Z1ERIKZEESCIÏE COURMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 67. Zaterdag 4 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij. k s -Geboorte- en Doodberichten van '16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. 411e stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 3 September 188 6. Naar aanleiding van de herinnering aan de uit vinding van het haringkaken schrijft de heer P. J. Frederiks in De JSeclerl. Spectator: »In het jaer 1397 betaelde de schuld der dood Willem Beukelsstuerman te Biervliet, die den eersten tonharing zoutte. Hij voerde voor wapen twee kaek- meskens, daer men den haring mede kaekt. Keyzer Karei den V en zijne twee zusters, te' weten de koninginne van Hongarien en die van Frankrijk, hebben zich geweerdigt zijn graf te bezoeken op den 30 Augustus 1556." Aldus lezen we in de Kroniek van Vaernewijck uitg, Vanderhaegen 2,312, en nagenoeg hetzelfde vinden we in tal van vaderlandsche geschiedenissen ten dienste der scholen en chronologische tafels voor het gebruik op die scholen ingericht." Wij behoeven er ons niet over te verwonderen, dat een man als Vaernewijck, die ons toch al zooveel ongeloofelijke zaken verhaalt, eenvoudig het bestaan der kake vergeet. Hij toch. die in 1568 stierf, zal zeer goed geweten hebben wat »op de kake staan" beteekende, en wist evengoed, dat die kake een ton- was. Maar dat anderen, die wel waagden uit Beukels naam pekel of bokking af te leiden, er niet-toe ge komen zijn de vorming van het werkwoord kaken te vergelijken met die van de werkwoorden kameren, kelderen, kisten, potten, zakken e. t. q. is bijna onbe grijpelijk, zoolang men altoos boos opzet buitensluit. De noodlottige overeenkomst van kaken met wangen heeft er wellecht toe geleid, de gevonden kunst als een uitsnijden der kaken of kieuwen te verklaren. Even vreemd is het, dat men tot voor zeer korten tijd althans steeds sprak van een man, die in 1397 overleden is, terwijl wij tal van bepa lingen, tractaten, tolbrieven en voorrechten kennen, die over deze zaak handelen en meer dan honderd jaar vóór Beukels sterftijd gegeven zijn. Reeds vóór 1200 kende men gezouten en gerookte haring, en Meerlant, die het zeebanket zeker in niet minder hooge eere hield dan Gats en Hondius, ver haalt hoe hij gezouten haring at, en hij is in deze niet eens de eerste zegsman. Het jaartal '1397 werd reeds lang gewantrouwd in Romeinsche cijfers worden de L en C zoo licht verward, en voor de oude Arabische vier wordt zoo gemakkelijk 9 gelezen. Maar ook 137 past in dit verhaal niet. Beukels is een mansnaam zoo goed als elke andere; later vinden we dien terug bij een der rechters van Oldenbarneveldt, en de vorming tot Beukels behoeft hier wel geen verdere uitlegging. In 1308 nu stichtte Ver Lisebette Boekels eene kapel in de Lievevrouwekerk te Biervliet, en juist door deze gift kennen wij haar dochter Adelise en haar zoon Willem, die toen reeds meerderjarig was, en dien we in 1312 terugvinden als schepen en als voornaam haringreeder te Biervliet. Men vergelijke de Bijdragen van Janssen en van Dale, de »Zeelandia Iliustrata", en vooral het verslag van den heer archi varis van Visvliet aan de provinciale staten van Zee land, zomerbijeenkomst van 1875. In '1308 dus was Willem Beukels meerderjarig en hij moet derhalve zijne uitvinding op bijna fabel- achtigen ouderdom gedaan hebben, zelfs al nemen wij het jaartal 1386 niet aan als dat van het jaar der uitvinding. Maar waar blijft dan het feest? Een andere Willem Beukelsz, voor wien in de Lievevrouwekerk ook iets gedaan is, overleed reeds in 1433. Maar deze brengt de rekening geheel in de war en een derde is tot nog toe niet gevonden. Doch wellicht wacht ons ten opzichte van dezen eene ver rassing. Dat Karei V den 30 Aug. 1556 Beukels' graf zou bezocht hebben, is ook maar niet zoo voetstoots aan te nemen. Wel was de »oude en jichtige man" nog den 7 Sept. op den Souburg, doch van een bezoek aan Biervliet vinden wij in de overigens zeer nauw keurige berichten van 's keizers verblijf in Zeeland geen spoor. En wat het ergste is, Vaernewijck laat den Keizer de Sint Nicolaaskerk bezoeken, terwijl Beukels in zijne kapel in de Mariakerk rustte. Het eerste bericht van de uitvinding blijkt dus niet bijzonder vertrouwbaar te zijn. Hbl. Het Kurhaus te Schevingen is door den brand geheel verwoest. De brand is aangekomen in de kamer van een der logeergasten, vermoedelijk door het springen van een spiritus- of petroleumtoestel. Aanvankelijk trachtten de inspecteurs der politie den brand met de waterleiding te blusschen. Zij gaf echter weinig of geen water. Inmiddels nam de brand snel toe, daar men voort durend met gebrek aan water toevoer te kampen heeft. De logés zijn allen gevlucht naar de naburige hotels. Geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Slechts het geraamte van het eenmaal zoo trotsche gebouw brandt nog. De meubelen zijn slechts ten deele gered. De muziek van Manstadt is verbrand. Duizenden stroomen naar het tooneel van den ramp. Nader meldt men: Woensdagochtend 9 uur is de brand uitgebarsten. Zij is ontstaan in de appartementen, bewoond door den heer Heineken, van Amsterdam, door het springen van een spirituslamp, waarop eene dienstbode pap kookte. De waterleiding bleek onvoldoende, om de vlammen te blusschen, zoodat vóór dat hulp uit dorp en stad aanrukte, het geheele gebouw in lichtelaaie stond. De westelijke wind joeg het vuur over de geheele bovenverdieping. Alles is uit- en weggebrand, behalve de beide koepelvormige vleugels, welke van het oude badhuis waren overgebleven. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De logés zijn gevlucht en hebben in de naburige hotels en in het dorp hun intrek genomen. De wijnkelders en linnenkamer zijn met moeite behouden. Behalve de gemeentebrandweer was op het terrein spoedig militaire hulp, waarvan officieren even hard meewerkten aan 't blusschen als de minderen. Aan alle zijden van het terras werden uitgedragen meubelen, goederen enz., waarvan ook in de badkapel en in de naburige villas veel geborgen is. Duizenden nieuwsgierigen zijn naar het terrein gestroomd. Om twee uren was het gebouw uitgebrandslechts enkele muren zijn blijven staan. Men zal zich herinneren, dat het Kurhaus den '12 Juli van het vorige jaar met een schitterend feest werd ingewijd. Het gebouw was in Italiaanschen renaissancestijl opgetrokkenhet bevatte ongeveer 250 kamers en kon ongeveer 160 logés bergen. De groote kursaal, waarvan de versiering eerst dit jaar werd voltooid, was bijna 4-2 meter hoog en ruim 35 meter lang. De benedenverdieping van de linker vleugel bevatte de conversatiezaal; rechts trof men de restauratiezaal aan. Beide zalen zijn met den grooten koepel door het vuur vernield. Het gebouw was voor f 800,000, de meubelen voor f 4-00,000 in België verzekerd, tegen 1 per mille, en wel, naar men beweert, bij de Brusselsche Maat schappij V Union. Door twee gewezen bedienden uit het gesticht voor Israël, oude lieden en 'zieken te Rotterdam was het praatje rondgestrooid, dat de vader en de moeder van dit gesticht de verpleegden ernstig mishandelden, zoo zelfs, dat eene oude vrouw, tengevolge dier mishandelingen, zou zijn overleden. Na ingesteld onderzoek hebben, echter de regenten bij den officier van justitie van die praatjes kennis gegeven, terwijl de vader en moeder proces-verbaal hebben doen opmaken tegen de beide oude bedienden wegens laster. Voor de Weesinrichtin'g te Neerbosch is over het afgeloopen boekjaar, tot 31 Mei 1886, ontvangen f 112,931,22%, waaronder f 20,396,425 uit Am sterdam en f 5,155,715 uit Den Haag. De uitgaven hebben bedragen f 133,0Q0,4f35, waaronder 30,676,30r> voor den bouw van het nieuwe weeshuis. Het nadeelig saldo over het afgeloopen jaar bedraagt f 7,243,57 Van 1 April tot 30 Juni j.l. werd ontvangen 19,331,40s. Voor druk- en bindwerk werd gedurende dien tijd ontvangen f '10,987,50, terwijl liet voordeelig saldo voor de drukkerij en binderij over het geheele boekjaar beliep f 12,825,635. Men schrijft uit Edam: De dagen van 26, 27, 28 en 29 Augustus 1886 zijn voor Edam onvergetelijke dagen geweest. De land bouw-expositie is bij uitnemendheid geslaagd. Deze tentoonstelling, die een meer wetenschappelijk karakter droeg, had groot succes. Geen wonder dan ook, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken haar met een zeer langdurig en hoogstbelangstellend bezoek vereerde. De expositie verdiende de aandacht van regeering en volk! Heel wat wilskracht en flinkheid is er noodig geweest, om de zaak aldus te doen slagen. Zooals men weet, hebben de bekwame juryleden den eereprijs voor kaas toegekend aan een boer, onder Edam woonachtig. De gezamenlijke waarde der in 1885 door de Nederlandsche postadministratie behandelde brieven met aangegeven waarde, postwissels en quitantiën, bedroeg meer dan 150 millioen gulden. Ismaïl-pacha, de ex-khedive van Egypte, is Woensdag morgen aan het New-Bath-Hotel afgestapt. Z. H. kwam uit Londen via Vlissingen en denkt tot heden te Rotterdam te vertoeven. Ismaïl-Pacha is geboren 31 December 1830; in '1865 volgde hij zijn vader Saïd-pacha op den troon; in 1866 werd door de Porte het recht van opvolging in rechte lijn aan het huis van Ismaïl toegekend. In 1879 is hij afgezet en vervangen door zijn zoon Mechemed-The wfik De Maasbode heeft een viertal artikelen gewijd aan het opsommen van bezwaren tegen de staats- spaarbanken. Dit betoog moet, blijkens het slot-artikel, dienen als aanloop tot eene opwekking om katholieke spaarbanken op te richten, waarvan de eventueel te betalen winst zou strekken ten bate aan katholieke scholen. Naar men verneemt bestaat het voornemen, in de maand October een transport mariniers van ongeveer 90 man per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië uit te zenden. Met ingang van 1 Sept. zijn de Commissarissen des Konings ontheven van het voorzitterschap van de besturen der in hunne provincie gelegen gevangenissen, hun krachtens kon. besluit van 4 Nov. 1821 No. 16 opgedragen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1