Buitenland. van hot algemeen reglement, en do sluiting heeft vastgesteld op Maandag 23 dezer. Hoeren exposanten zijn beleefd uitgenoodigd, hunne inzondingen in be hoorlijke orde te blijven houden en de noodzakelijke ververschingen te bewerkstelligen. Het comité verschaft op aanvrage van patroons werkmanskaarten, welk recht tot toegang geven tegen 25 cent per persoon. Mr. J; de Witt Hamer is van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. De behandeling der zaak van den heer Domela Nieuwenhuis kan nu waarschijnlijk spoedig worden verwacht. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechts hof heeft appèl aangeteekend van de uitspraak van den krijgsraad te 's Iïage, die zich onbevoegd had verklaard in de bekende zaak van den schrijver Ratelband. Bij het effen maken van een boerenerf te Stellingen hebben een knecht en twee arbeiders, zonder in een pot of ander voorwerp te zijn, gevonden7 tien- schellingsstukken, allen van de '17de eeuw, 30 drie guldenstukken en 12 stukken van een gulden, allen van de '18de eeuw, alles te zamen cene vroegere waarde van f 140 vertegenwoordigende. Voorwaar een gelukkige dag voor de werklieden in dezen tijd, daar al het gevondene door den eigenaar aan hen is afgestaan. Bij eene opstijging van den luchtreiziger Juhles met zijn ballon »Etoile du Nord", Donderdag te Arnhem, maakte ook eene jonge dame uit Zwolle, mej. Deutman, de reis mede. De ballon is bij de Steeg neergedaald. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1887 zijn zooverre gereed, dat zij binnen weinige dagen naar den Raad van State kunnen worden verzonden. Volgens de N. R. Ct. zouden de uitgaven op het hoofdstuk Marine belangrijk verhoogd zijn. Daartegenover zouden 15 buitengewone opcenten op het personeel worden gelogd. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verhaalt, dat de collectie zilverwerk voor de tafel, welke de Koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorde. De N. R. Ct. meldt, dat aan het ministerie van justitie een nieuw wetsontwerp op den kinderarbeid gereed is. De regeering was voornemens dit spoedig aan de Staten-Gcneraal in te zenden, doch tengevolge van het voorstel van de heeren Goeman Borgesius en anderen tot het houden van eene enquête omtrent het tegengaan van overmatigen arbeid, meent zij thans dit niet te kunnen doen, alvorens de enquête is afgeloopen. Naar aanleiding van het enquête-voorstel, dat Vrijdag bij de Tweede Kamer werd ingediend door de heeren Goeman Borgesius c. s., wordt in het Vad. herinnerd, dat ook van regeeringswege in deze richting iets wordt gedaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft namelijk een commissie uit de geneeskundige inspecteurs benoemd, om den toestand der fabrieken uit het oogpunt van gezondheid en veiligheid te onder zoeken, welk plan in de inspecteurs-vergadering van September a.s. in behandeling zal worden genomen. Eon parlementaire enquête kan natuurlijk meer succes hebben, omdat de commissie van enquête het recht heeft, getuigen te dagvaarden. Volgens het Vad. had de Minister van Justitie reeds een memorie van antwoord op het afdeelingsverslag omtrent het wetsontwerp tot regeling van den kinder arbeid gereed laten maken. Het besluit van den minister raad, om dat ontwerp niet weder in te dienen, zou in de afwezigheid van den minister Du Tour genomen zijn. Kunst, Wetenschap en letteren. Het kabinet van schilderijen op het Mauritshuis is verrijkt met een schilderij van Sal. Ruysdael en Ph. Wouwerman, die zoowel wegens de artistieke waarde, als wegens het onderwerp, eene belangrijke aanwinst voor de verzameling mag genoemd worden. De schilderij geeft eene afbeelding te zien van de Plaats te 's Gravenhage op een zomerschen dag. De fraaie wandeling, toen nog inderdaad een park met dicht geboomte, is gestoffeerd met tal van figuren op den voorgrond, gepenseeld door Ruijsdael's tijdgenoot Wouwerman. Ofschoon een jaartal op de schilderij gemist wordt, althans tot heden niet is ontdekt, kan men uit de voorstelling afleiden, dat het werk ongeveer van '1650 moet dagteekenen. Het fraaie, wel wat donkere landschap en de daarover welvende zomersche lucht verraden Ruysdael's meesterhand, evenals de levendige stoffeering met wandelaars op den voorgrond die van Wouwerman. Namens het rijk is, naar het D. v. Z.-IL bericht, te Brussel op do voor de oud-vaderlandsclie kunst en voor de geschiedenis van de residentie belangrijke schilderij de hand gelegd. Vereeiaig-cle Staten. In zake den journalist Cutting is bij het hoogste gerechtshof van Chihuabua appèl aangeteekend. Men bericht, dat de heer Bayard een laatsten stap gedaan heeft om de in vrijheidsstelling van Cutting te verkrijgen, en dat de zaak waarschijnlijk aan een internationale rechtspraak zal onderworpen worden. Op de Mexicaansche grenzen is de opgewondenheid nog steeds groot. Men verzekert, dat, ingeval het Mexicaansch grondgebied door de inwoners van Texas geschonden zou worden, de Mexicaansche overheden bevel gegeven hebben, Cutting te onthoofden en zijn hoofd aan de Amerikanen te zendon. De heer Romero, de Mexicaansche gezant te Washington, verzekert, dat er geen oorlog zal uitbreken, daar Mexico besloten heeft, al die concessiën, welke met zijn plicht en eer overeen te -brengen zijn, te doen, om een conflict te vermijden. Intusschen wordt gemeld, dat drie compagnieën vrijwilligers opgericht zijn om tegen de Mexicanen op te rukken. De New- York World zegt, dat een buitengewoon gezantschap naar Mexico zal gezonden worden, om de zaak bij te leggen. Denemarken. Er is eene wet gereed gemaakt, waarin bepaald wordt dat de persoon, die feitelijk met de leiding eener courant is belast, als verantwoordelijk redacteur moet worden genoemd. De anonymiteifc der schrijvers van stukken of berichten kan alsdan worden gehandhaafd. Wanneer iemand, ofschoon niet werkelijk de verant woordelijke redacteur zijnde, toch als zoodanig wordt vermeld, vervalt de courant in eene boete van 4000 a 5000 kronen en wordt de werkelijke redacteur of schrijver voor het geschrevene verantwoordelijk gesteld. Tevens is in deze nieuwe wet een bepaling opgenomen, krachtens welke de verspreiding van een buitenlandsch blad aan de postkantoren kan worden verboden. JE n g e 1 a n do Onder de zwarte stippen aan den horizon der Engel- sche politiek, van wejjse lord Salisbury niet heeft gesproken, is eene der zwartste de Chineesch-Russische quaestie. In den laatsten tijd is China meer dan eens in de Europeesche politiek gemengd geweest en men kan zeker zijn, dat China in de berekeningen der Engelsche en Russische en misschien ook van andere staatslieden een i'ol speelt. De Russen beginnen te begrijpen en de Engelschen wisten het reeds lang, dat de Oostersche quaestie van den Donau tot aan den Amoer, van Belgrado tot aan Wladiwastok reikt. Ook de Franschen hebben het bespeurd. In het Journal des Débats komen interessante brieven voor uit Shanghai, waarin de stand der Europeesche politiek te Peking uitvoerig en, naar het schijnt, met kennis van zaken wordt geschilderd. De correspondent heeft een Chineesch staatsman gesproken, die hem uitlegde, dat China een helper en beschermer noodig had. »Wij hebben", zeide hij, »dan met de Engelschen in Birma, dan met de Franschen in Tongkin, dan met de Russen in Mand- schoerije, dan met de Japanners in Corea te doen en in onze eigen provinciën is de autoriteit van .onzen keizer niet sterk genoeg. Of wij willen of niet, wij moeten een beschermer hebben, die ons, tegen weder dienst van onze zijde, tegen bombardementen, blokkades, torpedo's en allerlei aanrandingen beschermt; deze beschermer zal Engeland zijn, wanneer het onze sou- vereiniteit over Birma erkent en geen aanspraak maakt op Thibet. Wanneer wij het ten opzichte van Birma zijn eens geworden, van welks nomineele heerschappij wij ter wille onzer waardigheid geen afstand kunnen doen, dan zullen wij dezelfde belangen hebben en zal het in het voordeel zijn van beide rijken elkander te ondersteunen. Rusland bedreigt China en de heerschappij der Engelschen in Indië. Ons welbegrepen belang is het, ons met Engeland tegen den gemeenschappelijken vijand te vereenigen." Sedert deze brief werd geschreven, heeft Engeland met China eene schikking met betrek king tot Birma getroffenwaarbij liet de souvereiniteit van China erkent. In Engeland hebben sommigen zich geërgerd over die inschikkelijkheid hunner regeering, maar zij wist zeer goed wat zij deed. »Tusschen lord Salisbury en het lersche volk, zegt de United Ireland, zal er nu een oorlog gevoerd worden op leven en dood. Lord Salisbury heeft het gezegd. Het nationaal vraagstuk, waarmee de wispel turige markies in October zoo gevaarlijk speelde, moet thans tot oplossing gebracht worden. Twintig jaren van handboeien en landverhuizing ziedaar het refrein van zijne korte rede. Zeer wel! Ons ras is er aan gewoon tirannie te weerstaan. Oorlog zal het wezen, in den naam van God!" Het geneeskundig tijdschrift the Lancet hangt een ontzettend tafereel op van de armenwoningen van Windsor. Sinds twee of drie maanden woeden daar de pokkon. Een man, die in een ellendig vertrok zonder ventilatie op een bed van houtspaanders het slachtoffer van de ziekte werd, bleef eenige dagen lang onbegraven, zoodat de lucht in de buurt verpest werd. Toen eindelijk het lijk zou weggehaald worden, weigerde de lijk bezorger de reeds half vergane kist met een lijkwade te bedekken, en de geestelijke, die de lijkrede hield, ligt thans ziek. De toestand van de huizen, waarin de pokken heerschen, wordt nauwkeurig door the Lancte beschreven. Het blad acht het onverantwoordelijk, dat zulk een toestand in de koninklijke residentie kan bestaan. Rusland. In de stad Kiew is eene vereeniging tot stand gekomen tot voorbereiding der jubelfeesten voor den lOOOsten verjaardag der invoering van het Christendom in Rusland. De eerste Christenprediker kwam in 888 in de omstreken van Kiew het geloof verkondigen. Anti-Joodsclie onlusten zijn te Torgowitza uitgebar sten. Er werd geen bloed vergoten, maar verscheidene huizen werden verwoest en een groot aantal winkels is leeggeplunderd. Oostenrvij Lr. Het Tagblatt zegt, dat de heer Von Giers, voordat hij Petersburg verliet, den Czaar heeft overgehaald de vriendschappelijke verhouding met Oostenrijk te hernieuwen en dat de aartshertog Karei Bodewijk de overbrenger is van voorstellen en aanbiedingen van den Czaar. Naar aanleiding van dit bericht, wordt opgemerkt, dat indien Rusland alleen met Oostenrijk de vriendschap wenscht te hernieuwen, zonder zich om Duitschland te bekommeren, geene aanbiedingen noodig zijn. Beide mogendheden beoogen hetzelfde doel den vrede te handhaven. De aanbiedingen van Rusland worden altijd gewantrouwd. Overigens vindt het bericht van het Tagblatt weinig geloof. Frankrijk, Het plan van de Parijsche wereldtentoonstelling is voorloopig als volgt vastgesteld. Bij den ingang van het Marsveld, tegenover het Trocadero, zal de toren van Effel verrijzen, links daarvan een groot gebouw voor fraaie kunsten, rechts dat voor kunstnijverheid achter het laatstgenoemde het gebouw voor de Fransche afdeeling. Tegenover dit het gebouw voor de andere afdeelingen. Achter op het Marsveld zal het gebouw voor de werktuigen worden opgericht (450 meter lang, 150 breed.) De tuinen van het Trocadero zullen voor de tuinbouwtentoonstelling dienen. De honderdste verjaardag van den hoogleeraar Chevreul zal den 31 Augustus worden gevierd. Dan zal o. a. een door den beeldhouwer Guillaume ver vaardigd standbeeld van dien geleerde in het museum van natuurlijke historie onthuld worden. In dezelfde zaal zal het feestmaal plaats hebben, dat gevolgd zal worden door een groot feest, waarbij de muziek van de garde républicaine en het koor van de groote Opera en verscheidene kunstenaars van het Theatre Frangais werkzaam zullen zijn. Gemengd Kuitenlandscli Nieuws. De Parijsche rechtbank heeft vonnis gewezen in een aardig geschil. De kale kruin van den heer Duval was 154 maal door mevr. Laffitte met allerlei zalfjes en watertjes ingewreven, maar de belofte van mevr. Laffitte, dat 's heeren Duval's kaalheid daardoor voor een weelderigen haargroei zou plaats maken, kwam niet uit. De heer Duval bleef kaal en daarom weigerde hij de rekening te betalen, voor zooveel de behandeling zelf betrof, n.l. f 7,50 per visite, en dat 154 maal De kosten der watertjes en zalfjes werden door hem voldaan. De rechtbank stelde den heer Duval in 't gelijk. Geen haar, geen geld. Een der grootste orgels der wereld wordt voor het stadhuis te Sidney gereed gemaakt. Het werk zal 125 stemmen krijgen. De firma Hill en Hohn te Londen is de fabrikante. Een geestig woord doet de ronde in de Belgische pers, naar aanleiding van een algemeen in Brussel verspreid gerucht, dat de gevangene Van der Smissen in de infirmerie" van St.-Gilles niet alleen heerlijke diners geniet, maar ook bij tijd en wijle vacantie krijgt uit zijn plaats van bewaring. Is mr. Van der Smissen te huis? moet een collega, een rechter, aan den cipier hebben gevraagd. En het antwoord zou dan geluid hebben»Mijnheeer is uitgegaan voor zaken, en wij durven niet zeggen, wanneer mijnheer weer thuis zal zijn." Lodewijk II van Beieren en een verdwenen beeld- houweres. Onder de vele anecdoten, die omtrent den overleden koning van Beieren de ronde doen is de volgende een der nieuwsten. De bekende beeldhouweres Elisabeth Ney (een bloedverwante van den Franschen

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2