Mr. A. P. Th, Eyssel gaf Woensdag gevolg nan liet in de jongste Juristen-vergadering genomen besluit, om op 1 September, den dag van het in werking treden van het nieuwe Strafwetboek, op de graven van wijlen mrs. A. E. J. Modderman, in leven Minister van Justitie, en J. J. Loke, lid van de Staatscommissie tot herziening van het Strafwetboek, als een blijk van hulde bloemenkransen neder te leggen. Namens de Nederlandsche rechtsgeleerden werd deze eenvoudige hulde aan de plek op het kerkhof Eik en Duinen, waar de stoffelijke overblijfselen van beide beroemde vaderlandsche juristen rusten, door mr. Eyssel gebracht. Woensdag is op de groote koopmansbeurs te Amster dam voor de eerste maal arbeidsbeurs gehquden. In den loop van den morgen hebben zich 140 personen om werk aangemeld, verdeeld over allerhande vakken; ongeveer 50, die kwamen toen het uur van éénen reeds verstreken was, moesten afgewezen worden. Aanbod van werk is op dezen eersten dag niet gedaan. Naar gemeld wordt, zal ds. Vlug van Leiderdorp zich niet alleen voor de rechtbank te verantwoorden hebben wegens verstoring van de orde bij een gods dienstoefening, maar ook wegens het bezigen van ongepaste uitdrukkingen over de justitie. Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken is door de permanente commissie uit de reederij te Scheveningen en door het bestuur der vereeniging «Eendracht" aldaar een adres gezonden, bevattende een klacht, dat de zaken van zeeroof en vernieling van haringnetten van Scheveningsche visschersschepen, door Engelsche visschers gepleegd, die in 1885 zijn aanhangig gemaakt, in Engeland zoo geducht lang sleepende zijn gehouden, dat aan eene eventueele berechting door de betrokken benadeelden schier is gewanhoopt. Als vertegenwoordigers van de geheele Scheveningsche reederij verzoeken adressanten den minister er beslist op te willen staan, dat een viertal door hen met name genoemde feiten, vallende onder het internationale tractaat, waartoe ook Nederland toegetreden is, on partijdig in Engeland worden onderzocht en, na verhoor van de Nederlandsche getuigen, hetzij aldaar, hetzij bij rogatoire commissie, op grond van art. 12 van het met Engeland gesloten verdrag van 19 Juni 1874, Stbl. No. 1136, opdat recht worde gedaan. Maandag is het ramschip «Schorpioen" met de centrifugaal pomp van de. «Hercules" zoover opgepompt als noodig is om het zware achterlaadkanon, waarmede het schip is bewapend, boven water te brengen, welk stuk men daarna zal trachten uit den toren te verwijderen, ten einde het voor roesten en verder bederf te vrijwaren. Aan een bakker en een herbergier op de Lindengracht te Amsterdam is schadevergoeding uitbetaald voor liet beschadigen hunner woningen, bij de ongeregeld heden in Juli j.l. Op 15 September zal het gerechtshof te Amsterdam behandelen de zaak tegen Geel, beschuldigd van poging tot moord op den politie-commissaris Stork. Wegens een geval van hondsdolheid, dat te Utrecht is voorgekomen, heeft de burgemeester dier gemeente verordend, dat gedurende 4 maanden alle zich buiten bevindende honden, die niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, van een muilkorf moeten zijn voorzien. De agent van politie Doornewaard, die op den 24n Juli 11. te Amsterdam in het onbewoonde huis op de Lindengracht het touw afsneed, waaraan de paling hing, is door den hoofd-commissaris van politie bevorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Spinhuissteeg. Van Terschelling wordt aan het J). bl. geschreven, dat aldaar eiken avond bij aankomst van de duikers een buitengewone drukte heerscht; ieder is nieuwsgierig om te vernemen wat men dien dag uit de «Lutine" heeft opgehaald. Tal van Spaansche matten en goud stukjes worden opgezogenonder deze laatste komen vreemden en zeer zeldzame voor. Het bestuur der Zuiderzee-Vereeniging bericht, dat zij bij kon. besluit van '16 Augustus jl. No. 30 als rechtspersoon is erkend. Eerstdaags zal een circulaire door Nederland worden verspreid, om het doel der vereeniging algemeen bekend te maken. Dat doel is in art. 2 der statuten omschreven als: «het doen instellen van een volledig en grondig onderzoek of, en zoo ja, naar de wijze waarop en de middelen waardoor, eene afsluiting (mede ter voortbereiding eener latere geleidelijke «drooglegging") van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee wenschelijk en uitvoer baar is". Hoofddeel is alzoohet onderzoek na eene betere beveiliging van Nederland tegen zeegevaar door op heffing der vrije gemeenschap tusschen de Noord- en Zuiderzee. De plaats waar en de wijze waarop deze liet best zal kunnen worden verkregen, zoomede de regeling van den waterafvoer en de besparing op de instandhouding en het onderhoud der bestaande zee weringen zullen daarbij zeker ernstig moeten worden overwogen. Daarnaast staat het scheppen der gelegenheid tot geheele of gedeeltelijk drooglegging. Hierbij zullen de aard en de diepte van den bodem, voor zoover dit nog niet geschied is, van het af te sluiten water moeten worden onderzocht, opdat ook te dien opzichte een betrouwbaar overzicht van het heelal kan worden verkregen. Bij beide vraagstukken zullen de belangen van handel en scheepvaart, landbouw en nijverheid met zorg worden nagegaan. Het bestuur stelt zich voor een goed doorwerkt, op grondige studie en plaatselijk in te stellen onderzoek steunend, voorloopig ontwerp te verkrijgen, dat het vraagstuk in zijn geheel overziet en omvat. Op het gebruik, dat van zoodanig voorloopig ontwerp zal gemaakt worden, meent het bestuur thans niet te moeten voovuitloopen. Zeker is het onmisbaar te achten voor elke latere uitvoering, in welke richting ook. Zal echter de Zuiderzee-Vereeniging haar doel inder daad bereiken, dan moet hare zaak werkelijk volkszaak worden, en daarom richt het bestuur zich tot breeder kring met de uitnoodiging om lid te worden van ge noemde vereeniging, tegen eene jaarlijksche contributie van vijf gulden, terwijl ook nu reeds bijdragen in eens erkentelijk worden aangenomen. De daaruit voortvloeiende middelen zullen in de eerste plaats worden aangewend om aan eene commissie van deskundigen op te dragenhet maken eener nauwkeurige raming van kosten van onderzoek, die als betrouwbare grondslag zal kunnen dienen voor het aan provinciale en plaatselijke besturen, waterschappen, corporatiën en eindelijk aan de regeering te richten verzoek, om deze Nederlandsche vereeniging te steunen. U. D. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het voetstuk, waarop het standbeeld van Hugo De Groot te Delft geplaatst zal worden, is dezer dagen in de werkplaats te Berlijn gereedgekomen, en bevindt zich thans op reis naar Delft. De uitvoering van het werk wordt zeer geprezen. De Staatsburger Ztg. van Berlijn noemt het zelfs een triomf der Duitsche industrie. Het blad laat zich aldus uit «Als een triomf der Duitsche industrie mag het daareven in de beeldhouwerswerkplaatsen van Kessel en Rölil alhier voltooid granieten voetstuk voor het te Delft op te richten kolossale standbeeld van Hugo Grotius beschouwd worden. De onderbouw voor het werk is reeds in Juni uit de granietgroeven, welke de firma aan de oost- en westkust van Zweden bezit, direct naar Nederland overgebracht, terwijl de uit vier deelen bestaande circa 4 meters hooge opstand 11. Donderdag uit de werkplaats naar het station werd vervoerd. Wij hadden nog in het laatste oogenblik gelegenheid de kolossale blokken, die in zulke afmetingen tot de grootste zeldzaamheden behooren, nauwkeurig op te nemen. De donkerbruine, schitterend gepolijste steen vertoont overal een vlekkelooze reinheid en de fraai geteekende profileeringen zijn zoo zuiver bewerkt, dat dit meesterstuk van Duitsche beeldbouwkunst zijn vaderland zeker eer zal aandoen." Het bovenstaande zal gewis met ingenomenheid ge lezen worden door hen, die met belangstelling het Delftsche onthullingsfeest tegemoet zien. Van goed ingelichte zijde verneemt men, dat Mul- tatuli bezig is met het schrijven van het 2e deel zijner Minnebrieven en de voortzetting der Wonder geschiedenis. Bij de maatschappij «Elsevier" te Rotterdam moet, naar wordt medegedeeld, een register op de Ideeën ter perse zijn, wat de bezitters van Multatuli's werken zeker welkom zal wezen, De onthulling van het standbeel van Conscience zal den 19den September plaats hebben. Als een staaltje van veelzijdig talent van den vermaarden blindelings-schaakspeler R. J. Loman, vermeldt De Tijd de aardige bijzonderheid dat hij op het dezer dagen te Utrecht gehouden tournooi van den «Nederl. Schaakbond", tusschen de partijen door, zich vermaakte met zijn potlood-portretten te teekenen van verscheiden der zich daar bevindende schaakspelers. Personen, die zich aan het andere einde der zaal bevonden en met den rug naar hem gekeerd zaten, behoefde hij maar even te gaan aanzien, om onmiddellijk naar zijn tafeltje terug te keeren en frappant gelijkende afbeeldsels op het papier te werpen. Hij gebruikte daartoe minder tijcl clan wij noodig hebben te vermelden men zou hem dus even goed een blindelings-teekenaar kunnen noemen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op het Engelsche driemastschip «Winifred", in het Oosterdok te Amsterdam liggende, is Dinsdagmorgen een slagersknecht, die vleesch aan boord gebracht had, doch niet naar genoegen scheen van de be manning, door den 'lsten stuurman op verregaande wijze mishandeld. De politie, hiermede in kennis gesteld, heeft zich aan boord begeven. Een bejaarde dame uit Eindhoven, die dezer dagen in een naburige plaats haar zoon bezocht, had het ongeluk aldaar van de keldertrap te vallen en was onmiddellijk een lijk. Dinsdagavond kwam de vlag, hangende uit een der vensters van het «Hotel et Café Francais" aan het Plein te 's Gravenhage, in aanraking met de gas- illuminatie, die iederen avond vóór deze inrichting ontstoken wordt. In een oogwenk stond het dundoek in lichte laaie, hetgeen honderden menschen voor het café te zamen bracht. De vlam bleef tot de vlag beperkt. Te Muiden hebben Zondag- en Maandagavond eenige ongeregeldheden plaats gehad, doordien ongeveer vijftig werklieden aan de in aanbouw zijnde buskruitfabriek zich vijandig gedroegen tegen drie Duitsche arbeiders, die aan hetzelfde werk zijn. Door de hulp dei- ingezetenen werden Zondag de drie Duitschers ontzet, doch Maandag begon het weer opnieuw, zoodat infanterie uit Naarden ontboden werd. Voordat deze echter was aangekomen, was de rust zoo goed als hersteld. Een der bedreigde Duitschers was intusschen, nadat men hem uit zijne woning gesleept had, in allerijl met den tram naar Amsterdam gevlucht. De oorzaak van den wrok schijnt hierin te bestaan, dat de Duitsche werklieden meer verdienen dan de andere. Een landbouwer, die 20,000 fr. aan een notaris schuldig was, verzocht dezen, ten zijnen huize te komen. Ilij zou er een persoon vinden, die hem het geld zou voorschieten. Toen de notaris ter plaatse kwam, vond hij er, in plaats van het beloofde geld, een brief waarin hij met den dood bedreigd werd, indien hij niet aanstonds eene kwitantie teekende, voor het bedrag der verschuldigde som. De notaris wilde het huis verlaten, maar de boer wachtte hem af met een hooivork en dreigde hem oogenblikkelijk te doorsteken. De notaris geraakte al worstelend buiten en kon de vlucht nemen. Geen enkele getuige was bij deze aanranding tegenwoordig geweest, maar gelukkig heeft den notaris den brief kunnen bewaren. De vriendelijke boer werd aangehouden. Zondagavond is de bliksem te Chicago geslagen in de dynamietfabriek van Laelin en Rand. Een oogenblik later is de fabriek in de lucht gesprongen. De schok werd in de geheele stad gevoeld; al de ruiten zijn overal verbrijzeld. Acht andere magazijnen, die zich nevens de fabriek bevonden, zijn insgelijks verwoest. Twee personen zijn gedood, een groot aantal min of meer gewond. Te Le Puy, in het Fransche dep. Opper-Loire, is weer een dierentemmer, Pezon genaamd, bijna verscheurd door een zijner leeuwen. Het dier sprong op hem toe, toen hij het hok binnenkwam, en sloeg hem de klauwen in het lichaam. Pezon wist echter, hoewel ernstig ge wond, de leeuw door een slag met een ijzeren bout tot loslaten te dwingen. Hij moet in een bedenkelijken toestand verkeeren. Op de Alpen is weder een toerist verongelukt, nl. een jonkman uit Stuttgart, Munz genaamd, die met twee gidsen uit Grindelwald vertrok, om den Schreckhorn te beklimmen, en die door het neerstorten van een stuk gletscher werd gedood. De beide gidsen werden ook in de diepte gestort en een hunner is reeds aan zijn wonden overleden. Een brutale moordaanslag is te St. Petersburg ge pleegd. op klaarlichtendag, in een levendig gedeelte der stad. Een 17-jarige boerenknaap heeft daar een geldwisselaar in diens winkel onverhoeds met een dolk aangevallen, en hem twee wonden toegebracht. De aangevallene vluchtte de straat op en riep om hulp. Een paar politie-agenten en een aantal buren maakten zich meester van den moordenaar, die zich nog verweerde en een revolverschot loste, dat echter niemand trof. De gewonde geldwisselaar moet, wegens het geleden bloedverlies in levensgevaar verkeeren. Vermoedelijk zijn in het geheel 200 personen om het leven gekomen bij de jongste aardbeving in Griekenland. De schade wordt op millioenen drachmen geschat; alleen in de provincie Elis bedraagt zij 2 millioen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2