Buitenland. Twee werklieden, haveloos gekleed en in beschonken toestand verkeerende, traden Zondagmiddag gedurende de godsdienstoefening de Oude Kerk te Amsterdam binnen. Met luider stemme werden door een hunner beleedigende woorden geuit, doch zonder stoornis van den eeredienst zagen zij zich ras door eenige omstanders ter kerke uitgeworpen; daar buiten nam de politie hen in arrest. Ruim honderd dooden. Aan de Weener bladen wordt uit Vience (waarschijnlijk Vientina, eene kleine plaats in Toskane, aan het Vientina-meer gelegen) gemeld, dat aldaar een terras, dat bij het badhuis behoorde en zich in het meer uitstrekte, is ingestort, waardoor meer dan honderd personen in het water vielen, waar van geen een is gered geworden. liet getal der dooden is evenwel nog niet nauwkeurig bekend. Turk ij e- De Russische gezant te Konstantinopel, Von Nelidow, is, na een lang verlof, weer op zijn post teruggekeerd. Hij heeft den Sultan mondeling de stelligste verzekering gegeven, dat de Russische regeering een vriendschappe lijk gevoel tegenover de Porte koestert. De biief van den Czaar, die de gezant den Sultan te overhandigen had, bevatte ook de verzekering van de groote beteckenis, die de Czaar toekende aan een vriendschappelijk samengaan van Rusland met Turkije. Tevens bracht de gezant een kostbaar pelswerk als geschenk van den Czaar aan den Sultan. De Russische gezant, die gedurende zijn lang verblijf aan het hof gelegenheid had de gezind heid des Keizers en der hooge regeering te loeren kennen, verklaarde, dat er geen grond is om geloof te slaan aan het gerucht, volgens hetwelk de Russen in Bulgarije zouden willen optreden. Al is de Czaar verbitterd door de houding van vorst Alexander, gelooft hij toch het wijst te handelen door de zaken in Bulgarije haar loop te laten. Het is verder onjuist, dat Rusland in Bessarabië troepen te zamen trekt. Wel staan twee divisies daar op voet van oorlog, doch hunne geheele uitrusting bewijst, dat zij slechts voor de manoeuvres en niet voor den oorlog versterkt zijn. Bovendien kan men met twee divisies nog geen oorlog beginnen. Tegen deze berichten in, druischen de tijdingen, die aan Turksche en Engelsche bladen toegezonden worden, volgens welke Rusland inderdaad voornemens is eene verrassing in Midden-Azië voor te bereiden. JOuitsolil a n d Men meldt, dat de Noord- en Zuid-Duitsche ministers van financiën het volkomen eens zijn omtrent de brandewijnbelasting. Zij betreuren het allen, dat de Rijksdag het regeeringsvoorstel verwierp, doch zij komen ook allen hierin overeen, dat de indiening van nieuwe ontwerpen tot niets zou leiden, zoolang de kiezers voor de Rijksdag niet tot de overtuiging zijn geraakt, dat een verhooging der brandewijnbelasting noodzakelijk moet worden gerekend en zij dienovereen komstig ook bij de stembus zullen voteeren. Frankrij li. In eene te Parijs gehouden vergadering van aandeel houders in het Panama-kanaal heeft de Lesseps een verslag uitgebracht over zijne persoonlijke bevinding omtrent het werk. Ilij stelt daarin de zaak van alle kanten uiterst gunstig voor. Van de 712,000,000 fr., in aandeelen geplaatst, zou er tot 30 Juni j.l. nog slechts 471,000,000 besteed zijn, zoodat er eene balans zou overblijven van 241,000,000. Verder zou de sterfte onder de arbeiders gemiddeld slechts 5*/4 pCt. bedragen hebben, dus niet meer clan gewoonlijk bij groote openbare werken in Frankrijk. En voorts durft hij de verzekering geven dat het kanaal nog in 1889 voor de scheepvaart zal worden opengesteld, en wel tegen een totaal bedrag van kosten, niet hooger dan er door het congres van 1879 werd geraamd. De vergadering, die ook door een honderdtal dames werd bijgewoond, betuigde eenstemmig haar volledig vertrouwen in het beleid van de Lesseps. Met echt Fransche opgewondenheid werd dit votum begroetde Lesseps stortte tranen, de dames maakten ook druk gebruik van hare zakdoeken, en toen op dit oogenblik mevrouw de Lesseps met haar zoontje, als matroos gekleed, de zaal binnentrad en de gezant van Columbia den heer de Lesseps om den hals viel, maakten de algemeene ontroering zich ook van de mannen meester. De vivats voor de Lesseps plantten zich tot op de straat voort. Tegenover de rooskleurige mededeelingen van De Lesseps bevat de Pall Mall Gazette een zeer donker gekleurde voorstelling van iemand, die onlangs uit Panama is teruggekeerd, waar hij in ambtelijke betrekking werkzaam was. Volgens zijne lezing, zou de geheele onderneming zoo goed als in duigen liggen. Datzelfde werd evenwel indertijd bij herhaling verzekerd van de andere groote onderneming van de Lesseps, het Suez-kanaal, en toch is dat er gekomen. INT oord-Amerika- In het proces tegen de anarchisten te Chicago is het na 22 zittingen gelukt het twaalftal gezworenen voltallig te krijgen. Zoodra daarop de jury beëedigd was, hield de ambtenaar van het O. M., de heer Grinnell, zijne inleidingsrede. Den 4G Juli is liet verhoor van de getuigen a charge begonnen. Het O. M. legde er den nadruk op, dat het grootendeels buitenlanders waren, die in dit vrije land anarchisme en de «propaganda van de daad" predikten. Albert R. Parsons, de jongste broeder van den generaal der geconfedereerden William II. Parsons, is de eenige Amerikaan onder de beschuldigdenmaar dat die eene zich onder hen bevindt, is, volgens het O. M., reeds schande en vernedering genoeg voor alle Amerikanen. Door getuigen zou het O. M. bewijzen, dat ongeveer dertig anarchisten, die allen schuldig waren aan moord, den aanslag op de politie beraamden. De beschuldigde Spies verhaalde reeds verscheidene weken te voren op welke wijze de politie zou worden vernietigd. De samengezworenen hadden afgesproken, dat de dynamietbommen, die meest door den be schuldigde Lingg waren vervaardigd, zouden worde gebruikt op den dag, waarop het woord «Rust" aan het hoofd van de rubriek «Correspondentie" in het werkliedenorgaan zou voorkomen. Dat woord verscheen den 4 Mei, den dag van den dynamiet-aanslag. Volgens het plan van de samenzweerders zou op verschillende plaatsen van de stad brand worden gesticht, en het schijnsel dei' vlammen zou het signaal zijn van een aanval met de dynamietbommen op alle politiestations van de stad. Van dit plan kwam slechts een gedeelte, de aanval op het pólitie-bureau op de oude Hooimarkt, ten uitvoer. Als hoofdgetuige a charge treedt een zekere Seliger op, bij wien de bommenfabrikant Lingg woonde. In 't geheel waren 90 bommen uitgedeeld. De beschuldigde August Spies lachte bij herhaling luidkeels, terwijl de heer Grinnell zijne rede hield. Dit lachen zal den beschuldigde waarschijnlijk evenzeer ten goede komen, als de volgende opmerking, die in het laatste nommer van de Freiheit voorkomt: «Van de door de bommen te Chicago getroffen politie-schurken moeten behalve het achttal, dat er het hachje bij inschoot nog dertien voor hun leven verminkt zijn. Hemelsche bom!" Volgens een telegram van 27 Juli zijn in den loop van het proces nadere bewijzen verkregen, dat er werkelijk eene samenzwering bestond, die ten doel had moorden te begaan. Verder bleek, dat de regeering van Canada gedurende de laatste twee jaren te Chicago twee ambtenaren der geheime politie liet vertoeven, om de gangen der dynamiethelden na te gaan, wegens de verbindingen, die zij hadden aangeknoopt met den opstand van Riel in in het noordwesten van Canada, en ook wegens andere revolutionaire bewegingen, die in Canada werden beraamd, maar niet tot uitvoering kwamen. De commissie voor buitenlandsche aangelegenheden uit den Amerikaanschen Senaat heeft het uitleverings- tractaat tusschen de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië reeds behandeld, maar is nog niet tot een besluit gekomen. Het is niet waarschijnlijk, dat de commissie vóór de verdaging van den Senaat met hare beraadslagingen gereed zal komen. De Canadeesche regeering heeft hare ingenomenheid met het tractaat te kennen gegeven. Zij wenscht, dat het toepasselijk worde verklaard, niet alleen op ver dachte personen, maar ook op lieden, die reeds ver oordeeld zijn. Grr oot-Brittan j e. De benoeming van den advocaat Henry Matthews tot minister van binnenlandsche zaken wekt volgens de Indépendance te Londen de grootste verwondering. Matthews is de advocaat, die heeft gepleit tegen sir Charles Dilke, in de zaak Crawford. Daar hij nooit politieke functiën heeft vervuld, beschouwt men zijn benoeming als de belooning voor den dienst, dien hij den conservatieven heeft bewezen door een politieken tegenstander van de baan te knikkeren, zoo eminent als Charles Dilke. Men vindt de belooning des te onvoegzamer, omdat de heer Matthews zelf een derge lijke geschiedenis als sir Charles Dilke achter den rug heeft. Hy is vroeger voor de rechtbank verschenen in zake een echtscheiding. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de koningin de benoeming van den heer Matthews niet goedkeurt. Het nieuwe ministerie zal te beslissen hebben of tegen sir Charles Dilke een vervolging wegens meineed zal worden ingesteld. Sir Charles Dilke is voornemens drie maanden op een badplaats door te brengen, tot herstel der gezondheid zijner echtgenoote. Het Engelsch-Chineesche verdrag aangaande Opper- Birma regelt alle verschilpunten tusschen de beide rijken. De grootste concessie doet Engeland door toe te staan, dat iedere tien jaren een Birmaansche zending naar Peking gaat om den eerbied te betuigen en een schatting over te brengen aan het Chineesrhe gouvernement. Engeland heeft ook besloten geen gevolg te geven aan zijn voornemen om een commissie naar Thibet te zenden, ten einde handelsbetrekkingen aan te knoopen met Engelsch-Indië. Bovendien zal een commissie benoemd worden oiri onderzoek te doen naar de geldigheid van China's aanspraken op een deel van het Birmaansche grond gebied. Het Chineesche gouvernement daarentegen erkent Engelands souvereiniteit over Opper-Birma, belooft den handel tusschen Engelsch-Birma en de Chineesche provincie Yunan te zullen bevorderen en ook die tusschen Engelsch-Indië en Thibet. Italië. De cholera schijnt thans van Venetië te willen scheiden, maar zij heeft op andere plaatsen van het schier-eiland vele offers gemaakt. Hoezeer de stad Venetië tamelijk bevrijd gebleven is van de epidemie, woedt zij in de provincie nog steeds voort. In de stad Padua kwam den 25 Juli één geval voor, in de voorstad geen enkel. Dat is een heugelijk bericht, want de cholera heeft daar zeer fel gewoed. Zeer ernstig schijnt de toestand in de provincie Ferrara te zijn. Wel gaat het te Codogoro, een klein stadje, dat ontzettend geleden heeft, beter, maar in Massafiscaglia komen vele gevallen voor. Ook de provincie Lecce wordt nog altijd zeer geteisterd, hoewel de ziekte in het eigenlijke brandpunt schijnt te hebben uitgewoed, na in Latiano ongeveer een vierde der bewoners te hebben weggenomen. Thans schijnt de ziekte de meeste offers in Francavilla Fontana te vorderen. Ook uit Piemont zijn de tijdingen niet opwekkend. Na de schoone feesten ter eere van Cavour te Turijn en Santena, heeft de cholera zich in Piemont uitgebreid. De provinciën Turijn en Novara zijn wel is waar vooralsnog verschoond gebleven, maar daarentegen lijden de provinciën Alessandria en Cuneo zeer, inzonderheid de omgeving van Casala, Mondovi, Alba en Asti. In Cuneo heeft men de feesten, ter eere van den be schermheilige der stad, die in 't verschiet waren, afgezegd. Het schijnt, dat daar de epidemie door sommige onverlaten wordt misbruikt, om in troebel water te visschen. In de geheele provincie zijn namelijk een aantal gevallen van kerkroof voorgekomen. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Behaagzieke vrouwen te New-York hebben een middel bedacht om te weten of de heeren, die zij tegemoet komen, haar bewonderend nakijken. Daar het omkijken door vrouwen ook in Amerika ongemanierd wordt gevonden, hebben zij in haar zonneschermen kleine spiegeltjes doen plaatsen, die haar in staat stellen alles te zien wat achter haar op straat voorvalt. Een merkwaardig natuurverschijnsel was Dinsdag op de Arosa-Alp, in het Grauwbunder-IIoogland waar te nemen. Tegelijkertijd dat een vreeselijk on weder woedde, viel uren lang een dichte sneeuwbui. Duizenden menschen staarden dit vreemde schouwspel aan. Haar is voor den koning van Ashantee iets verfoeilijkst, waarom hij zich alle dagen hoofd en kin laat scheeren. Een barbier die rechts is mag dit werk niet verrichten, daar een zoodanige 's konings tronie met de linkerhand aanraken en Zijner Majesteits geheiligden persoon dan ontwijden zou, waarom zijne barbiers dan ook nood zakelijk links moeten zijn. Zoo vaak nu de koning geschoren wordt, staan twee dienaren met geladen geweren ieder aan eene zijde van zijn zetel. Als de barbier hem snijdt, wordt hij op de plaats doodgeschoten, doch wanneer hij' zijne zaken goed doet, krijgt hij telkens een zeer ruime belooning. Onder het scheeren staan twee andere dienaren met blaasbalgen klaar, om de afgeschoren haartjes van hoofd en nek weg te blazen, want de barbiers moeten zonder zeep scheeren. 's Konings persoon is bij de volksidee zoo heilig, dat zelfs zijn speeksel als heilig wordt beschouwd. Tot nu toe had de Engelsche soldaat geen vergunning om in het openbaar te rooken. Thans heeft de hertog van Cambridge, als opperbevelhebber van het leger, eene aanschrijving uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat van 1 October tot 31 Maart na 5 ure des na middags en van 4 April tot 30 September na G ure des namiddags de soldaat op straat rooken mag. Iv e r k n i e u w s. Uit Leiden wordt aan het Iibl. gemeld In de plaats van den ringpredikant trad Zondag met goedvinden van Kerkvoogden te Leiderdorp de gewezen predikant Vlug op den kansel. De kerk was stampvol. Zondagavond preekte hij weer. Hij maakte bekend, dat hij Dinsdag zal catechiseeren. De politie is versterkt met 45 van karabijnen voorziene rijksveldwachters en vier maréchaussees van Scheveningen. De rust is nergens gestoord.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3