Z1ERIKZEESEHE COURANT. voor het arrondls- sement Zierikzee. 1886. No. 62. Woensdag 18 Augustus. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AYOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 00 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct,, Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMA1V. ZIERIKZEE, 17 Augustus 1 8 8 6. De Tijd bevat een klacht over gebreken, die de dezer dagen in gebruik gestelde cellulaire gevangenis te Breda moet hebben. »Wij beginnen met het cellulair systeem, en consta- teeren al dadelijk, dat de gevangenen door de verwar mingsbuizen met elkander kunnen spreken, zelfs op een afstand van 2 of 3 cellen, zoodat het veel heeft van een telephonisch net, waardoor al de cellen met elkaar verbonden zijn, want bij de vindingrijkheid der gevangenen zal men misschien maar al te dikwijls de ondervinding opdoen, dat iedere gevangene juist weet wat er in de gevangenis omgaat, zonder nog te spreken van het bedenkelijke, dat er in gelegen is, wanneer 2, 3 of 4 gevangenen in ééne strafzaak in preventief arrest worden gesteld, want kan men dezen niet be letten met elkander, hoe dan ook, gemeenschap te hebben, dan zal het allicht gebeuren, dat de geheele instructie geen enkel resultaat oplevert. »Na de cellen komt de vloer, welke zoo stuift alsof men in een muilen zandweg loopt, en wordt hij begoten, dan geeft hij zoo zwart af, dat het geheele gebouw er de sporen van draagt. »Met de acoustiek is het al even slecht gesteld, want spreekt men in de eigenlijke gevangenis een enkel woord, dan geeft de echo het dadelijk weer. Aan pastoor of predikant is het dan ook onmogelijk, in het bede huis den gevangenen een enkel verstaanbaar woord ter opwekking toe te spreken. Nu heeft men wel beproefd met lakens en katoenen draden den galm te verminderen, doch nog altijd speelt de echo den baas. »Ook het in de gemeente Breda bestaande tonnen stelsel is een lastpost voor het personeel, en daarbij zeer slecht voor de toepassing van het cellulair systeem, daar de tonnen wekelijks 2 a 3 maal verruild moeten worden." Het dertiende verslag is verschenen, in zake Peru- guano vanwege de Anglo-continentale vorm. Ohlen- dorffsche Guano-Werke te Hamburg, Antwerpen, Londen en Emmerik, uitsluitend gerechtigd tot invoer van Peru-Guano voor Duitschland, Groot-Brittannië en Ierland, België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Rusland, Noordelijk Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland. Dat verslag, begeleid van een aantal verklaringen van deskundigen, aangaande de voortreffelijke eigen schappen dier guano als meststof, bevat een zeer lezens waardige uiteenzetting van de samenstelling enz. der Peru-Guano en van de uitkomsten- tot nu toe van de bemesting daarmede verkregen. Aan de vertaling heeft dr. L. Mulder een kort woord tot hernieuwde aan beveling der Peru-Guano toegevoegd. Aan verscheidene verpleegden in het gesticht Veen- huizen is dezer dagen gevraagd, of zij genegen waren, tegen het gewone handgeld, behoudens hun geschikt heid, dienst te nemen voor Oost-Indië. Velen hebben zich daarvoor aangegeven. De bisser Ct. deelt thans mede, dat men in de kerk te Vries geen onderzoek naar de muurschilde ringen heeft gedaan op Zondag, maar op Vrijdag. De Stand., die reeds had geklaagd, dat hier Zondags ontheiliging had plaats gehad, is nu op dit punt gerust gesteld. Donderdag namiddag zat eene jonge vrouw, in hoogst zwangeren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelen- markt) te Amsterdam. Een heer, die voorbijkwam en aan een der lieden, die zich om de vrouw verzameld hadden, vroeg: »Wat scheelt dit mensch?" kreeg ten antwoord: »Zij is vermoeid en rust hier wat uit." Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, die men ook onder de nieuwsgierigen telde, of deze aan de vrouw eens wilde vragen of zij wellicht ook honger had. Toen haar die vraag gedaan werd, begon zij te weenen. Men bracht haar en haar kind in het pakhuis, waarna in een oogenblik, zooveel brood met vleesch, melk en koffie bijeen was, dat de vrouw met haar kind verzadigd zijndezij nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was een man, aan de markt werkzaam, met eene kom de geheele markt rondgegaan, om giften voor haar in te zamelen. De vrouw vertelde, dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haar man sedert Februari werkeloos was geweest, en zij geleefd hadden door verkoop van hun inboedel, die geheel verdwenen was. Na de ontvangst van de collecte, die vrij aanzienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. Blijkens de verschenen afdeelingsverslagen over de ontwerpen tot herziening der Grondwet heeft de rechter zijde zich omtrent de onderwijs-quaestie thans in gematigder geest uitgelaten, in zooverre sommigen althans nu niet bepaald geformuleerde denkbeelden wilden uiten, maar den uitslag der discussie afwachten. Een deel der rechterzijde wilde ook zonder regeling der onderwijs-quaestie tot eene beperkte grondwets herziening medewerken. De meerderheid verklaarde zich bereid des gevraagd haar vroegere conciliante houding te handhaven. Ten opzichte van het kiesrecht verklaarde de meerder heid de formuleering der regeeringsvoorstellen in den geest der adres-debatten, benevens den ieuwe kiestabel af te wachten. Het Museum Prins Hendrik" blijft voor de stad 'sGravenhage behouden en zal met 1 November a.s. overgaan naar de bovenzalen van het Passagegebouw, gelegen aan het Buitenhof aldaar. Een vreemde koopman te Oud-Beierland werd door de politie aangehouden, daar hij niet in het bezit van een patent was; zijn waar werd in beslag genomen. Door de ingezetenen werd echter zooveel geld bij elkaar gebracht, dat hij de boete kon betalen en vrijgelaten kon worden. De schatkist heeft, blijkens den staat der rijks middelen, in Juni j.l. f 9,156,615 ontvangen, tegen f 7,733,305 in dezelfde maand van 1885. Een vooruitgang dus met niet minder dan ruim 1.4 millioen. De 7 eerste maanden van het loopende jaar hebben f 60,465,981 opgeleverd, terwijl in hetzelfde tijdperk van het vorige jaar de ontvangst f 57,254,707 bedroeg. De vermeerdering beloopt derhalve f 3,211,274. Met uitzondering van de invoerrechten, den waarborg, de acten voor jacht en visscherij en de loodsgelden, hebben in Juli alle groepen van middelen tot de vermeerdering bijgedragen. Onbevredigend zijn, naar de meening van de N. R. Ct., de uitkomsten der maand Juli zeker niet. Zij zijn, behalve aan het successierecht, meer aan nieuw opgelegde lasten dan aan ruimer vloeien der oorspronkelijke heffingen zelve te danken. Nog steeds weerspiegelt zich in de invoerrechten en loodsgelden het gebrek aan leven in handel en scheepvaart. De steeds voortgaande daling van den waarborg en het achterlijk blijven van sommige accijnsen doen zien, dat in het verteringsvermogen der bevolking nog weinig of geen herstel gekomen is. Maar toch ontbreekt het niet aan gunstige verschijnselen, die, van gelijken aard als het eerste semester van dit jaar te aanschouwen gaf, voor de volgende maanden goeden moed geven. Aan mejuffrouw M. Schlingemann is, naar de Arnh. Ct. verneemt, kwijtschelding verleend van de haar opgelegde 6 weken celstraf. Ook de postkantoren worden dienstbaar gemaakt voor de werving naar de Oost. Althans ontvingen verscheidene van die kantoren aanplakbiljetten, om in de nabijheid van de brievenbus te doen aanplakken. Eenige oud-leerlingen en leerlingen van het gym nasium en de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden zullen op Zaterdag 11 Sept. eene IJoogduitsche tooneel- voorstelling geven, waarvan de opbrengst, na aftrok der onkosten, zal worden uitgekeerd aan het bestuur der afd. Leeuwarden van de Vereeniging voor volks onderwijs, als bijdrage in de kosten van het verstrekken van warme spijs aan on- en minvermogende leerlingen van de openbare lagere scholen gedurende den aan staanden winter. Een paar jonge dames hebben hare medewerking toegezegd. Uit Leiden wordt aan de N. R. Ct. gemeld »In de Zondagvoormiddag te Leiderdorp gehouden godsdienstoefening trad ds. van Hazelen, predikant te Zoeterwoude, voor deze gemeente op en preekte naar aanleiding van 2 Corinthen 2:5. De kerk was veel beter bezet dan den vorigen Zondag, en er heerschte eene volkomen rust. De voorlezer schitterde weer door zijne afwezigheid. Naar men verzekert, zal het niet vervullen zijner kerkelijke werkzaamheden hem zijne betrekking kunnen kosten. »De gewezen predikant Vlug hield godsdienstoefening, naar men zegt, in de christelijke school. »Een 25-tal huzaren en een 30-tal infanteristen waren bij de kerk opgesteld. Het aantal rijksveld wachters was geringer dan bij de laatst voorgaande keeren. In de kerk bevonden zich bij den preekstoel twee rijksveldwachters. Na geëindigde godsdienst oefening trokken de huzaren naar Leiden terug. Ook de infanterie, zou, meende men, spoedig inrukken. In het dorp bevonden zich vele nieuwsgierige Leidenaars." Verder leest men in dat blad: Tot aanvulling van het bericht omtrent het in ge bruik nemen van het catechisatie-locaal door den predikant Vlug kan nog worden vermeld, dat de sleutel niet werd terugbezorgd, en de president-kerk voogd daarna de deur aan de binnenzijde deed ver zekeren. Toen de heer Vlug nu j.l. Donderdag in dit gebouwtje een pas gesloten huwelijk kerkelijk wilde inzegenen en de deur met den sleutel wilde openen, weigerde het slot zijnen dienst niet, maar wel de scharnieren. Men trok nu naar het weeshuis, dat nog in handen van de geschorste diakenen is, en waar de plechtigheid thans plaats had. In den avond van dien dag hield de heer Vlug weder bidstond in de christelijke school, en vermaande zijn gehoor om zich a. s. Zondagmorgen te overtuigen of er militairen waren, en zoo ja, dan moest men hem volgen naar het locaal waar hij zou spreken. Een groote turfschuur wordt thans voor die gods dienstoefeningen in gereedheid gebracht. De waarnemende burgemeester heeft heden bekend gemaakt, dat alle samenscholingen voor de hervormde kerk tijdens de godsdienstoefening verboden zijn. De strijd tusschen het gezag en kerkelijken over moed duurt alzoo nog onverflauwd voort. Namens de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie is Donderdag j.l. aan de leden der Tweede Kamer een adres gezonden, betreffende de aanhangige j herziening der geneeskundige wetten van 1865. Het uitvoerend comité van de bakkerij-tentoonstelling bericht, dat het, met het oog op het nog te ver wachten bezoek, gebruik heeft gemaakt van art. 16

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1