i Buitenland. urn. Ilitie van 1] dat het [heler nele, ferop [Ivoor [jont- niet, |juur kon ook f ver- [;toch Isen I van (send joor- par- pren. dit bhen p de de f eens J tand snde eliek en de urd- zaak sche ven Men ljons tader |man~ ver- it te van r de [■epen -Bras plun- deta- |nden ■slapt matste '13en mijn Kunst, Wetenschap en Letteren. Voor eenige weken deelden wij mede, dat de kunst schilder Adolf van Dijk te Rotterdam, naar Valkenburg- was vertrokken om daar en in de overige deelen van het Geuldal voor de Katholieke Illustratie schetsen te maken. Naar wij thans vernemen, zal de opneming van die teekeningen vergezeld gaan van een daarop betrekking hebbende novelle van de hand des heeren H. Welters, pastoor, broeder van den lsten secretaris van »Het Geuldal", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenbezoek te Valkenburg. Dat de vaardige pen van den heer Welters bij de lezers van de Katholieke Illustratie den lust zal opwekken om van het ver rukkelijk schoone, dat de Geulstreek zoo kwistig ten toon spreidt, te gaan genieten, lijdt wel geen twijfel. In Duitsche bladen vinden wij melding gemaakt van een voordracht over »de ontdekking van een derde °og hij gewervelde dieren", welke onlangs te Freiburg gehouden werd, door dr. Korschell. Deze besprak daarin de bekende veronderstelling, dat voorwereldlijke schepse len een derde gezichtsorgaan bezeten moeten hebben, waarvan bij den mensch slechts geringe, maar bij vele dieren duidelijke sporen zijn waar te nemen. En voorts gaf hij aan twee jonge natuuronderzoekers: de Graaf te Amsterdam en Spencer te Oxford, de eer, onafhankelijk van elkander en bijna gelijktijdig, door hunne ontdekkingen de veronderstellingen omtrent dat derde oog «schitterend bevestigd te hebben". Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz, Te Leeuwarden heeft zich Zondagnacht, volgens verklaring van den geneeskundige, een geval van ver giftiging voorgedaan, tengevolge waarvan man, vrouw en 4 kinderen hevig hebben geleden. De vermoedelijke oorzaak is het nuttigen van worst. Allen zijn buiten gevaar, doch een streng onderzoek wordt ingesteld. Betreffende de vergiftiging van het Leeuwarder huisgezin, hetwelk aan het gebruik van worst werd toegeschreven, waarvan wij hierboven melding maken, kan nader worden vermeld, dat allen nagenoeg hersteld zijn en dat uit het ingestelde onderzoek niet met eenige zekerheid is kunnen blijken, dat de oorzaak aan de worst is te wijten. Een opzichter van 's Rijksmuseum te Amsterdam ontving j.l. Zondag, op zijn verzoek aan een bezoeker van de restauratie om bij het Museum zijn sigaar weg te doen, tot antwoord een zoo geduchten slag in het aangezicht, dat zijn pet (gelukkig had de man zijn nieuwen steekhoed nog niet) hem van het hoofd vloog, en hij zelf op den grond tuimelde. Niettegen staande er wel twintig bezoekers omheen stonden, nam niemand het voor den man, die in zijn recht was, op, of trachtte den woesteling, die zich zoo gauw mogelijk uit de voeten maakte, den weg te versperren. De mishandelde opzichter, die op een geheel geïso- leerden post stond, kon de hulp van zijne kameraden niet inroepen om zijn aanvaller na te zetten. Een persoon, die de vorige week Vrijdag met den sneltrein van Maastricht te Aken arrivierde, werd door een der rijks-ambtenaren aan het station aldaar gevisiteerd en in het bezit gevonden van 45 gouden en zilveren horloges, die hij frauduleus trachtte binnen te smokkelen. In een der gasthuizen te Parijs hebben de bedienden drie hunner gasten een stuk gebraad voorgezet en doen nuttigen van vleesch, dat uit een voor de snijkamer bestemd lijk was gesneden. De pers eischt een streng onderzoek naar de juistheid van dat bericht en een voorbeeldige bestraffing indien het afgrijselijk feit waar mocht blijken te zijn. Een aan spiritisme doende petroleumvrouw gevoelde zich dezer dagen geroepen, aan de echtgenoote van een ingezetene te Goes de groeten te komen overbrengen van hare reeds voorlang overleden dochter. Bedoelde dame kreeg dientengevolge een zenuwtoeval, tengevolge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepen ook nu nog is zij niet geheel hersteld. Zaterdag zijn millioenen sprinkhanen op Madrid en te Cuidad Real neergekomen. In het Santa-Maria kwartier van laatstgenoemde stad waren zij zoo talrijk, dat men Js middags de zon niet kon zien en het in de straten duister was. Deze werden letterlijk over stroomd door die onwelkome gasten, en langs de kleinste openingen drongen zij bij duizenden de huizen binnen. De burgemeester der stad heeft de hulp van de ministers van binnen landsche zaken en financiën tegen de plaag ingeroepen. De dorpen Almagro, Taralba, Alcazar, Mazanares en een iOtal anderen zijn in ver slagenheid gedompeld. De oogst werd er door de sprinkhanen totaal vei-slonden, en de anders zoo vrucht bare velden hebben nu het aanzien van woeste, schrale vlakten. Te Zutfen is Zondagmorgen een i 9-jarig jongmensch van een schommel gevallen. Uitwendig zeer gevaarlijk gekneusd en sterk bloedende werd hij naar het gasthuis gebracht. Dinsdagmorgen was hij reeds overleden. In het café «Germania" in de Veenestraat te 's-Gravenhage is gearresteerd de huisknecht van het «Hotel du Passage", die ten nadeele van zijn patroon een gouden ring met diamanten steen ontvreemd had. Toen hij aangehouden werd, droeg hij den ring nog aan een der vingers. Uit vrees om zijne ouders het slechte maand-rapport te toonen heeft een jongmensch te Siegburg zich doodgeschoten. Er is een moordaanslag gepleegd op den president van Uruguay, die echter slechts licht werd gewond. Voordat de politie zich meester kon maken van den dader, was hij door het volk zoo mishandeld, dat hij kort daarna den geest gaf. F r a n k r ij k» De graaf van Parijs had den 1 Januari 11. aan den maire van Eu een brief geschreven, waarin hij verklaarde zich te verbinden tot eene gift van 20,000 fr. voor "het herstel der kerk te Eu, welke som hij in drie- jaarlijksche termijnen zou uitkeeren, tegelijk met de driejaarlijksche bijdragen van den gewestelijken raad. De werkzaamheden tot herstel der kerk zijn dan nu ook sedert eenigen tijd in gang. Doch de graaf van Parijs rekent zich thans ontslagen van zijne verbintenis, ten gevolge der verbanningswet. Hij heeft dit in een nieuwen brief aan den maire doen weten, en deze heeft den brief ter kennis gebracht van den gemeente raad. Hij verklaart, dat hij het zich tot een genoegen zal rekenen weldra tot het herstel der kerk bij te dragen, als hij, gelijk bij hoopt, de poorten van Frankrijk weer voor zich geopend zal vinden. Evenveel ergernis als spot is dezer dagen opgewekt door den verkoop in de straten van Parijs eener levensbeschrijving met afbeeldingen van den minister van oorlog, generaal Boulanger, waarin deze zeer verheerlijkt werd. Sommige bladen beweerden, dat de generaal zelf deze verheerlijking had voorbereid ten einde zich een weg te banen voor eene militaire dictatuur; de République Franoaise verlangde, dat de minister-president tusschenbeide zou komen. Hetzij nu generaal Boulanger inderdaad niets van de zaak geweten heeft, hetzij hij bespeurd heeft dat zij een verkeerden indruk maakte, zeker is het, dat hij den uitgever van het vlugschrift heeft laten verzoeken, de verspreiding daarvan te staken, en de hulp der politie heeft ingeroepen om aan dat verzoek den noodigen nadruk bij te zetten. Het vlugschrift kostte 10 centimes en eene der afbeeldingen stelde den generaal voor, eene wapenschouwing houdende, de borst met een aantal ridderorden versierd. Ter gelegenheid van den 15den Augustus, Napoleons dag, heeft te Parijs een Bonapartistisch banket plaats gehad, dat door ongeveer achthonderd genoodigden werd bijgewoond. Een zekere opgewondenheid was van het begin tot het einde niet te miskennen. Servië. Als een bewijs, dat de tijdingen van een versterking van troepen in Servië onjuist is, wordt aangevoerd, dat koning Milan en de minister van oorlog zich sedei-t eenigen tijd in het buitenland bevinden en daar nog eenigen tijd denken te blijven. Ook officieel meldde de Servische regeering aan de Porte, dat de geruchten omtrent eene uitrusting onwaar zijn. De Servische regeering beschouwt hen als insi- nuatiën der Bulgaarsche regeering, met het doel om de aandacht van hare eigen toerustingen af te leiden. Bulgarije. Volgens berichten uit Philippopolis zou de militaire bevelhebber van Rumelië uit Sofia per telegraaf bevel ontvangen hebben, binnen den tijd van drie dagen al de beschikbare troepen op het eerste teeken marsch- vaardig te houden. B e 1 g i e. Ter gelegenheid der nationale feesten, die Zondag en volgende dagen gehouden werden, is Brussel alom versierd. Vandaar dat de werklieden-manifestatie ook een feestelijk aanzien kreeg. Maandag werden in tegenwoordigheid van den koning op het kanaal van Willebroeck roeiwedstrijden gehouden, die echter door het regenachtige weder wel eenigszins verstoord werden. Ook de illuminatie van dien avond verloor daardoor veel van haar schoonheid. Dinsdag opende de koning en de koningin het nieuwe museum van afgietsels. Het nieuwe museum bezit verschillende afgietsels van beroemde monumenten en andere voorwerpen, wier kennismaking voor kunstenaars en industrieelen van belang is. Volgens berichten uit Congo zouden Afrikaansche volksstammen de nederzetting van Bangala hebben aangevallen. De strijd heeft zeventien dagen lang geduurd. Do nederzetting werd verdedigd door luitenant Baert van Brussel. Deze heeft de inlanders gevoelige verliezen doen ondergaan. Genieijgd KuiteiiJaudsclj Nieuws. Voor eenige dagen verscheen bij een schouwburg agent te Berlijn, die drukke zaken doet, een aankomende zangeres, die in den vorigen winter in een kleine provinciestad opgetreden was en daar veel bijval had verworven. De zangeres, schoon, innemend en met een voortreffelijke stem begaafd, zou zich bij den agent doen hooren voor den directeur van een der grootste schouwburgen van Duitschland, aan wien zij aan bevolen was. Bij den agent bevonden zich heeren en dames van het tooneel en directeuren van verschillende kleine ondernemingen, maar de grootmogende was er niet. Toen de agent de jonge dame uitnoodigde te zingen, verzette haar moeder zich hiertegen en vond het onverantwoordelijk en onbeschoft, dat de directeur haar dochter liet wachten. Lachend antwoordde de agent: laat uwe dochter maar zingen, ik ben er immers en zal den directeur nauwkeurig verslag doen. Plet klavier werd geopend en de werkelijk zeer begaafde zangeres verrukte alle hoorders; de agent lachte tevreden in zijn vuistje, alleen de mama wierp zich vertoornd in haar stoel, zij vond het overbodig, dat haar dochter «hier" zou zingen. Plotseling ging de deur van een zijkamer open en trad een heer met een gouden bril op over den drempel, luisterde aandachtig en naderde de zangeres. Toen kon de mama zich niet langer bedwingen, sprong op, en riep den bezoeker op zijn plat Oostenrijksch toe: «maalt dat je weg komt, mijne dochter zingt niet voor Jan-en-alleman". De heer wendde zich tot haar, maakte eene buiging en ver dween. De aria was gezongen; ieder juichte de zangerbs meer of minder oprecht toe. «Zeg nu er eens", zoo sprak de moeder den agent toe, «wie was die onbeschaamde vent, die mijn dochter zoo in 't gezicht keek." «Die onbeschaamde vent", was 't antwoord, «was de directeur, die uwe dochter wilde hooren zonder dat hij zelf bekend was." Gelukkig dat de stoel, waarop mama neerviel, een leuning had, anders ware zij ter aarde gestort. «Alles verloren!" Gelukkig niet. Een boodschapper kwam binnen met een briefje van dezen inhoud: «Sluit het contract met mej. N., tegen 2000 mark 's maands. Mijn groeten aan haar mama." De zangeres juichte, ieder wenschte haar geluk, en de mama legde de gelofte af, voortaan wat voorzichtiger te zijn tegenover hen, die haar dochter komen hooren. Bekend is de last, die de vóór 40 jaren uit Canada overgekomen waterplant, de «de waterpest" genaamd (Elodea Canadensis, of Anachartis-Alsinastium), in Europa heeft veroorzaakt door de belemmering van de scheepvaart, terwijl daartegenover geen enkel voor deel scheen te staan. Thans echter komt een geneesheer uit Hannover, dr. Brandes, te Hitzacker, met de op merking, dat de waterpest, naar zijne waarnemingen, sterk heeft bijgedragen tot de vermindering of het verdwijnen van epidemien in moerassige streken, met name van intermitteerenden koortsen en diarrhee. Hij raadt daarom de verbreiding van die waterplant in zulke streken aan, onder bijvoeging, dat zij bovendien de vischrijkheid van het water bevordert en eene voortreffelijke meststof oplevert. Eene politiemacht van mieren doet op het oogenblik in China, opgang. In verscheidene streken van de provincie Canton hebben de oranjeboomen zeer veel te lijden van de wormen, en om die plaag te bestrijden brengt men mieren in de oranjerieën van de omliggende heuvels. Men vangt de mieren door een opene varkens blaas boven hare nesten te spannen. Dan brengt men die blaas over naar de oranjerie, hangt de blazen tusschen de takken der boomen, en de diertjes vormen dan weldra daar koloniën. Men legt stokken van bamboe van den eenen boomstam op den andere, om haar het verspreiden door de oranjerie gemakkelijk te maken. Die nijvere diertjes staan met de wormen op een alles behalve vriendschappelijken voet. Aanzienlijke petroleumbronnen heeft een grond eigenaar te Ferrand, in Auvergne, op zijn grond gevonden. Eenige vaatjes der olie zijn naar de Parijsche «Ecole des mines" gezonden en daar onderzocht. Het rapport luidde, dat de gevonden olie van de beste qualiteit was. Dit is de eerste petroleum, welke in Frankrijk wordt gevonden. Een zonderlinge aanvaring greep onlangs in den Atlantischen Oceaan plaats. Het voor New-York be stemde stoomschip «Waesland" stiet den d4dcn Juli, in de nabijheid van het Kanaal, op een slapenden walvisch. De scherpe boeg sneed het dier doormidden. Het beest had een lengte van 70 voet.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3