ZÏËÏÏÏKZEESCHE COURANT. 1886. No. 64. Woensdag 25 Augustus. 89ste jaargang. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 24 Augustus 188 Programma van het Vierde en Laatste Zomer-Concert in Parklust op Vrijdag 27 Augustus a.s., 's avonds 8 uur precies. 4. Le tarnbour-major. Pas-redoublé. Briffaiix. 2. Ouverture. LouiseCanivez. 3. Fantaisie »Carmen"Bizet. 4. Der lustige Trompeter. Polka voor PistonNecke. 5. A pied et a cheval. Pas-redoublé. Painparé. 6. Concertino voor B Clarinet, met begeleiding van Harmonie. Arr. D. li. Ezermanv. d. Boagaerde. 7. A l'opéra comique! Mosaique Kessels. 8. Kunstier Leben. ValseStrauss. 9. QuadrilleKessels. Het programma van het onderwijs in het leerjaar 4886—87, te geven aan de Rijks-landbouwschool te Wageningen, is met bijzondere zorg door den directeur dier instelling, den heer L. Broekema, samengesteld. Alle mogelijke opgaven, die den belangstellende en belanghebbende kan interesseeren, zijn in dit programma verzameld. Door den directeur van het Proefstation, den heer Adolf Mayer, is een overzicht der in 4885 gedane onderzoekingen aan het programma toegevoegd. De gemeenteraad van Vlissingen heeft de adressen tot afschaffing der kermis behandeld. Met algemeene stemmen, op twee na, werd daarop afwijzend beschikt. Door middel van een buitengewoon politie—blad wordt door den officier van justitie te Dordrecht de opsporing en aanhouding gevraagd van Willem Con- standse, geboren te Brouwershaven, oud 29 jaren, lang en schraal van postuur en met donker haar, vermoedelijk gekleed in een bruin pak en een fantasie- hoed. Tegen hem is door de arrondissements-rechtbank te Dordrecht wegens bedriegelijke oplichting rechts ingang met bevel tot gevangenneming verleend. De Amst. Ct. verneemt, dat mevrouw Bulkley ernstig ongesteld is, zoodat door deskundigen haar onverwijld ontslag uit de gevangenis noodig wordt geoordeeld. In de barbiersvereeniging te Amsterdam is het feit ter sprake gebracht, dat de buitenlandsche vakgenooten veel beter betaald worden dan onze Figaro's. Vooral wordt er geklaagd over de geringe betaling van klanten, die ver uit de buurt wonen, en toch maar op het juiste uur willen geschoren zijn. liet plan moet bestaan, de zoogenaamde buitenklanten een weinig meer bij den neus te nemen." De kapt. R., van de 3e comp. 2e reg. inf. te Maastricht, is door een serg.-majoor bij den generaal- majoor, ter gelegenheid van de dezer dagen door dien opperofficier gehouden inspectie, aangeklaagd, als tegen zijn ondergeschikten minder gepaste uitdrukkingen te bezigen. De generaal oordeelde de klacht gewichtig genoeg om haar door een commissie, bestaande uit de kapiteins Stokhuyzen, Le Jolle en van Selm, te doen onderzoeken. Uit Oosterbeek meldt men: Tengevolge van den gunstigen stand der beetwortelen, niet alleen in deze gemeente, maar ook op de Veluwe en in de Betuwe, zal de beetwortel-suikerfabriek alhier reeds de volgende maand in werking worden gebracht. De politie te 's Ilage heeft Zaterdag een 1 OOtal honden opgevangen, die niet van een muilkorf waren voorzien. In afwachting hunner executie zijn zij in het asyl opgenomen. Op het beklag van den pastoor van Asveld te Franeker over den onderwijzer J. Holling aldaar is door den minister van binnenlandsche zaken beschikt. Vermits de den onderwijzer ten laste gelegde laakbare handelingen niet door het onderzoek zijn bewezen, is aan den adressant te kennen gegeven, dat ten deze voor tusschenkomst der regeering geen termen zijn. De geheele uitslag van het onderzoek is in de beschikking opgenomen. Vrijdagavond bewoog zich op verschillende punten van IJselstein eene menigte menschen, die in het hooge luchtruim, nevens het sterrengeflonker reeds geruimen tijd een buitengewoon verschijnsel hadden opgemerkt. Niemand wist aanvankelijk met juistheid te verklaren welk dit verschijnsel was, dat een rood licht verspreidde. Deze beweerde, dat het was de luchtballon »de Rotateur", welke ook de vorige week Woensdag te Utrecht was opgelaten, anderen dachten aan een bnitengewoon natuurverschijnsel» Ten slotte bleek, dat een jongen een vlieger had opgelaten, waaraan een gekleurde lampionvoorzien van eene brandende kaars, was bevestigd. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gron. Ct., zal vermoedelijk de discussie over de grondwetsherziening reeds tusschen het afdeelings- onderzoek en de openbare behandeling der begrootingen kunnen aanvangen, om daarna te worden ten einde gebracht, met dien verstande dat de eerste lezing einde April of begin Mei 4887 kan zijn afgeloopen en de ontbinding der kamers zóó kan geschieden, dat de nieuwe vertegenwoordiging in Juni (het tijdstip der periodieke verkiezingen) kan worden gekozen. Er is volgens dezen corr. ernstig sprake van een nieuw voorstel der rechterzijde ten aanzien van art. 494, met niet mindere strekking dan de verwijdering der openbare gemengde school als staatinstelling. Tegenover zulk een vermetelen overdreven eisch zou 't niet on mogelijk zijn, dat de meerderheid zich weigerachtig toonde om1 als maximum toe te staan wat zij bij de vorige discussies aanbood. Men mag zich dus wel j tweemaal bedenken alvorens zoo boud uit den hoek j te komen. Tegenover een matigen eisch zouden de i liberalen misschien nog voor de oude concessie te vinden zijn. Men is echter aan de rechterzijde nog druk aan 't overleggen; laat ons de resultaten daarvan afwachten. Te Utrecht hebben opstijgingen plaats door officieren der genie met een ballon-captif, die daar ten dienste van 't korps genietroepen zal blijven, om daarmede uit het fort De Bildt, vlak bij Utrecht gelegen, militaire verkenningen te doen, voornamelijk ten opzichte der troepenbewegingen in het kamp bij Zeist. De hoogte, waartoe de ballon stijgt, is ongeveer 300 meters, dus bijna driemaal de hoogte van den vermaarden Utrechtschen Domtoren. De leiding dier oefeningen is opgedragen aan den luit.-kol. Beekman, commandant van het korps genie troepen, aan wien toegevoegd zijn de kapt.-ingenieur Quarles van Ufford en de luit.-ingenieur Meier, allen te Utrecht in garnizoen. De Arnh. Ct. had, om aan te toonen hoeveel moeielijkheden de regeling van een normalen arbeids dag met zich medebrengt, het volgende voorbeeld gegevenEen fabrikant werkt met 20 werklieden, die 46 uren daags arbeiden a 45 cents per uur. Bepaalt de wet nu 40 werkuren daags, en wil de fabrikant evenveel arbeid verricht hebben, dan vermeerdert hij eenvoudig het aantal werklieden en betaalt dus niet meer werkloon. Maar indien nu de werkman in 40 uren evenveel wil verdienen als vroeger in 46 uren, dan zou dit eene meerdere uitgaaf van f 8933,60 jaarlijks van den fabrikant vorderen, - waardoor hem het mededingen en het bestaan onmogelijk zou gemaakt worden Hiertegenover stelt De Werkmansbode het in de brochure van den heer Heldt over den normalen arbeidsdag duidelijk gestaafde beweren, dat er voor beelden zijn aan te wijzen van vermindering der werkuren zonder vermindering der voortbrenging. »Ten tweede teekent De Werkmansbode hier verder op aan, is de beweging, over den normalen arbeidsdag ontstaan, in bijna alle voortbrengende landen waar te nemen, zoodat ook de regeling zoo algemeen mogelijk zal toegepast moeten worden. Ten derde heeft geen enkele industrieele inrichting recht van bestaan, indien zij slechts kan mededingen ten koste van de gezond heid, het welzijn en de welvaart der voortbrengende menschelijke krachten. Zestien uren daags is geen menschelijke, maar onmenschelijke norm; 2/3 van het •etmaal zwoegen om grootendeels voor anderen voort te brengen is geheel in strijd met de natuur en met den regel aan haar wetten ontleend: »uw etmaal worde verdeeld in 3 deelen, 4/3 arbeid voor de stoffe lijke, 4/3 voor de geestelijke, 4/3 voor de physieke eischen van uw bestaan, waaronder voeding, slaap,, beweging in de frissche lucht enz." Nu dient toch elke regeling zooveel mogelijk dit ideaal der tijds- verdeeling nabij te komen, tenzij men ophoudt den mensch als mensch te beschouwen en te erkennen. »Moeielijk blijft de regeling ontegenzeggelijk, maar de moeielijkheid zal in dezelfde mate verminderen, als men meer nadert tot de natuurlijke toestanden, tot de eerlijke erkentenis van 's menschen rechten en plichten. In een schrijven uit Amsterdam aan de Arnh. Ct, wordt gewag gemaakt van het streven, dat sedert de hoofddirecteur der posterijen, de heer Hofstede, tevens tot hoofddirecteur der rijkstelegraaf werd be noemd, zich openbaart om, evenals de posterijen, ook de rijkstelegrafen een voordeelige bate te doen afwerpen. oDat hij al wat weelde mag heeten afschaft, wie zal dit niet toejuichen? Doch men zoeke de weelde niet in het gehalte van het personeel; dit moet noodzakelijk blijven zooals het is, d. w. z. behoorlijk wetenschappelijk ontwikkeld en toegerust met de kennis der moderne talen. Men houde evenwel rekening met de verkwistende wijze, waarop de kantoorgebouwen zijn en worden ingericht, toestellen en toesteltafels worden af- en aangeschaft, kortom, met datgene, wat meer recht streeks tot den technischen dienst daar in betrekking staat. Daar kan en zal men wonde plekken ontdekken. Een minder gehalte van personeel aan te schaffen, en op den duur jongelieden in dienst te nemen, die hoogstens de bekwaamheden bezitten van het personeel door de spoorwegmaatschappijen aangesteld en hier van moet ernstig sprake zijn zou ontegenzeggelijk tot nadeel van het publiek leiden. Binnen weinige jaren zou Nederland, aan welks rijkstelegraafeorps, bij ieder congres der Staten ter sluiting van nieuwe telegraaf-overeenkornsten, eenstemmig de eerste rang wordt toegekend, dan eene inferieure stelling gaan innemen. Bovendien zou het van de telegraaf gebruik makende publiek spoedig de dupe van dergelijke maat regelen worden en bij de rijkstelegraaf ondervinden, wat het dagelijks van de spoorweg-telegraaf ondervindt, wanneer het daarvan gebruik moet maken. De trage en gebrekkige overkomst der bij de spoorweg-telegraaf kantoren aangeboden telegrammen is te over bekend, dan dat het noodig zij daaromtrent in bijzonderheden te treden. Daar is de telegraaf noodzakelijk voor de goede exploitatie van de spoorwegdienst en schiet van dezen dienst tijd over, dan komen de door het reizend publiek aangeboden telegrammen in aanmerking. Daar is het dus en terecht eerst de veiligheid, dan het gemak van het publiek. Doch bij de rijkstelegraaf, die zich uitsluitend met de aanneming en overseining van telegrammen belast, moet de snelheid en, vooral ook, de juistheid der overkomst zoo min mogelijk te wenschen overlaten. Daarvoor is èn zeer voldoende geoefendheid der telegrafisten èn talenkennis een vol strekt vereischte. Bij gebreke daarvan zullen vermin kingen, en het daardoor dikwerf waardeloos worden der telegrammen, aan de orde van den dag zijn. Een uit- de dagelijksche voorbeelden moge dit bevestigen »Bij een der spoorweg-telegraafkantoren werd onlangs een telegram aangeboden, in de Engelsche taal gesteld. De inhoud daarvan luidde als volgt: Mabel will come; send instantly 46 feet for the da}^, five inch laces and three feet tomorrow; cannot stay." Dc spoorweg beambte, die geen vreemde talen verstond, seinde dit telegram aan het correspondeerend rijks-telegraafkan toor, met de voorafgaande mededeeling, dat hij geen Fransch verstond (wie zou den man ten kwade duiden, dat hij er naar raadde uit welke der twee talen het was samengesteld) en noodigde zijn correspondent uit er maar van te maken wat hij dacht dat goed zou zijn. Daarna kwam van den inhoud, hierboven mede gedeeld, het volgende terecht: Mobil witt coine; seud instanteg 46 fut for the dag, five inch luces and thwee fut tomarran caweat stag." »Zou het dus niet wenschelijk zijn, dat dergelijke voorbeelden onder het oog der betrokken autoriteiten komen en dat deze, hierop voortdurend attent gemaakt, nog eens ernstig overwegen, of het wel raadzaam zal zijn, zulke ingrijpende veranderingen in te voeren?". Op aandrang van den minister van koloniën zullen de meeste plaatsen van griffier bij de landraden, zooals te Demak, Parwodadie, Japara, enz., voortaan door rechtsgeleerden moeten worden vervuld. Voor den dienst van 4885 waren aangevraagd twee rechterlijke ambtenaren, en de minister zond er zes, en schijnt van plan te zijn er meer te zenden. Om aan te toonen, welke groote belangen bij de suiker-cultuur zijn betrokken, wijst het Dagblad, er op, dat er 4 95 suiker-ondernemingen op Java bestaan, en rekent aldus verder: Blijkens een voor ons liggende opgave van een suiker-onderneming, bracht zij direct onder de bevolking

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1