moest. Wat nu te doen? zou liij het wagen, om den minste in rang maar zonder groeten voorbij te loopen, of naar de uitgestalde photografieën gaan staan kijken en net te doen alsof hij zijn meerderen niet zag. Noch het één, noch het ander werd door hem raad zaam gevonden, doch de rekrutenschoul gaf hem een goeden inval. Hij zette de flesschen op den grond, op één gelid, plaatste zich toen op den rechtervleugel daarvan, salueerde voor de beide officieren, die hem voorbij gingen en had op deze manier den knoop weten door te hakken. Uit vrees van deze beweging te zullen moeten herhalen, werd, nadat hij den drank weder had opgenomen, de versnelde pas door hem aangenomen. Aan de werf van de heeren Gebrs. Van de Wetering te Delftshaven is een zeldzaam sloepje gebouwd, waar aan de naam «Lohengrin" gegeven is. De lengte daarvan bedraagt slechts M. 2,80, de breedte M. 0,64 X 0,48 voor de daaraan verbonden raderkastjes, en de diepte M. 0,41. Het is voor en achter overdekt, dienende het vooronder voor bergplaats voor waterprovisie en victualiën, terwijl aan het voordek een kompas beves tigd is, het achteronder bevat eveneens een provisiekast en bergplaats voor water. Het is getuigd als een gaffeltopzeilschoener. De raderen worden door middel van 2 handels op een krukas met de handen in werking gebracht, cn zal het roer dienst doen door middel der voeten, waaraan lijnen bevestigd worden, die uit het ruim langs de verschansing het roer bereiken. Kortom het is een prachtig scheepje en zal, wegens de nette en solide afwerking, der firma Gebrs. Van da Wetering zeker tot eer verstrekken. De persoon, voor wiens rekening dit sloepje gebouwd is, is zekere P. Eu 11, zeevarende, een Mainzer van geboorte en 27 jaar oud, die bij gunstig weder met dit vaartuigje op Maandag 2 Augustus de reis van Rotter dam naar IJmuiden en vervolgens naar Londen wil ondernemen, alwaar hij in den morgen van den 4 Augustus denkt aan te komen. Vandaar is hij voor nemens zich naar Liverpool te begeven, en wenscht alsdan van Liverpool de groote reis over den Oceaan aan te vangen met bestemming naar New-York. Kunst, Wetenschap en Letteren. De groote Volta-prijs van 50,000 fr. wordt door de Académie Frangaise het volgende jaar toegekend aan den geleerde, van welke natie ook, die de voor- deeligste uitvinding doet op het gebied der electriciteit, als warmte- en lichtbron, voor chemische, technische of geneeskrachtige doeleinden. Van de «Geschiedenis der Wereld", door dr. Weber, voor Nederlanders bewerkt door B. Ter Haar Bz., is bij den heer W. E. Tjeenk Willink, te Zwolle, de 38ste aflevering verschenen. Bij den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem is de 3de aflevering verschenen van Deel V van de «Geschiedenis van het Wetboek van Strafrecht." Zoowel schrijver als uitgever zet met lofwaardigen spoed het werk voort. Naar de Ziv. Ct. verneemt, is haar voormalige stadgenoot, de heer Willem Busé, oud-leerling der muziekschool, benoemd tot directeur der militaire muziek te Batavia. De graftomben en gedenkteekenen in de groote (Herv.) kerk te Bergen op Zoom zullen voor rekening van het Rijk hersteld worden. In October zal te 's Hage een nieuw letterkundig wetenschappelijk weekblad verschijnen, onder hoofd leiding van Frans Netscher. De impressario Strakosch heeft in Zweden een ester'* ontdekt, de zangeres Sigrid Arnoldsen, die hij met Nilsson en Patti op één lijn stelt. Zij zal eerlang te Parijs optreden. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Donderdag had op de stoomlioutzagerij van den heer Van der Peijl te Goes een der knechts het ongeluk met de zaag in aanraking te komen. Terwijl hij, om een kop koffie te krijgen over de zaag heen reikte, werd zijn boezeroen gegrepen en zijn arm voortgetrokken. Voor men de machine kon doen stil staan, werd zijn rechterhand zoo ernstig gewond, dat deze moest worden afgezet. Door het innemen van zwavelzuur heeft een juffrouw Zaterdagochtend in een hotel te Brussel beproefd zich van het leven te berooven. Haar toestand is hopeloos. Het opheffen der openbare speelbank te Spa verhindert niet, dat er nog zeer veel gespeeld wordt. In één nacht heeft een heer f 50,000 verloren. Naar men nan het Dagblad mededeelt, is 11. Zaterdag, in de Lage Nieuwstraat te 's Hage, eene oude vrouw in eene woning binnengelokt, waar een zg. «betjoend" kind ziek lag. Toen werd zij door eenige vrouwen deerlijk mishandeld. Het oudje begreep niets van de zaak en verloor haar bewustzijn. Van het gebeurde is bij politie en justitie aangifte gedaan. Een postdiefstal is te Charleroi gepleegd. Een bediende heeft ongeveer 8000 francs ontvreemd. De dief is 35 jaar oud, gehuwd en bezat vroeger 100,000 francs, die echter grootendeels opgemaakt waren. Door een schot is de machinist van een sneltrein nabij Neustadt getroffen. Men weet den dader niet aan te wijzen. Een krankzinnige man wilde eenige dagen geleden de Koningin van Engeland spreken op haar kasteel te Windsor. Hij kwam om het antwoord te vernemen op een brief, dien hij te voren geschreven had. De brief begon met «Lieve Victoriaen eindigde «Je echtgenoot de Keizer." De ongelukkige is door de zorg der politie in een krankzinnigengesticht geplaatst. Maandag voormiddag is te Nijmegen een 20jarige verversknecht, terwijl hij op eene ladder voor een huis stond te verven, met de ladder naar beneden gestort. Hij werd voor dood naar het ziekenhuis weggedragen. Het ongeluk is de schuld van een voerman, die met zijn kar de ladder door onoplettendheid omver reed. Tegen den voerman is procesverbaal opgemaakt. Vier kinderen, die door een weduwnaar bij eene vrouw op de Lindengracht te Amsterdam waren uit besteed, werden door die vrouw Zaterdag aan het politie-bureau gebracht, omdat de vader spoorloos verdwenen is en de vrouw dus geen kostgeld voor de kinderen ontving. Zaterdag zou het bai'kschip «Maiia" van 't Nieuwediep vertrekken; reeds maakte de sleepstoomboot zich gereed om het schip buiten de haven te sleepen, toen een matroos over boord sprong en zich zwemmende naar den wal begaf. Van zijn verdwijning werd terstond aangifte gedaan aan de politie, die alle pogingen in 't werk stelde om den voortvluchtige op te sporen en weer aan boord te brengen, waar men alsnog op zijn terugkeer wachtte. Alle nqsporingen waren echter vruchteloos. Op aansporing van den gezagvoerder, werd echter nog tot een laatste poging besloten. Daar men geen spoor van den ontvluchten matroos had kunnen ontdekken, kwam men op de gedachte, of hij misschien ook onder de waarlooze sluisdeuren, die nabij de Koop vaarders-schutsluis zijn nedergelegd, kon zijn gekropen, om zich daar tot na het vertrek van 't schip schuil te houden. De politie-agenten wisten een lang stuk hout te krijgen, waarmede zij onder die deuren een onderzoek instelden. En jawel, men stootte na eenige bewegingen tegen iets anders dan hout, ijzer of aarde men was zeker, de vluchteling hield zich aldaar schuil. Hij werd in alle mogelijke beleefde vormen uitgenoodigd zijn vreemde schuilplaats te verlaten, doch weigerde aanvankelijk om aan die invitatie gehoor te verleenen. Toen hij eindelijk met schieten werd bedreigd, kwam hij, - uit vrees voor ernstige gevolgen, te voorschijn, en werd hij op het tot vertrek gereed liggende vaar tuig teruggebracht, om tegen wil en dank de reis mede te maken. Buitenland. Oorlog- in Birma., De toestand in Birma boezemt ernstige ongerustheid in. Het schijnt dat de maatregel om het leger te verdeelen in kleine detachementen zeer ongunstig werkt. Die kleine detachementen staan voortdurend bloot aan aanvallen der inlandersdie aanvallen kunnen zij niet altijd weerstaan en dit verzwakt Engelands macht zeer. Diegenen, die met de landstreek bekend zijn, dringen er op aan, dat een groote macht gecon centreerd wordt om den oproerigen vorst flink te treffen. Myingyan aan de Irrawaddy werd aangevallen en verschillende huizen verbrand. De scheepvaart van de Sittang wordt door de opstandelingen belet. Nin- gyan woi'dfc door benden bedreigd. Twee forten in de nabijheid dier stad werden reeds aangevallen. Een detachement van 100 Engelsche soldaten deed een vruchteloozen aanval op de inboorlingen om hen van Myingyan te verdrijven. Men ziet, deze berichten geven geen aanleiding tot gerustheid, Grroot-Brittan j e. Een der grootste financieele operaties der wereld heeft heden plaats gehad. De heeren Rothschild te Londen stellen de inteekening open op een leening van f 96,000,000, het kapitaal der «Manchester Ship Canal Company," Deze maatschappij stelt zich ten doel het graven van een kanaal van Liverpool naar Manchester, zoodat de stoomschepen uit volle zee voor de stad Manchester kunnen opstoomen. Italië. Verleden Zaterdag is de Koning van Spezia te Genua aangekomen, waar hij met den hertog van Genua en verschillende ministers het smaldeel inspecteerde. Het gemeentebestuur en de burgemeesters van verscheidene andere steden voeren Z. M. tegemoet aan boord van een door duizenden vaartuigen gevolgde stoomboot. Eene ontzaglijke menigte was bij de landing tegen woordig, welke den Koning opgewonden toejuichte. Aan het paleis gekomen, moest hij zich driemaal op het balkon vertoonen. Kort daarop kwam de koningin met de hertogin van Genua aan en vernieuwden zich de manifestation. Zondag zou de aangekondigde ont hulling van het gedenkteeken voor wijlen Koning Victor Emmanuel plaats hebben. JQïiitsclil a n d Op het schoenmaker-congres, dat 13 dezer te Berlijn gehouden werd, kwam ook de quaestie ter sprake van het vervaardigen van schoenen in de gevangenis. De geheimraad dr. Illing, die tegenwoordig was, verklaarde, dat hij niet gemachtigd was om een advies over de zaak uit te brengen, zoodat hij alleen zijn persoonlijk gevoelen zou zeggen. Zijn meening nu was, dat het vervullen van den wensch van het congres strekkende, dat voortaan slechts door de gevangenen schoenen voor de soldaten en de gevangenen zouden worden vervaar digd aan groote moeielijkheden zou onderhevig zijn, al kon hij wel verzekeren, dat de regeering in de eerste plaats de gevangenen zou bezig houden met het maken van schoenen voor het leger. Overigens merkte de heer Illing op, dat het een eisch der zede lijkheid was en in 't belang der maatschappij moest worden gerekend, dat de jeugdige gevangenen in hun straftijd voor het een of ander beroep werden geschikt gemaakt, en dat het schoenmaken daarvoor zeer in aanmerking kwam. Het congres toonde zich niet voldaan met de inlichtingen van den heer Illing, terwijl ook velen buiten den kring der congresleden van oordeel zijn, dat het niet wenschelijk moet worden gerekend, dat een Staat, door den gevangenis-arbeid, als concurrent der particuliere nijverheid optreedt. Door het vervaardigen in de gevangenissen van schoenen voor het leger be staat ruimschoots de gelegenheid om alle jeugdige gevangenen in het schoenmakersvak te bekwamen. Frankrijk. Te Marseille heeft het bekende duel van den minister Boulanger tot een oploop aanleiding gegeven, wegens zekere hatelijkheden, door een koningsgezind blad aldaar tegen den schitterenden generaal gericht. Kreten ter eere van dezen werden aangeheven en zelfs begaf zich eene delegatie naar den prefect, om aan te dringen op een telegram van gelukwensching aan den held. Aan eene officiers-sociteit was de vlag te zijner eere geheschen. Zondag hebben de ongeregeldheden zich herhaald. De president van den Senaat, wien men verweet, dat hij bij het incident tusschen Boulanger en Lareinty onlangs niet flink genoeg is opgetreden, moet voor nemens zijn ontslag aan te vragen .uit zijn ambt. Het groote internationale schuttersfeest te Vincennes kan dit jaar niet doorgaan, omdat de regeering ge weigerd heeft 100,000 francs toe te staan, die voor het bestrijden der onkosten noodzakelijk waren. Op verzoek van den minister-president De Freycinet moet baron De Courcel er in toegestemd hebben nog tot October den gezantschapspost te Berlijn te blijven betrekken. De hertog en de hertogin van Chartres zijn naar Turbridge Wells vertrokken. Ruiz Zorilla is te Parijs aangekomen en zal, naar het heet, weldra eene bijeenkomst hebben met Clémenceau. Een der Afgevaardigden van het departement Isère heeft een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, strekkende tot het terugeischen van een som van 17 millioen francs, welke de familie van Orleans, volgens hem, onwettig zou bezitten. Er wordt ook reeds gesproken van bet verbeurd verklaren van de goederen dier familie. Dit alles was te voorzien. De Republiek een Afge vaardigde zeide het in de volle Kamer heeft zich op een helling geplaatst, op welke zij niet kan stand houden. Zij zal voortrollen, tot zij eindelijk verdwijnt in den afgrond, die haar wacht. In de Fransche gemeente Nouart is Zondag een standbeeld van generaal Chanzy onthuld, waartoe o. a. de Keizer van Rusland 1000 fr. geschonken had uit achting voor den krijgsman, die eens Frankrijk aan zijn Hof vertegenwoordigd had. De eerste militaire attaché bij het Russisch gezantschap te Parijs, die opzettelijk zijn verloftijd afgebroken had, was tegen woordig. Na een korte toespraak, door hem gehouden, werd door de aanwezigen met groote geestdrift «Leve Rusland!" geroepen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3