/llJtlk/J ISCIli: COURANT. voor het arrondis- v sement Zierikzee. K K K '/a 1886 No. 56. Woensdag 28 Juli. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. N. Pk 7'/l« ~f7s '/a 9'h 19/i« Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTI EN: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 1G regels GO Cent, Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEXMAN. ZIE Pc IK ZEE, 2 7 Juli 1 8 8 6. Programma van het Derde Zomer-Conceit in Park- lust op Vrijdag 30 Juli a.s., 's avonds 8 uur precies. 1. Le chant des anges, Marche de processions, Reuland; 2. Ouverture z. WallensteinsLager",-Kerling 3. Hélène. Fantaisie variée. Voor piston, Christophe 4. Fantaisie »la fille du régiment", Donizetti; 5. 2 Medi tations. Voor saxophone. Arr. van D. II. Ezerman, Beekman; 6. Le rossignoi clervallois. Pas-redoubié, Kalté7. 14e Fantaisie variée. Voor tuba, Christophe; 8. Rose d'hiver. Valse, ICessels; 9. Grand potpourri burlesque et populaire, Clément. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal op het Koninklijk landgoed «Soestdijk" een diner gegeven worden van 40 a 45 couverts, waaraan onder anderen eenige autoriteiten en aanzienlijken uit den omtrek genoodigd zullen worden. Op den aanstaanden verjaardag van prinses Wilhel- mina zullen alle kinderen van de gemeente-bewaar scholen te 's Gravenhage en te Scheveningen voor rekening van de gemeente worden onthaald. Aan den Minister van Waterstaat is door een 50-tal schippers, varende van Flakkee, een adres gezonden, in aansluiting met een adres van gelijke strekking van de directie der stoombootmaatschappij »Overflakkee en Goedereede", waarin op verdieping van het vaar water de Bieningen wordt aangedrongen. Waarschijnlijk zal het hoofdbestuur van «Schutte- yaer" beide verzoekschriften met een adres van adhnesie doen volgen. Door den heer W. van As veld, pastoor te Franeker, zijn in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken klachten ingediend tegen den heer J. Holling, onderwijzer aan de openbare school te Franeker, en opgeleid in Roomsch-Katholieke leer door den heer Van Asveld. Den heer Holling wordt in bedoeld artikel ten laste gelegd onder schooltijd en in het school gebouw, aan enkele R.-K. kinderen een stukje papier ter nuttiging aangeboden te hebben, dat de bij de Katholieken heilige hosti moest voorstellen. De heer van Asveld ziet daarin een spotten met het heilige van den R.-K. godsdienst en verzoekt den Minister zoodanige maatregelen te nemen, dat dergelijke hande lingen niet meer plaats hebben. Na een kortstondige ongesteldheid is te 's Graven hage op 50-jarigen leeftijd overleden, de luitenant kolonel der artillerie A. van Kerkwijk, hoofd der le afd. (artillerie) van het Departement van Oorlog. De begrafenisplechtigheid had gisteren op Eiken duinen op verzoek zonder militair eerbetoon plaats. De commissie, die pogingen doet om de chinine- fabriek te Amsterdam in stand te houden, bestaat uit de heeren dr. J. Th. Mouton en dr. Koppeschaar, beiden uit den Haag; prof. Wefers Bettinck te Utrecht; Verwey te Tiel en dr. Rijk van de firma D'Ailly Zoon te Amsterdam. De oudste notaris van Rotterdam, de heer L. P. Rietstap, die den 2 Sept. 1851 tot zijn ambt werd benoemd, is overleden. Te St. Odiliënberg nabij Roermond is op 87jarigen leeftijd overleden de heer A. Geradts, oud-lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. liet Genootschap van Nijverheid in Groningen heeft aan zijne 23 afdeelingen de vraag gezonden»Hebben fabrieken voor de bereiding van zuivelproducten in deze provincie eene -toekomst? Zoo ja, kan het Genootschap iets doen om het oprichten daarvan te bevorderen?" Hierop hebben 10 afdeelingen antwoorden gezonden, waarvan 6 toestemmend, 2 ontkennend, terwijl de 2 overigen evenveel voor als tegen de oprichting wisten op te geven. Aan de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen is door het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een adres gericht, met bezwaren tegen de pleiziertreinen, welke de Maatschappij op Zondag laat loopen. Het bestuur brengt in herinnering, dat de Rijn spoorwegmaatschappij vele jaren geleden dergelijke treinen op den Zondag loopen liet, maar tengevolge van bij haar ingekomen klachten ze op werkdagen heeft gesteld. Het verzoekt der directie van de M. t. E. v. S. dit voorbeeld te volgen. De sergeant-milicien, adspirant militie-luitenantL., van het regiment grenadiers en jagers, die onlangs niet voldeed aan het examen voor militie-luitenant, doch zich binnenkort voor de tweede maal aan dit examen zou onderwerpen, heeft zich dezer dagen aan eene ernstige militaire overtreding schuldig gemaakt. De regiments-commandant heeft hierop de staking van zijne verdere opleiding bevolen, terwijl hij vervolgens op last van den minister van oorlog in het genot van onbepaald verlof is gesteld. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving, behalve twee giften, groot f 500 en 300, van mej. E. K. te Rotterdam ééne gift, groot f 1000, voor den bouw van een nieuw weeshuis. Een der liefdadige stichtingen van Rotterdam, het hofje door Gerrit de Koker opgericht en zijn naam dragende, vierde Zaterdag zijn eeuwfeest. De Amsterdamsche politie heeft weder aanwijzing ontvangen omtrent Engelsche pick-pockets, die op reis zijn naar Nederland. In een gemeente in Friesland heeft men met toe stemming der bevoegde autoriteit het lijk eener voor twee jaar begraven weduwe opgegraven, omdat men meende, dat ze onder hare gewone kleeren, waarover het doodshemd was heengetrokken, eene belangrijke som aan geldswaardig papier had verborgen. Na nauwkeurig onderzoek heeft men echter niets gevonden, tot groote teleurstelling van de erfgenamen, op wier herhaald verzoek de opgraving geschiedde. In het «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam is men reeds druk bezig voor de Bakkerij-tentoonstelling, welke van 2 tot '15 Augustus zal worden gehouden. Veel is er op 't oogenblik nog niet te zien, zoodat er hard gewerkt zal moeten worden wil men op tijd klaar wezen, waaraan de regelingscommissie echter niet wanhoopt. Aan de buitenzijde van het paleis metselt men de ovens voor de verschillende bakkerijen, hier en daar woi'den in de groote zaal vitrines en kiosken geplaatst en onder den koepel staat reeds een groote kiosk van de firma Van Houten te Weesp, waarin, gedurende de tentoonstelling, de dorstigen zich aan chocolade zullen kunnen laven. Naar het Utr. Dagbl. verneemt, hebben twee maat schappijen hier te lande, die veel kunnen bijdragen tot bevordering van het voortbrengend vermogen van onzen bodem, elkander in hare bedrijven de hand De maatschappij voor de bereiding van vruchten geleien, enz. (verleden jaar te Tiel opgericht) en de maatschappij «Een nationaal belang", welke zich ten doel stelt de beplanting van de bermen onzer spoor- en andere openbare wegen met vruchtboomen (in '1879 te Utrecht tot stand gekomen) hebben namelijk een overeenkomst aangegaan, waarbij de eerste zich verplicht de door de laatste te kweeken v/uchten tegen een gemiddelden marktprijs af te nemen. Volgens de «Haagsche kroniek" der N. Gron. Ct. zou 's Konings gezondheidstoestand geenszins bevredigend zijn. Z. M. lijdt aan eene groote mate van vermoeienis en matheid, gevolg van zijne nierziekte, die thans ook op de maag een nadeeligen invloed begint uit te oefenen. Van daar dat het aangekondigd bezoek van den Koning van Portugal, in ons land. volstrekt geen officieel karakter hebben zal, en vermoedelijk zelfs een bezoek van dien vorst aan onzen koning achterwege zal blijven. De Portugeesche koning zal alleen Amsterdam en den Haag bezoeken en misschien ook Rotterdam, doch zijn verblijf hier te lande zal strikt incognito en van slechts koiten duur zijn. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 759.700 pikols. Uit Den Haag wordt gemeld, dat voor het dienstjaar 1887, 15 buitengewone opcenten van het Rijk op het personeel zullen worden geheven ter bestrijding van tekorten. Zoo gaat het goed Het hoofdbestuur van het Pensioen-verbond heeft aan de afdeelingen medegedeeld, dat eene deputatie uit zijn midden, onlangs op verzoek bij den minister van financiën toegelaten, van dezen mocht vernemen, I dat de sympathie, welke hij reeds vroeger voor het I streven van den bond koesterde, onverzwakt is en dat hij het voornemen heeft, een post tot bevordering j daarvan op de begrooting te brengen, zoodra het even wicht tusschen 's lands inkomsten en uitgaven voldoende i hersteld is, terwijl zelfs het uitzicht werd geopend op I de mogelijkheid, dat zulks dit jaar zou geschieden. Jhr. G. W. J. van Sprenglei' is door Z. M. den Koning eervol ontslagen van de opdracht betreifende j het eventueel voeren van het beheer over het pensioerf- fonds van wijlen II. M. Koningin Sophie der Neder landen. I Door de Kamer van Koophandel te Nijkerk is adhaesie verleend aan de adressen van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, inhoudende bezwaren tegen het vor- i hoogde telegramtarief. Naar de H. Ct. verneemt, is bij de regeering uit Petersburg per telegraaf op aanvrage het officieele bericht ontvangen, dat invoer van bloembollen in Rusland vrij is. Omtrent de boringen, welke op last van den Minister van YV., H. en N. door de Gebrs. Goedkoop zijn gedaan in den omtrek van het nieuwe Centraal-station te j Amsterdam, en welke thans zijn afgeloopen, kan de I Amst. nog mededeelen, dat de 40 boringen in den regel geschiedden tot eene diepte van 35 M. en dat men klei, zandachtige klei en een vrij vaste leemlaag heeft gevonden. Enkele boringen zijn ook voortgezet tot 45 M. Men vond zeer weinig verschil in de geaard-, heid van den grond; alleen was de leemlaag op eene diepte van 45 M. meer samengeperst; de draagkracht is natuurlijk daardoor grooter. De verschillende resultaten der proef- en waar-

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1