ZIERIKZEESCHE COURANT. vooï het arrondin- sement Zierihzee. 1886. No. 57. Woensdag 4 Augustus. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKFVNAV Bij deze Courant bekoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 3 Augustus 1 8 8 6. Naar wij vernemen zal door de leden der dd. Schutterij op 8 Augustus a. s., een huishoudelijke!! schietwedstrijd worden gehouden op het scliietterrein aan den Val. «Excelsior" hield Zondag eene wedvlucht voor jonge duiven van Compiègne (afstand 250 kilom.) De uitslag was zeer gunstig. Na losgelaten te zijn dien morgen om 6 uur 1 min. waren bijna al de medekampende duiven reeds vroegtijdig thuis. De prijzen zijn behaald als volgt: le prijs Zilv. Medaille en Premie dhr. M. v. d. Ende, aankomst 10,7,25; 2e prijs Zilv. Medaille of Premie dhr. A. Adriaanse, aankomst 10,7,343e prijs Premie idem, aankomst 10,7,34; 4e prijs Premie dhr. W. J. Rensen, aankomst 10,9,15. De volgende wedvlucht, weder voor duiven '1886, zal worden gehouden van St. Quentin. Blijkens een bij den Minister van Buitenlandsche Zaken ontvangen bericht van de Regeering van het Groot-IIertogdom Luxemburg zullen aan de Neder- landsche Staatsambtenaren, die gebruik zouden wenschen te maken van de badinrichting en het hydrotherapisch instituut te Mondorf, doch die daarin verhinderd mochten worden door de daaraan verbonden kosten, dezelfde voorrechten worden verleend, als de Luxem- burgsche Staatsambtenaren aldaar genieten. Die voorrechten bestaan in de kostelooze toelating, hetzij tot de geneeskundige behandeling alleen, hetzij tevens tot de geneeskundige behandeling met geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de kosten der baden en der hydrotherapische kuur, alsmede in beide gevallen, in kostelooze toelating tot het «Kurhaus", het Park en de aldaar te geven feestelijkheden. Om het genot dier voorrechten te verkrijgen, zullen belanghebbenden zich te wenden hebben tot den heer Henrion, Regeeringsraad te Luxemburg. De adressen van hoofdredacteuren en uitgevers van de groote bladen en van anderen, houdende bezwaren tegen het nieuw ingevoerde telegram-tarief, worden, op voorstel van de Commissie uit de Tweede Kamer voor de verzoekschriften, bij monde van den heer Smit, verzonden naar den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met verzoek om inlichtingen. »On cherclie souvent au loin ce qu' on a sous la main" zegt een Fransch spreekwoord, dat echter ook buiten de grenzen der republiek waarheid bevat. De macht der mode voert in de zomermaanden velen naar het buitenland, die meer genot van hun geld zouden hebben, indien ze het natuurschoon wat dichter bij huis zochten. De heer J. Hobbel deed dan ook een goed werk door de aandacht zijner landgenooten eens te vestigen op het schoone Geuldal in Limburg, dat in vele op zichten voor menig drukbezocht lust- en herstellings oord in het buitenland niet onderdoet. De schrijver »Langs de Geul" heet zijn boekje, dat bij M. Alberts te Gulpen (Limburg) het licht zag is een aangenaam verteller en een vertrouwbaar gids, die, naar wij verwachten, velen zal opwekken zijn voorbeeld te volgen door eens een paar weken op deze vaderlandsche bergen geest en hart te gaan verfrisschen. Hbl. Op de aanvragen van het bestuur van den «Neder? landschen Bakkersbond" bij de spoorwegmaatschappijen, heeft de Staatsspoor vermindering van vrachtprijzen toegestaan voor leden van den »Ned. Bakkersbond", die de algemeene vergadering van 4 Augustus in het «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam willen bijwonen. De tegen verminderde prijzen af te geven retour biljetten worden afgegeven op 3 Aug. en zijn geldig tot en met Vrijdag 6 Aug. op vertoon van diploma of quitantie 1886. Te Amsterdam is de volgende kennisgeving afge kondigd »De burgemeester van Amsterdam Overwegende, dat in een gedeelte der gemeente do openbare orde op diep te betreuren wijze is ver stoord, en dat het in dien toestand noodig is algemeene voorschriften van politie uit te vaardigen Overwegende, dat het venten en het verspreiden op den openbaren weg van nieuwsbladen of andere gedrukte of geschreven stukken tot wanordelijkheden aanleiding geeft; »Gelet op art. 187 der gemeentewet; «Verbiedt het venten en het verspreiden op den openbaren weg van alle nieuwsbladen of andere ge drukte of geschreven stukken. »En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, heden den 31 Juli 1886. De Burgemeester voornoemd, Van Tienhoven." De Vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer te Amsterdam heeft zich tot de voornaamste buitenlandsche bladen gewend met een schrijven, waarin wordt aangetoond, dat de wanordelijkheden zich tot een enkel stadskwartier hebben bepaald, en thans ook daar alles weder rustig is. Naar men verneemt, hebben de jongste gebeurtenissen invloed gehad op de sterkte van het politiecorps te Amsterdam. Was over het algemeen de houding der agenten tijdens de eigenlijke moeielijkheden uitstekend te noemen, thans heeft een belangrijk aantal door terugzending van hunne uniform hun ontslag genomen. Het feit, dat zij meer dan de met geweren gewapende militairen aan aanvallen bloot stonden, moet hieraan niet vreemd zijn. Het Utr, Dagbl. meldt echter Het berichtin sommige bladen voorkomende als zouden een aantal politie-agenten te Amsterdam, tengevolge der ongeregeldheden,- hun ontslag hebben aangeboden, is, volgens het Hbl., onjuist. De veran deringen in het personeel zijn niet grooter dan in gewone tijden. De in arrest genomen socialist J. A. Fortuyn was vroeger kantoorbediende op een notariskantoor te Amsterdam, en is sedert een paar jaren boekhandelaar in de Tuinstraat aldaar. Als zoodanig dreef hij in hoofdzaak handel in allerhande socialistische geschriften. Hij is een boezemvriend van Domela Nieuwenhuis, die hem het eerst hoorde optreden in het Verkooplokaal aan den Oostsingel te Rotterdam. Zooals men zich zal herinneren, werd in Februari 1883 eene meeting voor Algemeen Stemrecht in dat lokaal gehouden, waarbij behalve de heer P. C. F. Frowein, ook Domela Nieuwenhuis en Fortuyn als sprekers optraden. Bij die gelegenheid reeds veroorloofde zich Fortuyn zulke smadelijke uit drukkingen betrekkelijk het Koningschap, dat zijn ruwe taal een protest uitlokte van den heer Frowein, terwijl een groot deel van de aanwezige hoorders zich ver wonderde, dat de politie den spreker het woord niet ontnam. In heftigheid van ruwe taal, zegt het R. Hbl., heeft Fortuyn zijn weerga in ons land niet. Hij is een van die mannen, die door heftigheid van gebaren en eepe ombeschaamdheid in uitdrukkingen, welke met elke ernstige behandelingvan zaken den spot drijft, bij de volgzame, onnadenkende menigte de hartstochten het meest in beweging brengen. Indien de Amst. Ct. goed is ingelicht, dan zou het oproerige geschrift, voor welks uitgave Fortuyn in hechtenis Is genomen, gedrukt zijn op de socialistische drukkerij «Excelsior" in den Haag. Deze drukkerij is jaren lang het eigendom geweest van Domela Nieuwenhuis en Bruno Liebers, die samen het weekblad Recht voor Allen exploiteerden. Eerst vóór enkele jaren is deze drukkerij zoogenaamd eigendom geworden van de sociaal democratische partij, welke echter niet als rechts persoon is erkend. Het leeuwen-aandeel der aandeelen is het bezit van Domela Nieuwenhuis, die dan ook, als meest belanghebbende, bij die «overgave" aan de «partij" op het socialisten-congres als bestuurder van die drukkerij is benoemd geworden. Blijkt het dus een feit te zijn, dat het oproerig geschrift op «Excelsoir", dat onder het bestuur van Domela Nieuwenhuis zelf staat, gedrukt is, dan zal vermoedelijk wel niet lang gedraald worden om ook hem in arrest te nemen, meent het R. Nbl. De sociaal-democraat Van der Stadt is Zaterdag in den vroegen ochtend te Amsterdam in hechtenis genomen. Men meldt uit den Haag aan de IV. R. Ct.: De officier van justitie mr. van der Kemp, de rechter-commissaris mr. van Heusden en de griffier der rechtbank, de commissaris van politie de Kloppper, de inspecteur der recherche Olivier en twee rechercheurs deden Zaterdag namiddag huiszoeking in de drukkerij «Excelsior" in de Westerbaanstraat. Er schijnt echter niets bijzonders ontdekt te zijn. Uit Amsterdam seint men aan hetzelfde blad: Als vrij zeker wordt algemeen verzekerd, dat Domela Nieuwenhuis Zaterdag nacht te Leiden is gearresteerd. Een later bericht meldt Het gerucht, dat Domela Nieuwenhuis te Leiden in hechtenis zou genomen zijn, is onjuist. Nieuwenhuis is nog in zijne woning in den Haag. Zondagavond werd in het Walhallagebouw in de Westerbaenstraat te 's Hage eene socialistische meeting gehouden. Domela Nieuwenhuis sprak en voer hevig uit tegen de pers. De orde werd niet verstoord. Alleen werd Tasseron, de kastelein van het gebouw, die zijn broeder wilde binnenlaten toen de zaal reeds vol was en zich tegen de politiè verzette en schold, naar het politie-bureel op de Groenmarkt gebracht, doch later weder ontslagen. Op de Veenkade trachtten eenige personen Tasseron te' ontzetten, doch dit gelukte hun niet. Door den luitenant Mijsberg is te Hoorn in arrest genomen de milicien Belderok, broeder van den bekenden sociaal-democraat. Hij had vijf pakken patronen bij zich, naar alle waarschijnlijkheid bestemd om uit te deelen aan de oproerigen in de hoofdstad. Hij zal voor den krijgsraad terecht staan. Indien de inlichtingen van den residentie-briefschrijver van het Z. D. juist zijn, dan is werkelijk door den minister van justitie een wet ontworpen, waarbij buitengewone bepalingen worden in 't leven geroepen tegen de sociaal-democraten. Het wetsontwerp strekt toch hoofdzakelijk tot het brengen van wijziging in de wet nopens het recht van vereeniging en vergadering van '1855. Het advies van den Raad van State over de bewuste wet moet niet bepaald ongunstig zijnde hoofdgedachte van het wetsvoorstel moet door dat staatslichaam zijn goedgekeurdover de détails bestond verschil van gevoelen, doch dat maakt niet uit. Vooral na de jongste gebeurtenissen te Amsterdam schijnt de indiening der wet. in 't nieuwe zittingjaar wel te mogen worden verwacht.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1