ZIERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 55. Zaterdag 24 Juli. 89ste jaargang. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 2 3 Juli 1 8 8 6. In de Vergadering van Ingelanden van den polder »De vier bannen in Duiveland", te Kapelle onder Nieuwerkerk gehouden, werd 1°. Goedgekeurd en vastgesteld de Rekening over 188%, in ontvangst op/"37177,54, uitgaaf/"27509,09s, dus met een goed slot van f 9668,41s. 2°. De Begrooting 188G/7, gewijzigd door Hoofdstuk I, Art. 1, (Ontvangst) te verhoogen met f 3168,44s en daardoor het werkelijk vastgesteld cijfer als batig saldo uit te trekken, voorts Hoofdstuk VI, Art. 1 (Onvoorzien), mede met gelijk bedrag te verhoogen. en alzoo de Begrooting in ontvang en uitgaaf op f 37180,73 nu vast te stellen. 3°. Het Verslag over 188% ter tafel gebracht en aan Ingelanden uitgereikt, waaruit blijkt dat het vernieuwen en onderhouden der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken over 188%, op 25 Mei 1885 aanbesteed, met eenig meerder werk f 5318,25s vereischte, terwijl door storm of hooge vloeden geen beduidende schaden ontstonden dat aan een door H.II. Gedep. Staten aanbevolen onderzoek met een helrnduiker naar de bestorting van 1376 gevolg werd gegeven op 3 en 4 Juli 1885 en ook op 1 Aug. 1885 naar de bestorting van 1884 ten noorden raai XXII aan den Zuidbout en daarbij gebleken is: I. dat de bestorting van 1876 in de raaien XIX tot XXII in een goeden toestand verkeert, en II. dat het raadzaam is de bestorting van 1884 op den steilen bovenoever tot omtrent 100 M. uit de raai XVII te versterken dat mitsdien voor die versterking op 23 Nov. 1885 de levering van 1275 scheepston stortsteen voor f 2600 aanbesteed werd en de levering en verwerking op 28 Dec. 1885 was uitgevoerd; dat het Stoomgemaal aan de verwachting alleszins blijft beantwoorden. De machines hebben te zamen 2548 uren en alzoo 640 uren meer dan 't voorgaande dienstjaar gewerkt. 4302 II.L. Ruhr-steenkolen werden gebruikt, welke omtrent f 0,52s per H.L. kosten. De gezamenlijke exploitatie-kosten bedragen f 3967,85. Van de Waterleidingen werden op nieuw gedolven Ten zuiden van het Stoomgemaal 833 Meters. Ten zuiden en noorden van den Blij- hoekschen weg908 Ten zuiden van den Noorddijk 276 Ten noorden van den Nieuwlandschen en van den Zonnemansweg668 Ten oosten van den Zonnemansweg 24a6 Ten oosten van den Stolpweg. 453 Ten westen van dien weg100 Langs den Noorddijk186 Uitmakende te zamen eene lengte van 3670 Meters Hiervoor werd besteed f 1068,23, of gemiddeld ongeveer 29 cent per strekkende Meter. 4°. Eene voordracht-staat opgemaakt voor de be noeming van een Gezworen, in plaats van den op 21 Juni j.l. overleden heer Jan Bevelander te Ouwer- kerk, waarop zijn geplaatst als: lste Candidaat, J. C. Verstraate te Ouwerkerk. 2de C. van Oeveren Nieuwerkerk. 3de J. Gaanderse Volgens eene mededeeling aan het Pharm. Weekblad bestaat er gevaar, dat de Amsterdamsche chininefabriek zal ophouden te werken. Intusschen hebben eenige zaakkundige personen in ons land zich met het bestuur der fabriek in betrekking gesteld, om plannen te beramen, waardoor het voort bestaan zou kunnen worden verwezenlijkt. Het vijf en-twintigjarig bestaan der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen zal in December worden gevierd door eene reünie en eenige feestelijkheden, waarvan het programma thans is vastgesteld. Aan het verslag van den toestand der vennootschap »de Schelde", gedurende het boekjaar 1885/86, ontleenen wij het volgende In de eerste plaats ten opzichte der oestercultuur te Yerseke. In de maand Juli werden ongeveer 400,000 gekalkte pannen op drie verschillende plaatsen in zee gebracht; de aanslag daarop was buitengewoon groot, namelijk 80 gemiddeld per pan. Daar de aangeslagen pannen zeer goedkoop waren, werden nog 100,000 stuks aangekocht met gemiddelden aanslag van 100. Hoezeer in den regel in de herfst met afsteken begonnen wordt, kon dit nu niet geschieden, omdat de broedjes tengevolge van den kouden zomer, te klein waren gebleven en bij het afsteken allicht zouden te loor gaan. Daar de pannen, volgens de voorwaarden van verpachting, niet mochten blijven staan op den grond, waarop zij waren aangeslagen, werden zij gebracht in eene daartoe door de maatschappij op het perceel 48 A aangelegden overloopschen put, ruim 1% hectare groot. Hierin brachten zij den winter door, zonder schade te lijden, terwijl het afsteken, in het voorjaar begonnen, nu geregeld wordt voortgezet. Al moet men van het aldus gekweekte aantal oesters een aanzienlijk getal aftrekken, dat bij het overbrengen en afsteken der pannen verloren gaat en later in de bakken sterft, zoo hebben wij toch geruimen tijd over ettelijke millioenen te beschikken, die, waar zij voor het bezaaien der perceelen te Yerseke onnoodig zijn, hun weg naar »de Zuiderzee" zullen vinden. De koude zomer oefende ook een geduchten invloed uit op de andere oesters, die in den herfst leverbaar zouden zijn; een gedeelte daarvan kon door onvoldoenden wasdom niet geleverd worden, of wel tegen lagen prijs. De koude winter en het gure voorjaar hebben overigens geen invloed gehad op de uitgezaaide oesters, die alles flink hebben doorstaan. Yan zeer gunstigen invloed waren bovendien de warme dagen der maand Mei; bij het vorige jaar vergeleken, was nu reeds een belangrijk sterker groei waar te nemen. De zomer- en winterperceelen waren 1 Juni 1886 geheel toegezaaid en de voor natuuraanslag geschikte perceelen lagen eveneens vol jong broed, dat den winter goed was doorgekomen. In de tweede plaats betreft het verslag de oester cultuur te Wieringen. Op een aldaar gekocht stuk grond werd eene opzichterswoning gebouwd; verder werd een schuit gebouwd en bemand tot uitoefening der visscherij. In April 1885 werden, gemeenschappelijk met de heeren Kakebeeke en Schippers, 1,500,000 (voor elk 500,000), Fransche .twijfelaars gekocht te Arcachon, per boot naar Wieringen vervoerd en aldaar uitgezaaid. Dit geschiedde in navolging van hetgeen sedert jaren te Bruinisse op Duiveland met zeer gunstigen uitslag plaats vindt; de Fransche oesters, die daar een zomer hadden doorgebracht, werden in den herfst tegen vrij hooge prijzen, men spreekt zelfs van f 50, per 1000, verkocht. Deze oesters kostten franco te Wieringen f 20,per 1000; zij kwamen frisch en gezond aan en gaven daarom eene goede verwachting, die echter werd teleurgesteld. In September 1885 bezochten Directeur en Commissarissen Wieringen en vonden onder de Fransche kolonisten nagenoeg geene dooden; doch zij waren, misschien tengevolge van den kouden zomer, weinig gegroeid en mager. Bij den verkoop bleek dan ook, dat niet dan met verlies kon worden verkocht, en de poging die er werd gedaan, om een deel te laten overwinteren, mislukte te eenenmale; zij stierven zonder uitzondering, terwijl hunne Zeeuwsche naburen flink den winter doorkwamen. Daar ook de heeren Kakebeeke en Schippers hetzelfde resultaat hadden, kan de aanvoer van Fransche oesters veilig als afgeloopen beschouwd worden. Heeft men aan de eene zijde hiermede eenig geldelijk verlies geleden, aan den anderen kant is van belangrijke waarde, de daarmede verkregen zekerheid, dat het Fransche product, ook al heeft het een zomer op onze banken doorgebracht, op de buitenlandsche markt zoover bij het Zeeuwsche achterstaat; tevens dat er in de toekomst geen vrees behoeft te bestaan, dat dit laatste ooit door het eerste kan worden verdrongen. Op nog een punt was het resultaat te Wieringen niet gelukkig. Een groote partij zaaigoed, op het perceel 59 onder de kust van Noord-Holland gebracht, heeft zooveel te lijden gehad van vuil en grond verplaatsing, dat maar een onbeduidend aantal werd teruggevonden, dat echter goed was gegroeid. Dank zij de voorzorg om op verschillende plaatsen van het terrein aldaar, perceelen te pachten, waren op andere punten de resultaten vrij wat gunstiger. Het perceel nommer 32, te zamen met den heer Kakebeeke gepacht, bleek een vasten bodem te hebben, zonder vuil of wier, en voor de cultuur zeer geschikt te zijn. De aan de maatschappij toekomende helft is 50 hectaren en dus meer dan driemaal grooter dan de drie winterperceelen te Yerseke te zamen; een belangrijke partij schelpen en zaaigoed is daar thans gebracht. Omtrent de balans en winst- en vei liesrekening wordt het volgende nog opgemerkt: Op '1 Juni '1885 stond de exploitatie-rekening «Schelde" debet voor den geheelen voorraad oesters, zaaigoed, broed in bakken, aanslag op pannen enz., voorf '117,225, in den loop van het boekjaar werd betaald aan pacht, arbeidsloon en on kosten, zoomede voor aankoop van schelpen, zaaioesters, aangeslagen pan nen enz96,232,63 s Totaal f 213,457,63s daarentegen werden afgeleverd en ten laste der oester-rekening overgeboekt 1,220,974 oesters a f 53 per millef 64,711,62 68,321,62 f 145,136,01s Volgens zoo nauwkeurig mogelijke taxatie bedraagt echter de waarde der thans aanwezige oesters, broed, zaaigoed, aanslag enz. f 173,891,40, zoodat eene winst is behaald van f 28,755,38s. Het bedrag van f 1719,41 op de winst- en verlies-rekening voorkomende, is winst voortspruitende uit den handel in oesters van derden gekocht, terwijl I het cijfer der intrestrekening de rente vertegen- woordigt, welke van aandeelhouders wegens uitgestelde 1 storting, en van gelden a deposito werden ontvangen, j Tegenover deze winsten staat, zooals reeds is j medegedeeld, een verlies op de Fransche oesters, ten bedrage van f 5169,51s, terwijl nog uit de winst gereserveerd werd eene som van f 5169,51s voor kleine afschrijvingen op eenige eigendommen, doch in hoofdzaak tot dekking van vermoedelijk verlies op de exploitatie «Zuiderzee". Het bestuur stelt voor, om de zuiver behaalde winst ad vijf ten honderd van het gestorte kapitaal als dividend uit te keeren. Alles saamgenomen gaat alzoo de maatschappij «de Schelde" eene goede toekomst te gemoet. Mr. P. II. Saaymans Vader, oud-afgevaardigde voor Goes, had in een ingezonden stuk aan de iV. R. Ct. ontkend, dat hij den jongsten verkiezingsstrijd in dat district de liberale candidaten zou hebbeu uitgemaakt voor oproerlingen, petroleurs en beulendie aantijging- werd door hem als lasterlijk gebrandmerkt. Een der liberale candidaten, jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort, komt tegen deze ontkentenis op. Hij schrijft: «Hoe het mogelijk is, dat de heer S. V. in zijn brief van 6 Juli ontkent, dat hij ons brand merkte als oproerlingen, petroleurs en beulen, is mij onverklaarbaar; dit toch waren slechts enkele der liefelijke benamingen tegen ons gericht, en had de schrijver van 3 Juli geheel juist alles willen terug geven wat mr. S. V. in zijn beide strooibiljetten over de liberalen gezegd heeft, dan had hij moeten vermelden «socialisten, anarchisten, schandbladen-schrijvers, op roerlingen, dwingelanden, beulen, plegers van de ergste gruwelen, brandstichters en volksmisleiders", want niets meer en niets minder dan al die fraaiheden staan aan het adres der liberalen in die strooibiljetten gedrukt. «Deze beide strooibiljetten, juist komende van die zijde, van mijn oom, hebben mij ten diepste gegriefd hij kende mij beter, en zoodanige verdachtmaking was onwaardig; ik voor mij aarzel niet, ze het toppunt van politieke onzedelijkheid te noemen." U. D. Bij het departement van koloniën wordt, volgens de Midd. Ct., gewerkt aan het nemen van maatregelen tot opbeuring der suiker-industrie, die nog altijd zeer kwijnende is. De minister is voornemens verbetering aan te brengen door eene wijziging van de bepalingen van het regeerings-reglement voor Nederlandsch-Indië, betreffende op hoog gezag ingevoerde cultures. Een wetsontwerp daartoe moet reeds gereed liggen. Zaterdag is men gereed gekomen met het leggen van den onderzeeschen kabel, waardoor het eiland Wieringen thans telefonisch met den vasten wal is* verbonden. Volgens een telegram uit Lissabon vertrekt Z. M. de Koning van Portugal met een aanzienlijk gevolg den 31 dezer naar Engeland en Duitschland en zal alsdan Amsterdam en 's Ilage bezoeken, waar Z. M. zich voorstelt eenige dagen te vertoeven. Te 's Hage zal Z. M. in het «Hotel den Ouden Doelen" intrek nemen.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1