Een knaap, wonende in de Korte Pooten te 's Hage, scheen zich Vrijdag! avond bijzonder te vermaken door, voor het open raam gezeten, te midden van een troepje jongens centen te werpen, die vooraf door hem gloeiend werden gemaakt. De geen kwaad vermoedende kinderen, die de geldstukken gretig opraapten, brandden natuurlijk hunne vingers. Een politie-agent maakte aan deze schandelijke kwajongensstreek een einde en deed aan gifte aan het politie-bureau. Buitenland. T ix i" Is; ij e. Op de grenzen van Montenegro hebben in den loop der vorige week weder gevechten tusschen de Albaneezen en de Montenegrijnen plaats gehad. De Albaneezen deden, ten getale van 2000, een inval en er waren in het gevecht, dat volgde, 30 a 40 man gevallen, eer de Turksche troepen een einde aan den strijd kwamen maken. De correspondent van de Times te Konstantinopel acht door dit voorval opnieuw bewezen, dat het terugtrekken van de Turksche troepen uit Albanië onmogelijk is, daar anders zulke botsingen niet alleen veelvuldiger voorkomen, maar ook veel grooter uitbreiding verkrijgen zouden. Spanje. Aan de Times wordt uit Madrid gemeld, dat de zitting der Cortes wegens de groote hitte niet kan worden voortgezet. Het voornemen bestaat derhalve, om na aanneming van het handelsverdrag met Engeland en eenige spoedeischende ontwerpen van minder belang, de zitting tot de helft van de volgende maand te verdagen. i>xxitsclil a. n cl. Het Rastenburger districtsblad heeft eene officieele waarschuwing openbaar gemaakt tegen niet minder dan '16 personen, die met naam, woonplaats en signalement worden aangewezen als van Buenos Ayres en Montevideo uit, soms met valsche papieren en aanmerkelijke geldsommen voorzien, naar Europa ge komen te zijn »om jonge meisjes door valsche voor spiegelingen naar verschillende plaatsen van Zuid- Amerika te lokken". De voornaamste havenplaatsen, zegt de bekendmaking, waar deze koppelaars hunne levende koopwaar inschepen, zijn Marseille, Bordeaux, Havre, Southampton, Liverpool, Londen, Antwerpen, soms ook Hamburg en Bremerhaven. Deze liecfen drijven hun handel vooral in Oostenrijk, Hongarije, Galicië, Duitschland en Zwitserland. Bij den rijksdag is ingekomen een adres van het bestuur der Duitsche vereeniging tot dierenbescherming, betreffende het dooden van slachtvee. De vereeniging verlangt, dat dit alleen geoorloofd is: 1. na voorafgegane verdooving der dieren, door verbloeding, 2. door ge oefende gepatenteerde personen, en in openbare slacht huizen door vast aangestelde slachters. De adressanten meenen, dat het slachten in Duitschland, vooral op het platteland, veeltijds barbaarsch geschiedt. Zij verklaren zich ook tegen de Israëlitische slachtwijze. Bel g" i e. Naar aanleiding van den brand in de hoogeschool te Brussel, worden de volgende nadere bijzonderheden meegedeeld. Het parket heeft een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak. Volgens verklaring van den directeur heeft er sedert acht dagen geen enkele werkman op het dak gewerkt, zoodat het gerucht, als zou er een komfoor van loodgieters omgevallen zijn, niet waar kan zijn. De puinhoopen leveren een treurig schouwspel op. De academiezaal is in eene vormelooze massa balken, geblakerde muren, half verbrande boeken herschapen, waarboven de armen van den luchter en de nog rechtstaande granietkolommen uitsteken. Men vreest, dat zekere gedeelten nog zullen instorten. Het afgebrande gebouw is het oude paleis van den kardinaal Granvelle, gebouwd in renaissancestijl door den bouwmeester van Philips II, Sebastiaan van Oye. Na den brand van het vroegere hof, in '1731, werd het den zetel van den geheimen raad en den linancieraad. In den Franschen tijd werd net beurtelings gebruikt tot militair gasthuis- en crimineele rechtbank. Onder het Nederlandsch gouvernement diende het als militair kleermagazijn, zetel van den staatsraad en woonplaats van den districts-commissaris. Later maakte men er eene lagere modelschool van, toen het bureel der nationale loterij en de koninklijke muziekschool. Na 1830 hield de commissie voor het uitdeelen van hulp en be looningen er hare vergadering, en het werd daarna gebruikt voor de zittingen van den krijgsraad en het assisenhof. Volgens de Indépendance was de bibliotheek tegen brandschade verzekerd voor 75,000 fr., de meubelen voor 10,000 en de verzamelingen voor 65,000. Dus te zamen '150,000 fr. Bij den provincialen raad van Brabant is een voorstel ingediend, strekkende tot het toestaan van een crediet van 100,000 fr.te verdeelen over verscheidene dienst jaren als bijdrage in de kosten van het herbouwen der Brusselsche universiteit, die den vorigen dag grootendeels door brand was vernield. België heeft een zwaar verlies geleden door het overlijden van den heer Mabu, die, in 1810 geboren, in '1845 voor het eerst minister geworden, langen tijd de bekwame leider der clericale partij is geweest. In zijne moeielijke positie als erkend hoofd eener partij, in welke vaak machtiger invloed dan de zijne zich liet gelden, heeft hij zich de achting zijner tegenstanders verworven. Toen het tegenwoordig kabinet aan liet bewind kwam, tengevolge der verkiezingen van 14 Juni 1884, stond Malou aan zijn hoofd. Maar toen in October van hetzelfde jaar de koning de ministers Jacobs en Woeste ontsloeg, legde ook Malou zijne portefeuille neder. Daarna in den Senaat gekozen, trad hij niet weder op den voorgrond. Gri'oot-öi'ittari je. Over de onlusten te Cardiff wordt gemeld: Woensdag avond doorliep een groote bende, ongeveer '1000 mari sterk, zingend de Marystreet, waar de bureelen der verschillende dagbladen zich bevinden. Iloopen steenen werden in de ruiten geworpen bij den Western-Mail met het gevolg, dat twee politie-agenten gekwetst werden. Daarop kwam een geheel corps politie-agenten toegesneld. De menigte werd gechargeerd en geheele rijen personen, waartusschen vele vrouwen, onder den voet geworpen. Terwijl het gevecht aan den gang was, werd een revolverschot gelost tegen het bureel van den Western-Mail. De kogel vloog door een ruit boven het hoofd van den hoofdredacteur de heer Cascelles Carr. Ondertusschen was het gepeupel op onrustbarende wijze aangegroeid; meer dan 10.000 man omringden de politie. Toen kwam de geheele politiemacht der stad aanrukken. De scheriff gaf bevel de straten schoon te vegenwaarna nogmaals een verwoed gevecht begon, dat eindigde met de zegepraal der politie. Ongeveer 150 man werden gekwetst, onder welke ver schillende personen zeer gevaarlijk. Een man is de beide oogen kwijt door een sabelhouw. De verkiezingen Ioopen zoo langzamerhand ten einde. Er waren te kiezen 670 candidaten, gekozen zijn er nu reeds 515, zoodat nog van 155 verkiezingen de uitslag met spanning wordt te gemoet gezien. De stand der verkiezingen was Vrijdagmiddag om drie uur 263 conservatieven, 133 aanhangers van Gladstone, 54 liberale tegenstanders der home-rule en 65 leden der Iersche nationalistische partij. De conservatieven hadden toen reeds twaalf stemmen meer dan in de ontbonden Kamer. De conservatieve afgevaardigden Plunkett en Holmus zijn door de universiteit van Dublin herkozen. Lord Henry Brice, conservatief, is in de plaats getreden van den heer Banister Pletcher (Gladstoniaan); sir E. Reed is voor Cardiff met groote meerderheid her kozen. Tengevolge van een brief van den kardinaal Manning is de hertog van Norfolk, katholiek, doch hevig tegen stander van home-rule, overgegaan tot het Protes- tantische geloof. Men zal zich herinneren, dat kardinaal Manning in dien brief verklaarde, dat wanneer de home-rule doorging, de Iersche Katholieken nooit de Protesten zouden onderdrukken. F r a n li r ij lc. Op bevel van den nieuwen aartsbisschop van Parijs, Richard, zal het lijk van cardinaal Guibert bijgezet worden in de Notre-Dame. Den löden dezer zal deze plechtigheid plaats hebbenalle bisschoppen van Frank rijk zoowel als civiele en militaire autoriteiten zullen haar bijwonen. IV oord-Amerika. President Cleveland had zich, voordat hem de hoogste waardigheid in de Vereenigde Staten werd opgedragen, in verscheiden andere betrekkingen als een eerlijk en doortastend man doen kennen. Als hoofd van het gemeentebestuur van Buffalo had hij zich den bijnaam the veto-mayor verworven, omdat elk besluit van den gemeenteraad, waarbij persoonlijke belangen boven die der gemeente waren gesteld, onbarmhartig door zijn veto tot scheurpapier werd gemaakt. Naar het schijnt, zal men hem ook the veto-president kunnen noemen. Republikeinen en demo craten zijn het er over eens, die hij met nauwgezette zorg alle wetten en besluiten bestudeert, die hem ter onderteekening worden voorgelegd, en niet spaarzaam is met zijn veto, als hij meent, dat de schatkist niet wordt gespaard. Dezer dagen heeft hij '13 ont werpen, waarbij particuliere pensioenen werden toe gekend, teruggezonden aan den senaat en 38 ontwerpen van dergelijke strekking aan het huis der represen tanten. In een der boodschappen, bij de teruggezonden stukken gevoegd, verklaarde de president, dat hij het moede was zijne toestemming te geven tot het verstrekken van staatsgelden aan personen, die daarop niet de minste aanspraak hadden. De goedkeuring van het congres was in zulke gevallen voor hem geen maatstaf, omdat deze in den regel niet werd geheven door de meerderheid, maar door een klein aantal personen, die voor den vorm bijeenkwamen. Het toekennen van pensioenen was eene heilige zaak, waarbij geen misbruiken mochten worden geduld. Zulke beschouwingen zijn in de Vereenigde Staten tamelijk ongewoon, maar president Cleveland is er de man niet naar, om zich door vijandige kritiek of groote woorden op het dwaalspoor te laten brengen. De werklieden to New-York hebben eene groote meeting gehouden, ten einde hunne instemming met de Iersche home rule uit te drukken. Verscheidene redenaars, waaronder de moeder van Pamell, voerden het woord. Een verklaarde, dat Ierland een zelfbestuur zal bekomen, hoe ook de uitslag der verkiezingen was. Zoolang Parnell in het Lagerhuis over tachtig stemmen beschikt, zal hij meester van den toestand blijven en zich tegen eiken dwangmaatregel ten opzichte van Ierland verzetten. Gemengd liuitenlaiidscli Nieuws. Kan men van angst sterven? vraagt een Engelsch geneeskundige in The Daily News, naar aanleiding van een geval, dat zich onlangs bij eene jonge vrouw te Keating heeft voorgedaan, antwoordt hij toestemmend. Deze had eene zekere hoeveelheid insectenpoeder inge nomen. Eenige uren later werd haar lijk gevonden. En wat bleek? Dat het ingenomen poeder onschadelijk was voor menschen. De angst had haar doen sterven. The Lancet, een Engelsch volksblad, herinnert bij deze gelegenheid aan twee gevallen, waarin de ver beelding een angst teweeg bracht, die den dood ten gevolge had. Het eerste geval is op het einde der vorige eeuw gebeurd. Eenige geneesheeren hadden op een ter dood veroordeelden Engelschman een psychologische proef neming gedaan. Men had dezen ongelukkige aan een tafel vastgebonden en hem geblinddoekt; men maakte hem wijs, dat men hem een snede zou geven in den hals, en het bloed zou doen vloeien tot hij geheel uitgeput zou zijn. Men gaf hem daarna een onbeduidenden steek met een naald in den hals. Uit een pijp, boven zijn hoofd aangebracht, liet men een kleinen, maar aanhoudenden waterstraal over zijn hals vloeien. Men had den man zoo gezet, dat het water in een kuip terecht kwam, waar hij het kon hooren invallen. Na zes minuten stierf de man van schrik, met de volle overtuiging, dat al wat hij in de kuip, over zijn hals, had voelen vloeien, zijn eigen bloed was. Het tweede voorbeeld is dat van een concierge van een school. Eenige leerlingen hadden besloten, hem een part te spelen. Op een avond lokten zij hem in een kamer, die in de diepste duisternis was gehuld. Men hield een «laatste oordeel" en de straf luidde, dat de portier alleen door onthoofding voor zijn zonden zou kunnen boeten. Bijgevolg werden een bijl en een hak blok gehaald. Men gaf den veroordeelde nog drie minuten om zich met God te verzoenen en deed hem daarna een blinddoek voor de oogen. De jongens legden den man, die als een riet beefde, het hoofd op het blok, en een hunner gaf hem toen een harden slag met een natten doek in den hals. Iedereen lachte van pleizier. Men vergunde den man toen op te staan, doch hij verroerde zich niet meer; hij was onder den invloed van den schrik omgekomen. De eerste Berlijnsche courant verscheen in het jaar '1661 tijdens den grooten Keurvorst en werd door diens lijfarts, den Hollander Cornelis Bontekoe, uit gegeven en op zonderlinge wijze in omloop gebracht. Alleen de twee boekhandelaren Rupert VÖlker en Elias Lockei, die destijds te Berlijn handel mochten drijven in «nuttige en ongevaarlijke boeken", hadden toestem ming om die courant te verkoopen. Eenmaal 's weeks, op Zaterdag, verschijnend, werd de courant des Zondags aangeboden. Zulks mocht echter alleen tot 's middags geschieden, in den winter voor- en in den zomer na de godsdienst-oefening, welke van Mei tot September in de open lucht plaats had. Na het slotgebed werd met den verkoop der courant een aanvang gemaakt. Deze had plaats voor den ingang; alleen Rupert Völker de eerste boekhandelaar te Berlijn, mocht de plaats opgaan en den monarch een afdruk ter hand stellen. De inhoud der courant bepaalde zich meestal tot berichten van het hof; ook werkte de keurvorst er in zooverre aan mede, dat hij nu en dan den uitgever beval, dit ef dat daarin op te nemen. Over de «tijds- gebeurtenissen" mocht de lijfarts slechts weinig mede- deelen. De hofberichten en «absonderliche Dinge" vielen dan ook het meest in den smaak van de Ber- lijners dier dagen en daar de Keurvorst ééne courant voldoende achtte, sloeg hij het verzoek af van den Leipziger boekhandelaar Chr. Kircliner, die in '1679

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3