Wie het meesterwerk de «Camera Obscura" van Hildebrand (Nic. Beets) ook maar eenigszins kent, zal zich uit een der hoofdstukken het Noordbrabantsche meisje wel herinneren. Welnu, Hildebrand heeft haar, zijn oude vriendin Keetje Van der Made heet zij, dezer dagen te Oosterhout eens bezocht. Sedert de vorige ontmoeting was ruim een halve eeuw 53 jaren verloopen. De twee oudjes hadden heel wat saam te keuvelen. Als aandenken overhandigde Beets haar bij het afscheid nemen een in prachtband gebonden exemplaar der '16de uitgave van zijn Camera Obscura, waarin het volgende te lezen stond: «Aan Keetje Van der Made (het Noordbrab. meisje), als aandenken aan zijn bezoek in hare woning te Oosterhout den G Juli 1886. (was get. Nic. Beets.) Hildebrand." Door de regeering is eene memorie over de long ziekte onder het rundvee in Nederland opgesteld. Deze memorie is in de Engelsche en Duitsche talen gedrukt en bestemd om in Groot-Brittannië en in het Duitsche rijk te worden verspreid, ten einde daar te lande de overtuiging ingang te doen vinden, dat na een langen stryd van ruim 50 jaren het der Nederl. regeering eindelijk is gelukt, de besmettelijke longziekte onder het rundvee uit te roeien en dat de Nederlandsche veestapel op dit ^ogenblik, wat den gezondheidstoestand betreft, tot de zuiverste van Europa behoort, waardoor de steeds nog tegen invoer van levend vee in Engeland genomen maatregelen niet voldoende gerechtvaar digd zijn. De memorie is beknopt, ongeveer een vel druks groot, goed gesteld en geeft een duidelijk overzicht omtrent het verloop der veeziekten in de Nederlanden van af 1833 tot heden. De bekende verordening tegen het gebruik van rijwielen in de gemeente Oldebroek is thans ingetrokken. Voor rekening van dr. Mezger zijn Vrijdag uit Amsterdam weder vijf en vijftig minvermogende kinde ren naar buiten vertrokken, om gedurende eenige weken in de frissche buitenlucht te kunnen leven. De naar Zeist gezonden vacantie-kolonie is 30, die naar Wijk aan Zee 25 kinderen sterk. De landlieden (zoo lezen wij in der Lcindwirth van 4 Juli dezes jaars) worden met het oog op het alge- meene heil en de gezondheid er op indachtig gemaakt, toch in het huidige warme jaargetijde, gelijk altijd, geen doode mollen langs wegen en velden te laten liggen, maar te begraven, opdat geen vlieg het lijken gif opneme en mensch en dier nadeel berokkenen kan. Onlangs vond te Keulen een sterke 23-jarige man door zulk een giftigen vliegensteek den dood. Ldb. Ct. Dr. Blom Coster te 's Ilage, die dezer dagen op reis is gegaan, tevens om de viering van het twee honderdjarig bestaan der stad Albany bij te wonen, wordt volgens den schrijver der Ilaagsche kout in de Prov. Gr. Ct., op deze reis vergezeld door twee jonge bloedverwanten,-Leidsche studenten. De stad Albany, door Hollanders destijds gesticht, had de steden 's Gravcnhage en Amsterdam en Beverwijk uitgenoodigd, zich op dit feest door eenige harer bestuurderen te doen vertegenwoordigen. Die afgevaardigde zal dr. Blom Coster zijn, en men kan er op aan, dat hij met eere dat mandaat zal vervullen. Als geschenk aan de stad Albany biedt hij aan een in perkament gebonden album, dat de fraaiste en merkwaardigste photogra- phische gezichten van Nederland bevat. Voorts eene verzameling photographische copiün naar staal- en houtgravures van beeltenissen der beroemdste Neder landsche mannen en vrouwen van den vroegsten tijd tot op heden. Namens de hoofdstad en de residentie wordt door hem aan Albany eene rijk versierde oor konde aangebodende Leidsche hoogeschool heeft aan de beide studenten, die den Haagschen doctor tot paranimf strekken, insgelijks een officieelen geluk- wensch ter hand gesteld. Het doel der reis van dit drietal is natuurlijk niet alleen 't bijwonen van deze feestviering; zij zullen hunne reis zelfs tot Australië uitstrekken. Zondag hield de Hollandsche dames-zwemclub in de zweminrichting van den heer van Heemstede Obelt, aan de Ruyterkade te Amsterdam haar eersten wedstrijd. Volgens het Hbl. is die uitnemend geslaagd. Heerlijk weder begunstigde dit eigenaardige feest, dat door dames, voor dames en onder dames werd gegeven, want ook de pers was ditmaal door dames ver tegenwoordigd. Mevrouw R. v. O., te 's Ilage, heeft aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar f 3000 geschonken. Z. M. de Koning, beschikkende op het beroep, door 's Konings Commissaris in Noord-Brabant ingesteld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 18 Maart 1886, waarbij aan. de krachtens art. '127 der gemeentewet vastgestelde begrooting der ge meente Andel voor 1886 goedkeuring is onthouden, heeft met vernietiging van dat besluit aan vermelde begrooting, zooals die door 's Konings commissaris is vastgesteld bij beschikking van 2 Juli j.l. goedkeuring verleend. In het zuid-oosten van Groningen worden gedurig herten waargenomen. Thans heeft men weer een fraai dier in het Ter-Apelsche veen zien grazen, hetwelk, toen het zich opgemerkt zag, met groote sprongen aan den haal ging. Naar men verneemt, is de régeering voornemens een verbodsbepaling in het leven te roepen tegen het storten van grond, aarde en andere stoffen in de Nederlandsche rivieren en stroomen. Wij vernemen, dat de regeering besloten heeft de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Grondwet, opnieuw aan de Staten-Generaal in te dienen. Te Wageningen heeft zich een commissie gevormd, met den burgemeester aan het hoofd, om aan de leeraren en leerlingen der Rijkslandbouwschool, na de feestelijke viering van het tienjarig bestaan op 9 en '10 September, een contrafeest aan te bieden op 11 September. Met 98 tegen 15 stemmen is in de jongste ver gadering van aandeelhouders der stoombootmaatschappij «Overflakkee en Goedereede", gevestigd te Middelharnis, besloten geen tweede stoomboot op Rotterdam in de vaart te brengen. Zaterdag is de heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, over Rotterdam, met zijn zoon den heer Jacob van 't Lindenhout, naar Amerika vertrokken, ten einde aldaar in het belang der weezen werkzaam te zijn en gelden te verzamelen voor den bouw van een nieuw weeshuis. Gedurende de afwezigheid van den directeur zal, zooals wij reeds mededeelen, die betrekking waargenomen worden door den heer D. van 't Lindenhout te Neerbosch. Hoeveel kost thans een binnenlandsch telegram? Op zeer eenvoudige wijze kan men dit berekenen. Een telegram van '10 woorden of minder kost steeds 25 cents. Voor telegrammen boven de 10 woorden berekent men de kosten aldus: Men neme de helft van het woordental (voor oneven getallen de grootste helft), vermenigvuldige dit mot 3 en telle bij het product '10 op. Bijvoorbeeld een telegram van '14 woorden, kost 7 maal 3 plus '10 of 31 cents en een telegram van '17 woorden: 9 maal 3 plus 10 of 37 cents. Te Eindhoven heeft de collecte voor de hagelslag noodlijdenden opgebracht f 252,655 en het voor 't zelfde liefdadige doel aldaar gegeven concert in «Eindhovens Mannenkoor" aldaar f 506,15. Zaterdagmiddag werd te Meppel door eenige inge zetenen een waagstuk van een 15jarigen knaap waar genomen, dat aan een episode uit het jongensleven van den grooten Hollandschen zeeheld Michiel Adriaansz. De Ruyter deed denken. De Mepp. Ct. maakt er in dezer voege melding van Bedoelde knaap was op het Kerkhofsplein bozig met het oplaten van zijn vlieger. Deze raakte aan een der palen van het hek boven om den omgang van den toren verward, en spoedig daarna ondernam de jongen het waagstuk, om tegen den zuidmuur van de kerk op te klauteren en zoodoende op de goot te klimmen, deze door te kruipen tot aan het hekwerk, dat over de pannen ligt, om deze voor het afwaaien te beveiligen. Boven op de kerk zijnde, klimt hij door een luikje, dat los stond, in den toren en gaat zoodoende de trappen op, om zijn speeltuig, den vlieger, welke zeker een beste zal zijn, weder machtig te worden. Na den vlieger losgemaakt te hebben, ging hij langs de trappen naar beneden, doch daar gekomen zijnde, vond hij de deur aan den ingang gesloten. Evenwel is hij niet vervaard; hij gaat wederom naar boven, waar hij een touw ziet hangen, neemt het kloek besluit zich hierbij naar beneden te laten glijden, alwaar hij over het hek, dat des daags tot afsluiting van den ingang van den toren dient, naar buiten klom. De residentie-briefschrijver van de Zw. Ct. spreekt den wensch uit, dat in deze zomerzitting der Staten- Generaal door een der leden eene interpellatie worde gericht aan mr. Sprenger van Eijk over de toestanden in Indië. «Het is een feit", schrijft hij, «dat het leger bestuur in Indië reeds drie, vier maanden geleden dringende vertoogen heeft ingebracht tot versterking van ons zoo jammerlijk geteisterd Indisch leger, dat zooveel heeft weten te presteeren telkens als het tegen den vijand werd aangevoerd, maar dat nu met zijn duizenden berri-berri-lijders volslagen onmachtig is om zijne hoogst belangrijke taak ook maar eenigermate te vervullen. Intusschen laat de heer S. v. E. tot nu toe de heeren maar praten. In plaats van 5000 man, die aangevraagd moeten zijn, zond hij één Pruis (den heer Pruys v. d. Hoeven), zooals reeds te Batavia is opgemerkt, en welke rampen de koloniën en ook het moederland zouden treffen, indien, behalve de Atjeh-ellende, nog eens ergens elders in den archipel onlusten uitbarsten, indien dus machtsvertoon noodig was, terwijl wij daar ginds zoo goed als machteloos zijn, wij durven er nauwelijks aan denken. Maar zelfs al konden wij deswege zeker zijn, dan nog is de vraag ten volle geoorloofd, of het geen schande voor Nederland is, dat het zijne dappere troepen op Atjeh aan geheele uitputting en demoralisatie prijs geeft, in stede van plichtmatige aflossing mogelijk te maken en den overlevenden herstel van krachten te gunnen. U. 'D. Kunst, Wetenschap en Letteren. De muurschildei'ing, onlangs te Ovezand in de Hervormde kerk ontdekt, dagteekent, volgens deskun digen, van tusschen de '14e en '15e eeuw en stelt voorSt.-George staande op den draak. Naar het Vad. verneemt, is het «Panorama-Mesdag" aangekocht door den heer Mesdag zelf. De honderdste verjaardag van den geleerden Chevreul is Donderdag te Parijs door studenten en doctoren van alle faculteiten feestelijk gevierd. De heer Chevreul heeft den eerctitel vandeken der Fransche studenten. Het Engelsch geneeskundig blad the Lancet deelt als eene bijzonderheid mede, dat een der geboren Indische prinsen uit Hindostan, en wel Z. H. de Thakon Sahib van Gardal, zich bij de hoogeschool te Edinburg op de rol der studenten in de genees kunde liet inschrijven. Uit Compascuum-kanaal wordt bericht dat sedert drie dagen nabij het Helbelermeer (Pruis, grens) eene helderbrandende vlam uit de aarde opstijgt. Aanvan kelijk zag men eene dikke rook-kolom, die, met een lucifer aangestoken, vlam vatte en nog brandt. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Vrijdag had de 22jarige timmerman P. V., werkzaam aan de sigarenvormenfabriek aan de Weeskinderendijk te Dordrecht,# het ongeluk met de rechterhand in aanraking te komen met een in werking zijnde cirkelzaag, tengevolge waarvan hem de pink en de ringvinger werden afgesneden. Bij ongeveer 25 winkeliers der Dam- en Warmoes- straten te Amsterdam zijn Vrijdagavond de spiegel ruiten met een scherp voorwerp zoozeer bekrast en beschadigd, dat sommige vernieuwd zullen moeten worden. Een treurig ongeluk had Vrijdag aan het Bolwerk te Rotterdam plaats. De dienstbode van de stoomboot «Telegraaf II", welke van Antwerpen op Rotterdam vaart, viel bij het scheppen van een emmer water in de Maas en verdronk. Onmiddellijk aangewende pogingen om haar te redden, mochten niet gelukken, daar zij dadelijk in de diepte wegzonk. Ruim een uur later is het lijk opgevischt. In het stadje Comines, op de Belgisch-Fransche grens, zijn twee mannen, vader en zoon, die bezig waren in een put eenige herstellingen te verrichten, door de opstijgende gassen bedwelmd geraakt en gestikt. De zoon was nauwelijks 20 jaar oud. In de passage Charles-Dallery te Parijs was een winkelier Woensdag bezig zijn winkel te sluiten, toen een viertal personen hem kwam vragen of zijn broeder thuis was, daar zij van hem een som gelds moesten ontvangen. Op het antwoord, dat de zaken van zijn broeder hem niets aangingen, vielen de vier mannen den winkelier aan. Zijne vrouw wilde hem ook te"hulp komen, doch op den raad van haar man, die zeide het wel alleen af te kunnen, ging zij weder in huis. Toen haar man later in huis kwam, viel zijne vrouw in onmacht en was weldra een lijk. Men zegt, dat zij tengevolge van de angst en schrik over leden is. De groote katoenspinnerij van de firma Loyer, te Rijssel, is door brand vernield. De schade wordt op een millioen geschat. Ook de wolkammerij van den heer Félix Lorthiais, te Tourcoing, is eene prooi der vlammen geworden. Daar was de schade nog grooter. Men schat die op l1/2 millioen. 400 werklieden zijn door dit ougeluk buiten verdienste.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2