liet Paleis van Justitie schrijft naar aanleiding van hot Amsterdamsche oproer: Er is zwaar on ernstig geboet. Geen prikkeling, maar kalmeering van opge wekte hartstochten is ieders plicht. In dezen tijd is elk woord van kritiek ongepast, maar een ernstige bede tot justitie en politie mag niet worden terug gehouden. Mogen geen veelvuldige vervolgingen de nog niet geheelde wonden weer openrijten, maar de justitie een oogenblik haar zwaard uit handen leggen en den tijd laten voor den terugkeer van rust en kalmte in de opgewonden gemoederen. Zij zal daardoor de maatschappelijke veiligheid niet benadeelen, de kracht van haar scepter niet verzwakken, doch een voudig denken aan de woorden van den Engelschen dichter Maar boven dezen scepter heersclit genade; Zij heeft haar zetel in der vorsten hart; Zij is een eigenschap dei' Godheid zelf; En aardsche macht zweemt meest naar die van God, Wanneer genade en recht doortrekt. De Werkmansbodehet orgaan van het Ncd. Werk liedenverbond, zegt over de ongeregeldheden dezer dagen het volgende: Ofschoon gebeurtenissen als deze over het hoofd der beweging, welker orgaan wij zijn, heengaan, waarmede zij niets te maken heeft en die zij in liooge mate afkeurt, wenschen wij daarom niet minder ons diep leedwezen te betuigen met het hoogst droevig tooneel, dat de beide eerste dagen der vorige week in Amsterdam is aanschouwd en waarvan de gevolgen in zoo menig gezin de meest treurige herinneringen achterlaten. Hierbij wenschen wij ons te bepalen, om waarschijnlijk in het volgend nommer stil te staan bij zooveel meerendeels onjuiste opmerkingen en gevolgtrekkingen, die naar aanleiding dezer gebeurtenissen door verschillende bladen zijn gemaakt, en die getuigen van onbekendheid met den toestand, of van een laakbaren moed, om uit eene zoo treurige aangelegenheid politieke munt te slaan. Ons blad komt in den regel niet in handen van hen, die aan zulke ongeregeldheden deelnemen, noch van hen, die, vrij stellig, wel niet de aanleiders daarvan zijn geweest, maar tengevolge van de wijze, waarop zij optreden en de opruiende taal, die zij in woord en geschrift in de laatste jaren gewoon zijn te voeren, de schuld er van dragen, dat de beweging zulk een hoogst gevaarlijk en ernstig karakter ver kregen heeft, en waaronder er ongetwijfeld zijn, die aan de beweging een leidend en organiseerend deel genomen hebben; hun toe te roepen, dit roekeloos en dolzinnig geweld, waarmede zij alleen slachtoffers kunnen maken, te staken, is misschien vruchteloos werk. Toch mogen en willen wij niet nalaten dit te doen. Anders is het met hen, die dit blad in den regel wel lezen. Maar hun kunnen wij onzen raad gerustelijk onthouden. Zij weten het te goed, dat de goede zaak, die zij en wij bedoelen, op geen erger wijze geschaad kan worden dan door zulk optreden, en dat er in deze omstandigheden voor hen niets beters is te doen, dan hun woord en invloed te bezigen, om, waar noodig, alle deelname af te raden, tot kalmte te stemmen en elk vonkje, dat het vernielingsvuur op nieuw of erger zou kunnen doen ontbranden, te dooven. Daartoe wekken we hen op, alsook om met hun raad en hun penningske hulp te verleenen aan de betrekkingen van de ongelukkige slachtoffers. In den tramweg van de Paleisstraat bij den Dam, in de onmiddellijke nabijheid van het Paleis, te Amsterdam, zonk voor veertien dagen plotseling een keisteen in de diepte weg, zonder dat men kon vermoeden hoe deze diepte ontstaan is. Men heeft toen eenige karren zand in het ontstane gat gestort. Zaterdag morgen is op dezelfde plek wederom een vrij groot gat gevallen, en opnieuw heeft men het met zand gevuld. Men schrijft aan het D. v. Z.-IL: Het bericht van de N. R. Gt.} dat de stempeling van effecten, aan het zegelrecht onderworpen, zoo goed als geëindigd is, en de ontvangst f 150,000 bedraagt, is onjuist. Aan de verschillende zegelkantoren in den lande is het debiet van de vorige maand nog geheel onbekend, en de ontvangst der maand Juni kan toch moeielijk gelden als eene totale raming, daar tot uit. December de verlaagde stempeling voortduurt en het debiet van plakzegels nog dagelijks plaats heeft. Er zijn ver scheiden bezitters van groote fortuinen, die de formali teit nog moeten vervullen. Naar men verneemt, zal de eerstvolgende veiling van koffie door de Nederlandsche Handelmaatschappij slechts bestaan uit 70,000 balen. Men verwacht daar door eene williger markt. Uit de residentie schrijft men aan de Zw. Gt.: Dezer dagen liepen hier weer min gunstige berichten omtrent de gezondheid des Konings. Er schijnen zich nu en dan pijnlijke aanvallen voor te doen, echter zonder levensgevaar. In ieder geval schijnt Z. M. voor nemens, nog geruimen tijd in de grootste kalmte, en zoo mogelijk afgezonderd, te blijven. Ilct hof zal ver moedelijk eerst tegen Nieuwjaar hier terugkeeren. Na de pas volbrachte opening der Staten-Generaal zal de zitting op den 3en Maandag van September door een paar gedelegeerde ministers geopend worden verklaard. Omtrent eenig ceremonieel bij de komst van den Koning van Portugal in den loop van Aug. blijkt ook nog niets; ook hierbij moet men natuurlijk met de gezond heid van onzen vorst te rade gaan. Uit den Ilaag verneemt de N. R. Gt., dat er ernstig sprake is van het opheffen van het gezantschap van Turkije. Volgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., was de Minister van Financiën voornomens, in 1887 vijftien buitengewone opcenten op 't personeel te heffen. Zijn voorstel ontmoette echter weerstand in den Minister raad, zoodat het nog geenszins zeker is te achten, dat het denkbeeld van den heer Bloem in de middelenwet" zal worden opgenomen. Bij de discussie in de Tweede Kamer over de interpellatie Lohman waren, volgens de Ilaagsche kroniek-schrijver van de N. Gr on. Gt.., heel wat Leiderdorpsche wijzen op de tribune, die met 't grootste welgevallen, naar gelang van hun standpunt, Lohman of Heemskerk volgden. Een hunner kon niet nalaten telkens een goed hoorbaar «juistement, precies zóó, heerlijk, net" en dergelijke approbatiën meer te laten hooren. Hij had zijn vrouw ook bij zich, die nu en dan wel eens iets op de juistheid van de vertoogen had af te dingen, maar die dan door de man op vrij apodictische wijze werd tot zwijgen gebracht. Er kunnen voortaan met de pakketpost naar Groot-Brittannië en Ierland pakketten verzonden worden boven het gewicht van 3 kilogram en tot 5 kilogram. Het port wegens die pakketten bedraagt f 1,35 per pakket. Er moet in Londen werkelijk een goed georganiseerd complot bestaan tot besteling van de Amsterdamsche bankinstellingen. Men zal wel doen op zijn hoede te zijn niet alleen in Amsterdam maar ook in andere groote plaatsen van ons land. Van de Katholieke Illustratie is het eerste nummer van den 20sten jaargang verschenen. Dit nummer doet veel goeds verwachten, voor den thans ingetreden jaargang. De inhoud biedt een aangename lectuur en de plaatjes zijn heel lief. Beheerders der gasfabriek te Wormerveer hebben kennis gegeven aan de verbruikers, dat de prijs met 1 Augustus vermindert van 0,13 op f 0,10 per M3., terwijl de prijs voor grootere verbruikers nog lager is gesteld. Voor verwarming en beweegkracht zal gas verkrijgbaar zijn tegon f 0,06 per M3., doch op af zonderlijke meting en leiding. Met 1 Aug. is de prijs van het gas te Breda op 7 cent. per M3. gebracht. De Minister van Koloniën heeft aan de firma L. J. Enthoven Co. te 's Gravenhage de levering opge dragen van 39 bruggen ten'dienste der Staatsspoor wegen op Java, hoewel de heeren Enthoven eenige honderden guldens hooger dan de laagste buitenlandsche mededinger hadden ingeschreven. De schout-bij-nacht W. Enslie, directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, heeft het bevel over die directie aan den schout-bij-nacht W. F. II. Cramer overgegeven. De schout-bij-nacht W. Enslie verlaat den dienst met pensioen. De Leeuwarder Handelsvereeniging heeft besloten tot indiening van een adres aan den Minister van Waterstaat tegen het verhoogd binnenlandsch telegraaf- tarief. De heer J. J. Meinsma, hoogleeraar-directeur aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië te Delft, wiens gezondheids toestand in de laatste jaren wankelende is, zou na afloop van het grootambtenaars-examen, waarin hij zitting had, zich voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. De dag van afreize was bepaald op Dinsdag den 24 Juli j.l. Daags te voren kwam er echter in zijn toestand zulk een hoogst ongunstige wending en deden er zich zulke bedenkelijke verschijnselen voor, dat er van afreizen niet alleen geen sprake meer was, maar dat de geneesheeren zelfs den raad gaven om zijne echtgenoote, die sedert enkele dagen naar Bad-Wil- dungen was vertrokken tot herstel harer gezondheid, telegrafisch te verzoeken huiswaarts te keeren. In den toestand van den zieke is, in de sedert verloopen clagen, geen verbetering gekomen, zoodat die dan.ook hoogst zorgelijk is. Tot leniging van de in Noordbrabant op 1 Juni j.l. door hagelslag veroorzaakte ramp is Lot dusverre ingezameld f 23174,88, daaronder begrepen eene bijdrage van f 3000 uit de provinciale kas. Indien onverhoopt niet meer giften toevloeien, zal de schade vergoeding slechts luttel kunnen zijn. Renocmingen, Rcsluiten, enz. Benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Zierikzee Mi-. H. van Manen, thans officier van justitie bij dat college en tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee Mr. D. N. van Hoytema, thans substituut-officier van justitie bij dat college. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdin het bestuur van den polder Dreischor, tot dijkgraaf J. van der Linde en tot gezworen J. Doeleman Zegersz.tot dijkgraaf van het waterschap Gouweveer en Zelke, I. Bevelander. Kunst, Wetenschap eu Letteren. Franz Liszt is te Bayreuth overleden aan een long ontsteking. Hij werd den 22 October 1811 te Raiding in Hongarije geboren, waar zijn vader beambte van vorst Esterhazy was. Op zijn negentiende jaar liet hij zich het eerst op een concert hooren en te Parijs werd hij met geestdrift ontvangen. Ook zijne eerste dramatische compositie, eene opera, Don Sanche, werd in 1825 te .Parijs opgevoerd, doch eerst van 1831, toen hij Paganini leerde kennen, dagteekent zijn roem als een der grootste klavierspelers van onzen tijd. Van '1837 tot '39 bleef Liszt in Italië. Tot 1848 reisde hij in alle beschaafde landen rond. Toen vestigde hij zich to Weimar, waar hij een kring van toonkunstenaars om zich verzamelde, die zich het bestudeeren en bekend maken van de »muziek der toekomst", door Berlioz en Wagner ontdekt, tot doel stelde. In 1859, bij een tweede verblijf te Rome, trad Liszt in den geestelijken stand. Dit belette hein echter niet, na eenigen tijd weder als virtuoos op te treden, waarbij het geestelijk gewaad, gepaard aan zijne fijne, geniale trekken en zijne eerwaardige, grijze lokken, het belangwekkende van zijn persoon verhoogden. Te Pest, waar Liszt zich gedurende zijne latere levensjaren veel ophield, stond hij aan het hoofd van het bestuur der Koninklijke Hongaarsche muziek-academie. Als klavierspeler stond Ij Liszt, door zijne verbazende techniek, zijn reusachtig geheugen en zijne vaardigheid in het prima-visa-spel op den hoogsten trap. Als componist waren zijne werken gedurende het eerste tijdperk zijner loopbaan y meest composition voor klavier. Zijne latere werken, Symphonische Dichtungen genoemd, (Tasso, Die Hunen- schlaucht, Faust, Prometheus enz.) sluiten zich aan bij de richting door Berlioz en Wagner geopend. Zijne groote missen en vooral zijn oratorium Die heilige Elisabeth hebben zijnen naam als toondichter, ook buiten den kring van het eigenlijke Wagner-publiek," helpen verspreiden. Als schrijver heeft Liszt, vooral door zijne geschriften over Wagner's werken, over Chopin en Franz en over de Hongaarsche muziek, en als medewerker in verschillende tijdschriften zich doen kennen. Aan romaneske avonturen heeft het Liszt niet ontbroken. Bekend is zijne betrekking tot George Sand. Twee dochters van Liszt zijn getrouwd, de eene (thans overleden) met den oud-minister Emilie Olivier, de andere, eerst met Hans v. Bulow en toen met Richard Wagner. Niet lang vóór zijnen dood woonde hij, te Bayreuth, het huwelijk van een zijner kleindochters bij. Een verkoudheid, opgedaan op een tochtje in de Ardennen, is de aanleiding geweest tot zijn dood. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Arnhem werd Vrijdagavond aan den nieuw- benoemden majoor der d.d. schutterij een serenade met fakkellicht gebracht, waarbij vele honderden menschen op de been waren. Op den terugtocht (de nieuwe majoor woont buiten) werden reeds allerlei baldadigheden als hetuitdraaien der gaslantarens enz. gepleegdmaar in de stad teruggekomen werd het erger, in de Roggestraat en op het Velperplein werden in eon vijftal woningen spiegelruiten door steenworpen verbrijzeld, onder het aanheffen van eenige oproerige liederen, waaronder ook het vrijheidslied. De persoon, die zich noemde jhr. Rudolf Theodorus Eckhard van Heeckeren, herkenbaar aan een houten been, en die velerlei oplichterijen gepleegd heeft, o. a. te Kralingen, is te Amsterdam in hechtenis genomen. De vrouw van een politie-agent werd voor eene kleine geldsom door hem opgelicht, maar de vrouw wist het spoor van den gewaanden jonkheer te volgen en hem door een paar kameraden van haren man te doen arresteeren. Zondagochtend is een jonkman, zoon van een geacht Haagsch ingezetene, die zich bij het baden te Scheve- ningen te ver in zee waagde, trots alle pogingen tot redding, verdronken.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2