oogen bruin, blauwe merken op den rug der rechter hand en tusschen duim en wijsvinger. De eerste en tweede teen van den rechtervoet geamputeerd. Kleedt zich goed. 5. Thompson (Joseph), alias Bommey of Dommey, James Belay en Zwarte Joe. Is vermoedelijk geen Europeaan. Een zeer geslepen dief. De portretten zijn aan alle groote bankinstellingen hier te lande afgegeven. Ten behoeve van het fonds tot het verleenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie te Amsterdam is tot heden ingekomen een bedrag van f 23,583,25s en voor de noodlijdende gezinnen f 2315,93s. Het Bijblaadje van »Tesselschade" deelt mede, dat te Amsterdam in de Internationale Kunstvereening op de Heerengracht 270 een internationale tentoon stelling van kunstnaaldwerk zal gehouden worden. Deze tentoonstelling zal in de tweede helft van October geopend en in de eerste dagen van December gesloten worden. De dezer dagen door «Tessclschade" in het paviljoen van II. K. II. de prinses Von Wied te Scheveningen gehouden algemeene bazar heeft opgebracht de aan zienlijke som van f 2945,33s, waarvan het aandeel der Haagsche afdeeling f 1618,15 en dat der afdeeling Rotterdam f 287,75 bedroeg. Eene circulaire betreffende de oprichting van een gedenkteeken voor mevrouw Bosboom-Toussaint wordt verspreidzij is onderteekend door de dames Van Tienhoven, Van Wassenaer Catwijck, Roëll, Schorer, Twiss en Quack en is van den volgenden inhoud: »De ondergeteekenden meenèn overeenkomstig de inspraak van Holland's hart te handelen, wanneer zij haar zusteren oproepen, eene bijdrage te willen offeren, om een gedenkteeken te plaatsen op het graf van mevrouw Bosboom-Toussaint. Mevrouw Bosboom-Toussaint is in onzen leeftijd wel de degelijkste en waardigste vertegenwoordigster geweest van het ideaal, dat Nederlandsche vrouwen kunnen bereiken. Ootmoedig en eenvoudig ging zij haar weg en vervulde zij haar plichten. Doch tegelijker tijd schiep haar dichterlijk brein een wereld van beelden en gestalten, verrijkte zij de fantaisie onzer natie met een schat van edele gedachten en gevoelens. Haar doel, om aan het thans levende volk het perspectief van zijn historie in haar romans te geven, heeft zij ten volle verwerkelijkt. Rein en verheffend is de indruk, die van haar werken uitgaat. Zij was de weldoenster en opwekster van ons volk. Wij brengen haar zeker de liefste hulde, wanneer wij haar aandenken in ons gemoed bewaren. Toch zal het zijn eigenaardige beteekenis hebben, wanneer de wandelaar, die het kerkhof te 's Graven- hage bezoekt, bij den steen, die het stoffelijk hulsel der groote afgestorvene dekt, een zichtbaar teeken ziet, dat Nederlandsche vrouwen haar niet vergaten, toen zij de oogen sloot. Ook dankbaarheid wil een symbool en een uiting. Wij roepen u op aan dezen wensch, zeker ook van uw hart, te voldoen, en verzoeken u vriendelijk ons hetgeen gij daarvoor zoudt willen afstaan te doen toekomen." Naar men verneemt, wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof gevraagd, tot het plaatsen van automatische verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuftig uitgedachte toestellen moeten aldus zijn ingerichtbij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men het geld nu in de sleuf, dan schuift daardoor een laad je open, dat de gewenschte artikelen bevat, en zich van zelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje, het laadje schuift uit, men neemt de sigaren en het sluit zich weder, In het Hbl. komt eene advertentie voor, waarin wordt aangekondigd de openbare veiling van »het kapitale, voor weinige jaren opgerichtePassage gebouw", met het daarbij behoorend hotel te Amsterdam. De heer G. Bakker, geneesheer te Delft, heeft, volgens de D. Ct, een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Rotterdam tegen de directie van de Nieuwe Rotterdamsche Courantwegens hoon en laster, naar aanleiding van een valscli bericht over de vergiftiging van een kind, hetwelk allereerst in genoemd blad werd gepubliceerd. Pastoor van Asveld spreekt sommige details van het bericht in de Zw. Ct. over de quaestie Holling te Franeker tegen. Aan zijn schrijven ontleent De Tijd het volgende: »IIet verhaal over het orgclbespelen is zeer onjuist. Ik had Holling wel toestemming gegeven om zich op het orgel te oefenen, doch onder toezicht van den organist Frans Hamers. Van de klove tusschen hem en zijne geloofsgenooten is hier niets bekend; dat is een doekje voor het bloeden. Voorts wordt in genoemd bericht opge geven, dat het feit heeft plaats gehad in Juni '85, maar volgens het getuigenis der moeder van een der jongens heeft de bespotting plaats gehad laat in den nazomer, nu omstreeks acht maanden geleden. Het is ook zeer opmerkelijk, dat Holling juist een ouwel bij zich had, terwijl de jongens klaar en duidelijk hebben gezien, dat hij met een pennemes aan de stukjes papier den vorm gaf van eene ronde hostie. Onwaar is het, dat de drie een proefje vroegen en kregen. Zij weigerden het aangeboden stukje papier aan te nemendaarom dreigde Holling te slaan, zeggende: »Eet maar op, het is geen vergif, anders geef ik je op je huid." De zeereerw. heer van Asveld heeft een bezoek ontvangen van den inspecteur van politie, die, namens Gcdep. Staten van Friesland en op last van den minister van binnenl. zaken, bij zijn weleerw. kwam informeeren: '1. wanneer de neutraliteits-schennis op de* openbare school zou hebben plaats gehad2. wan neer en 3. door wien de pastoor met het feit is in kennis gesteld. De inspecteur noemde het jammer, dat geen meerderjarige getuigen tegenwoordig waren geweest. Pastoor van Asveld wees er op, dat dit bij neutraliteits-schennis op de lagere school bijna altijd het geval moet zijn. Tijd. Een land-arbeider heeft te Assen op een rogge-rakker een patrijzennest gevonden met 22 eieren. Volgens den Ilaagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. zal de griffier van de Tweede Kamer, mr. J. D. Vecgens, tegen 11 Augustus gereed zijn met de voorloopige verslagen van het onderzoek der grondwetsvoorstellen. De commissiën van rapporteurs zullen derhalve bij hunne komst die verslagen kunnen vaststellen. Alles wordt er op gezet, om bij den aan vang der nieuwe zitting de grondwets-ontwerpeu in staat van wijzen te hebben, zoodat de Kamers, hetzij vóór of na de begrootings-debatten, haar beste krach ten" aan deze gewichtige voordrachten zal kunnen besteden. In dat geval zal de eerste lezing nog in Mei 1887 kunnen zijn afgeloopen en zullen de Kamers ter gelegenheid van de anders partieele verkiezingen, geheel worden vernieuwd. Namens den minister- van oorlog is geantwoord op het bezwaarschrift, door de Vereeniging van hoofden van bijzondere scholenaan hem gericht, tegen de nieuwe militaire schooi te Haarlem. Dit antwoord luidt als volgt: Vermits ingevolge het. ;bepaalde bij de 2e alinea van art. 53 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsbl. No. 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs, en bij de le alinea van art. 12 der wet van 28 April 1876 (Staatsbl. No. 102) tot regeling van het hooger onderwijs, ook zij die het onderwijs aan de hoogere burgerschool en gymnasia niet hebben gevolgd, het getuigschrift kunnen bekomen, waarvan het bezit voor de toelating tot genoemde militaire school in de eerste plaats een vereischte is, is er van eene uitsluiting, waarop in het adres gedoeld wordt, geen sprake en zijn alzoo geen termen aanwezig om nadere maat regelen te treffen, die zoodanige vermeende, maar niet bestaande uitsluiting zouden te niet doen. Een 300-tal weezen uit Antwerpen heeft aan Vlis- singen een bezoek gebracht en daar algemeene belang stelling gewekt. De geheele stad was in feestdos gehuld. De weezen, uit de godshuizen te Antwerpen en van ongeveer 10 tot 14-jarigen leeftijd, waren aangekomon met de stoomboot «Telegraaf" en, behalve door ge leiders en 9 regenten, vergezeld van burgemeester Leopold de Wael en den heer Biart, president der godshuizen te Antwerpen, met hunne dames. Aan den buitenkant aangekomen, gingen zij, met het muziek corps der weezen aan het hoofd, naar het Grand Hotel, waar hartelijke toespraken werden gehouden en allen feestelijk werden onthaald. Eene matinee werd door genoemd corps gegeven, waarbij een talrijk publiek aanwezig was. Hoewel een weinig winderig, was het luchtig en frisch, zoodat allen van de zeelucht konden profiteeren. Nadat het onthaal en de matinee waren afgeloopen, trok de stoet kinderen, van de Vlissingsche weezen vergezeld, in optocht door de stad langs het standbeeld van de Ruyter, om eindelijk zich op de Dokkade op de «Telegraaf" in te schepen. Bij koninklijk besluit van 25 Juli jl. is aan II. Veldman te Delfzijl, loteling van de lichting der nationale militie van 1886, ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie voor zijn geheelen diensttijd verleend. De ontheffing geschiedt op grond, dat de stukken, welke de aanspraak op vrijstelling moesten staven, blijkens den poststempel op den omslag, waarin zij' werden verzonden, op 9 Mrt. 1886, tusschen 3 en 4 uur 's namidd. aan het postkantoor te Groningen zijn aangekomen, doch hoewel hoogstwaarschijnlijk reeds op 9 Maart aan do woning van den militie-commissaris bezorgd, door dezen eerst daags daarna, na afloop van de gehouden zitting van den militieraad en nadat adressant door dit college tot den dienst was aange wezen, zijn gevonden; dat de bedoelde stukken derhalve, toen de militieraad ten aanzien van de lotelingen uit Delfzijl op 10 Maart uitspraak deed, bij dat college, in welke zitting noch adressant noch iemand van zijnentwege tegenwoordig was om mondeling redenen van vrijstelling op te geven, niet waren ontvangen, en bij den militieraad evenmin kon zijn ingekomen het bewijs van werkelijken dienst van adressants tweeden brocdLM', dat eerst in den namiddag van voormelden dag tusschen 2 en 4 uur, toen de zitting van genoemd college reeds was afgeloopen, te Groningen is aangekomen. Inhoud van No. 8 van den Zesden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij BerichtenEene goede maatregel te Dordrecht ge nomen. Geen baat maar schade. Het adres der Vereeniging. Een bezwaar bij het laten opmaken van processen-verbaal. Een kenmerk van kwak zalvers-advertenties. Ars naturae Magistra. Grootere artikelen: Nog iets over de Processen der Vereeniging. Wat is uitoefening der geneeskunde. Maag- en zenuwversterkende pleister van Klepperbein. Een eeuw geleden en tegenwoordig. Boekbcoordeeling. Varia: Citaten uit Buitenlandsche schrijvers. Correspondentie: o. a. over Hertha-Essence. Herhaalde Waarschuwingen. De regeering heeft geantwoord op het Kamerverslag omtrent het ontwerp van de wet tot uitbreiding der rechtbank te Amsterdam, en dit voorstel krachtig verdedigd in het belang eener geregelde afdoening van de steeds toenemende werkzaamheden. Ds. G. H. van Kasteel, te Kollum, heeft thans, naar aanleiding van eene mededeeling in de Prov. Groit. Ct., verklaard, dat Kollum's burgemeester hem nooit medegedeeld had, dat hij genoodzaakt zou kunnen worden, soldaten te ontbieden, doch indien er ten gevolge van eene sluiting der kerkdeuren moeilijk heden konden ontstaan, zich geheel alleen naar het terrein zou begeven, ten einde door beleid een conflict te voorkomen. En wat het tweede gedeelte van het verhaal betreft, noodigt hij een ieder uit, die hem ooit of immer ergens heeft hooren zeggen: «Welnu, dat er dan bloed vloeie!" om zijn naam bekend te maken. Blijft de naam achterwege, is de zegsman niet te vinden, dan weet ieder hoeveel waarde hij aan bedoeld verhaal heeft te hechten. In Groningen is eene nieuwe toepassing van de electriciteit aangebracht, namelijk het openen van de huisdeur door die kracht. In de deur is een ijzeren paneel gemaakt, dat de werking der electriciteit moge lijk maakt, en het moet een vreemd gezicht zijn, de deur zoo zonder dat eenige oorzaak zichtbaar is, zich te zien openen en door een sterke veer weder te sluiten. Vooral voor bovenhuizen, waar men anders gebruik moet maken van een touw, is het gemakkelijk. Men meldt uit 's Gravenhage Do regeering heeft voorgesteld de accijns op gedis tilleerd blijvend op f 60 te laten. Onder den titel «geruchten" meldt do Dcli-Ct. verschillende mededeelingen, welke haar in de laatste dagen omtrent de Atjehers ter oore kwamen, liet blad schrijft: Zekerheid omtrent de sterkte en de beweging der verschillende benden bestaat er noch bij het bestuur noch bij particulieren. Slechts weet men, dat zij overal ronddolen, en gevoelt men onwillekeurig, dat, zij slechts op een gunstige gelegenheid wachten, om weder een slag te slaan en een estate te overvallen. Hebben zij dan eenige geweren buit gemaakt en de onrust in het land vergroot, zoo is het doel bereikt en trekken zij af om op een andere plaats, waar men hen niet ver wacht, eenzelfde spel te herhalen. Waakzaamheid in 't algemeen en in het bijzonder het controleeren der nachtelijke wachtlieden kan dus niet genoeg betracht worden. Uit Tamiong liepen dezer dagen wederom berichten, dat Nja Makam voor zaken naar Madjopahit is geweest, maar dat zijn volgelingen hem in het midden dezer maand terugverwachtten. Hij zou het dan meer speciaal op den omtrek van de benting te Seroewaij gemunt hebben. In Boven-Deli zou zich een bende Atjehers op het batakplateau hebben vertoond. Wat Boven-Lankat betreft, zoo luiden de laatste berichten, dat een bende Atjehers, sterk circa 60 a 70 man, boven Bohoroq, aan de Passilam-rivier verschenen is. De houding der bevolking van Selisseh, die zich bij de affaire in de buurt van Genteng tamelijk laf hartig gedroeg, doet vreezen, dat een zeer energiek optreden tegen de Maleische vorsten in Langkat noodig is, om die heeren uit hun dommel en hunne onder danen uit hunne onverschilligheid te wekken. Intusschen maakt het zenden van versterkingen naar Bohoroq opnieuw een punt van overweging uit bij het bestuur.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2