Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 60. Woensdag 11 Augustus. 89ste jaargang. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 10 Augustus 188 G. Zondagochtend te 8 ure begaven zich de leden der dienstdoende schutterij alhier, naar het schietterrein aan «den Val" tot het houden van een huishoudelijken schietwedstrijd. Het weer was niet gunstig; de wind was zeer hinderlijk; gelukkig bleef het droog. Er werd geschoten op 150 Meter (200 pas). De uitslag was als volgt: A. Personeels baan: le prijs, schildpaddoos met 12 zilveren lepels, uitgeloofd door H.H. Officieren, behaald door sergeant A. Adriaanse; 2e prijs, een fauteuil, aangekocht, behaald door korporaal J. Ilogerheide 3e prijs, een Japansch verlakte fichesdoos, uitgeloofd door den burgemeester Mr. J. P. N. Ermerins, behaald door den korporaal J. H. Loewer4e prijs, een zilveren vork en lepel, aangekocht, behaald door den korporaal J. H. Appel; 5e prijs, een petroleum-kooktoestel, aan gekocht, behaald door den korporaal W. Houdkamp; Ge prijs, een kristallen waterkan met glazen, uitge loofd door Mr. J. M. Isebree Moens, oud-kommandant der d.d. Schutterij en majoor-kommandant van het 2e bat. rustende Schutterij, behaald door korporaal J. W. V. la Brand; 7e prijs, een likeurstel, uitgeloofd door Jhr. C. C. Th. Six, lid van den Schuttersraad, behaald door korporaal H. C. Mulock Houwer; 8e prijs, twee madera-kannen, aangekocht, behaald door sergeant J. P. Kooman; 9e prijs, een Berlin-zilveren wekker, uitgeloofd door den heer II. G. M. Houwer, oud-kom mandant der d.d. Schutterij, behaald door sergeant J, J. van den Houten; 10e prijs, een hanglamp, aangekocht, behaald'door schutter Zonruiter11e prijs, een inktstel, uitgeloofd door den heer W. C. de Crane, behaald door sergeant J. Wiltson; 12e prijs, eene sigarendoos, uitgeloofd door den heer J. K. v. d. Kruijsse Pilaar, gep. Schout bij Nacht, behaald door den schut ter Van Leeuwen; 13e prijs, een ornament, uitgeloofd door eene onbekende geefster, behaald door den schutter Schoonakker, terwijl de consolatieprijs, een kapstok, werd behaald door den sergeant F. W. J. v. d. Halen. Door HH. Officieren Lt. Houwer en Lt. v. d. Lek de Clercq werd afstand gedaan van de door hen op deze baan behaalde prijzen. B. Wedstrijd op de vrije baan. Serie van 5 schoten, le prijs, Berlin-zilveren theepot met komfoor, behaald door korporaal Hogerheide2e prijs, twee bloempotten, sergeant van den Houten3e prijs, twee gemonteerde karaffen, sergeant Kooman4e prijs, eene sigarendoos, sergeant Adriaanse. Door den Kommandant was op deze baan afstand gedaan van den door ZEd. behaalden prijs. C. Wedstrijd op de vrije baan. Serie van 3 schoten, le prijs, gebakschotel met daarbij behoorende 12 bordjes, behaald door korporaal Hogerheide 2e prijs, porceleinen theeservies, behaald door sergeant Kooman 3e prijs, vogelkooi, behaald door sergeant Adriaanse; 4e prijs, eene lamp, behaald door korporaal la Brand 5e prijs, een bloempot, behaald door den sergeant van der Halen. Op deze baan werd door den kommandant en lui tenant Houwer afstand gedaan van de door hen behaalde prijzen. Hoe de leden elkaar op de beide laatstgenoemde banen de prijzen betwistten, bleek maar al te duidelijk uit het aanhoudend vuren, dat op die banen plaats had. Te half 4 ure werd «ophouden met vuren" geslagen. Door het kader was een prijs uitgeloofd, waarnaar heeren officieren zouden dingen. Die prijs, zijnde een kristallen advocaatbowl op blad met goud gemonteerd, met 12 glazen, werd behaald door den 2en luitenant Mr. J. F. van der Lek de Clercq. Na afloop van den wedstrijd begaf men zich naai de Sociëteit »Ons Genoegen" van den heer G. L. Ver munt, alwaar na eene hartelijke toespraak van den kommandant, de prijzen aan de overwinnaars werden uitgereikt. Daarna werd door den kommandant namens heeren officieren en kader, aan den fourier J. van der Kreke een fraaijen prijs uitgereikt, bestaande in een klok met wekker en twee beelden, uit erkentelijkheid voor de door hem steeds aan de Schutterij bewezen diensten. De 2e luitenant Mr. J. F. v. d. Lek de Clercq gaf in hartelijke bewoordingen zijn dank te kennen voor den prijs, die door het kader was uitgeloofd en door hem was behaald. De sergeant-majoor Voorloop betuigde hierop namens kader en schutters aan heeren officieren en gevers dank voor al het genotene op dezen dag. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden medegedeeld een brief van den heer Mr. A. J. J. Baron van Styrum met bericht van de aanneming zijner benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie; alsmede eene dankbetuiging van Mej. C. R. Nardten voor hare benoeming tot onderwijzeres der meisjesschool en eene missive van Ged. Staten dat zij geen be denkingen hebben tegen het raadsbesluit tot wijziging der verordening op het openbaar lager onderwijs. De Raad machtigde den heer Mr. J. P. N. Ermerins om voor den Raad van State op Woensdag 11 dezer, mondeling toe te lichten het beroep van den Raad van eene beslissing van Ged. Staten omtrent den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente. Eindelijk werd door Burgem. en Weth. medegedeeld, dat gebleken is dat de veeren van de ijzeren stang van het Neptunus-beeld op den Stadhuistoren grooten- deels verteerd zijn en ook de koningstijl en sommige der daaraan verbonden stijlen dringende vernieuwing of herstelling vorderen. Tot het doen dezer vernieuwingen en herstellingen werden hun een crediet van f 1000 verleend. Nu het gemeentebestuur van Goes niet bij machte is der schutterij eene schietbaan te bezorgen, heeft de kader-vereeniging der schutterij in de »de Prins van Oranje" zulk een baan ingericht, die echter uit sluitend zal dienen voor de schietoefeningen van het kader. Het Iibl. neemt acte van de verklaring, door den minister Heemskerk gedaan in antwoord op eene vraag van den heer Beelaerts van Blokland, dat de regeering zich door de bestaande wetten krachtig genoeg ge wapend acht om de orde en de vrijheid te handhaven. De regeering heeft voorts de toezegging gedaan, dat zij, indien het noodig mocht zijn, niet aarzelen zou voorstellen te doen tot bescherming «der rustige burgers en bestaande machten tegen aanvallen van kwaadwilligen, die het er op schijnen toe te leggen om het goede volk van Nederlcnd ongelukkig te maken". Heeft men in deze woo.u.'n eene aankondiging te lezen van eene socialistenwet? Het Hbl. gelooft, dat men aldus de slotwoorden der ministeriëele verklaring geheel verkeerd zou uitleggen. Het is niets dan een geruststellend woord: de betuiging dat de regeering niet inslaapt, maar nauwgezet acht slaat op de teekenen des tijds en de behoefte der maatschappij aan orde en rust. Er is tot dusver nog niet gebleken, dat de bestaande wetgeving welke met 1 Sept. e.k. verbeterd zal worden onvoldoende is om de burgerij te bescher men. Wel is er behoefte aan bevrediging, aan algemeene samenwerking, ook van wege de wetgevende macht, om de kiemen van ontevredenheid en onlusten te verstikken. Men kan den invloed van «kwaadwilligen, die het er op schijnen toe te leggen, het volk van Nederland ongelukkig te maken", niet vernietigen door uitzonde ringswetten dat heeft het voorbeeld van Duitschland geleerd. Maar wel kan men met hoop op goed gevolg naar dat doel streven, door krachtigen steun te ver- leenen aan de vele instellingen, die hier te lande zich de ontwikkeling en den vooruitgang der bevolking naar lichaam en geest ten doel stellen. In dat streven moeten regeering en vertegenwoordiging aan de pogin gen van particulieren de hand reiken, en ook daartoe kan de grondwetsherziening in onbekrompen geest den weg banen. «De kracht der sociaal-democratie" - zegt mr. Kerdijk terecht in Vragen des Tijds van Augustus «kan alléén door tegemoetkoming aan gegronde grieven gebroken worden." Daartoe het zijne bij te dragen is de plicht van de regeering en de volksvertegenwoordiging. Maar ook van iederen staatsburger, die overtuigd is dat rust en vrede in den Staat niet mogen steunen op de bajonet, maar moeten gewaarborgd worden door het geloof des volks aan een rechtvaardig bestuur. Naar het N. v. d. D. verneemt, bestaat het voor nemen om te Amsterdam in den loop van het volgend jaar eene tentoonstelling te houden, welker onderwerp zal zijn «De voeding van den mensch." Binnenkort wordt de openbaarmaking der plannen verwacht. De 51ste algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal in den Haag worden gehouden op 25 en 26 October. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct., dat de gepensionneerde overste Brunings optreedt als hoofd redacteur van de Avondpost. Dat de Turksche legatie te 's Gravenhage zal worden opgeheven, spreekt het D. v. Z.-H. bij vernieuwing- stellig tegen. Onjuist is ook het bericht omtrent het vertrek van den Turkschen zaakgelastigde, Loghadès- effendi, op 12 dezer. Die diplomaat zal de residentie niet vóór de volgende maand verlaten. Naar men verneemt, is door den minister van koloniën met eene zending naar de Vereenigde Staten en Canada belast de mijn-ingenieur A. Stoop, thans met verlof in Nederland. Het doel dezer zending is, eene volledige studie te maken van de Amerikaansche petroleum-industrie, met het oog op de meer en meer veldwinnende over tuiging, dat in onzen Indischen Archipel, met name op Java en Sumatra, rijke aardoliënbronnen kunnen ontsloten worden. Naar men uit goede bron verneemt, is besloten, dat verschillende geldschieters in Indië hunne relaties met eenige suikerfabrieken, waaronder gouvernements contracten, met opoffering van eigen vorderingen zullen afbreken. Het staat te vreezen, dat meerdere zullen volgen. Volgens de laatste telegrammen is op Java suiker voor f 7% afgedaan. De toestand is letterlijk onhoudbaar geworden. Naar men verneemt, houdt de commissie, door Z. M. den Koning ingesteld om de quaesties van den aanleg eener haven te Scheveningen in alle bijzonder heden te onderzoeken, zich ijverig bezig met het volbrengen van haar taak. De afdeeling, belast met het onderzoek van de practische zijde van het vraagstuk uit het oogpunt der belangen van de visscherij en van den handel, is thans druk aan den arbeid. Zoodra zij gereed zal zijn, moeten de andere afdeelingen de zaak in overweging nemen uit het technisch, financieel en defensief-oogpunt, en eerst daarna zal het rapport kunnen worden uitgebracht, dat dus nog wel eenigen tijd zal kunnen uitblijven. Naar men verneemt, worden er door een zaak gelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed «Elswoud" onder Haarlem. De heer en mevrouw Moquette-Jonquière, huismeester en huismeesteres der natuur-geneeskundige stichting «Bethesda" te Laag-Soeren, zijn benoemd tot directeur en directrice van het ziekenhuis der rijks-universiteit te Leiden. In het Panopticum te Amsterdam staat een weeg toestel, dat slechts dan werkt wanneer de persoon, die gewogen wil worden, twee stukken van 2J/2 cent in de daartoe bestemde opening werpt. Er behoeft dus geen bediende bij te staan om de gelden van weeglustigen in ontvangst te nemen, en het toestel heeft bovendien voor den ondernemer het voordeel, dat velen beproeven of het werktuig niet door andere muntstukken in beweging is te brengen, wat echter niet gelukt. De Amst. Ct. geeft een beschrijving van de portretten der vijf dieven, die uit Engeland zouden vertrekken, om eenige Nederlandsche bankinstellingen met een bezoek te vereeren. Drie van het vijftal hebben echte boeventronies, de beide anderen zien er vrij fatsoenlijk uit. Op de rugzijde van elk der portretten, die in Engelsche gevangenissen zijn vervaardigd en door de politie afgestempeld, staat het signalement met de uiterlijke kenteekenen van de heeren. 1. John Webster, alias Murray en Stewart, ontslagen als No. 18695, 45 jaar, maar toont jonger, lengte 5 voet 4 duim, kleur donker, haai' zwart, kaal hoofd, korte donkere knevel, baard groeit snel, oogen blauw, moedervlek in den nek, pink van de rechterhand gebroken; kleeding: donkere jas en vest, lage vilten of hooge hoed; bedrijvig van aard en cordaat van uiterlijk. 2. George Montague, alias Herney, Jones, Williams en Jurner, ontslagen als No. 24010, oud 44 jaar, lengte 5 voet 7 duim, kleur gezond, haar bruin, oogen lichtbruin, litteekens aan het achterhoofd en aan een der pinken. 3. James Bellock, ontslagen als No. 29304, oud 24 jaar, lengte 5 voet 10 duim, kleur donker; haar zwart (kaal hoofd) oogen lichtbruin. Litteeken aan den rechterslaap, kleine vingers, linkerduim en wijs vinger gekwetst. Kleedt zich goed. 4. Edward Jarvis, alias Marker, No. '17693, oud 31 jaar, lang 5 voet 3 duim, kleur donker, haar en

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1