/U KIkXKCSClIK Ml RAM'. 1886. No. 57. Zaterdag 31 Juli. 89ste jaargang. Binnenland. ZIERIKZEE, 30 Juli '1 88 6. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is Mej. C. R. Nardten, tijdelijk onderwijzeres aan de Meisjesschool, als zoodanig met algemeene stemmen definitief benoemd. Tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie werd benoemd Mr. A. J. J. Baron van Styrum met 7 stemmen. De heer J. A. de Bruyne, die No. 2 op de aanbeveling stond, verkreeg 3 stemmen. De gemeenterekening over 1885 werd aan den Raad overgelegd en tot onderzoek en verslag gesteld in handen van de heeren Dr. Goemans, S. J. Ochtman en Jhr. Six. Die rekening bedraagt in ontvang f 121032.25 i) uitgaaf 116346,595 en sluit met een goed slot van 4685,65s Goedgekeurd werd de rekening van de gasfabriek over 1885, sluitende met een goed slot van f 1373,235, alsmede de balans, bedragende aan baten ën lasten f 50445,01s. Gunstig werd beschikt op het verzoek van de leeraren aan de Hoogere Burgerschool, Couvée en Mondt, om het onderwijs in het rechtlijnig teekenen door den eersten gegeven wordende, tijdelijk aan laatst genoemde op te dragen. Aan A. Anker Cz. werd overeenkomstig zijn verzoek voor 7 jaren verlenging van pacht toegestaan van een visscherij in den Zuidhoek, mits betalende voortaan f 20 in plaats van 11 per jaar. Medegedeeld werd, dat de tienden aankomende de gemeente, over den oogst van het loopende jaar met op- en blokgeld hebben opgebracht f 1660,79. In 1885 was die opbrengst f 1872,26. Men leest in het Rott. Nieuwsbl. in zake het oproer te Amsterdam Het spreekt wel vanzelf, dat de eigenlijke beweeg reden van al 's volks wanordelijkheden dieper ligt dan in het feit der verstoring van het paling-trekken." Dit was meer de aanleiding tot het springen van de mijn dan wel de oorzaak. De ware oorzaak lag dieper en wel in de langdurige en stelsel matige ophitsing van sociaal-democratische zijde van het volk tegen de politie. Vroeger was geen volkje ordelievender dan de Jordaan-bewoners. Ja, die orde lievendheid stond bij de politie zelve in zoo hoog aanzien, dat deze meermalen betuigde, dat de Jordaan- bewoners geen politietoezicht van noode hadden. Het zaad van het socialisme werd er echter met kwistige hand gestrooid. Wel viel dit zaad niet direct in vruchtbaren bodem, doch aanhoudende bewerking bracht daarin verandering en thans heette het»Wij - zijn onze eigen politie." Dat fiere bewustzijn, onder den invloed van een Zondagsborrel nog verlevendigd, bleek zoo spoedig gekrenkt te zijn, dat men dadelijk een steen opnam om zijne redeneering kracht bij te zetten. Sinds dat noodlottig oogenblik deden misleiding en zelfopwinding het overige, en wel, ongelooflijk genoeg, in die mate dat menschen, die drie straten verder woonden en zelfs geen agent gezien hadden, op gezag van kwade jongens of halfbeschonken buren, de agenten voor moordenaars uitmaakten en woedend te hoop liepen. Toen heette het dat de socialisten gelijk hadden en rustige burgers werden mishandeld; dat de rijkelui wel wedrennen mochten houden en een arme drommel zelfs geen paling mocht trekken maar dat palinkje zou een staartje hebben. »Toe jongens, gooi maar raak, dominé Kuyper slaat er ook wel op;" »Leve de socialen", zoo riepen lieden elkander na, die vermoedelijk zoo min van het socialisme als van den kerkelijken strijd iets begrijpen. Uit een telegram aan het Rott. Nbl. blijkt, dat de bekende sociaal-democraat J. A. Fortuijn, boek handelaar, Tuinstraat 54 te Amsterdam, als vermoe delijk uitgever van een opruiend geschrift, in voorloopige hechtenis is genomen en naar de cel vervoerd, op grond van de artt. 91 en 102 van het Wetboek van Strafrecht. Donderdag was alles rustig in Amsterdam. De Noordermarkt en de hoofdwacht zijn door 400 infan teristen betrokken. De wedrennen, die a.s. Zaterdag te Amsterdam zouden worden gehouden, zijn wegens de plaats gehad hebbende gebeurtenissen uitgesteld. Het bestuur der Vereeniging tot veredeling van volksvermaak" te Amsterdam heeft besloten om, met het oog op de plaats gehad hebbende gebeurtenissen, den vliegerwedstrijd uit te stellen tot nader order. Naar wij vernemen, zal de Nederlandsche Regeering geen afgevaardigden zenden naar de in September a.s. te Bern te houden nadere internationale conferentie, betreffende de bescherming van het auteursrecht. De heer H. de Veer plaatst in 't N. v. d. D. een advertentie, waarbij hij alle vrienden en vereerders van wijlen Simon Gorter uitnoodigt iets bij te dragen voor een eenvoudig gedenkteeken op 't graf van dien letterkundige. Hij ligt op 't kerkhof te Reenen begraven. Een populair kermisreiziger, getrouw bezoeker van wijlen de Haagsche kermis, een vriend van de kermis- jeugd, is tijdens de kermis te- Brielle aldaar overleden. Het is de directeur van het groote honden- en apen- theater, de heer Antoine Wery. Te midden der voorstelling overleed hij na een plotselinge ongesteldheid. Zijn stoffelijk overschot is op de Katholieke begraafplaats te Brielle ter aarde besteld. Uit het verschenen jaarverslag over 1885 van de Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht blijkt, dat het bestuur in het afgeloopen jaar aan 53 blinden werk heeft verschaft. Het bestuur stelt zeer op prijs den steun, dien het door werkgeving van verschillende zijden, zoo van particulieren, als van verscheidene spoor- en tram wegmaatschappijen, mocht ontvangen, terwijl het den blinden tot blijdschap was, in een bestelling van matten, voor het paleis van Z. M. den Koning het zichtbaar blijk van Zr. Ms. goedkeuring van vroeger geleverd werk en van Zr. Ms. voortdurende belang stelling in de blindeninrichting te mogen zien. Het cijfer der ontvangsten is weder aanzienlijk ge stegen. Tegen f 30,185,06 in 1884 klom bet bedrag van de opbrengst der door de blinden vervaardigde goederen tot f 32,520,90 V2- De geheele ontvangsten hebben bedragen f49,705,81 de uitgaven f 47,867,61, saldo f 1838,20y2. De heer De Wogan was voornemens met zijn scheepje »Qui Vive" van Vlissingen zijne reis naar Blankenberghe langs de kust te vervolgen, maar hij stelde deze uit, daar de loodsen hem afgeraden hadden de reis te ondernemen. De zee stond recht op de kust. Hij bracht Woensdag morgen onder eenen grooten toevloed van menschen zijn bootje bij het De Ruijter- monument te water om een tochtje op de rivier naar het badhuis te maken. Het vaartuig schoot als eene stoomboot door het water. Op het verzoek tot gratie, ingediend door Kloppers, betrokken in het proces-Bulkley, is afwijzend beschikt. Een winkelier te Oud-Beierland ontving dezer dagen een bezoek van twee mannen, die eene rekening van f 30 van 1850 kwamen betalen, die hunne ouders onvoldaan hadden gelaten. Naar aanleiding van ingekomen klachten, voornamelijk op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, dat groote schade wordt aangericht door enkele diersoorten, vermeld in art. 2 van het Kon. besluit van 25 Aug. 1880, heeft de Commissaris des Konings in Zeeland, voor zooveel de genoemde eilanden betreft, tot en met 31 Maart 1887 opgeheven de verbodsbepalingen tegen het vangen, dooden en vervoeren vande bonte kraai, de roek, de kauw, kerkkauw, torenkauw, torenka, de huismusch en de ringmusch, boom-, berg- of veldmusch. In den tuin van den heer Jac. van der Linde te Bokstel werd een aardappel, uit Aken af komstig, geplant. Deze is zoo verbazend in wasdom, dat het loof boven aan eene ruimte beslaat van 5 meter in omtrek en de enkele struik misschien een vat aardappels zal opleveren. Verleden week Vrijdag werd te Tilburg voor het Kantongerecht eene zaak behandeld, waarin geschil bestond overéén kwartje. Een Tilburgsche firma had een wissel met protest met 25 cents voor kosten verhoogd, en dit kwartje wilde een Utrechtsch koopman niet betalen. Men zal begrijpen dat het hier niet om de knikkers, maar om het recht van 't spel te doen was. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rap porteurs voor de grondwetsvoorstellen benoemdeerste groep (waaronder liet kiesrecht), de heeren Goeman Borgesius, Van Delden, Van der Linden, De Bruyn Kops en W. K. van Dedemtweede groep, de heeren Verniers van der Loeff, Ruys van Beerenbroek, Van der Sleijden, De Bruyn Kops en W. K. van Dedem derde groep, de heeren Van der Feltz, Van Baar, Kielstra, Van Osenbruggen en de Meijier. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de stempeling van de effecten, aan het zegelrecht onderworpen, zoo goed als geëindigd, en bedraagt de onvangst ongeveer f '150,000. Een onzer landgenooten is in 't bezit van een ver zameling; postzegels, die het millioen bijna bereikt. Later hoopt hij zegt het Hbl. deze ten toon te stellen en dan te verkoopen ten voordeele eener liefdadige inrichting. Een millioen: d. i. 20 jaren achtereen elke week 1000 stuks verzamelen! Voor liefhebbers van dien onbetaalbaren arbeid heeft de verzamelaar uitgerekend, dat men met zijn schat drie matig groote kamers kan behangen. In de laatste weken zijn in de Bommelenvaard duizenden mudden nieuwe aardappelen verkocht en meest allen verscheept naar Amsterdam en Rotterdam. De prijzen zijn belangrijk gedaald. De schippers laden nu hun schuiten tegen f 1,40 per II.L., en het vervoer blijft nog steeds aanzienlijk. De qualiteit der aardappelen is uitstekend, en het beschot valt over 't geheel mee. Ofschoon de bekende ziekte het loof aangetast heeft, blijft de knol er tot nog toe van verschoond. Het verslag over de Nederlandsche afdeeling der wereldtentoonstelling, die in 1885 te Antwerpen gehouden is, is in druk verschenen. Te 's Hage is overleden, in den ouderdom van 81 jaar, jhr. mr. W. G. Hovy, buitengewoon kamer heer des Konings en voormalig raadsman van wijlen prins Frederik. De naamlooze vennootschap De Boter fabriek Holland", directeur de heer J. L. J. Jansen, gevestigd te Schiedam, is van rechtswege ontbonden. Wegens poging tot moord zal de socialist Geel, die onlangs een revolverschot op den commissaris van politie Stork loste, in het begin van Augustus voor het hof te Amsterdam terechtstaan. Gedurende de maand Juni j.l. zijn in de rijks postspaarbank ingelegd f 524.187,34R, terugbetaald f 319,136,995. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 205,050,35. Aan het einde der maand Mei j.l. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 7,348,488,26, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het eind van Juni j.l. bedroeg f 7,553,538,61. In den loop van Juni zijn 2516 nieuwe boekjes uitgegeven; 742 zijn er geheel af betaald, zoodat er aan het eind der maand '127,109 in omloop waren. Men verzoekt onder de aandacht van het publiek te brengen, dat vennootschappen, vereenigingen of zedelijke lichamendie bij de rijks-postspaarbank gelden wenschen te beleggen, zich behooren te wenden tot den beheerder (directeur, brievengaarder, enz.) van het kantoor der posterijen, door hetwelk zij een spaarbankboekje wenschen te zien afgegeven. Die be heerder vraagt alsdan aan den directeur der rijks postspaarbank de noodige instructiën betrekkelijk de over te leggen stukken. Op de bakkerij-tentoonstelling, die van 2—15 Augustus a.s. te Amsterdam zal gehouden worden, zal ook een inzending van het Nederlandsch Werk liedenfonds voorkomen, waartoe o. a. behoort eene grafische voorstelling van den aanwas van de aan premie voor pensioen gestorte bijdragen, door het kweeken van rente en van de premiën voor uit- keering bij overlijden, het bedrag dier uitkeeringen en dat van hetgeen op eiken leeftijd aanwezig moet zijn, om die uitkeeringen te doen. Het Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdam is voornemens, in het voorjaar weder een wedstrijd vaa salon- en huiskamer-ameublement te houden.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1