Buitenland. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onder den naam van Carbolineum Avenarius, is door de gebrs. Avenarius, te Gaulgesheim, Steglitz en Arastetten, sinds een tiental jaren een preparaat in den handel gebracht, dat proefondervindelijk moet bewezen hebben aan zijne bestemming te beantwoorden. Deze stof vrijwaart hout tegen bederf. liet is eene scheikundige samenstelling, die het hout doordringt, zonder dit voor de lucht af te sluitenhet sluit de poriën van het hout niet. Zijn in het hout nog vocht- deelen aanwezig, dan kunnen zij naar buiten komen, zoodat zelfs niet droog, d. w. z. versch hout, geschikt kan gemaakt worden voor het gebruik. Merkwaardig is onder de talrijke attesten het rapport van de directie der Pfalzische Eisenbahn. Twee stukken van dezelfde groenen plank werden in den grond ge bracht nadat het eene stuk met Carbolineum Avenarius bestreken was en bleven daarin gedurende 3 jaren. Bij het opgraven vertoonde het met Carbolineum Avenarius behandelde hout geenerlei sporen van verrot ting, terwijl het andere geheel in staat van verrotting verkeerde. Van hoeveel gewicht de toepassing van zulk een scheikundig preparaat is bij houten gebouwen, schut tingen, steigers, heipalen, dwarsliggers, broeikasten, enz., is duidelijk. Ook tegen vloerpaddestoelen en voor het conserveeren van netten, zeilen, touwwerk enz., wordt Carbolineum Avenarius gezegd een goed middel te zijn. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Zaterdagnamiddag hoorde een politie-agent eene vrouw, woonachtig op de Meent te Rotterdam, moord roepen, waarop hij de woning binnen ging, om de vrouw, die mishandeld werd, hulp te bieden. De man der vrouw heeft toen den agent met een knipmes verschillende verwondingen toegebracht, zoodat het noodzakelijk werd geacht, hem in het ziekenhuis op te nemen. Niettegenstaande zijne verwondingen, heeft de agent den dader nog naar het bureau der tweede afdeeling gebracht. Twee fatsoenlijk gekleede personen, waarvan er een scheel zag, traden Donderdagavond in den Haag eene tapperij binnen en gebruikten iets. Eenigen tijd daarna kwam een derde, minder net gekleed, binnen en ver telde, dat hij ergens had zitten kaartspelen en o.a. een kunstje had geleerd. Hij nam toen drie kaarten, waaronder bijvoorbeeld ruitenheer", en na ze eenige malen vlug over elkander gegooid te hebben, zeide hij tot een der heeren: »Ik wed. om een gulden, dat u niet weet waar thans ruitenheer ligt!" Mijnheer wist het wel en won. »Nog eens", zeide de laatste inge- komene, »om een rijksdaalderNu verloor de andere het. »Den moed niet opgeven, mijnhecren; om vijf gulden dat u niet weet waar ruitenheer ligt!" 't Werd aangenomen, en mijnheer won opnieuw. Toen wist hij den kastelein er toe te bewegen, om het eens te wagen; ook deze won de eerste maal, doch moest al het geld, dat hij later op de genoemde kaart zette, zien verdwijnen in den zak van den sluwen oplichter, om dat later met zijne beide handlangez's te deelen. De lezer zal wel begrepen hebben, dat het drietal elkaar hoorde, en men met gevaarlijke bedriegers te doen had. Te Lanaken, nabij Maastricht, zijn door de Belgische ambtenaren aangehaald 1200 kilo tabak, die men, gedekt met stroo, op een kar, bespannen met twee paarden, had getracht uit Nederland in te smokkelen. Paarden en wagen zijn verbeurd verklaard, terwijl de voerman, in hechtenis is genomen. Spanje. In eene republikeinsche samenkomst, te Calatavud gehouden, heeft de afgevaardigde Portuondo betoogd, dat de republikeinsche partij niet kan zegepralen door geweldadige, maar door wettige middelen. Salmeron zeide: Wij verdedigen in het parlement de rechten van den menschwij willen den triomf der rede, van het recht en de rechtvaardigheid. Wij eerbiedigen den godsdienst, die de waarborg is van het menschelijk geweten. Salmeron eindigde zijne redevoering met de republikeinen tot eenheid aan tè manen. Na de meeting werden er telegrammen van gelukwensching naar Ruiz Zorilla en Pi y Margall gezonden. Oostenrij k. De Neue Freie Presse, sprekende over den uitslag der verkiezingen voor de Algemeene Raden in Frankrijk, is van oordeel, dat de monarchalen geene reden hebben van tevredenheid, daar zij zich blijkbaar in de stemming der bevolking bedrogen hebben en geene overwinning van eenige beteekenis behaalden. Maar ook de repu blikeinen, zoo vervolgt het blad, kunnen niet voldaan zijn, daar zij niets meer verkregen dan niet geslagen te worden. De meerderheid der natie heeft getoond, niet gediend te willen zijn van de monarchie, maar evenmin geestdrift te koesteren voor de republiek. Dat dit zoo is, schrijft de Neue Freie Presse hieraan toe, dat de republiek, in stede van conservatief te blijven, hoe langer hoe meer in handen van de radi calen valt. Frankrijk. Albert Wolff levert in de Figaro eenige beschouwingen over de crisis der laatste jaren. Zij klagen het meest, die het meest hebben bijgedragen om de crisis te veroorzaken, hun verkwistingen, pronkzucht, onver schilligheid voor ernstige zaken was niet vol te houden. De waarheid is, zegt hij, dat wij gedurende de laatste tien jaren te hard geloopen hebben en dat wij ons nu niet moeten verwonderen als die snelle vaart ons eenigszins duizelig heeft gemaakt. De geldzucht heoft alle klassen op hol gebracht. Eenige verstandige lieden uitgezonderd, kan niemand het nog gewoon worden, zijne uitgaven naar zijne inkomsten te berekenen en te regelen. Van hoog tot laag waren wij allen met dezelfde "koorts besmet, die ons als spelers, op eene gewaagde kans deed hopen, zoo in het gewone leven als in de kunst en in de letteren. De schilder kon in zijn klein huis niet meer leven, ofschoon hij het van den kelder tot aan het dak met kostbare tapijtwerken en kunstwerken opvulde. De romanschrijver dacht minder aan zijnen roem dan aan het geld, dat zijne werken moesten opbrengen. De tooneelschrijver achtte zich onteerd, wanneer zijn stuk niet ten minste 200 keeren gespeeld werd en hem minder dan honderd duizend frank aan schrijvers rechten opleverde. De huisheer bracht zijne huurprijzen zoo hoog mogelijk en de koopman, in plaats van wijze besparingen te doen, en den noodigen tijd te gebruiken om den bruid schat zijner dochter bijeen te zamelen, liep in stormpas de fortuin achterna, zonder te denken, dat hij zich bij den eersten hinderpaal den hals moest breken. Voor alles vroeg men dwaze prijzen, daar men zeker was, het gevraagde te bekomen. Men dong niet af op de villa's in de badplaatsen; men verkwistte het geld op reis, en het was niet meer het wijze, vooruitziende leven, maar een soort van bohemerleven,, waarin men, zorgeloos voor den dag van morgen, niet anders meer dacht dan om het vermaak na te jagen. Maar is de crisis, die wij doorworstelen en waarover wij geen van allen het recht hebben om te klagen, daar wij ze zelf te weeg brachten, is die dan wel zoo verschrikkelijk als men wel zegt Zou 'men niet meenen, dat de ellende ons verstikt, wanneer men eigenlijk niets anders ondervindt dan een algemeen ongemakDe crisis, waar wij in leven, zal misschien voor natuurlijk gevolg hebben, ons tot de wezenlijkheid, tot den normalen gang der zaken terug te brengen. In dit geval kan men haar bestaan als eene weldaad beschouwen, en dan geeft het ons weinig, of het tijdelijk ongemak ons eenigszins hindert, als wij er maar door komen met het gewenschte evenwicht en de onder vinding ons slechts de noodige wijsheid heeft bezorgd. Het valt niet te loochenen, dat de wereld sedert eene halve eeuw eene omwenteling ondergaan heeft. Er valt nu te kiezen tusschen heropbeuring of totalen onder gang. De bandeloosheid der geesten is niet geheel een gevolg van de revolutionaire denkbeelden, die de genotzucht buitenmate aanprikkelen, neen, het geld is de groote vernieler en de drift om zooveel en zoo snel mogelijk de genoegens van het leven te genieten, maakt dat wij nu klagen over ons ongelukkig lot. Wij kenden geene maat meer!.. Zulke zeden, zulk een drift om snel te winnen, vereenigd met de niet minder dwaze drift om snel uit te geven, had aller hersens op hol gebracht en doodde den normalen toestand der samenleving. Dat kan vijf, tien, vijftien jaar duren, maar eindelijk treft ons de crisis, zoo als de verzwakking dengene treft, die zijn leven op alle mogelijke wijzen ondermijnde. Evenwel moet men voor zoo weinig het einde der wereld nog niet uit bazuinen! De wereld is zoo min aan haar einde als in vorige eeuwenintegendeel, zij herbegint en aan gezien men het geld met minder gemak wint, zal men het ook met minder loszinnnigheid uitgeven. Men zal zich weer zachtjes aan gewoon maken aan zekere matigheid, in plaats van steeds hooger en hooger dan anderen te willen vliegenmen zal minder snel maar met niet meer zorg zijn fortuintje verzamelen, en het zal er des te solieder om zijn, naarmate het meer moeite, zorg en zweet heeft gekost. Misschien heeft deze crisis als teugel gediend aan de verkwistzucht en zal de zedelijkheid der ouden van dagen, waarvan wij nog hier en daar een voorbeeld aantreffen, als eene oudheidkundige relequie in een museum, in ons terugkomen. Wanneer de ouders gelijk vroeger, weer hunne inkomsten zullen tellen, zullen ook de kinderen niet meer opgroeien in het verachten van den arbeid, die alleen het langzaam opgebouwde welvaren tot gevolg heeft. Eindelijk zal men misschien in de familie terugkomen tot den geest van orde en het bohemerleven, dat ons veel illusies gaf, vaarwel zeggen. Servië. In Servië schijnt alles nog niet in orde. De oppositie beweert dat de regeering voor haar leeningsontwerp geen meerderheid verwierf. In de Skoepschina werd niet hoofdelijk gestemd en werden de stemmen niet geteld. Ontevredenen hebben het huis van den onder voorzitter in brand gestoken en zonden dreigbrieven aan de ministers en hun aanhangers. Aldus wordt uit Weenen aan de Foss. Zeit, gemeld. Denemarken. De president der Kamer, Berg, die tot gevangenisstraf was veroordeeld, heeft zijn straf ondergaan en thans wordt hij door het geheele land gevierd. Op het feest te Kopenhagen is den 1 Aug. een veel grooter in Jutland gevolgd. Bij Kolding werd het gevierd. Te voet en in rijtuigen stroomden de bewoners van den omtrek er heenlange extra-treinen en zeer vele stoomschepen brachten do gasten uit alle deelen van Jutland en van het eiland Funen. Er waren 40 a 50,000 menschen bijeen. Nog den dag te voren had de conservatieve vereeniging pogingen gedaan om het feest te verhindereneene deputatie had zich naar den minister Nelleman begeven om hem te verzoeken het te verbieden, maar de minister, die het anders niet nauw neemt bij maatregelen tegen de liberalen, wilde de gevolgen van zulk een verbod niet op zijne verantwoording nemen. De door Estrup georganiseerde gendarmen waren verwijderd, maar het garnizoen van Fredericia was geconsigneerd en ieder infanterist had 50 scherpe patronen ontvangen. De stad Kolding was met groen en vlaggen versierd. Des namiddags defileerde een groote optocht met vele muziekcorpsen en 58 banieren van vereenigingen voorbij het huis, waar president Berg zijn intrek had genomen. Bijna ieder muziekcorps speelde de melodie van het lied, waarvan het refrein is: »Weg met Estrup, Scavenius en Raun." Met moeite konden Berg en zijne vrienden zich een weg door de menigte banen. Advokaat Hansen begroette de aanwezigen op het feestterrein; oorspronkelijk, zeide hij, was slechts een feest van dit kiesdistrict bedoeld, maar het was een feest van het geheele land geworden. Het vonnis, over Berg uitgesproken, kon het volk niet begrijpen, de geschiedenis zou het oordeelen. Een oorverdoovend gejuich ging op, toen Berg op het spreekgestoelte verscheen. Hij wees op het onderscheid tusschen een geordenden constitutioneelen toestand, en den toestand, die tegenwoordig in Denemarken heerschte; ongeduldig vroeg het volk zich af, hoelang het nog zoo zou moeten voortgaan. Maar hier kon alleen volharding helpen; geene overhaasting, want dagelijks vermeerderde het getal der strijders voor de vrijheid. Zullen wij den vrede aannemen, dien het ministerie ons aanbiedt, zullen wij ons onderwerpen? (Neen, neen, klonk het van alle kanten). Het geheele volk is eendrachtig in de verdediging der vrijheid, maar het moet den passie ven wederstand tegen het tegenwoordig regeerings-systeem niet moede worden Het volk heeft een symbool zijner eensgezindheid noodig en zoo het daartoe hem heeft gekozen, vatte hij dat niet op als eene hulde voor zijn persoon; hij had geen hooger politieke wensch, dan het vertrouwen zijner kiezers te behouden. Met eene vermaning tot eendracht besloot Berg zijne onstuimig toegejuichte rede. Nog vele afgevaardigden voerden het woord en het feest liep af, zonder dat de orde werd gestoord, zoodat het garnizoen van Fredericia van zijne scherpe patronen geen gebruik behoefde te maken. Rusland. Het is opmerkelijk, dat in weerwil van het tegen woordig bezoek van aartshertog Karei Lodewijk, de taal der Russische pers iederen dag heftiger wordt tegen Duitschland en Oostenrijk. Alle bladen zijn er tegen, dat Rusland zich nog langer bij het Duitsch- Oostenrijksch verbond aansluit. Misschien zijn de keizer en het gouvernement niet van die meening, maar het is zeker, dat zij in invloedrijke kringen wordt gedeeld. Katkoff, die bij den keizer veel invloed heeft, geeft den raad, zich evenmin om Duitschland en Oostenrijk, als om Frankrijk te bekommeren. Indien het bezoek des aartshertogs ten doel heeft Ruslands vriendschap voor Duitschland en Oostenrijk te behouden, dan moeten deze mogendheden daarvoor een hoogen prijs betalen. Hij vreest, dat te Kissingen een geheim tractaat is gesloten, waarbij aan Oostenrijk het Balkan-Schiereiland wordt prijs gegeven. Daarentegen laat de Pol. Corr. zich uit Petersburg schrijven, dat de verstandhouding tusschen Rusland en de andere mogendheden niets te wenschen overlaat. Het bezoek van een aartshertog aan het Russische hof is een bewijs, dat de vriendschap tusschen Rusland en Oostenrijk nog onverzwakt bestaat. Üuitsoliland. Thans wordt gemeld, dat de heer Von Schlözer, Pruisens gezant bij het Yaticaan, te Berlijn is aan gekomen. Door dit bericht wordt een ander gelogenstraft, volgens hetwelk de heer Von Schlözer dezen geheelen zomer te Rome zou blijven, om de onderhandelingen te voeren over de herziening der Meiwetten. Tot deze wijziging wordt zeker niet gevorderd, dat de heer Von Schlözer dit jaar zijn verlof zou missen. Het is onder alle omstandigheden zeker, dat aan den Pruisischen Landdag, in zijne nieuwe zitting, een voorstel tot wijziging der Meiwetten zal worden voorgelegd.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3