gegeven aan de Rumeliers, die onafhankelijk wenschten te zijn. En toch was het immers voor de bevrijding der Bulgaren, dat Rusland negen jaar geleden de wapenen heeft gevoerd. De Russische oprechtheid blijkt uit zijn toorn, omdat de Rumeliërs het Turksche juk hadden afgeschud. De Czaar wilde niet, dat de Balkanvolken onafhankelijke staten zouden vormen. Indien Servië aan Oostenrijk gehoorzaamde, moest Bulgarije aan Rusland zijn onderworpen. De volken van den Beneden-Donau moesten in plaats van onder het Turksche wanbestuur onder de drukkende tirannij der militaire mogendheden komen. Omdat zij de mooie Russische proclamaties van 1876 letterlijk hadden opgevat, moesten zij als ondankbaren worden behandeld. Hun Russische meester gaf hun een vorst, maar zoodra hij ophield de onderdanige dienaar van den Czaar te zijn, werd besloten, dat hij moest aftreden of verraderlijk gevangen genomen. Uit een internationaal oogpunt is deze gewelddaad genoeg om de niet militaire staten te doen rillen, maar liet is niet waarschijnlijk, dat zij zich de schending van het volkenrecht zullen aantrekken. Er is geen andere wet dan het ruw geweld, waarover de militaire mogendheden beschikken. Frankrijk wij zullen er maar niets van zeggen. Haar militaire kracht is versnipperd in Tunis, Tongkin en Madagascar. Turkije is machteloos. Engeland, na den vorst van Bulgarije te hebben aangemoedigd, zal hem waarschijnlijk aan zijn lot overlaten. De tijd is er geweest, dat zijn invloed overwegend was. Bismarck is meer dan ooit de meester, Of Europa dezen Russischen overmoed zal tegengaan of geduldig verdragen, hangt alleen van den Duitschen rijkskanselier af en terwijl ons werelddeel afhangt van de genade der militaire mogendheden, zijn er lieden, die zich Franschen noemen en willen dat wij ver- overings-expeditiën aanhet andere einde der wereld ondernemen." Op den derden dag van het internationaal werklieden- congres voerde de heer John Burnett, voorzitter van de Amalgamated Society of engineers, liet eerst het 'woord. Hij weerlegde hetgeen de Duitsche gemachtigde Grimpe den vorigen dag tegen de Trade-Unions in het algemeen en tegen Broadhurst, in het bijzonder had gezegd. Burnett betreurde het, dat in deze vergadering, die bijeen gekomen was om over de gemeenschappelijke belangen van den arbeider te spreken en van wier werkzaamheid men verbetering van zijn lot mag hopen, door een der gemachtigden een twistappel is opgeworpen. Men klaagt, dat de Engtlschen de door de socialisten verspreide theorieën niet kennen; maar de Engelschen hebben veeleer het recht om over de onwetendheid der buitenlanders met hunne instellingen te klagen. Grimpe heeft beweerd, dat de Trade-Unions strijd gevoerd hebben tegen het socialismemaar hij heeft er geen enkel bewijs voor bijgebracht. Het socialisme is in Engeland aan de orde van den dag, en de daar aanwezige socialisten verlangen niets liever dan zich te ver eenigen met de Trade-Unions, want zij weten, dat deze een geduchte macht zijn. Er is dus in Engeland geen antagonisme tusschen de Trade-Unions en het socialisme. Men weet trouwens, dat de Trade-Unions onnoemelijk veel gedaan hebben ten gunste van den werkman, meer dan zij, die alles voor hem hebben willen doen. Het zijn juist de Duitsche werklieden, die het loon in Engeland, Frankrijk en België hebben doen dalen. Te Londen zijn de Engelsche bakkers en schrijnwerkersknechts, onder anderen, door die mededinging geheel te gronde gericht. De Engelschen zijn misschien traag van begrip aangaande dé socialis tische theorieën. Zij dweepen ook niet dadelijk met nieuwe denkbeelden. Maar zij hebben den vrouwen arbeid beschermd, en hunne loonen zijn hooger dan in eenig ander land. Zij zijn dus wel degelijk werkzaam in het belang van het socialisme. Of meent men, dat een socialist minder roast-beaf en meer aardappelen moet eten, dan de Engelsche werklieden plegen te gebruiken? Wat de heer Broadhurst aangaat, dien de heer Gladstone in zijn ministerie geroepen heeft, wij meenen dat wij reden hebben ons hierover te verheugen. De groote Engelsche staatsman heeft door die benoeming bewezen, dat de werklieden niet enkel het recht hebben om te stemmen, maar ook om te regeeren. Broadhurst heeft nooit onze zaak verraden. Integendeel, hij heeft onze belangen steeds verdedigd. Rackow, een sigarenmaker, kreeg nu het woord. Hij sprak uit naam der Duitsche socialisten te Londen. De leden der Trade-Unions noemde hij aristocratische werklieden. Voor het overige dragen zij meer dan de Duitschers bij om het loon te doen dalen. Hoe zou het lage loon aan de Duitschers geweten kunnen worden, daar er zich onder de 150,000 a 160,000 Duitschers, die te Londen zijn, slechts 30,000 a 40,000 werklieden bevinden? Zij vormen dus eene onbeteekenende minderheid. Er zijn te Londen Engelsche vrouwen, die voor 50 a 60 centimes daags werken. Brasly las vervolgens een rapport voor van 54 syndicale Kamers in de provinciën. Gelijk van dien man te verwachten was, nam de politiek eene ruime plaats in dat stuk in. Op het internationaal werkliedencongres heeft Vrijdag John Norton, de gemachtigde van Zuidelijk Australië en tevens van de kolonie Victoria, rapport uitgebracht over den toestand der werklieden aldaar. Hij ontkende, dat Australië het paradijs is der werklieden. De kapi talisten zijn er de baas en lokken landverhuizers om het loon laag te houden. Toen Australië nog een bagno was, kwam er de grond in handen van officieren, soldaten en zelfs van galeiboeven. De afstammelingen van deze nieuwe eigenaars hebben van lieverledo een soort van aristocratie gevormd, meedoogenloozer voor de arbeiders dan de aristocratie in Ierland, waarmede zij veel overeenkomst heeft. Eigenlijke landbouw bestaat er niet in Australië, evenmin als een fabriekswezen. Men drijft er slechts handel en deze is in handen van de kapitalisten, die de goederen uit Europa laten komen, meestal tot lage prijzen, uit failliete boedels, enz., om ze met grove winst in Australië aan den man te brengen. Zij hebben de meerderheid in de parlementen, en deze staan millioenen toe voor den aanvoer van landverhuizers, die, verlokt door fraaie voorspiegelingen, maar al te bedrogen uitkomen als het Europeanen zijn. Alleen in Victoria, de jongste kolonie en de meest democratische, zijn fabrieken en daar vindt men eene betrekkelijke welvaart. Het land, met 4 a 5 millioen inwoners, achtmaal grooter dan Engeland, heeft onmetelijke zandwoestijnen, waar geen water tn vinden is en die men slechts kan doortrekken met kameelen, welke men uit Egypte laat komen. Aan de kust, waar het land bewoonbaar is, vindt men op groote afstanden dorpen met slechts 30, 50, 100 a 150 inwoners. Te Sidney heeft spreker in de maand Juni j.l. 2000 werklieden zonder dak en zonder brood gezien. De Chineezen doen onberekenbaar kwaad in de Australische maatschappij. Zij kennen alle ambachten en beroepen. Zij werken zestien uren daags, met inbegrip van den Zondag, voor een bespottelijk loon, en zij leven van niets. Hun eenig begeeren is, om als zij 20 pd. st. bijeengegaard hebben naar Canton terug te koeren. De Chineezen moeten worden geweerd. Australië is een beschaafd landde Chinees is een dier. John Norton sprak vervolgens over de quaestie der Nieuwe Ilebriden. De bewering, dat men in Australië die eilanden niet in het bezit van Frankrijk wil zien, is onjuist. Maar men wil niet, dat Frankrijk er zijne galeiboeven heenzendt. Deze verklaring werd met veel bijval ontvangen. Daarna was aan de orde een rapport van de syndicale Kamers te Parijs, waarin de volgende voorstellen ter aanneming voorgedragen worden: 1°. Verbod van arbeid voor kinderen beneden veertien jaar. 2°. Bijzondere bescherming der kinderen boven de veertien jaar en der vrouwen. 3°. Vaststelling van den dagelijkschen werktijd op 8 uren, met een rustdag in de week. 4°. Verbod van den nachtelijken arbeid, behoudens in sommige aangewezen gevallen 5°. Verplichting om maatregelen te nemen betreffende de hygiëne en de gezondheid in de werkplaatsen. 6°. Verbod van zekere voor de gezondheid nadeelige takken van nijverheid en van zékere wijze van fabricatie. 7°. Civiele en strafrechterlijke verantwoordelijkheid der werkgevers voor de ongevallen, den werklieden overkomen. 8°. Inspectie der werkplaatsen,' fabrieken, enz. door inspecteurs van wege de arbeiders gekozen. Het wordt der regeeringen uitdrukkelijk aangezegd, onderhandelingen aan te knoopen, om aan die voor stellen kracht van wet te geven in internationale overeenkomsten en tractaten. César de Paepe, Belgisch gemachtigde, ondersteunde de voorstellen der Parijsche syndicale Kamers. Hij wenschte er alleen eene bepaling nopens den arbeid in de gevangenissen aan toegevoegd te zien. Belgie. Donderdag namiddag is eene werkstaking begonnen in de kolenmijnen van Houssu, Haine-St.-Paul. De werk staking is veroorzaakt door het wegzenden van zes werklieden, die leden of bestuurders van bonden zijn; de gezellen eischten, dat zij terug genomen werden. Zij vroegen vervolgens hunne spaarkas zelf te mogen besturen, en een minimum van 4 fr. loon voor een maximum van 8 uren arbeid. Men vreest ernstige gebeurtenissen. De jonge werklieden zijn het meest opgewonden. De werkstaking is slechts gedeeltelijk; 590 werklieden nemen er deel aan. De Indépedance betwist de juistheid der cijfers, welke Anseele op het internationale werkliedencongres te Parijs heeft medegedeeld met betrekking tot de loonen der arbeiders in de Belgische kolenmijnen. Niet 90 centimes, 1.50 fr. en 1.80 fr. nooit 2 fr. behoudens zeldzame uitzonderingen, zooals Anseele gezegd zou hobben, maar gemiddeld 3.07 fr. gedurende de jaren 18761885, en thans nog 2.50 fr. zooals uit dc antwoorden voor de enquête-commissie onlangs gebleken is, bedraagt het loon van den mijnarbeider. Het blad beweert geenszins, dat dit loon hoog is, of zelfs maar voldoende is te achten voor het hoofd van een huis- gozinintegendeel, het verheugt zich in het streven om verbetering in den socialen toestand der mijnwerkers te brengen, maar vooral waar men tegenover buiten landers optreedt, behooren juiste opgaven gedaan te worden. Spanje. De ministerieele bladen melden, dat de gezondheids toestand der koningin-regentos uitmuntend is. Een groot aantal Italiaansche journalisten zal binnen kort naar Madrid vertrekken, waar hun een schitterende ontvangst verbeidt. Een banket zal aan die vertegen woordigers der «eeuwige pers" worden aangeboden een stierengevecht zal te hu nner eer gegeven worden en een uitstapje zal naar het Escuriaal, Toledo en Aranjuez gemaakt worden. Duitsohla nd. - Waarschijnlijk reeds met November wordt een begin gemaakt met de werken van het Noord-Oostzcekanaal. De commissie van toezicht op de graving van het kanaal heeft haar zetelte Kiel. Gemengd Biiiteiilaiuisch Nieuws. Het grootste stoomwerktuig wordt gevonden in het graafschap Lehrig in Pennsylvania in de beroemde zinkwerken van Friedcnsville. Hot draagt den naam van «President" en wordt gevoed door 16 ketels. Het heeft 5000 paanlekrachten. Geen enkel stoomwerktuig kan met dit monster wedijveren. Bij elke omwenteling voert liet zooveel water op als van eene kleine rivier en elke minuut werpt het 43,750 liters water uit, Het werkt zeer zacht. Gedurende 7 jaren heeft het stil gestaan, maar sinds Maart 1.1. is het dag en nacht in werking. Het gebruikt 28 tonnen steenkolen in het etmaal en doet 7 omwentelingen in de minuut. Het vliegwiel heeft 12 meters middellijn en weegt 40,000 kilogrammen. De beetworteloogst wordt in centenaars door de Magd. Ztg. als volgt geschatDuitschland '19 millioen (tegen 16,5 millioen in 1885/86 en 23 in 1884/85); Frankrijk 8,7 mill, (tegen resp. 5,8 mill, en G) Oostenrijk 10 mill, (tegen resp. 7,4 mill, en 11); Rusland '10 mill, (tegen resp. 10,5 mill, en 7,7); België 1,3 mill, (tegen resp. 968,420 en 1,769,254); Nederland en andere landen 1 mill, (tegen resp 750,000 en 1 mill.)totaal 50 millioen tegen resp, 42 en 51). Eene dame in Texas verbrak het engagement met haar jongen minnaar, omdat hij dronk. Weinige dagen na deze beslissing bracht een jonge neger een brief van den ongelukkigen minnaar aan zijn ontrouwe, geliefde. Hij luidde aldus«Trouwelooze doch nog altijd geliefde Fanny. Mijn lijden is grooter dan ik kan dragen. Ik kan niet leven zonder uwe liefde. Om dit leven zonder u zoo spoedig mogelijk te eindigen, heb ik juist op dit oogenblik vergif ingenomen, waarvan ik de werking reeds begin te gevoelen. Als gij deze regelen leest, zal ik er niet meer zijn. Zorg dat mijn begrafenis naar den ëisch geschiedt en stort oen stillen traan op mijn graf, ter herinnering aan de gelukkige dagen, die wij doorbrachten. Je liefhebbende doch doode George." De dame had met een treurig gezicht het lot van haar vroegcren minnaar gelezen en nog altijd wachtte de brenger. «Waarom blijft gij hier?" vraagt de dame. «Mijn meester zeide mij, dat ik noodzakelijk op antwoord moest wachten," is het antwoord. Het geloof van een Bouddhist. Wat is de beste rijkdom voor een mensch op deze wereld Antw. liet geloof is verreweg de beste schat. Welke daad brengt het meeste geluk voort? Antw. De wet goed te vervullen, schenkt geluk. Wat is onder de smakelijke dingen het smakelijkst? Antw. Geen smake lijker'gerecht dan de waarheid. Welke levensmanier zegt men dat de beste is? Antw. Het leven naar de inspraak van 'den geest. Wat is de grootste zegen hierop aarde? Antw. Vader en moeder te helpen, vrouw en kind lief te hebben en een wettig beroep uit te oefenen. Ook aalmoezen te geven, een gods dienstig leven te leiden en bloedverwanten te helpen is een groote zegen. Verder zich van zonde te onthouden, onberispelijke daden te doen, bedwelmende drank te vermijden, ijverig te zijn in eerbied en nederigheid, tevredenheid en dankbaarheid dit alles is een groote zegen. Zij, die deze dingen Jgedaan hebben, worden aan alle zijden onoverwinnelijk en zijn ten allen tijde sterk. Uit het oflicieele verslag der werkzaamheden der policie voor het verloopen jaar 1885, blijkt, dat de New-Yorksche konstabels niet minder dan 2248 jongens en 1056 meisjes, allen beneden de 14 jaar, wegens dronkenschap hebben moeten aanhouden. Wat is een lastige positie? Als men tusschen twee lieftallige jonge dames gezeten, met den hoed tusschen de knieën, een kopje thee voor buurvrouw rechts in de eene en het glas limonade voor juffrouw links in de andere hand heel beleefd vasthoudt en dan plotseling het gevoel krijgt dat men moet niezen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3