Buitenland. in één jaar f '177,000. Laat ons, om de rekening laag te maken, het gemiddeld bedrag per onderneming stellen op f 150,000. Dit maakt dus voor de 195 ondernemingen f 29,250,000. Laat ons aannemen, dat Java 400,000 inlandsche huisgezinnen telt, dan zou genoemde som alzoo ruim f 10 'sjaars brengen in elk huisgezin, een groote som voor een Javaansch gezin. liet bedrag is echter voor de huisgezinnen, bij de suiker-cultuur betrokken, nog veel hooger, omdat niet de geheele bevolking van Java van haar voordeelen geniet. Zou men nu denken, vraagt het blad, dat, als deze inkomst der bevolking ontviel, daarvoor ge makkelijk een equivalent zou kunnen gevonden worden Of dat de bevolking van Java, als haar dat bedrag niet meer mocht toevloeien, nog behoorlijk zou kunnen voldoen aan de betaling van de lijfrente? «Niemand, met de toestanden bekend, zou de vragen toestemmend durven beantwoorden. «Behalve het verlies aan landrente, dat daardoor onvermijdelijk der schatkist zou worden toegebracht, zouden haar, bij het te niet gaan van de suiker industrie, nog andere groote verliezen te wachten staan, dan aan cijns, pacht enz. »lIoe vele andere Rijks en particuliere voordeelen zijn er bovendien nog aan deze industrie verbonden. Men denke b.v. maar eens alleen aan het transport van de suiker, zoowel per karren als per spoor en per scheepsgelegenheid. De productie gemiddeld per fabriek stellende op 25,000 pikols, wat zeer laag geraamd is, verkrijgt men 25,000 X 195 4,878,000 pikols, of ruim 297,375,000 K.G. suiker, een hoeveelheid, waarvoor heel wat transportmiddelen noodig zijn. «Men kan zich, door het bovenstaande in aanmerking te nemen, eenigermate een denkbeeld vormen van de sociale revolutie, welke uit het te-niet gaan, of laat het maar wezen een tijdelijke staking, van de suiker industrie op Java zou voortkomen. Is het dan te veel gezegd, dat men zich kwalijk een te overdreven denkbeeld van de gevolgen zou kunnen maken, indien deze ramp over Java komen moest?" Volgens het verslag van den gouverneur van Atjeh, loopende tot 30 Juni, was de berri-berri afnemende, terwijl overigens weinig ziekten voorkwamen. Nja Makara zou zich nog aan den linkeroever der rivier van Tamiang ophouden. Segli werd voortdurend en des nachts hevig beschoten. In de eerste helft van Juni leed de vijand een verlies van 11 of '12 dooden en een aantal gewonden. Men verneemt, dat ten gevolge van bij de regeering ontvangen bericht uit Atjeh besloten is, de «Tromp" niet langer met het oog op mogelijke -behoefte in Atjeh terug te houden van de voorgenomen reis naar Nieuw- Guinea. Ongelukken, Hampen, Misdaden, enz. In het gasthuis te Amsterdam overleed Vrijdag middag Abraham Tjaden, 30 jaar oud, de broeder van den op 2G Juli gesneuvelden Ernst Hendrik Tjaden, 21 jaar oud. De beide broeders, kostwinners van het gezin, waren ongehuwd en woonden bij hunne ouders in. De overledene moet getroffen zijn bij het weg dragen van lijken bij de Boomdwarsstraat. Te Parijs is zekere vrouw Gérard, die haar 11 jarig zoontje door mishandelingen en gebrek lijden had doen sterven, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zij ranselde den knaap dagelijks, sloot hem op in een donker hok en gaf hem nauwelijks genoeg om niet van honger te sterven. Zij trok hem de haren uit het hoofd; bij dag moest het kind in een hemd gekleed op een stoel blijven zitten, 's nachts in een deken op den grond liggen. Toen de zaak ter oore der politie kwam, was het te laat: het kind stierf in liet gasthuis. Als ver ontschuldiging gaf vrouw Gérard op, dat het kind slechte gewoonten had. Toen het vonnis bekend werd, riepen verscheiden aanwezigen«Dat is niet genoeg Eene groote hoeveelheid dynamiet is in de mijn van Randorf, nabij Hanover, in den nacht van den 13 dezer gestolen. Een mijnwerker, die verdacht werd, is aangehouden, doch men weet niet waar het gestolene gebleven is. Men vreest, dat het naar de Engelsche anarchisten verzonden werd. De ontploffing van een vat alcohol dompelde dezer dagen het gezin van den brouwer Brunnen te Adlisweil. bij Zürich, in diepen rouw. De brouwer en een kuiper, Hotz, bevonden zich in den kelder, toen het vat ont plofte; beiden stonden onmiddellijk in vlam. In de kamer boven de kelder bevond zich de vrouw des huizes met tien kinderen. Ook daar staken de vlammen al het brandbare aan. Al de ongelukkigen liepen naar buiten. De kuiper Ilotz nam twee der kinderen onder den arm en sprong met hen in het water, kwam toen weer aan den kant en doofde zoo goed mogelijk het vuur van de kleederen der anderen uit. Inmiddels waren Brunnen en een zijner kinderen geheel verkoold. De kuiper, de vrouw van Brunnen en vier kinderen liggen levensgevaarlijk in het ziekenhuis. De andere kinderen bekwamen slechts lichte brandwonden. Een koelbloedige zelfmoord beging dezer dagen een oude Italiaansche vrouw te Parijs. Zij bond zich de beenen met een doek vast en liet zich toen uit de vierde verdieping op de straatsteenen vallen. Zij was onmiddellijk dood. Het schoonste bosch van Corsica, dat van Valdouiello, staat sedert twee dagen in brand. De gendarmerie, het garnizoen van Corte en de overheden zijn ter plaatse. Dit ongeval wordt aan onvoorzichtigheid van herders toegeschreven. Van Seyne-les-Alpes (Beneden- Alpen) wordt getelegrafeerd, dat in het dorp Lagarde 18 huizen door brand vernield zijn. JEngeland. Een correspondent van de Central News heeft een onderhoud gehad met den secretaris der Iersche Nationale League, den heer Harrington. De heer Harrington zeide, dat Parnell bereid was om met de regeering en de grondeigenaars dezen winter den strijd op te nemen. De grondeigenaars zullen, nu de Tories weer aan het bewind zijn, onmogelijke pachtsommen trachten af te persen. Parnell verwachttte niet, dat de regeering een dwangwet zal invoeren, als zij het maar eenigszins vermijden kan en de houding der Iersche partij zal tegenover de Tories dezelfde zijn als tegenover iedere andere regeering zij zal hun alle vrijheid geven in iederen nuttigen maatregel, dien zij willen invoeren maar al wat den schijn kan hebben om de oplossing der nationale quaestie te verschuiven, zal krachtig verzet vinden. Zoo de Tories eenigen maatregel van home-rule voorstellen, zal hij waarschijnlijk onaan nemelijk zijnlocaal zelfbestuur of graafschapbestuur, zou slechts een stap zijn tot de nationale landsregeering. Omtrent de verwachtingen der Iersche partij in de naaste toekomst, liet de heer Harrington zich aldus uit: Wij meenen, dat de uitspraak van het Lagerhuis haar niet veel langer dan een jaar kan uitstellen, en dat het regelen van het vraagstuk alleen wacht op het volgend beroep op 4e Engelsche kiezers. Wij meenen, dat de uitslag der volgende algemeene ver kiezingen in het vereenigd koninkrijk zal zijn eene verpletterende meerderheid ten gunste van de home- rule. Het bondgenootschap tusschen de Iersche partij en de liberalen is zoodanig, dat wij het noodzakelijk eenigen tijd moeten houden. Wanneer beiden in de oppositie zijn, zal dat een veel beter gevoelen jegens Ierland in Engeland ten gevolge hebben, en zeer krachtig ten onzen bate werken bij de aanstaande verkiezingen. Of de binnenlandsche agitatie gedurende den aanstaanden winter eenige verandering zal onder gaan, hangt geheel af van de gedragslijn, die de regeering en de Iersche grondeigenaars volgen. De prijzen van landbouwproducten zijn zoo laag, dat de Iersche pachters onmogelijk de tegenwoordige hooge pachtsommen kunnen blijven betalen, en als de grond eigenaars beginnen met een onmeedoogend stelsel van uitzetttng (eviction), dan zijn de gevolgen te vreezen. De houding van 't Iersche volk gedurende de laatste weinige maanden, toont dat het geduldig en lank moedig is, en met kalmte teleurstelling kan dragen. Maar het zou dwaas zijn te verwachten, dat, met de voortdurende uitnoodiging tot hartstochtelijk verzet, welke dagelijksche tooneelen. van uitzetting kunnen aanbieden, het volk zijn zelfde kalme gedrag zou behouden. De plaats in Ierland, waar tot heden de tooneelen van uitzetting het meest algemeen zijn, is Kerry, en ook daar zijn de ergerlijke tooneelen liet meest voorgevallen. Eene vermeerdering van de on geregeldheden in den aanstaanden winter is niet te vreezen, tenzij de regeering en de grondeigenaars samenwerken om ze uit te lokken. Ongeregeldheden van agrarischen aard komen alleen in die districten voor, waar kwellende pacht en uitzetting de overhand hebben. Er is geen man in Ierland zoo dwaas niet te weten, hoe nadeelig al die ongeregeldheden zijn voor het bevorderen der nationale zaaken het is een feit, dat in Belfast gedurende de laatste weken meer moorden zijn gepleegd in den naam van de loyauteit, dan men op rekening der agitatie in het overige Ierland kan stellen gedurende de zes of zeven jaren, dat deze haren gang gaat. Duitsohlan d. Geen tijd was zoo rijk aan technische uitvindingen, zegt de Frankf. Ztg., als de onze. Nauwelijks is eene nieuwe machine, die veel geld heeft gekost, in werking, of zij wordt door eene verbeterde in de schaduw gesteld. Even snel als de uitvindingen op het gebied der industrie volgen die der nieuwe vernielingswerktuigen elkander op. Wat gisteren nog het volmaaktste der oorlogs wapenen was, is heden door eene nieuwe uitvinding voorbijgestreefd. Morgen zal deze waarschijnlijk onbruik baar zijn. Tegenwoordig heeft tusschen de volken een formeele wedstrijd plaats om het beste geschut en de beste draagbare vuurwapenen. Met voldoening vernamen wij onlangs, dat de Balkanstaten Duitsche en Fransche kanonnen tegen elkander hadden beproefd en dat Krupp overwinnaar was gebleven. Maar weldra gingen in Duitschland zelf stemmen op, die verzekerden, dat het Duitsche materieel der artillerie volstrekt niet zoo voortreffelijk was, als men mocht eischen. Ronduit verzekerden de Franschen, dat hun artillerie veel beter was. «Wij beweren", zegt de France«dat de 90 millimeter veldstukken de krachtigste van alle veldstukken niet alleen in Europa, maar in de geheele wereld zijn. Vroeger in materieel, personeel en tactiek voor de Duitsche artillerie onder doende, staat de Fransche artillerie op de laatste punten met haar gelijk en overtreft zij haar op het eersteMisschien is dit pocherij, maar misschien is er eenige waarheid in. En ieder oogenblik kan een Duitscher iets uitvinden, waar door de Fransche kanonnen worden overtroffen. En iedere verandering der kanonnen kost aan weerszijden der Vogeezen honderden millioenen. Hetzelfde geldt van de draagbare vuurwapenen. De Zwitsers waren de eerste, die het in den Amerikaanschen burgeroorlog uitgevonden repeteer- of magazijn-geweer algemeen invoerden. De Duitschers wilden er langen tijd niets van weten. Doch toen de Franschen bij wijze van proefneming hunne soldaten in Tongkin met zulke ge weren volgens het systeem Kropatschok wapenden, werd men ook in Duitschland op het repctcer-geweer opmerkzaam en voerde men weder een geheel nieuw systeem in. Toen onlangs het honderdduizendste exem plaar dezer geweren te Spandau was vervaardigd, werd dit feestelijk gevierd. Daarop liet de Fransche minister Boulanger verkondigen, dat ook in Frankrijk reeds 70,000 repeteer-geweren aan de infanterie waren verstrekt, Thans hoort rnen, dat het Kropatschek-ge- weren waren. Tegen Aziaten waren zij goed genoeg, zegt de Figaro, maar tegen een Duitsch leger met het Mauser-magazijngeweer gewapend, zijn zij kinder speelgoed. Maar hetzelfde blad meldt, dat eene com missie uit den Franschen generalen staf thans 2 systemen van 8 mm. kaliber heeft gekozen, die beido verre de Duitsche geweren overtreffen. «Men heeft zich in Duitschland misschien te veel gehaast met do invoering van het magazijn-geweer. Over een jaar zal het aangenomen systeem niet meer voldoen. Vóór het einde dezer maand zal de arbeid der Fransche com missie zijn geëindigd en alles is er op ingericht om 100,000 geweren per maand af te leveren. De Fransche infanterie zal dan, voordat een half jaar is verstreken, met een geweer zijn gewapend, dat veel beter is, dan eenig ander in Europa". Wgar moet dat heen roept de Frankf. Ztg. uit. De kosten der aanschaffing van de nieuwe geweren in Frankrijk worden op 340 millioen frcs. geraamd. Ook in Duitschland zal de nieuwe be wapening honderden millioen M. kosten. Welke uitgaven voor de artillerie worden vereischt, is nog niet na te gaan. En als nu na een paar jaren de nieuwe systemen blijken verouderd te zijn? Moeten dan al die uitgaven op nieuw worden gedaan? Deze eindelooze wedstrijd moet de financiën van alle groote staten in verwarring brengen en de volken, in weerwil van allen arbeid, verarmen. Dan zal men begrijpen, dat Talleyrand gelijk had, toen hij zeide, dat men op bajonnetten niet kan gaan zitten. Europa is de eindelooze oorlogsvoorbereiding moede. De instructie in de zaak der te Hamburg in hechtenis genomen acht socialisten wordt, naar men verneemt, zeer uitgebreid en de in beslag genomen papieren, die men bij hen vond, moeten belangrijke inlichtingen verschaffen omtrent de organisatie der geheele partij in Duitschland, waarvan zij het comité van bestuur schenen te vormen: ook omtrent de geldelijke onder steuning, die de sociaal-democratische leden van den Rijksdag uit de partijfondsen genoten. Men verhaalt; dat de sociaal-democratische partij intusschen reeds een ander hoofd-comité bezit, welks leden voor gevallen als nu ingetredene bij voorbaat door de reglementen der partij waren aangewezen. Bulgarije. Een donkere wolk hing in den laatsten tijd boven het Balkan-schiereiland. Voortdurend verwachtte men een nieuwe uitbarsting, óf tusschen Bulgarije en Servië, öf tusschen Bulgarije en Rusland. De Gor- diaansche knoop is echter op eenvoudige wijze door gehakt. De Russische partij in Bulgarije heeft vorst Alexander afgezet en gevangen genomen. Reeds Zater dagmiddag drukte een gerucht, volgens hetwelk de vorst zou zijn afgezet, de beurs van Konstantinopel. Sedert heeft het gerucht zich bewaarheid. Het bestuur over het vorstendom is opgedragen aan een voorloopig bewind, samengesteld uit den gewezen minister Karaveloff en de andere hoofden der Russische partij. Deze tijding komt tot zekere hoogte onverwacht. Wel was het bekend, dat Russische agenten steeds werkzaam waren om de Bulgaren tegen den vorst op te zetten, doch de groote meerderheid van het volk

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2