goochelaar van Montmorency." De Middelburgsche Courant schrijft daarover o. m. De heer Moor speelde de hoofd- en titelrol weer uitstekend; hij scheen Driessens in zijn g o e d e n tijd tot model gekozen te hebben. Jammer dat zoo weinigen waren opgekomen om dien avond hem te zien. Niet aan geringe belangstelling was dit zeker te wijten, maar wel aan het feit dat men op Zaterdagavond weinig den schouwburg bezoekt en liever vrij wil zijn. Het blijft in ieder geval niet te weerspreken dat men hier in de kermisweejt mej. De Groot en den heer Moor steeds meer heeft leeren waardeeren. De Goesche Couranthet gezelschap van den Heer van Lier besprekende, zegt daarvan het volgende Het gezelschap van den heer A. Van Lier onthaalde jl. Vrijdag zijne bezoekers op het oorspronkelijk tooneel- spel uit het Zuid-Hollandsch visschersleven «Blonde Els." Mej. Jeanne De Groot, die de titelrol vervulde, deed dit op uitnemende wijze. Zoowel in vroolijke tafereelen, als wanneer smart haar overmeesterde; zoowel, wanneer de zon van voorspoed en geluk haar bescheen, als wanneer de nood en het gebrek nijpend was; zoowel wanneer zij het leven met volle teugen genoot als wanneer het leven haar een last was geworden, altijd toonde zij priesteres in Thalia's tempel te zijn. Waardig werd zij ter zijde gestaan door mevr. Van Rossum (Pleuntje-Meu), en mevr. Kamphuijzen (wed. Plak), die beiden van de dames het meest met haar in aanraking kwamen. Eigenaardig en flink vervulde mevr. Meeuwissen de rol van Mieke de dienstmeid. Ook haar komt een woord van lof toe. Van de heeren noemen wij het eerst den heer Isouard Van Lier, maar met hem tevens de heeren Vos, Moor en André, die eveneens zich meester lijk van hunne taak kweten. Tot wethouder te Ouwerkerk, is in de plaats van den heer J. Bevelander (overleden) benoemd de heer B. Giljam. Door den heer G. Keijzer te Middelburg is aan prinses Wilhelmina op haren verjaardag een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande in een étui met kamer- gymnastiek-toestellen, welke gemaakt zijn van ivoor en ebbenhout, en wel halters, halterstaf en spring touw met nationale kleuren en ivoren handvatsels. Daarbij is gevoegd eene handleiding tot zelfonderricht, theoretisch en practisch beschreven, van de hand des heeren Keijzer, en gebonden in rood fluweelen pracht band, benevens, in een étui, een stel penteekeningen van de verschillende figuren. Het Hbl, gaat, naar aanleiding van het wetsont werp, dat den 9 Mei j.l. door den minister van justitie werd ingediend, de strafbepalingen na, die het nieuwe strafwetboek bevat tegen bedrog in den handel. Het doel van dit wetsontwerp moge bescherming van den handel in het algemeen tegen bedrog zijn, de aan leiding is alleen de beweerde noodzakelijkheid om te voorkomen, dat kunstboter wordt verkocht en geleverd voor natuurboter. De minister beweert, dat daartegen het nieuwe strafwetboek niet voldoende waakt. Plet Hbl. meent daartegen van wel, en haalt met dat doel aan art. 330 van het wetboek «Hij die eet- of drinkwaren of geneesmiddelen ver koopt, te koop aanbiedt of aflevert, wetende dat zij vervalscht zijn, en die vervalsching verzwijgende, wordt gestraft met eene gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. «Eet- of drinkwaren of geneesmiddelen zijn vervalscht, wanneer door bijmenging van vreemde bestanddeelen hunne waarde of hunne bruikbaarheid verminderd is." Nu is alle boter, die met vetdeelen is vermengd, niet van melk afkomstig; alle kunstboter of margarine- boter, die niet als zoodanig, maar als natuurboter verkocht wordt, vervalschte boter, en de verkooper, die daarmee den kooper bedriegt, is strafbaar. Zelfs het te koop aanbieden van deze boter als natuurboter is een strafbaar feit. Wat wil men meer? Tegen bedrog door verkoop van vermengde natuur boter, kunstboter of - margarineboter voor zuivere natuurboter is dus, volgens het Hbl., door het nieuwe wetboek voldoende gewaakt. Men overwege het voorstel tot wijziging van de artt. 329 en 331 strafwetboek, dat reeds vóór dat zij in toepassing zijn gekomen is gedaan, maar de kracht van deze strafbepalingen is meer omvattend dan velen, en ook de minister van justitie, schijnen te meenen. Is de toestand voor de onderwijzers in het algemeen niet gunstig, die der aan bijzondere scholen te Amsterdam werkzaam zijnde heeren, grenst aan het ongeloofelijke. De onderwijzers der D. I. A. scholen aldaar hebben hun salaris over Juli en Augustus nog niet ontvangen Voor het hek van de Israëlietische begraafplaats te Middelharnis is dezer dagen door schooljongens het lijkje gevonden van een knaapje, dat den leeftijd van een week kon hebben bereikt. Het lijkje was in een kistje gelegd. Een agent van politie werd er opmerkzaam op gemaakt door de jongens, die het kistje daar vonden. Politie en Justitie togen onmiddellijk aan het werk om de schuldige te ontdekken. Het geheele dorp was ontsteld door dien kindermoord, een zeer hooge zeldzaamheid in Middelharnis. Daar vervoegt zich een eenvoudig dorpeling bij de politie met de mededeeling, dat de ouders van het kindje, Israëlieten, hem vóór eenige dagen reeds hadden opgedragen het lijkje van het op natuurUjke wijze gestorven kind te gaan begraven, maar dat hij, voor het hek der begraafplaats komende, bemerkende den sleutel vergeten te hebben, terugkeerde om dien te halen, onderwijl het lijkje voor het hek latende staan. Op dien terugweg evenwel werd hem een commissie van een paar brillen, opgedragen, waardoor hij de geheele begrafenis vergeten had Den 3 Sept. heeft aan het dep. van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring betreffende de wederzijdsche bescherming der fabrieks- en handelsmerken in Nederland en Oostenrijk-IIongarije. De dijken om de aan te leggen petroleumhaven te Amsterdam zijn voltooid en voor de eerste maal opgeleverd. Doctor Mezger, die gedurende Augustus afwezig was, is den 'le dezer te Amsterdam teruggekeerd. Van Terschelling wordt dd. 2 September aan de H. Ct. gemeldUit de «Lutine" is een kanon op gehaald, dat natuurlijk geheel met roest bedekt was. Nadat men -die-roest er afgeklopt had, zag men als wapen eene kroon, en daaronder saamgewerkt de letters GR. Men zegt, dat er nog 2 zulke stukken liggen aan boord van het wrak. Voorts zijn sedert de laatste opgaaf opgehaald 800 Spaansche matten, benevens een 25tal goudstukken, een paar horloges, een gouden ketting en eenige voorwerpen van mindere waarde. Het duiken naar schatten op de «Lutine" wordt werkelijk vruchtbaar. Weder zijn 521 Spaansche matten (f 1042), 2 goudstukken, 8 kleine Spaansche matten enz. uit het wrak gehaald. De heer E. H. Stieltjes geeft in De Ingenieur zijn leedwezen te kennen, dat in het bij de Tweede Kamer weder ingediende voorstel tot verlenging der concessie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij niets is bepaald omtrent de verhooging dei' spoorwegbruggen. Van de tallooze klachten over de verschillende bruggen onder zocht de Schr. de gegrondheid van die over de brug bij Gouda over de Gouwe, een der belangrijkste Ncder- landsche vaarwaters, waarop het aantal schepen gelijk staat met dat der scheepvaart-beweging tnsschen Nederland en Duitschland, terwijl de inhoudsmaat 40 pCt. daarvan bedraagt. De heer Stieltjes oordeelt de klachten geheel gegrond. Over de brug loopen in den zomer dagelijks 67 personentreinen. De totale duur der sluiting van de brug bedroeg des zomers, in den tijd van de drukste scheepvaart, 11 uur 40 m. per etmaal. Hiervan vallen 10ya uur in den vaartijd, dien men stellen mag van 's ochtends zes tot 's avonds tien, zoodat voor eene doorvaart van 100 a 200 schepen de enkelvoudige brug 5 V2 uur open is. Brugverhooging is het eenige afdoende middel. De schipperij verlangt eene hoogte van ten minste 3,50 meter boven water; de schrijver zou zelfs aan 4 meter de voorkeur geven. Wat de kosten betreft, de zaak wordt moeielijk door het onafscheidelijk verband, dat er bestaat tusschen de brugverhooging en de vaartverbetering der Kromme Gouwe. Het is dus niet mogelijk, aan de Rijn-Spoorwegmaatschappij zonder meer de verplichting tot brugverhooging opteleggen, maar toch behoort de zaak thans bij de concessie verlenging zooveel mogelijk te worden geregeld, en mag de gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan, om zich de medewerking der spoorwegmaatschappij bij mogelijke vaartverbetering reeds nu te verzekeren en het bedrag der te haren laste vallende kosten vooraf vast te stellen. U. D.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1