Z1ERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- x sement lierthee. 1886. No. 65. Zaterdag 28 Augustus. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-, Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 80 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 27 Augustus 188 6. Dat de grondwetsherziening met medewerking van alle partijen zal tot stand komen daarvoor acht de Haagsche córr. van de Zutph. Ct., afgaande op de thans verschenen verslagen, de kans nog niet zeer groot. Wel blijkt uit de vorige verslagen, dat eenige leden der rechterzijde er voor terugdeinsen om voor de tweede maal de nonpossumus-politiek met al haar gevaarlijke consequenties in toepassing' te brengen, en daarom wel voor eene transactie te vinden zouden zijn, maar de groote meerderheid der anti-liberalen schijnt haar onverzettelijk standpunt te willen hand haven. Men zegt zelfs, dat de katholieken van plan zijn, opnieuw met een ontwerp tot wijziging van art. 194 bij de Kamer te komen, en dan nog krasser eischen te stellen dan den eersten keer. Maar hoe dit zij dit blijkt in elk geval duidelijk, dat ook die leden der rechterzijde, die op zich zelf niet geheel afkeerig zijn van het denkbeeld om art. 194 voor- loopig te laten rusten, en eerst het kiesrecht te her vormen, toch niets willen weten van de wijze waarop de liberalen het kiesrecht willen hervormen, want de anti-liberalen willen een bepaald kiesstelsel in de grondwet zelf opnemen, terwijl de liberalen bij de behandeling van het adres van antwoord getoond hebben dat niet te willen. Indien de regeering er nog op gehoopt heeft, dat de meerderheid, die zich bij paragraaf vier van het adres verklaard heeft voor de «groote mate van vrijheid" voor den gewonen wet gever, bij het onderzoek in de afdeelingen wel weer verdwenen zou zijn, dan zal zij bij de lezing van het voorloopig verslag op hoofdstuk III teleurgesteld wezen, want niet alleen is dezelfde meerderheid ook in dit verslag aan het woord, maar zelfs zijn de eischen der liberalen met betrekking tot het kiesrecht in het verslag nog duidelijker geformuleerd dan bij het adresdebat. Wil de regeering een conflict vermijden, dan zal zij hare ontwerpen op dit punt geheel moeten omwerken. Trouwens, reeds bij het adresdebat heeft zij zich daartoe ten volle bereid verklaard. Utr. Dbl. De heer mr. J. P. Smeele, procureur-generaal te Curasao en gekozen tot lid van de Tweede Kamer, is, na een vermoeiende reis, te 's Gravenhage aan gekomen. De gemeente-belasting te I-Ieinenoord zal in '1887 met één vierde worden verhoogd. liet classicaal bestuur van Leiden heeft ten aanzien der kerkelijke goederen, behoorende aan de gemeente Leiderdorp en waarvan een kapitaal op het Grootboek is ingeschreven, bij deurwaarders-exploot doen be- tcekenen, dat deze gelden niet mogen uitbetaald worden, dan op last van genoemd bestuur. De verleden jaar gevluchte directeur der Haagsche Bankvereeniging, Felix Polak, bevindt zich te Athene en gaat trouwen. Hij heeft zijne vroegere huis houdster uit Den Haag ontboden, om met hem in het oord zijner ballingschap lief en leed te deelen. De mededeeling aan de N. R. Ct. betreffende de slepende ziekte, waaraan Jeanne Lorette zou lijden, berust volgens de Arnh. Ct. op een misverstand. Haar gezondheidstoestand geeft tot die bewering geen aan leiding. Te Berg-Ambacht heeft eene klokhen een groote rat gedood, die een harer kuikens trachtte machtig te worden. De arrondissements-rechtbank te 's Hage heeft den kunsthandelaar D., beklaagd van te koop of tentoon stelling van eene afbeelding (naakte vrouwenfiguur), strijdig met de goede zeden, vrijgesproken, op grond dat de strijd met de zeden, door de wet gevorderd, niet in het plaatje aanwezig werd geoordeeld. Met '1 October a.s. zullen van de kweekschool voor zeevaart te Leiden een GOtal jongens naar elk der opleidingsschepen «Admiraal van Wassenaar" en «Anna Paulowna" worden overgeplaatst. De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam, die Maan dag-avond gesloten werd, is tijdens haren geheelen duur door niet minder dan 90,828 personen bezocht. Ter gelegenheid van de sluiting vereenigden zich de leden van het uitvoerend comité en onderscheiden inzenders tot eene gezellige bijeenkomst, die tot laat in den avond duurde. Naar men verneemt is op het request, waarbij voor mevrouw Bulkley, op grond van ernstigen ziekte toestand, gratie wordt gevraagd, van hoogerhand geantwoord, dat er gevangenissen met behoorlijke ziekenzalen bestaan, waar de patiënt, zoo dit vereischt wordt, steeds onder geneeskundige behandeling kan zijn. Op alle andere ingekomen verzoekschriften om gratie voor mevr. B moet mede afwijzend zijn beschikt. Het sierlijke vaartuig, door den scheepsbouwmeester van Heemstede Obelt, op bestelling van Z. M., ver vaardigd voor prinses VVilhelmina, om daarmede te Soestdijk te spelevaren, is zoozeer in 's IConings smaak gevallen, dat aanstonds eene tweede bestelling gevolgd is voor eene dergelijke, iets grootere schuit voor het Loo. Twee zoons van den graaf van Vlaanderen, de prinsen Boudewijn, '17 jaar oud en vermoedelijk troon opvolger, en Albert, 11 jaar, bezochten eergisteren met gevolg de stad Middelburg. Zij waren met het stoomjacht «Leopold I" van Blankenberghe naar Vlissingen gestoomd. Zij bezichtigden de oudheidskamer op het stadhuis en daarna keerden zij over Koudekerke naar Vlissingen terug. Men deelt aan het Vad. mede, dat jhr. mr. Elout van Soeterwoude, zoon van het Eerste Kamer-lid, zich binnen eenige weken naar Java begeeft, met het doel dat eiland te bereizen en zich door eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van de toestanden aldaar. Hij stelt zich voor, ongeveer anderhalf jaar aan dien tocht te besteden en over Amerika in het vaderland terug te komen. Om kennis te geven van eene veranderde richting, die hij met zijn vaartuig nam, en waardoor hij van de afgesproken hulp van een schuitenjager afzag, gaf een schipper j.I. Maandag bij briefkaart aan den schuitenvoerder kennis, doch op eene wijze, die, ware de inhoud niet toegelicht, voor een oningewijde niet gemakkelijk te begrijpen zou geweest zijn, daar toch de kennisgeving luidde: «We gaan overlijden." Een 14 dagen geleden verloor een kantoorbediende te Rotterdam een aanzienlijk bedrag van zijn patroon. Een jongmenscli, dat geen werk had, vond den schat, en bracht dien aan den bediende terug, doch maakte zich niet bekend. De patroon echter, zeer verheugd over de eerlijkheid des jongelings, stelde een onderzoek naar hem in en gaf hem, toen hij hem gevonden had, een plaats op zijn kantoor, zoodat hij nu in zijn eigen behoeften en in die zijner oude moeder kan voorzien. Nu de Gebr. Mens tot broeders van den Nederl. Leeuw zijn benoemd, acht de Amst. het wel de moeite waard een andere daad aan de vergetelheid te ont rukken, die niet alleen van moed, maar ook van menschenliefde getuigt. Toen de eerste slachtoffers der Beaumont-geweren in de Violettenstraat en de Anje lierstraat voor het huis van den apotheker Wolff vielen het vuur kwam uit de Eerste Boomdwars straat over de Westerstraat en maakte dus dit punt zeer onveilig toen verliet A. v. d. Berg, groenten- koopman en verhuurder van karren, in de Anjelier straat bij de Prinsengracht wonende, op zijn kousen zijn woning, en te midden van het vuur, terwijl de kogels om hem heen floten, droeg hij de gewonden in het huis van den heer Wolff, die op de meest humane wijze de eerste hulp verleende. Daarna stelde v. d. Berg zijne karren disponibel om de gewonden en dooden naar het gasthuis te vervoeren en hielp daaraan mede, druipende van het bloed der slacht offers, die hij van de straat opnam. Misschien heeft menige gekwetste door de dadelijke verpleging, welke hij ondervond, het leven behouden, dank zij den moed en de menschlievendheid van dezen man. Van den Berg is gehuwd en vader. «De arme kerels moesten toch geholpen worden"', dacht hij, en hij verleende hulp, door niets gewaarborgd dat ook hem niet de puntkogel zou treffen. Op het oogenblik bevinden zich, naar het blad verder meldt, 24 personen in voorloopig arrest. Het politie-bureau op de Noordermarkt is nog altijd door een detachement van 29 onderofficieren en manschappen onder het bevel van een luitenant bezet. Volgens bericht van Terschelling, dd. 24 Aug., zijn dien dag uit de «Lutine" opgehaald 20 Spaansche matten en 2 goudstukjes. Eergisteren zijn uit het wrak der «Lutine" opge haald 413 groote en 21 kleine Spaansche matten en 7 goudstukken. Een zoon van een landbouwer te Donkerbroek vernam dezer dagen, dat een zijner kippen niet wel was en zichtbaar wegkwijnde. Hij bemerkte een hard voorwerp in den hals der kip en besloot direct tot eene operatie. Ter plaatse eene opening gemaakt, verwijderde hij daaruit een stuk glas ter grootte van ongeveer een kwartje en naaide daarna de wonde voorzichtig weer dicht, met zulk een uitstekend gevolg, dat de kwijnende kip na verloop van een week aan hare verplichting van eieren te leggen weder voldeed. Naar het eerste Internationale Congres over hydro logie en climatologie, dat op den 1 October aanstaande te Biarritz (departement der Basses-Pyrenées) in Frank rijk zal geopend worden, is dr. P. M. Mess uit Scheveningen afgevaardigd als vertegenwoordiger van het Nederlandsch gouvernement. De «Royal Meteorological Society" te Londen, eene der voornaamste voreenigingen op dit gebied, heeft hare bijzondere aandacht aan dat congres geschonken, daar de meteorologische en climatologisclie weten schappen als het ware hand aan hand gaan. Ook vernemen wij uit zeer goede bron, dat de groote De Lesseps deze geleerde bijeenkomst niet alleen met zijne tegenwoordigheid zal vereeren, maar dat hij met zijn invloed en macht op verschillend gebied daaraan tevens zijne steun en adhaesie heeft geschonken. Het initiatief van dit congres heeft men te danken aan het genootschap «Biarritz Association", geholpen door den in Frankrijk en elders hoogst gunstig bekenden dr. Durand Fardel, lid van de Academie van Genees kunde te Parijs. Alle Duitsche en Fransche spoorwegen begunstigen het door 50 pCt. reductie te verleenen voor het

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1