voor het arrondis- seinent Zierikzee. It I 1886. No. 66. Woensdag 1 September. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD I ng' de ïzer M. 5 l5/l. p/i, Ik l3/« 0'3/« 2'/, ';,7,S l3/<. 5'li 95/a l7/a F5/a T,5/.« P/a S'/a zïëmkzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 31 Augustus 1 8 8 6. De Postduivenvereniging «Excelsior" alhier hield Zbndag een wedvlucht met jonge duiven, van St. Quentin (afst. 205 K.M.) De duiven werden aldaar te 6 uren opgelaten. De uitslag was, dat de prijzen behaald zijn als volgt le prijs, zilv. med. en premie, de heer M. v. d. Ende, aankomst te 9 u. 58 min. 23 sec.2e prijs, idem, W. J. Rensen, te 9,58,35; 3e prijs, bronzen med. en premie, A. Adriaanse, te 9,59,45; 4e prijs, premie, J. van Os, te '10,2,2; 5e prijs, idem, W. J. Rensen, te 10,2,9; 6e prijs, idem, dezelfde, te 10,5,14; 7e prijs, idem, J. van Os, te 10,5,17; 8e prijs, idem, P. O. Olivier, te '10,7,4; 9e prijs, W. Ribbens, te 10,9; 10e prijs, P. O. Olivier, te 10,12,49. Binnen een kwartier tijds werden dus alle prijzen behaald. De gemiddelde snelheid was 850 M. per minuut. Op 5 September zal eene wedvlucht worden gehouden met oude en jonge duiven, van Amiens. In de gisteren gehouden vergadering van den Ge meenteraad werd goedgekeurd de rekening van de D.D. Schutterij over 1885, met een batig slot van f 180,92s. De ingekomen rekening van het Burger weeshuis over 1885 werd gesteld in handen van de heeren van Manen, Moolenburgh en Zuurdeeg tot onder zoek en verslag. Gunstig werd beschikt op een verzoekschrift van den heer C. van der Vliet en .46 andere ingezetenen dezer gemeente om de nieuwe brug bij het Kraanplein als rijbrug in gebruik te stellen. Op de voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters voor 's Rijks directe belas tingen worden geplaatst de heeren J. van der Linden en A. Buijze Mz. aftredende leden en de heeren G, A. de Looze en M. C. Mulock Houwer. Aan eenige leeraren der Hoogere Burgerschool werd voor de waarneming van lessen van 1 Februari tot 1 April '1886 eene belooning toegekend van f 233,33s. De jaarwedde der onderwijzeres in de handwerken voor meisjes aan de scholen A, B en C., mej, W. A. Tuijtel, wordt wegens vermeerdering van lesuren aan school C, van f 300 op f 350 gebracht. Aan Mr, J. C. Rosenburg, Dr. Z. Th. Diehl, W. de Waardt en J. J. Vijverberg werd afschrijving van hoofdelijken omslag verleend wegens vertrek naar elders. Goedgekeurd werd de rekening der bewaarschool voor minvermogenden over '1885, sluitende met een goed slot van f 13,94 en de gemeenterekening over hetzelfde jaar met een batig saldo van f 4685,66s. De gemeentebegrooting voor 1887 werd door Bur gemeester en Wethouders aan den Raad aangeboden. In handen van Burgemeester en Wethouders werd gesteld een verzoekschrift van A. van der Hucht om een overdekte vroon in erfpacht te verkrijgen. De verjaardag van H. K. II. Prinses Wilhelmina werd alhier herdacht door het uitsteken der vlaggen van de openbare en enkele particuliere gebouwen. Des avonds te 8 uur werd een Militair Volksconcert gegeven .door de kapel van de dd. schutterij onder directie van den Meer D. H. Ezerman, in de muziek tent van de Sociëteit »Tot Nut en Genoegen". Bij deze gelegenheid was het lokaal Parklust toe gankelijk gesteld voor de leden van »Nut en Genoegen" en «Kunst en Eer." Blijkbaar met sterk gevoel van sympathie schrijft het Handelsblad van Antwerpen het volgende: «Holland is een land waar het nationaal gevoel nog leeft; men houdt er aan het Koningshuis en het Prinsesje. De wettige erfgename van de Kroon is in deze dagen de «pop", waarmee iedereen spelen wil. Het Prinsesje verjaart den 31 Aug. Ileel het land door maakt men zich gereed om dien verjaardag te vieren. Te Utrecht, te Brieile, te Meppel, te Dordrecht, te Breda enz. enz. bereidt men kinderfeesten. De muziekkorpsen zullen spelen, de burgers vlaggen, de schooljongens den grooten dans uitmaken. Hier is het wedstrijd met de vliegers, daar heeft men den reep, ginds de kermesse d'été wat mag dat wel voor een vreemd ding zijn? Zou dat geen Nederlandschen naam kunnen dragen? Verder houdt men Volksfeesten, als staakklimmen, sprietloopen, zelfs zakloopen. Te Amster dam noodigt het tooneel de schooljongens uit op een vertooning van «De schoolmeester" en «Kloris en Roosje." De Katholieke Illustratie geeft een geïllus treerd lied uit op Oranjepapier gedrukt, enz. Nu, dat klinkt anders dan de droomen eener Bataafsche Repu bliek, die te Parijs gemaakt werden Door het Ned. Werkliedenverbond «Patrimonium" is een adres aan den Koning verzonden, waarin ver zocht wordt, mej. Eyskes, de bewaarschoolhouderes te Zaandam, over wie in de bekende vaccinatie-quaestie de Ilooge Raad het schuldig heeft .uitgesproken, van alle rechtsvervolging te ontslaan of, zoo dit niet kan, haar kwijtschelding van straf te verleenen. Men verneemt, dat aan een onzer landgenooten, den heer E. A. Brunner, de onderscheiding is te beurt gevallen om benoemd te worden tot lid van het Koninklijk Koloniaal Instituut te Londen. Deze instelling, die den Prins van Wales tot president heeft, had tot dusver slechts Britten tot leden. De benoeming van den heer E. A. Brunner, die door langdurig verblijf in het Zoeloeland en veeljarige politieke aanraking met de Kafferstammen onder de autoriteiten voor de kennis van die landen gesteld mag worden, is een bewijs van de aandacht, die Engeland aan die streken schenkt. Het D. v. Z.-H. meent, dat een geleidelijke op- heffing van ongeveer de helft der normaalscholen i zonder schokken zou zijn tot stand te brengen. Op i dit oogenblik zijn er nog 109 normaalscholen. Dit getal kan men, zonder vrees dat er tegen 1890 gebrek aan onderwijzend personeel zal komen, nog aanmerkelijk inkrimpen. Wanneer werd bepaald, dat in elk der 25 schooldistricten twee normaalscholen zouden blijven bestaan, dan kon men voor de negen en vijftig, die j opgeheven moesten worden, bepalen dat, te beginnen met 1887 en in 1888 en 1889, geen nieuwe leer lingen zullen worden aangenomen. Tegen 1 April j 1890 waren die inrichtingen dan feitelijk opgeheven. Of de kermis in Den Ilaag weer in eere zal her steld worden, is een vraag, die daar druk besproken wordt. Zooals men weet is onlangs bij den raad dier gemeente een adres ingekomen, voorzien van ongeveer 15000 handteekeningen, waarin op wederinvoering der kermis wordt aangedrongen. Nu hebben zelfs drie leden van den Haagschen gemeenteraad een voorstel aanhangig gemaakt in den geest van het verzoek der 15000. Het Zuiden en het Nieuws- en Advertentieblad van Noord- en Zuid-Beveland zijn ineengesmolten onder den naam De Zeeuw, Christelijk-Historisch Nieuwsblad voor Zeeland. Aangezien met het eindigen van den diensttijd der miliciens het garnizoen te Amsterdam eene verminde ring zal ondergaan, heeft de minister van oorlog, naar men verneemt, bepaald, dat het 7e regiment aldaar in het begin dezer maand belangrijk zal versterkt worden uit andere regimenten. Ook zal het Passantenhuis op de Lauriergracht voor onbepaalden tijd door een bataillon infanterie, en het bureau van politie der 5e sectie op de Noorder- markt door 25 infanteristen bezet blijven, welke laatste manschappen aldaar gedeeltelijk op kosten der gemeente gevoed worden. Naar het Vad. meldt, is de justitie gemengd in de zaak, welke eenige dagen geleden in eenige dag bladen de ronde heeft gedaan, n.l. het onmenschelijk transporteeren van twee voorloopig aangehouden per sonen, de gebrs. Th., uit St. Oedenrode. Dientengevolge is reeds voor den rechter-commissaris te 's Bosch gedag vaard en verschenen jhr. v. d. S., oud O.-I. ambtenaar, die betrekkelijk deze zaak "~in de N. Rott. Ct. een ingezonden stuk schreef, hetwelk met een stuk van gelijken inhoud in hetzelfde blad, van een «ooggetuige", dat transport aan den kaak stelde. Deze vervolging is ingesteld na een ampel en streng onderzoek door hoogere autoriteiten, dat tot de uitkomst heeft geleid, dat het verhaal allen grond mist. Dat de verkoop van sterken drank in 't klein nog al iets opbrengt, kan blijken uit het volgende: De heer B. Van Rosendael stichtte onlangs een prachtig gebouw in het nieuwe gedeelte van Nijmegen, waarvan hij het benedenhuis tot koffiehuis heeft ingericht; hij heeft nu aan liet Gemeente-bnstuur een adres gericht om hem het «vergunningsrecht" te verköopen van een dezer dagen door de gemeente aangekocht perceel aan de voormalige Burgpoort, waarvoor hij aan de gemeente f 5000 biedt. Men deelt mede, dat een persoon, die jl. Zondag per Hollandschen spoortrein Den Haag verliet, zijn hond een witten kees achterliet. Het trouwe dier heeft, na lang op het perron heen en weer geloopen te hebben, zich onder een bank aldaar nedergelegd, om de terug komst zijns meesters af te wachten en heeft daar tot Dinsdagavond gelegen, nu en dan van de vrouw, die de privaten bewaakt, een weinig eten ontvangende. Een der bedienden van het station deed toen der politie mededeeling van de aanwezigheid van den onge- muilkorfden hond, waardoor het dier niet zonder veel moeite naar het asyl is overgebracht, om daar den weg te gaan van enkele honderden van zijn ras, aan wie door de nalatigheid of onwil der eigenaars de doodstraf is voltrokken. De luchtreiziger H. Lattemann steeg Zondagavond in de Doele weder met zijn ballon «Rotateur" op. De opstijging zou plaats hebben onder vuurwerk, voorstellende het noorderlicht. Werkelijk werd er voordat de ballon zou opstijgen dot licht ontstoken, in den vorm van Bengaalsch vuur; de ballon verdween al spoedig in den wolk van rook, die dat vuur achterliet en verder in de duisternis van den nacht. Het talrijke publiek werd vóór en na de opstijging, die om negen ure plaats had, aangenaam bezig gehouden door de kapel der «Rotterdamsche Toonkunstenaars", die, onder leiding van den heer Aug. Da Rondelle, een goed gekozen programma op verdienstelijke wijze ten uitvoer bracht. De heer Lattemann is om half elf neergedaald in een polder onder IJselmonde en was om één uur weder in de «Harmonie" terug. Een zeldzaam geval heeft zich op de «Galand" op de jongste reis naar New-York voorgedaan. Niet minder dan drie tusschendeks-passagiers werden krank zinnig. Een dezer ongelukkigen was reeds overleden vóór de boot te New-York aankwam. De twee anderen werden te New-York in een krankzinnigengesticht geplaatst, doch toen de «Galand" de terugreis zou aanvaarden, werden de twee krankzinnigen weder aan boord gebracht, daar de Amerikaansche regeering hen

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1