Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1886. No. 51. Zaterdag 10 Juli. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 Cent. Dieristaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 9 Juli 1 8 8 6. Als een bijzonderheid vermeldt de Arnh. Ct., dat in een faillissement, onlangs voor de rechtbank te Arnhem behandeld, een accoord is aangeboden en ge homologeerd, waarbij aan de concurrente crediteuren twee en een half procent hunner oorspronkelijke vor deringen werd uitbetaald. Een bewijs der ongunstige tijdsomstandigheden mag het zeker genoemd worden, wanneer de overgroote meerderheid der crediteuren genegen is, om voor zulk een gering bedrag afstand te doen van hun vorderingsrecht, dat men zonder accoord blijft behouden, en bij eventueele solvabiliteit van den debiteur in de toekomst, zou hebben kunnen doen gelden. Te Baarn zit in de veranda van den heer Buissant des Amorie, in een bloemhanger, een bastaard-nachtegaal te broeien op 5 eitjes. De vogel gevoelt zich in dit nest geheel op zijn gemak. Wij vernemen, dat mr. A. baron Mackay de be noeming tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Utrecht heeft aangenomen. In het district Amersfoort zal derhalve een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Naar het Vad. verneemt, zal Z. M. de Koning waar schijnlijk geen uitvoering geven aan zijn voorloopig plan, om in persoon de Staten-Generaal te openen. Naar het Vad. verneemt, heeft dr. Zaaijer zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen, maar neemt hij geen ontslag als leeraar aan de R. H. burgerschool te Leeuwardenhij wordt gedurende zijn lidmaatschap van de Kamer non-actief. Het voornemen bestaat, om de militairen, die anders tot herstel van gezondheid met verlof gezonden werden, in het vervolg eenigen tijd naar de legerplaats van Milligen te detacheeren, alwaar men een gedeelte van het kamp tot herstellingsoord wil inrichten. De minister van waterstaat heeft aan het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Zon dagsrust kennis gegeven, dat zal worden voldaan aan het verzoek van dat bestuur, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, indien de afzender van zijn verlangen daaromtrent op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. Naar men zegt, zal Domela Nieuwenhuis in hooger beroep worden verdedigd door mr. Katz te Amsterdam. De heer F. van der Goes te Arasterdam, die als assuradeur ook Dinsdagmiddag de Beurs aldaar bezocht, werd door honderden uit dit gebouw gedrongen, onder het herhaald geroep»ga naar het Volkspark, gij behoort bij Recht voor Allen!" Aanleiding daartoe had de heer Van der Goes gegeven door het schrijven der brochure «Majesteitsschennis." Men schrijft uit Delft: Drie schuldenaars alhier hadden wel eens gehoord dat de Staat der Nederlanden tegen de belasting schuldigen, die onwillig waren om te betalen, het middel aanwendde om zoolang een soldaat bij hen te logeeren, totdat zij betaalden. Dit middel kon bij uit stek de goedkeuring wegdragen van ons drietal, en zij besloten om dat stelsel van inlegering toe te passen, met dat zij er een soldaat op af wilden sturen, doch zij zeiven zouden als ingelegerde soldaat fungeeren. Zij trokken daartoe dezer dagen naar hunnen gemeen- schappelijken schuldenaar, drongen de huiskamer binnen en verklaarden bij kris en bij kras niet te zullen ver trekken dan nadat zij het hun competeerende zouden hebben ontvangen. Met bleek echter dat zij buiten den waard hadden gerekend, want onze schuldenaar, wien de ongenoode gasten zeer onwelkom waren, en die met het oog op zijne jonge vrouw de zaak niet vertrouwde, riep de hulp der politie in. Toen werd hun spoedig beduid, dat zij te vertrekken hadden om niet achter slot en grendel te geraken en zoo stonden onze schuldeischers des avonds om half twaalf op straat, ieder druipstaarts naar huis sluipende. Zonder overdrijving kan men zeggendat zij van een koude kermis kwamen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar men meldt, maatregelen genomen, opdat, telkens bij een geval van hondsdolheid of wanneer iemand door een dollen hond gebeten mocht worden, zulks ten spoedigste bij den betrokken geneeskundigen inspecteur bekend worde, die dan in overleg treedt met den Minister over de wenschelijkhoïd van opzending van zulk een lijder naar Parijs. Uit de verslagen van het Geneeskundig Staats toezicht blijkt dat het aantal sterfgevallen in Nederland, veroorzaakt door den beet van dolle bonden, van 18691879, 22 bedroeg, onder welke 12 mannen, 4 vrouwen en 6 kinderen. Gedurende de laatste 7 jaren zijn geen sterfgevallen, door die ziekte ver oorzaakt, voorgekomen. De beide jongelieden uit Alblasserdam, die door een dolle kat gebeten waren en zich onder behandeling van Prof. Pasteur stelden, zijn, na een afwezigheid van 10 dagen, in Alblasserdam teruggekeerd. Op '10 en 11 Augustus a.s. zal te Middelburg de 35e algemeene vergadering gehouden worden van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland. In die vergadering zullen besproken worden de wetsontwerpen tot heffing van een statistiek recht bij den in- en uitvoer van vrije goederen en tot wijziging van het tarief van invoerrechten. Voorts zal daar behandeld worden, op welke wijze eene organisatie van wedstrijden voor handwerkslieden in Nederland zou kunnen plaats grijpen, waarover een verslag zal worden uitgebracht door eene commissie, in welke ook twee leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van het Algemeen erf twee leden van het Alg. Ned. Werk liedenverbond zitting hebben. Verder komt in bespreking het wetsontwerp tot regeling van het gemeenschap door electrische telephonen, en stelt het hoofdbestuur zich voor, mededeeling te doen van den stand van het onderzoek naar de toepassing van heide-ontginning tot bestrijding van werkeloosheid. Nog zal aan de orde worden gesteld een voorstel van het hoofdbestuur om opnieuw bij de Regeering aan te dringen op regeling van algemeen teekenonderwijs ten behoeve der volksklasse op de lagere school, terwijl eindelijk de heer Jacob Duijvis van Utrecht zich bereid heeft verklaard de oorzaken te bespreken van de algemeene gedruktheid van handel en industrie, en de heer W. C. Metzelaar, ingenieur te 's Gravenhage, de uitkomsten zal bespreken en toelichten, waartoe de commissie, welke door de Maatschappij van Bouwkunst is benoemd tot onderzoek der vraag, op welke wijze het professioneel onderwijs voor den handwerksman in Nederland behoort te worden ingericht, gekomen is. Een hoofdofficier, in garnizoen te Amsterdam, deed Zondag een tochtje te paard langs de Weesperzijde. Hij reed stapvoets, toen drie kerels aankwamen, die het socialistische .«vrijheidslied" zongen; een hunner gaf het paard van den officier onverhoeds een slag, waardoor het paard verschrikt steigerde. Maar de berijder wist de kerels wel te vinden. Elk op hun beurt werden ze ingehaald en kregen ze met de karwats een pak, dat hun lang zal heugen. De Turf- en Steenindustrie deelt het navolgende mede omtrent den oorsprong der benaming van «Arianen" bij baksteen. Zooals wellicht bekend is, zijn Arianen ketters, in de 4e eeuw uit de Christ, kerk geworpen. Hun naam leeft echter nog voort in steenen. Wij vorfden zelfs in een theologisch tijdschrift, laatst bij geval bladerende, hiervan gewag gemaakt. Wij lazen daar («Geloof en Vrijheid", XX, I, bl. 110) «Arianen of smalle boeregrauwen is de benaming gegeven in de steenfabricatie aan eene sorteering steenen, waarbij alle drie soorten worden geplaatst, die door minder goede kleur of hardheid ongeschikt zijn om tot goede gevelsteenen te worden gerekend. Ook de steenen, die bij het bakken zijn beschadigd, hetzij in de hoeken of in de zijden, worden bij de Arianen gevoegd, al zouden zij anders zoowel om hunne hardheid voor gevelsteenen hebben kunnen dienen. De Arianen kan men dus beschouwen als te zijn het uitschot der betere soorten." Men meldtZoowel in de Hoekschewaard als op het Roonsche eiland is thans belangrijk minder vlas gekocht dan het vorig jaar, wijl het vlas, dat in den beginne prachtig te velde stond, door de droogte te veel achteruit gewerkt is, dan dat later gevallen regen dit kon verhelpen. Boeren, die op beraad gezaaid hebben, moesten den verpachter het vlas laten houden, omdat in plukken en bewerken geen voordeel gezien werd, zoodat zaad en wiedloon verloren zijn. Ook de concurrentie van Belgische kooplieden maakt 't voor de boeren steeds lastiger om tegen winstgevenden prijs te verkoopen. De op de werf van de maatschappij «de Schelde" in aanbouw zijnde raderstoomboot Dives" zal eerstdaags te water gelaten worden, terwijl de vroegere lichter «Vlissingen", thans in eene stoomboot veranderd, binnenkort proef zal stoomen om daarna naai' Londen te vertrekken. Het schip is bestemd om bevroren Australisch vleesch van Londen naar Rouen te ver voeren en is derhalve van eene koelmachine voorzien. Bovendien is het verdeeld in verschillende afdeelingen met dubbele wanden, die met houtskool zijn opgevuld. De stoompannenfabriek, die van Echt (Limburg) naar Kaldenkirchen is overgebracht, wegens de hooge invoerrechten op dat artikel in Pruisen een waggor» vol moet 100 Mark betalen werkte tot heden met 12 ovens; doch de vele aanvragen naar Fransche dakpannen hebben het noodig gemaakt, de fabriek met 8 ovens uit te breiden. De heer E. Kiderlen Jr. zal, naar Re Kampioen, het orgaan van den «Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-Bond" verneemt, te Harlingen voor het laatst aan wedstrijden van wielrijders deelnemen. Door het Departement van Koloniën is aan de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Araster dam opgedragen de bouw van een schroefstoomschip voor de Indische marine.

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1