ZIIRIKZEESCHE COUR A NX. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 58. Zaterdag 7 Augustus. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. "Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-'. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van'lG regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. JLAIiEN91 AN. ZIERIKZEE, G Augustus 1 88 6. Het zeebanket, de gezouten haring, viert dit jaar zijn 500jarig jubileum; in '1386 vond Willem Beu- kelszoon van Biervliet het haringkaken uit. Voor het fonds tot het verleenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie te Am sterdam is reeds ingekomen aan verschillende giften, ook van buiten Amsterdam waaronder een van f 7000, een van f 4990 en een van f 3035, »van eenige belangstel lenden" het belangrijke bedrag van f 17,095,36. Aan het verslag over 18841886 van het Vrou wenbond" ontleenen wij het volgende: Van belang is het, dat de waarschuwingen tegen het lichtvaardig aannemen van betrekkingen, waardoor menig meisje in den val wordt gelokt, niet zonder uitwerking bleven. Hoe onnoozel echter nog sommige dames over de gevaren, welke jonge meisje bedreigen, oordeelen, bleek uit het antwoord eener Brusselsche dame, die op een verzoek om inlichting antwoordde, dat Brussel te groot was om die te kunnen inwinnen, »doch (voegde zij er bij) laat het meisje er heen gaan en als zij wezenlijk fatsoenlijk is, zal zij een mogelijk bedrog spoedig bemerken en dan kan zij dadelijk bij mij in huis komen." Het bestuur was daarmede niet tevreden en droeg de taak aan een andere dame op. Weldra bleek het, dat het magazijn, waaromtrent het meisje inlichtingen had verzocht, tevens gelegenheid gaf tot schandelijke doeleinden. Ook uit Nederland had men dergelijke ervaringen, en het bleek alweder, dat Friesland van Amsterdam uit wordt geëxploiteerd. Een «bejaarde dame", die niets anders bleek te zijn dan een misleidster, adverteerde om een meisje, dat piano spelen kon en Fransch sprak Dezelfde ervaring deed men op met Zeeuwsche en Geldevsche meisjes. Het «Vrouwenbond" telt nu 1700 leden. Onder de inzendingen op de Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam, die 't meest in het oog vallen om de sierlijkheid der étalages, verdient allereerst genoemd te worden de fraaie kostbare kiosk, waarin de firma Van Houten uit Weesp haar bekende chocolade exposeert niet alleen, maar die ook voor onmiddellijk gebruik aanbiedt. Gedurende de tentoonstelling kan men in dezen prachtigen gothischen tempel chocolade per kop gebruiken, waartoe de keurigste stoeltjes en marmeren tafeltjes uitnoodigen. Volgens de decorateurs de firma Vos en le Grand uit den Haag, heeft dit open tempeltje f 5000 gekost, waaruit de pracht en weelde in betimmering èn van decoratief èn van drapeeren gemakkelijk kan worden opgemaakt. Rondom treft men Amsterdamsche chocolade-inzen dingen aan, als van Bensdorps, van Kor ff, van Blooker, alsmede een inzending van biergist van de brouwerij de Haan en Sleutels en van zijden builgaas van de firma Kaiser en Uyldert en van de Nederlandsche biscuit-fabriek uit den Haagwaarmede dan de inzendingen onder het hooge koepeldak van het Volkspaleis, de eereplaatsen vermeld zijn. De zijde van de groote zaal naar het tooneel wordt grootendeels ingenomen door allerlei kleine voorwerpen betrekkelijk het bakkersbedrijf van de firma Kaiser en Uyldert, terwijl een inzending van de bekende firma Landré en Glindevman hier mede een plaats vindt. Wandelt men nu al deze inzendingen rond en komt men weder voorbij de chocolade-inzendingen naar de orchestzijde der groote zaal, dan ziet men reeds uit de verte de majestueuse, door de vroemdsoortige aantrekkelijke, inzending der Delftsche gist- en spiritusfabriek. Het is een oostersche tent, geheel open. Kleiner van afmeting, maar niet minder sierlijk en elegant, is die der Delftsche gistfabrikanten, welker fraaie étalage gemaakt werd naar de plannen van den Haagschen decorateur den heer Stortenbeker. In den tuin treft men nog eenige Amsterdamsche stoom-broodbakkerijen aan en broodwinkels, meest allen Amsterdammers, die dan ook het meerendeel der inzenders uitmaken. Een catalogus is nog niet gereed. Zoodra die er is, krijgt men gemakkelijker een overzicht om- in enkele bijzonderheden af te dalen. Niettemin kan van deze tentoonstelling gezegd worden, dat zij zeer interessant en een bezoek overwaardig is. De commissie tot verbetering van het paardenras in Gelderland heeft, volgens uitgebracht verslag, door tusschenkomst van het dag. bestuur der Geld.-Overijs. Maatschappij van Landbouw eene subsidie van f 500 ontvangen van den minister van oorlog. Op 5 Augustus 1816 trad E. Mensens, als tienjarige knaap, te Groningen in dienst van den boekdrukker en uitgever A. Oomkens, aldaar, wiens zaken eerst op zijn zoon en later op de fiVma Onnes, de Boer en Coers te Arnhem overgingen. Gedurende zeventig achtereenvolgende jaren heeft dus deze man, die thans zijn een-en-tachtigste jaar is ingetreden, zijne patroons gediend, en naar de Arnh. Ct. van hem getuigt, zou de tegenwoordige chef der firma zeer ongaarne zijne werkzaamheden aan jongere krachten toevertrouwen. Naar men verneemt, zouden eenige lotelingen der gemeente Klundert, die vroeger een hoog nummer, doch tengevolge der gedeeltelijke nieuwe loting, welke aldaar op 14 Juli is gehouden, een laag nummer hebben getrokken en dus vallen in de termen van oproeping, het voornemen hebben, ter bekoming van schadeloosstelling, den militie-commissaris gerechtelijk te vervolgen. Een hoogst belangrijk vraagpunt werd Dinsdag door den heer H. C. Van der Heyde uit Leiden besproken op de aldaar gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, namelijk Wettelijke regeling van kinderarbeid in verband met schoolbezoek." De heer Van der Heyde ontwikkelde de volgende stellingen 1°. «Bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen" zijn onvolledig en eenzijdig, indien bij hare vaststelling de belangen der geestelijke ontwikkeling niet evenzeer als die der lichamelijke in aanmerking worden genomen; 2°. De maatstaf van den leeftijd, als éénig criterium voor toelating tot den arbeid, is onzuiver. De toelating behoort afhankelijk te zijn van een samenstel van gegevens, onder welke eene voldoende mate van ver standelijke vorming eene voorname plaats inneemt; 3°. Gebrekkige geestvermogens daargelaten, die het stellen van uitzonderingen billijken, moet als minimum- eisch gelden het met goed gevolg ten einde brengen van den zesjarigen cursus eener gewone lagere school. Aan het slot zijner inleiding gaf spreker in over weging, het hoofdbestuur te verzoeken, zich te gelegener- tijd met een adres te wenden, hetzij tot de Tweede Kamer, ten einde de Wetgevende Macht de belangen ook der verstandelijke en zedelijke geschiktheid van den jeugdigen arbeider ernstig aan te bevelen. De Minister van Binnenlandsche Zaken zou gisteren middag de voortgezette algemeene vergadering van het Genootschap bijwonen. In den Prinsentuin te Leeuwarden steeg Dinsdag avond kwart over negenen, bij noordwestelijken wind en gunstig weder, de Fransche kapitein luchtvaarder Julhes op met zijn reuzenballon «l'Etoile du Nord". Nadat hij ongeveer 800 a 1000 M. was omhoog gegaan, zweefde hij zuidoostwaarts in de richting van het dorp Wartena. Gedurende een groot deel van de reis werd onder den ballon vuurwerk afgestoken en hadden daar ver lichtingen plaats, hetgeen, met de donkere lucht als achtergrondeen eigenaardig en verrassend effect teweegbracht. Per postduif is bericht ontvangen, dat de ballon goed nedergedaald is te Bergum, vermoedelijk Woensdag morgen te 8 ure. Maandag voormiddag ontsnapte te Middelburg, waar het thans kermis is, uit de menagerie op de markt een aap, die nog niet hokvast was. Met de' dolste capriolen sprong hij van tent op tent en bezocht zelfs de caroussel; een en ander tot verdriet van zijn eigenaar, maar tot groote pret van het zich spoedig op de hoogte stellende jeugdig publiek. Een scherpe jacht werd op den Jocko gemaakt, maar hij liet zich niet vangen en men moest de jacht eindelijk opgeven. 's Avonds vereerde de aap de verschillende kermis- gelegenheden met een bezoek en bekeek ook het panorama. Terwijl hij de inwendige inrichting achter de kijkglazen naging, had hij het ongeluk een paar brandende petroleumlampen omver te werpen, zoodat een begin van brand ontstond, die gelukkig spoedig gebluscht werd. Vervolgens werd op nieuw jacht op den brandstichter gemaakt en weldra was men hem meester. Jocko boette zijn uitstapje met een dracht slagen, die zoo aankwamen, dat hij er onder moet zijn bezweken. In de kroniek van het Augustus-nommer van de Stemmen schrijft dr. Bronsveld o. a.«Zeer opmerkelijk was de formatie van het drietal, waaruit een voorzitter van de Tweede Kamer door den Koning moest gekozen worden. Twee liberalen kwamen daarop voor en een roomsche. De heer Mackay, die een tijdlang voorzitter was der Kamer, verwierf nu slechts 13 stem men. Is dit een voorspel van hetgeen thans in andere gevallen ook zal geschieden De Stand, liet iets door schemeren van de waarschijnlijkheid, dat de «Deputaten" zullen bijeen geroepen worden, om te beraadslagen over de gedragslijn, die men nu volgen zal. Men kan dan beginnen met het beleid van het Centraal Comité te roemen, en de gehoorzaamheid der Leidsche vrienden. Wij zullen thans over de positie der anti-revolutionairen niet verder uitweiden zij komt ons voor allerjammerlijkst te wezen. «Bij de discussie over het adres van antwoord is gebleken, dat het der Kamer in haar geheel en in hare deelen ontbreekt aan eenparigheid van gevoelen over het kiesrecht. Enkele liberale leden lieten eerst zeer bout zich uit, doch verzachtten later hunne uitdrukkingen. De minister verklaarde pertinent, dat hij nooit zou meewerken tot het invoeren of mogelijk maken van het algemeen stemrecht. Trouwens, dit werd alleen door den heer Heldt verdedigd. «Tegen uitbreiding van het kiezers-personeel bestaat, geloof ik, bij weinigen bezwaar. De heer Lohman heeft reeds eene poging daartoe beproefd, en de minister Heemskerk is bereid, ook eene poging te wagen. Uitbreiding van het kiesrecht is een van die dingen, welke wij zien aankomen, en niet zullen koeren. Dat de liberale Kamerleden onderling 't over de grens, waarbinnen de uitbreiding plaats moet hebben, oneenig zijn, is verklaarbaar, en strekt hun niet tot oneer. Wij hopen, dat de gematigde elementen in hun midden toonen zullen, het noodige weerstands-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1