dingsfceekenen schonk, omhelsd. Deze soldaten dweepen natuurlijk met hem. De radicale partij is hem onvoor waardelijk toegedaan. Zijn gezegde, dat de soldaten hun soep met de noodlijdende arbeiders van Decazeville zouden deelen, heeft indertijd een diepen indruk ge maakt. Generaal Boulanger is een tijdlang chef van den staf van den hertog van Au male geweest en wist zich toen den prins aangenaam te makenhij noemde hem «monseigneur", hetgeen in Frankrijk «koninklijke hoogheid" beteekent en bezocht in die dagen trouw de roomsche kerk. Men vraagt zich af, wat zijn eigenlijk doel is en er wordt reeds van een coup cVétat ge sproken. Zijne vrienden lachen om die vrees. Zooveel is zeker, dat hij met alle eerlijke middelen en met alle kunsten der reclame er naar streeft de populairste man van Frankrijk te worden en hij is van dit doel niet ver meer verwijderd. Dat hij president der republiek wenscht te worden, is zeer waarschijnlijk, maar dat zijne wenschen nog verder gaan, is voor alsnog een vermoeden, waarvoor geen gronden kunnen worden aangevoerd. Oosten rij k. De Oostenrijksche min. van onderwijs, dr. v. Gautsch, heeft op zijn school-inspectiereis door Boheme ervaringen opgedaan, welke het feit bevestigen, dat de kennis der Duitsche taal in vele Oostenrijksche landen, en vooral in Boheme, steeds minder wordt. Hij vond geen enkele Czechische middelbare school, waar de leerlingen ook maar eenigszins voldoende Duitsch verstonden. Zelfs de leeraren waren die taal dikwijls zeer slecht machtig; zoo hadden zij b.v. een getuigenis van «uitmuntend" voor het Duitsch gegeven aan een leerling, die geen woord Duitsch bleek te verstaan. De minister moet vast besloten zijn alles te doen, wat in zijn macht is om te verhinderen dat er een jong Czechisch geslacht opgroeit, dat volslagen onbekend is met de Duitsche taal. De minister kan zich dit wel voornemen, maar het valt te betwijfelen, of hij wel de vruchten van zijn pogingen zal plukken. De Czechen zijn koppig in hun nationaliteitsgevoel. In plaats van eene taal te leeren spreken, die een wereldtaal is en die dan ook de taal van zijn land is, gaat de haat van den Czech tegen al wat Duitsch is zelfs zóóver, dat hij liever geen relatiën heeft dan met zijn Duitsche landgenooten. In de koffiehuizen, in de schouwburgen, overal scheiden de Czechen zich af van de Duitschers een Duitscher, die bij toeval op een openbare plaats verdwaalt, waar alleen de Czechen gewoon zijn te komen, wordt niet bediend en beleefd verzocht zich te verwijderen. Wanneer een Duitscher met de Czechen wil handel drijven, moet hij in het Czechisch corres- pondeeren, dan eerst kan hij zeker zijn, met onder danige voorkomenheid te worden bejegend. De Oosten rijksche minister zal niet anders kunnen doen, dan het onderwijs in het Duitsch op de lagere scholen aan strenge eischen te onderwerpenmaar hij zal den kinderen der Czechen niet kunnen beletten, op 12jarigen leeftijd het weinige, dat zij geleerd hebben van de voor hen vreemde taal, weder over boord te gooien en te doen alsof zij geen Duitsch verstaan. De Poll. Corr. verneemt uit Parijs, dat daar in politieke kringen wordt gevreesd, dat de quaestie van Batoem en de dreigende houding van Rusland tegen Bulgarije binnenkort ernstige moeielijkheden zullen veroorzaken. Men veronderstelt, dat Engeland vorst Alexander tegen een Russischen inval zou bijstaan. Het zou zijne pantserschepen naar de Davdanellen zenden en in geval Rusland de Aziatische provinciën van Turkije aantastte, zou het gebruik maken van de overeenkomst, die lord Beaconsfield met de Porte heeft gesloten, waarbij Engeland zich heeft verbonden die provinciën te verdedigen. Die meening berust op de veronderstelling, dat lord Salisbury weldra aan het bewind zal komen. IV oord-Amerika. In het huis van Afgevaardigden is van den heer Morrisson een voorstel ingekomen, inhoudende, dat, wanneer de goudvoorraad van het amortisatiefonds der United State Notes meer bedraagt dan 100,000,000 dollars, de minister van financiën 10,000,000 dollars, van het overschot tot maandelijksche afbetaling der rentegevende schuld zal besteden. Onder het beheer van den heer Manning, den tegenwoordigen minister van financiën, is het surplus toegenomen van 8,000,000 tot 75,000,000 dollars, maar deze aanwinst bestaat uit zilver. Het streven van den heer Manning was, om geen enkelen schuldeischer van den Staat te dwingen, zilver aan te nemen tegen zijn zin, maar het voorstel van den heer Morrison geeft den schuldeischer geen keus tusschen zilver en goud. Dit voorstel werd door het Huis goedgekeurd met 207 tegen 61 stemmen. Tot de voorstanders behoorden de afgevaardigden uit het zuiden en westen zonder onderscheid van partij, terwijl van de tegenstanders 52 republikeinen waren. Wanneer dit voorstel ook door den Senaat en den President wordt goedgekeurd, wordt niet alleen de tegenwoordige staatkunde van financiën veroordeeld, maar wordt ook het bankstelsel gestoord, daar van de 136,000,000 dollar Bonds, waarop dit besluit betrekking heeft, drie vierden dient tot onderpand voor de circulatie der nationale bank. Het is nog hoogst onzeker, of Morrisons voorstel wet zal worden, doch de Neiv-York Herald vermoedt dat de heer Manning de inkomende rechten alleen in specie zal laten betalen. Het gerucht, dat tusschen Groot-Brittannic en de Vereenigde Staten van Amerika een tractaat is gesloten, waarbij de Amerikaansche regeering zich ook verbindt tot uitlevering der misdadigers, die tot dusver straffeloos in de groote republiek hun dynamiet-aanslagen voorbe reidden, bevestigt zich. De New-York Tribune verneemt daaromtrent dat het tractaat den löden Juni te Londen door lord Rosebery en den Amerikaanschen gezant Phelps ge- teekend en den 8sten Juli door president Cleveland naar den Senaat gezonden met een aansporing om het tractaat goed te keuren. Deze raad is nog niet opge volgd, maar te Washington gelooft men dat het tractaat zal worden goedgekeurd. Het tractaat dient tot aanvulling van het bestaande in 1842 gesloten tractaat, dat nog van kracht zal blijven. Alleen worden bij art. 10 vier nieuwe misdaden gevoegd, waarvan de daders zullen worden uitgeleverd, en wel doodslag, diefstal met inbraak bij nacht, ont vreemding van toevertrouwde goederen, of verduistering van geldsommen boven de 50 dollars en het opzettelijk vernielen van eigendom, waardoor gevaar ontstaat voor het leven der menschen. Dit laatste is de meest be langrijke bepaling, daar ze dient om den arbeid der dynamiet-mannen te treffen, doch overigens wordt zorg vuldig elke vermelding van politieke misdrijven vermeden. Oostenrij k-Hon g' arij e« De verstandhouding tusschen de Hongaren en de Czechen is in den laatsten tijd weer zeer onaangenaam. In de Kamer van Afgevaardigden openbaart zich deze verhouding het eerst. Van verschillende zijden is aan gedrongen op verandering van den toestand. Zelfs sprak men van groote veranderingen in het ministerie, doch deze geruchten worden tegengesproken. Graaf Taafle beproeft nu en dan wel door kleine toegeeflijk heid zich met de Czechen te verzoenen, docli zal hierin niet gelukken, zoolang de Czechen nog bij alle mogelijke gelegenheden gedwarsboomd worden. Gemengd fiuitenlandscli Nieuws. Men meent in Londen de bijzondere smetstof van de daar veelvuldig voorkomende scharlakenkoorts of het roodvonk ontdekt, en daarmede de mogelijkheid gevonden te hebben ter uitroeiing of ten minste be teugeling dezer zooveel smartelijke offers eischende ziekte. Reeds lang verdacht men de melk als oorzaak of middel ter verspreiding van de kwaal, doch nog nooit was men zeker in hoeverre menschelijke be smetting daarbij al of niet eene rol speelde. Kort geleden brak wederom het roodvonk uit in eenige Londensche wijken, welke alle van melk voorzien werden uit één melkinrichting, die echter in uitmuntend hygiënischen toestand verkeerde, bij welker personeel en in welker omtrek in zeer langen tijd geen geval van roodvonk was voorgekomen. Dit noopte tot een nieuw onderzoek, en het mocht den heer Power, ge neeskundig inspecteur van het plaatselijk bestuur, door de werkzaamheden, aan eene melkinrichting verbonden, in al hare bijzonderheden na te gaan, gelukken, een niet te loochenen verband aan te wijzen tusschen het ontstaan van deze epidemie en de aankomst binnen Londen van 4 pas gekochte koeien. Ook toonde hij aan, dat de verdere verspreiding dezer ziekte de verplaatsing dezer verdachte melkbeesten naar andere stallen als op den voet volgde. Het onderzoek deed echter nog een veel verderen stap door den aankoop van twee der verdachte koeien, die aan doctor Klein werden overgedragen, om in Brou n's Institution onder observatie gesteld te worden. De inrichting van dien naam behoort aan de Londsche universiteit, is de stichting van een Iersch heer en heeft ten doel: de ziekten der dieren en hare verwantschap met die der menschen tot een onderwerp van zorgvuldige studie te maken. Dr. Brown vermeldt in zijn later volgend rapport, dat de bewuste koeien lijdende waren aan eene met ontsteking gepaard gaande ziekte der uiers, waar onder de dieren zelf schijnbaar weinig lijden, daar zij goed eten en veel geven. Deze ziekte had onder meer eigenaardigheden deze, dat zij niet alleen door onmiddellijke aanraking van dier tot dier, maar ook door inenting op andere individuen kan worden over gebracht. Dr. Brown kweekte ook de afscheiding uit de zweren in verschillende media, en verkreeg daardoor eene tweede generatie, veel sterker in uitwerking dan het oorspronkelijk virus. Kalveren, daarmede ingeënt, werden ernstig ziek, een daarvan met doodelijk gevolg, en bij opening van hunne lichamen bevond men in de levensorganen, vooral in de nieren, dezelfde verwoestingen en abnormale ver anderingen als bij lijken van aan roodvonk gestorven menschen. Melk werd door dr. Klein bevonden een bij uitstek geschikt medium voor het kweeken van deze smetstof te zijn, maar hij achtte het nog niet volledig genoeg bewezen, of het gebruik van aldus verontreinigde melk de ziekte zou kunnen overbrengen. Zeer veel waarschijnlijkheid bestaat daar wel voor, want toen onlangs een nauwgezet Londensch melkhan delaar, onder wiens klanten het roodvonk was uitge broken, eene hoeveelheid melk aan zijn leverancier terugzond, die ze wilde vernietigen, wisten eenige arme lieden uit den omtrek de daarmede belaste knechts te bewegen, hun die melk af te staan, met het gevolg, dat eene week later in zes gezinnen dier menschen het roodvonk de kinderen had aangetast. Wordt deze laatste ontbrekende schakel in de reeks der waarnemingen behoorlijk gevonden, dan zal de wetenschap verder alleen hebben aan te wijzen op welke wijze men voortaan, hetzij door verhitting der melk, hetzij door een chemisch bijmengsel, of door beschermende inenting, zichzelven en anderen kan behoeden voor eene ziekte, welke in Engeland gedurende het laatste tiental jaren y30 der totale sterfte ver oorzaakte. Heden vangt te Bergen in België de openbare be handeling aan van het proces tegen hen, die aange klaagd zijn wegens misdaden bij de groote werkstakingen bij Charleroi en in Henegouwen. Een millioenen-diefstal. In groote spanning ziet men te Rome het einde van het rechtsgeding tegemoet, waarin uitspraak zal worden gedaan in zake den millioenen-diefstal aan de nationale bank van het koninkrijk Italië, voor vele jaren op eene tot nu toe nog niet opgehelderde wijze gepleegd. Naar de Itali- aansche bladen mededeelen, heeft zich het gebeurde op de volgende manier toegedragen«Verscheidene koffers, inhoudende 2y.2 millioen lire, werden destijds van Ancona, onder begeleiding van beambten en politie agenten, naar de filiaal der bank te Genua gezonden, alwaar men evenwel bij het openen der koffers, in plaats van bankpapier, slechts oude kranten vond. Nadat men de personen, die de papieren van waarde begeleidden, in verzekerde bewaring had genomen, begon een langdurig, gerechtelijk onderzoek, gedurende het welk de geheime agenten der banca nationale met die der politie wedijverden in het opsporen van de dieven of der geroofde sommen. Alle moeite echter was te vergeefs en Jangen tijd scheen het, alsof de millioenen verloren en de dieven ongestraft zouden blijven. Eindelijk dacht men achter het geheim te komen. Een zekere Frederico Baccaroni werd beschul digd van aanvoerder der dieven te zijn geweestmaar het was onmogelijk hem in handen te krijgen. Hij heette nu eens in Amerika, dan weder in Afrika gevangen te zijnten slotte zelfs kreeg de magistraat van Ancona het bericht, dat zijn makkers hem hadden vermoord en ondertusschen bewoonde de beruchte Baccaroni geheel op zijn gemak in het centrum der stad naast het politie-bureaueene gemeubileerde kamer en knoopte vertrouwelijke betrekkingen aan met de dochter zijner hospita. Deze met hare moeder namen ten slotte thans naast Baccaroni plaats op de bank der beschuldigden. Het eerste rechtsgeding had te Rome plaats, omdat men te Ancona Baccaroni's invloed vreesde. De afloop echter bevredigde het pukliek maar halfwant volgens aller overtuiging, had men de kleine dieven gevangen genomen en de groote laten loopen. Enkele maanden later trok het de aandacht dat een jong advocaat, genaamd Lopez, die Quirino Governatorie verdedigd had, een bijzonder weelderig leven leidde, terwijl men wist, dat voorheen zijn middelen hem dit niet hebben veroorloofd. Het gerucht liep, dat Lopez zijne pleitrede met een goed deel van het geroofde geld had betaald gekregen. De eerste, die dit openlijk schreef, was zekere Fran cesco Coccapellier, redacteur van het volksblad Ezio II. Hierop veranderde Lopez zijne levenswijze, met het gevolg, dat de beschuldiging vergeten werd, maar Coccapellier in de gevangenis geraakte. Intusschen was van de aanklacht nota genomen door eene com missie van gerechtelijk onderzoek en den avond van den dag, dat de jonge advocaat in de gerechtszaal heftig tegen de regeering uitvoer, werd hij gearresteerd en wel ingevolge de aanklacht van Coccapellier. Tege lijkertijd werden nog andere personen in hechtenis genomen. Bij een huisonderzoek bleek, dat Lopez in het bezit was van verscheidene compromitteerende stukken, zoodat het tweede rechtsgeding betreffende de millioenen-diefstal kon begonnen worden. Behalve Lopes en Governatori worden nog veertien, andere personen in de akte van beschuldiging genoemd. De aandrang van het publiek om toegangsbiljetten is zoo groot, dat de president nieuwe tribunes heeft laten maken. Het geding zal langer dan een maand duren, naar verzekerd wordt.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3