ZIERIKZEESCHE COURANT. voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 54. Woensdag 21 Juli. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD an iet Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de nitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEWMAK. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 2 0 Juli '1 8 8 6. Z. M. de Koning heeft tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdperk dei- tegenwoordige zitting benoemd den heer mr. E. J. J. B. Cremers. Het benoodigde bedrag aan aandeelen en obligation van de tramlijn AntwerpenBergenopzoomTholen is meer dan dubbel overschreden, zoodat de kansen voor het tot stand komen dier tramverbinding zeer gunstig staan. In Juni zijn voor den Indischen dienst aangenomen 60 Nederlanders, 23 Duitschers, 12 Luxemburgers, 2 Oostenrijkers en 1 Zwitser, terwijl van het leger hier te lande zijn overgenomen 22 man, te zamen '120. Naar O.-Indië zijn uitgezonden 444 man, die in drie transporten met 7 officieren vertrokken, en boven dien afzonderlijk 2 officieren en 2 minderen. Uit O.-Indië keerden terug 39 Nederlanders, 13 Duitschers, 9 Belgen, 4 Zwitsers, 2 Franschen en '1 Pool, wier gemiddelde verblijftijd in de troepen 8 jaren bedroeg (tusschen '1 en 22 jaren.) Van hen werden er 40 gepensionneerd met 100 tot 400, 17 gepasporteerd, w. o. 4 zonder certificaat en '1 met rood paspoort; 2 overleden op reis, 1 deserteerde en 8 wachten de regeling hunner positie af. Aan Provinciale Staten van Noord-Brabant is dooi de commissie ad hoc (met 5 tegen 3 stemmen) voor gesteld, minstens 3000 bijdrage te leenen aan het comité tot vergoeding van de schade door hagelslag. De waarnemende directeur der weesinrichting te Neerbosch werd dezer dagen in staat gesteld aan de 800 weezen een zeldzaam feest te bereiden. Van twee weezenvrienden werden n.l. 500 kilo Meikersen ont vangen. Volgens de Verzekeringsbode is er ernstig sprake geweest, dat de vereerders van den hoogbegaafden heer Hofdijk hem ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag eene aanzienlijke levenslange lijfrente zouden hebben aangeboden. Daarvan is echter afgezien. Aan een ander huldeblijk werd de voorkeur gegeven. De werkzaamheden der Tweede Kamer zullen, naar men beweert, niet langer dan hoogstens di-ie weken duren. Het seizoen leent zich niet voor inspannenden parlementairen arbeid. Wel schijnt het onderzoek in de afdeelingen van de weder ingediende grondwets voorstellen te zullen plaats hebben. De heer Paul Wittouck, die onlangs aan den ge meenteraad van Breda vermindering van den gasprijs voor zijne beetwortelsuikerfabriek vroeg, doch wiens verzoek nog steeds bij den Raad in overweging is, heeft thans aan het gemeentebestuur van Prinsenhage concessie aangevraagd voor het oprichten van een eigen gasfabriek. Gedurende den laatsten tijd wordt door den rechter commissaris in strafzaken te Roermond een nauw keurig onderzoek ingesteld tegen de vermoedelijke ontwerpers van den enorm grooten sluikhandel in suiker, die voor eenige maanden aan een der nabij gelegen stations zou zijn ontdekt. Door dien handel zou aan het Rijk gedurende betrekkelijk korten tijd eene schade van eenige duizenden guldens zijn toegebracht, daar de invoer per waggon geschiedde. Door een landbouwer te Oude-Bildzijl zal dit jaar op bijzondere wijze het inkuilen van groenvoeder voor het vee worden toegepast. Ilij heeft daartoe eene af zonderlijk staande schuur gebouwd van p. m. 21 M. lengte en 10 M. breedte, waarvan de eene zijde is ingericht tot het inkuilen, en de andere zijde, naar het schijnt, tot stalling van vee wordt bestemd. Het tot inkuilen bestemde gedeelte bevat een 4-tal ronde, in cement gemetselde putten van aanzienlijke diepte en doorsnede, waarvan thans reeds een met klaver- gedeeltelijk is gevuld. Daar de schuur in de nabijheid eener steenbakkerij staat, wordt, althans aanvankelijk, de persing door belasting met metselsteen aangebracht. Leeuw Ct Het in de fabriek van de firma Merkel bach van Enkhuizen en Co., te Breda, gegoten standbeeld van Hugo de Groot is zoo goed als gereed en bijzonder goed uitgevallen. Het zal binnenkort naar Delft ver voerd worden. Sedert een paar maanden worden er onder de ex porteurs van bloembollen in Haarlems omstreken ge ruchten verspreid, als zou de invoer van bloembollen in Rusland geheel verboden zijn. -De heer J. H. Krelage heeft daaromtrent in het begin dezer maand naar Petersburg inlichtingen gevraagd, maar, volgens de H. Ct.van zeer bevoegde zijde, nl. van den directeur van den Keizerlijk Botanischen Tuin te Petersburg, vice-president van de Maatschappij van Tuinbouw aldaar, bericht ontvangen, »dat alle bolgewassen, verzonden per spoor over Eydtkünnen of over zee over Stettin of Lubeck, of ook direct over zee uit een Nederlandsche haven naar Petersburg, als vroeger zonder hinder in Rusland worden toegelaten, mits zij voorzien zijn van een certificaat van oorsprong; ook levende planten worden zonder hinder ingevoerd." In de Heldring-gestichten te Zetten waren op '1 Juli 592 meisjes en kinderen geplaatst, alsop Steenbeek 48, Magdalenahuis 29, Bethel 38, Talitha-Kümi 127, Opleidingshuizen '13 en Normaalschool 38. Sedert de oprichting zijn daarin reeds 3591 meisjes en kinderen verpleegd. Het getal aanvragen tot opneming is nu 25. In het weder ingediende wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der gemeentewet is in Art. 6 eene bepaling bijgevoegd omtrent de vereischten van benoembaarheid tot ambtenaar van den burgerlijken stand, n.l. dezelfde als in Art. 96 gemeentewet gesteld ten aanzien van de benoembaarheid tot ge meente-secretaris. Mede is opnieuw in hoofdzaak onveranderd ingediend het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den suiker-accijns. Alleen is daaraan nog toegevoegd de bepaling nopens het invoerrecht op suikerhoudende goederen, voorgesteld bij Art. 2 van het ontwerp tot wijziging van het Tarief van invoerrechten. Blijven de uitkomsten der wet van 20 Juli 1884- gunstig, toch vindt de minister van financiën vooreerst geen vrijheid, de verlaging van deze belasting voor te stellen, met 't oog op den toestand der schatkist. Aan het verzoek van de raffinadeurs om de pola risatie-percenten met de bevonden hoeveelheid glucose te vermeerderen, kan, zegt de minister, niet worden voldaan, daar die verhooging in strijd zou zijn met de wijze, waarop in andere gevallen met betrekking tot de belasting ten aanzien van dat bestanddeel gehandeld wordt. Wat. den uitvoer van basterd betreft, meent de minister nog niet aan den wensch der raffinadeurs te mogen voldoen. De Arnh. Ct. verbaast zich, dat de troonrede zooveel pennen in beweging heeft gebracht. Vergeten zij, die over de onvolledigheid klagen, niet, dat het hier de opening eener buitengewone zitting geldt, en dat nog binnen twee maanden voor de regeering de gewone gelegenheid reeds daar zal zijn, om over den toestand des lands eenige medadeelingen aan de Staten-Generaal te doen? De Eerste Kamer heeft de zaak zeer goed ingezien, toen ze deze troontrede met een kort beleefd woord beantwoordde. De Tweede Kamer kan niet beter doen, dan dat voorbeeld te volgen, tenzij het haar dienstig voorkomt, de ver houding tusschen vertegenwoordiging en regeering terstond te brengen op het zuiver politiek terrein. Uit een politiek oogpunt is de troonrede van elke beteekenis ontbloot. Maar kon ook dit wel anders? Het is de regeering uit de minderheid, die tot eene vergadering met eene meerderheid spreekt. Welken toon kan zij aanslaan Met welk gezag kan zij spreken Gaat zij reeds niet tot de uiterste grenzen der be scheidenheid, waar zij van het «hervatten van den afgebroken arbeid" spreekt, alsof er geen ontbinding met de bekende gevolgen had plaats gehad, maar de Kamer eenvoudig na een reeès weder bijeenkwam? De Arnh. Ct. heeft ook wel vernomen, dat de tegenwoordige regeering gaarne politieke sommen uit werkt en, er od rekenende dat rnn,iUi nieuwe Kamer wellicht even inschikkelijk willen zijn voor eene niet-liberale regeering als die in de ontbonden Kamer jegens de niet-liberale oppositie waren, desnoods wel in de liberale kleur zal willen uitkomen, wanneer ze haar eigen spel er door redden kan. Zoo iets kan men echter niet openlijk in een staatsstuk bekennen, vooral kan de Koning niet gemaakt worden tot den overbrenger van zulk eene, uit het oogpunt der politieke moraliteit bedenkelijke boodschap. Schikkingen van dien aard plegen onderhands voorbereid en aangegaan te worden. jjt Uit Bern wordt getelegrafeerd, dat het tractaat tot regeling van het internationaal goederenvervoer op de spoorwegen de vorige week door de vertegenwoordigers van negen staten is geteekend. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. meldt nog omtrent den onlangs overleden archivaris bibliothecaris der Tweede Kamer, den heer Noordziek, dat hij indertijd de man is geweest, die wijlen Koningin Sophie onze moedertaal leerde. Als opvolger van den heer Noordziek in de betrekking van bibliothecaris wordt genoemd de heer Ising. De Haagsche kout van de Prov. Gron. Ct. releveert de volgende bijzonderheid van den overledene: Toen mr. Godefroi indertijd nog leefde, was de heer Noord ziek voor dit doove kamerlid de groote hulp in den nood. Mr. Godefroi's hardhoorendheid toch was van dien aard, dat het hem onmogelijk bleek, de redevoe ringen te verstaan. Nu resumeerde de heer Noordziek het gesprokene op het papier, en dit was voor den scherpzinnigen Godefroi voldoende, om daaruit te argumenteeren en op de degefijkste wijze aan het debat deel te nemen. Als Siameesche bvoeders kon men ze dan dikwerf op die banken in het midden der zaal zien zittenGodefroi met den arm op Noord- ziek's schouder gesteund, elk woord verslindende, dat de referendaris met het roode gezicht en de lange, sluike grijze haren leuk en bewegingloos zat op te teekenen. In hare vergadering van Zaterdagavond heeft de Kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort besloten, het adres van de Amsterdamsche Kamer om herziening van het tarief voor binnenlandsche tele grammen, te ondersteunen. lts !gi ks de Dp er or in de in it, m et d0 li- le ie Is

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1