ziëMzëesche courant. 1886. No. 62. Zaterdag 21 Augustus. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- ai&xsemen! Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEND!Aft. ZIE RIK ZEE, 20 Augustus 1 88 6. Bij de op 19 Augustus 1886 door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen gehouden aan besteding van het verhoogen en verbeteren van den zeedijk iusschen dijkpaal 1 en 6 aan het district Borrendamme, volgens bestek No. 118 d.d. 29 Juli 1886, is aannemer geworden de laagste inschrijver Pieter Vink te Noordgouwe voor f 3444. Donderdagavond hield de afdeeling Ierseke van het Nut van 't Algemeen hare maandelijksche vergadering. De president heet de nieuwe leden welkom en hoopt, dat zij vooral de huishoudelijke vergaderingen, die toch de kern van het Nut uitmaken, zullen bezoeken. De notulen worden voorgelezen en goedgekeurd. Tot penningmeester wordt benoemd de heer Boone in plaats van den heer van Bakergen, die zijn ontslag had gevraagd. Verder was ingekomen een schrijven van den heer A. M. Polderman, waarin hij ontslag verzoekt als 5e bestuurslid. In zijne plaats werd benoemd de heer Snijders. Nog werden als nieuwe leden aangenomen mej. de Broekert, H. C. Saver van Wemeldinge, A. Sandee en G. Van IJsseldijk. Verder wordt besloten om de gelden, die in kas aanwezig- zijn, bij een kassier te beleggen. In Januari a.s. zal het eenjarig bestaan feestelijk herdacht worden. De heer M. de Korte zal in plaats van den heer van Bakergen dien avond voor een groot gedeelte de leiding op zich nemen. De vergadering wordt daarna gesloten. Het begint gevaarlijk te worden om in Amsterdam over straat te gaan. Voortdurend hoort men dat er met pistolen wordt geschoten op niets kwaads ver moedende voorbijgangers. Zoo werd Maandagavond op den Dam aldaar een pistoolschot gelost, waarbij de voorbijganger gelukkig ongedeerd bleef. Deze greep den boosdoener, doch de kwaadwillige wist zich nog door de vlucht te redden. Ook in de derde politie-sectie is Maandagavond een pistoolschot gelost, waardoor een 19jarige jongeling licht werd gekwetst. Op de Baangracht bij de Lindenstraat werden zelfs vier pistoolschoten gehoord. Op de Prins Hendrikkade vond de politie een gaspijp gevuld met buskruit. Uit Amsterdam schrijft men: Dat er onder een deel der volksklasse nog een geest van verbittering heerscht, nu niet enkel tegen de politie, maar ook tegen de militaire macht, blijkt voortdurend. De militairen staan op de straat aan allerlei beleedigingen bloot, en verscheiden gevallen zijn er bekend, dat onder-officieren of minderen het slachtoffer werden van mishandeling door handtastelijk heden; het is zelfs gebeurd, dat er op hen werd geschoten. Veelal geschiedt dat onder omstandigheden, die het moeielijk maken de schuldigen te vatten. De aanranders toch zorgen wel, dat zij helpers in de nabijheid hebben, zoodat de militair, die een poging zou doen om hen in handen van de politie over te leveren, of die de beleediging of mishandeling met gelijke munt wilde betalen, spoedig voor overmacht zou moeten bukken. Zoo groot is echter de vijandelijkheid, dat de mili tairen genoodzaakt zijn sommige buurten te vermijden, en op eenzame plaatsen aanhoudend gevaar loopen. De voor eenige dagen gearresteerde Mater en zijne 18-jarige dochter, beschuldigd van bij het jongste oproer met steenen te hebben geworpen, zijn, krachtens bevel der Arrondissements-Rechtbank, weder op vrije voeten gesteld. Uit Zwolle wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Men is tegenwoordig in de werkplaatsen (constructiewinkel) der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen alhier druk werkzaam om aan de verschillende spoorweg- rijtuigen de nieuwe nood-remtoestellen aan te brengen, waardoor het eiken reiziger mogelijk zal zijn, in tijd van nood zeer gemakkelijk een geheelen in volle vaart zijnden spoortrein in eens te doen stilstaan. De toestellen worden zoodanig ingericht, dat men on middellijk buiten aan het rijtuig, door het naar beneden springen eener ronde klep of schijf, kan zien in welk rijtuig of coupé het noodsein is gegeven. Twee Amsterdamsche wielrijders, de heeren Dudok de Wit en Boele, hebben den weg van Amsterdam naar Berlijn per wieier afgelegd. Zij hadden Zaterdag 7 Augustus Amsterdam verlaten en te Hannover een oponthoud van il/2 dag gehad, omdat de wieiers moesten gerepareerd worden. Na een oponthoud van 's morgens 10 tot 's namiddags 5 uren, verlieten de heeren Maagdenburg om zich over Brandenburg naar Berlijn te begeven. De terugreis zouden zij over Frankfort nemen. Het volgende vermakelijke tooneel had dezer dagen aan het station van den Ilollandschen Spoorweg in Den Haag plaats. Een conducteur bemerkte, dat in een waggon derde klasse eene vrouw had plaats genomen, vergezeld van haar hondje. Daar dit ten eerste niet geoorloofd is en in de tweede plaats de vracht voor het beestje moest betaald worden, die verschuldigd is wanneer een hond de reis als «bagage" medemaakt, sprak de beambte de vrouw voor die vracht aan. Daarvan wilde zij echter niets hooren. «Zij liet nog veel liever haar hond in den steek." De daad bij het woord voegende liet zij den hond in handen van den conducteur achter en verdween door den uitgang. Daar stond onze conducteur met het dier, vastgemaakt aan een grof touw. De beambte besloot naar den chef te gaan om het geval mede te deelen. Maar wat geschiedde op weg naar het hoofd van het station Het hondje, dat bemerkt had door welke deur zijne «bazin" vertrokken was, kreeg heimwee, lichte behendig met de voorpootjes het touw van zijn nek en poeste 'm, hetgeen door den conducteur niet opgemerkt werd. Deze liep met het enkele touw naar den chef en vertelde dezen het geval. «Maar waar is die hond dan?" was de eerste vraag van den chef. «Hier is ie mijnheer, ik heb allemachtig, hij is weggeloopen" Tableau Dezer dagen werd voor de rechtbank te Assen een niet alledaagscbe strafzaak behandeld, n.l. het te vondeling leggen ran twee kinderen. De moeder had op 26 Juni 1.1. te Sleen haar twee kinderen, waarvan zij den 8 April was bevallen, in een kruiwagen ter zijde van het gemeentehuis neergelegd en onverzorgd achtergelaten. Ter terechtzitting verscheen bekl. niet, maar daar het feit naar het oordeel van het O. M. voldoende was bewezen, eischte het bij verstek veroor deeling tot 3 maanden celstraf. Uit Neerbosch meldt men d.d. 16 dezer aan de N. R. Ct.: «Heden zijn de weezen Kluvers en Scholten, die ten vorigen jare uit de wees-inrichting naar de Transvaal zijn vertrokken, teruggekeerd. De reden van hunne wederkomst is vooral gelegen in de bedroevende om standigheden, waarin zij voortdurend verkeerd hebben. Het was hun in één woord onmogelijk aldaar als timmerman en metselaar zooveel te verdienen, dat zij in hun onderhoud konden voorzien. Door den directeur werden zij in staat gesteld naar de inrichting terug te keeren." De verwarming der derde klasse waggons in den winter zal waarschijnlijk met den aanvang van den winterdienst 1886 87 op alle lijnen der groote spoor wegondernemingen worden ingevoerd. De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen, heeft in de internationale wedstrijden, die te Berlijn zijn gehouden, het kampioenschap van Europa voor den driewieler («ch'e Meisterschap auf dem Dreirad van Europabehaald. De afstand van 5000 meter werd door hem in '10 minuten 15 seconden afgelegd. De tweede aankomende was de heer Voigt, de derde was de heer Haase, beiden uit Berlijn. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Kiderlen niet alleen liet meesterschap op den driewieler heeft behaald, maar bovendien den eersten prijs behaalde op den t wee wieier- vreemdel i ngen wedstrijd In dezen wedstrijd werd de heer Ilale (Goiusborough B. C. Londen) Champion byciclist of Europe dooi' den heer K. met 30 meter op de 2000 meter geslagen. Iemand, met name K. Wezel, ontving dezer dagen een brief, waarbij de afzender verzuimd had, de voor letter los te schrijven, zoodat daardoor Kwezel te lezen stond. Hierover eenigszins geraakt, schreef de geadres seerde een briefkaart aan den ander, met vriendelijk verzoek, voortaan tusschen de twee eerste letters van zijn naam een punt te willen plaatsen. Dat dit verlangen zeer juist werd opgevat, bleek later, toen er weer een schrijven kwam, waarvan het adres luiddeden Heer K. W. Ezel. Wijst de opbrengst der belastingen op tooneel- vertooningen en dergelijke te Amsterdam in 1885 f 12,000 beneden de raming) op een onmiskenbare mindere welvaart bij de kleine burgerij en den midden stand, ook de gem.-inkomstenbelasting droeg daarvan de sporen: haar opbrengst bleef f 23,000 beneden de raming van f 1,800,000. Wat echter onder de malaise niet leed, was het drankgebruik; het «vergunningsrecht" bracht n.l. f 14,000 meer op dan in 1884. Uit Terschelling wordt dd. 13 Augustus aan het Iibl. gemeld: Bij onderzoek is heden gebleken, dat het ontdekte wrak werkelijk dat der «Lutine" is. De duiker heeft geruimen tijd vertoefd op den bodem van een gezogen kuil en uit eene groote harde massa een viertal kogels overgebracht, waaraan kruid en zand zijn vastgeroest. Indien het wrak nog schatten bevat, is het hoogst waarschijnlijk, dat men ze op deze wijze er uithaalt, anders zal men zijn toevlucht moeten nemen tot den zandduiker. Het Hbl. meent, dat, al is de formuleering van een nieuw artikel omtrent het kiesrecht aan de regeering overgelaten, er toch in het voorloopig verslag eenige regels voorkomen, waarin de regeering de bouwstoffen, ja de bewoordingen van het nieuwe artikel, zooals de meerderheid dat wenscht, voor zich vindt liggen. Het verslag zegt namelijk als het gevoelen der meerderheid: «De grondwet zal zich ten deze kunnen bepalen tot het uitspreken van het beginsel van rechtstreeksche verkiezing; tot het stellen van de noodige eischen van leeftijd, geslacht, ingezeten en Nederlandschap; tot uitsluiting van enkele cate gorieën van onwaardigenen voorts tot toekenning van kiesbevoegdheid aan hen, die voldoen aan de vereischten betreffende geschiktheid en zelfstandigheid, bij de wet te stellen." Met zulk een bepaling zal, volgens het Hbl., het allemans-stemrecht onbestaanbaar zijn, zoolang de ge wone wetgever niet van oordeel is, dat alle mannen of alle menschen, die Nedeilanüscbe staatsburgers zijn, geschikt en zelfstandig genoeg zijn om het

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1