n op ■naap, te lijf stond nman Hij kerels kerk week Ifereeks ï'kant fgerd, ndere loeide ;t ter k en Panjs n zes itser, 870. jrong es in nede, bekend is, heeft de Freisinnige Zeitung van den beer Eugen. Richter te Berlijn zieh bij het ultramontaansche pronunciamento tegen dat ministerie aangesloten. Daar over heeft echter niemand zich verwonderd. Eugen. Richter is den ultramontanen voor verleende hulp bij verkiezingen den grootsten dank verschuldigdhij wil zich die ultramontaansche ondersteuning ook verder waardig toonen en nu handelt hij slechts consequent, wanneer hij, na tegen de rijks-grondwet te hebben gestemd, den minister Von Lutz, die Beierens toe treding tot het rijk mede heeft bewerkt, uit den weg tracht te ruimen en in diens plaats een man poogt te brengen, die Beierens toetreding heeft tegengegaan. Opmerkelijk is het echter, dat geen der partijgenooten van den heer Richter heeft kunnen goedvinden, het parool van hun meester te volgen." Het bericht der Munchener Algemeine Zeitungdat het Vaticaan zijne goedkeuring der politiek van het ministerie had te kennen gegeven, is door verschillende clericale organen heftig tegengesproken. De houding van die organen zoo zegt het genoemde blad begint te veranderen. In plaats van het bericht eenvoudig tegen te spreken, beginnen zij nu te zoeken naar eene verklaring van het voor hen zoo lastige feit. Naar het nu heet, zou de Beiersche Regeering zich bij het Vaticaan over de Moniteur de Rome hebben beklaagd en in antwoord daarop hoffelijke verzekeringen" hebben ontvangen, die verkeerd zijn begrepen. Deze lezing is echter valschde Beiersche Regeering heeft er zelfs niet aan gedacht, bij de Curie eenige klacht in te dienen over de Moniteurwiens ongedisciplineerde houding bekend is en wiens oordeel over den toestand in Beieren, blijkens goed gewaarborgde berichten, niet met dat der leidende Vaticaansche kringen overeenstemt. De Munchener A Z. verklaart er bij, deze mededeeling te hebben ontvangen uit eene bron, die te zeker is, dan dat aan hare vertrouwbaarheid eenige afbreuk kan worden gedaan door uitingen van twijfel in de bladen. Belgie. Omtrent hel bericht in de Vossische Zeitung, dat generaal Brialmont in Holland zou vertoefd hebben om een of- en defensief verbond tusschen België en Nederland tot stand te brengen, schrijft de Haagsche correspondent der Independence: »Ik kan u verzekeren, dat van die zoogenaamde zending van generaal Brialmont geen woord waar is. Het is mogelijk, dat aan een diner, door den generaal aan zijn ouden vriend, graaf Van Limburg Stirum, aangeboden, over het wenschelijke gesproken is van een verbinding der twee rijken in een mogelijke Europeesche quaestie, doch een of- en defensief verbond zou zelfs verboden zijn, omdat België neutraal verklaard is. Een handelsverdrag bestaat reeds lang en zijn gunstige bepalingen stellen de twee landen in staat in volkomen vrede en vriendschap te leven." Het manifest der werkliedenpartij luidt als volgt: «Werklieden, de lieden, die ons besturen en die ons als slaven behandelen, meenen dat het genoeg was de betooging van 13 Juni te verbieden. Zij bedriegen zich. Wij strijden voor ons recht, en wij zullen ge lukken. Wanneer een volk vastberaden iets wil, kan niets het tegenhouden. De niet-kiezers, deze die zonder eenig recht te genieten, al de lasten dragen, die voorgenomen hadden op 13 Juni te Brussel te gaan toonen, dat zij voor iets wilden gerekend worden in hun land, zullen op 15 Oogst op hunnen post zijn. Het moetDat men zich dus overal inrichteOnze zaak is rechtvaardig, zij moet gelukken! Op 15 Oogst zullen de regeerders, de wetstellende, de meesters, te Brussel zijn, om de verjaardag der omwenteling van 1830 te vieren, die zij te hunnen voordeele hebben aangewend. De zonen der strijders van 1830 zullen er zijn om zich recht te doen wedervaren. Indien nogmaals onze betooging verboden wordt, indien wij nogmaals buiten de wet gesteld worden, dan zullen wij ons zoodanig inrichten om op een andere wijze onze eischen te doen gelukken door: de algemeene werkstaking. Ja! overal zullen, wij samenwerkende maatschappijen tot stand brengen, waarvan de ver zamelde winsten ons Belgische werklieden, zullen toelaten het werk denzelfden dag in gansch het land te staken Dit uiterste middel, en door de wet toegelaten, zal gebruikt worden, zij mogen er zeker van zijn; en dan zullen wij zien, of degenen die ons besturen, ons nog het Algemeen Stemrecht en met hetzelve al de her vormingen, die wij zoo hoogst noodig hebben, zullen durven weigeren. Gezellen aan het werk! Op 15 Oogst allen te BrusselWij moeten onze burgerrechten bekomen, zoo niet, zal de beweging hardnekkiger dan ooit voortgezet worden. Nog eens, aan het werk Wanneer de regeerders zullen zien, dat wij, vertrou wend in de rechtvaardigheid dezer zaak, bereid zijn den maatsch appel ij ken strijd, welken wij ondernomen hebben, voort te zetten, zullen zij ons toestaan wat wij vragen, uit vrees voor de uitbarsting eener klim mende misnoegdheid en die niet meer kan tegen gehouden worden, zoolang er aan de volksgrieven geene voldoening zal gegeven zijn. Reeds te lang hebben wij gevraagd en gebeden, dat kan niet altijd duren, er moet recht gedaan worden, maar daarvoor moeten wij sterk vereenigd zijn, en de Belgische werklieden zullen het zijn, om liet algemeen stemrecht aan onze segeerders te ontrukken. Wij willen het algemeen rtemrecht. Wij zullen het hebben." F r ankrij k. De commissie uit de Fransche Kamer, belast met het onderzoek der nieuwe leger wet, heeft zich een- slemmig verklaard tegen het voorstel van den minister van oorlog, generaal Boulanger, stemrecht aan soldaten in actieven dienst te verleenen. Generaal Boulanger gaf een medewerker van de Mcitin eenige verklaringen zijner plannen. Een goede minister van oorlog zeide Boulanger moet reizen en den toestand van het leger overal zelf gaan zien. De legerwet is de vrucht van 10 ja ren stud ie, getoetst aan de meeningen der meest bevoegde generaals, maar deze wet moest zoo spoedig, nadat hij minister werd, worden ingediend, omdat een ministerieel leven in Frankrijk doorgaans niet lang duurt. Tevens protesteerde Boulanger tegen de beschuldiging, dat hij aan een staatsgreep dacht. De beschikkingen, welke door hem zijn genomen, dienden uitsluitend tot handhaving eener strenger krijgstucht in het leger. In zake het geschil met generaal Saussier- heeft de minister van oorlog het beter geacht toe te geven, dan kans te loopen zijn portefeuille te verliezen. De gematigde republikeinsche bladen zijn zeer tevreden over de beslissingen van generaal Saussier, want zij achten een vertrouwbaren commandant van Parijs een zekeren waarborg tegen mogelijke «plannen" van den radicalen minister, omdat deze zich alleen door bemid deling van den commandant in betrekking kan stellen tot het garnizoen der stad. Er wordt tegengesproken het bericht van zekere dagbladen, volgens hetwelk o. a. den heer Paul Bert, resident-generaal in Tongkin, van de zijde der officieren van land- en zeemacht een onheusche ontvangst ten deel zou zijn gevallen. Na een onderhoud met den minister van oorlog heeft deze eenige Kamerleden, oud-officierengemachtigd te verklaren, dat geen enkel officieel bericht bovengenoemde mededeeling der bladen is komen bevestigen en dat er uit de brieven van den resident-generaal niet blijkt, dat hij zich over eenigen ambtenaar heeft te beklagen. Servië. Donderdag kwamen te Weenen tijdingen aan, die het uitbreken van een opstand in Servië mededeelden. De verhooging der belastingen, noodig gemaakt door den oorlog, heeft zooveel kwaad bloed gezet, dat vooral op het land de ontvangers der belastingen schandelijk behandeld zijn. De boeren weigerden overal ten stelligste te betalen. De prins van Montenegero heeft verklaard, dat zijn schoonzoon aan deze ongeregeldheden volkomen onschuldig is, niettegenstaande de opstandelingen zich op hem beroepen. Vooral de Ristics-partij bevordert dit oproer. Grr oot-Br itta.ii j e« De conservatieven hebben een manifest gericht tot de bewoners van het Vereenigd Koninkrijk, om hen uit te noodigen tegen de Gladstoniaansclie candidaten te stemmen. Het voorstel van Gladstone wordt gequa- lificeerd als eene revolutie en niet als eene hervorming. Men moet het bestuur over Ierland niet geven in handen der mannen, die de agrarische misdaden be vorderd hebben, dit leidt tot eene volkomen scheiding tusschen de twee landen. John Bright heeft te Birmingham verklaard, dat Gladstone het hoofd moet verloren hebben, om een voorstel te doen als de home-rule. Men verzekert, dat ook Parnell dreigbrieven ont vangen heeft. Zes zijner vrienden volgen hem overal, om zijn leven te beschermen. Het home-ride-ontwerg werd in het Lagerhuis ver worpen met 30 stemmen meerderheid. Om die meer derheid te neutraliseeren, moet Gladstone dus winnen 15 zetels. Om verder een meerderheid te verkrijgen, waar iets mede aan te vangen is, moet hij ongeveer 10 stemmen winnen, zoodat Gladstone, wanneer de nieuwe Kamer 25 Gladstonianen meer bezit dan de tegenwoordige, vast in de schoenen staat. De prins van Wales is Donderdag geïnstalleerd als grootmeester van de Engelsche vrijmetselaars-loges. De mededeeling, dat de Russische gezant uit Kon- stantinopel is teruggeroepen, heeft in Engeland algemeen bezorgdheid gewekt. Zij kan niets anders zijn dan een bewijs, dat de Czaar van politiek veranderd en krachtig zal ingrijpen in de politiek van Zuid-Oost-Europa. Gemengd Buiten!andsch Nieuws. Het vierde eeuwfeest van Columbus zal, naar men verzekert, in 1892 met bijzonderen luister te Madrid worden gevierd. De koningin van Italië droeg onlangs aan een meisje, dat haar was aanbevolen, op, om voor baar verjaardag een paar zijden kousen te breien, en gaf haar tot aankoop van het materieel twintig lire. De koningin had het geval vergetenmaar op haar verjaardag kwamen, keurig in orde, de zijden kousen met een hartelijken gelukwensch. Wederkeerig zond nu de vorstin aan bare kleine vriendin ook een paar kousen, de eene gevuld met lire, de andere met bonbons, met een klein briefje: »Ge moet me eens schrijven, beste kind, welke van de twee kousen u het beste bevallen is." Den volgenden dag kwam er reeds antwoord: «Lieve mevrouw de koningin! Ik heb om de beide kousen al heel wat geschreid. Die met het geld heeft vader mij afgenomen, die met het lekkers mijn broer Een gevaarlijk avontuur werd dezer dagen door een jong man op de rotsen van Shetland ondernomen, namelijk het uithalen van een arendsnest. De nestjes- uithaler liet zich aan een touw, 115 voet lang, over den afgrond afzakken; toen hij echter dicht bij het nest was, bemerkte hij dat het touw te kort was. Hij slingerde zich toen tegen den rotswand, trachtte er vasten voet te krijgen, liet het touw los en klauterde langs de rotsen naar het nest. Dit bevatte twee jongen, ongeveer een maand oud. Hij maakte zich spoedig van hen meester, maar niet zonder dat de klauwen van het eene arendsjong hem het vleesch van den arm opscheurden. Hij stak de dieren in een zak, dien hij mede gebracht had, klemde dien zak tusschen de tanden en ging weer er op uit, het touw te zoeken. Het gelukte hem, dit weer meester te worden, en hij volbracht de gevaarlijke terugreis. Het waagstuk duurde anderhalf uur. Blijkens mededeeling van den consul-generaal der Nederlanden te Frankfort ayM. is in het dorp Ockenfels, aan den rechter Rijnoever, en in het district Lohndorf, aan den linker Rijnoever, de aanwezigheid van de phylloxera geconstateerd. In de duistere zaak betreffende het gevonden lijk te Brussel, is eindelijk licht gekomen, en met zeker heid weet men thans, dat er geen aardigheid in 't spel is. Het is gebleken, dat het lichaam, dat in een koffer aan het station Vilvoorde is gevonden, behoort bij de ledematen, die in een zak in de rue Fonsny te Saint Gilles gevonden zijn. Door een kaartje, dat zich in den koffer bevond, heeft men licht over deze geheimzinnige zaak verkregen. Op het kaartje stond den naam vermeld: Mme. Rondelet, Saint-Gilles, aan welk adres de justitie zich heeft vervoegd. Bij eene eerste huiszoeking heeft de justitie niets bijzonders ontdekt, doch zij vond wel aanleiding om den minnaar van Mme. Rondelet mede naar het politie-bureau te nemen. Zaterdagmorgen is ook zij zelve gearresteerd, niettegenstaande zij bleef beweren, niets van de geheele zaak af te weten. Masquelüer, de minnaar, heeft eindelijk Zaterdagmiddag bekend, dat acht dagen geleden bij Mme. Rondelet, een 30- a 35-jarige, zwangere vrouw gekomen is om van. haar genees kundige hulp te ontvangen. In den nacht van Zondag op Maandag hoorde hij gekerm en Maandagmorgen om 9 uur overleed de vrouw, na eene ontijdige be valling. Op verzoek van Mme. Rondelet heeft bij het lijk naar de vliering gebracht, ten einde het te ver wijderen. Met een groot keukenmes heeft hij toen het hoofd en de ledematen van het lichaam gesneden, waarna hij de ledematen in een zak heeft gedaan, dien hij des avonds in een openstaande deur in de Rue Fonsny heeft geworpen. Het lichaam zelf heeft hij in een koffer gepakt, dien hij den volgenden avond naar Vilvoorde verzonden heeft. Het hoofd, alsook het onvoldragen kind, is des nachts verbrand. De man zeide met het ontleden van het lijk drie uren lang bezig geweest te zijn en verklaarde zoo sterk onder den invloed van de vrouw gestaan te hebben, waar mede hij omging, dat hij de van haar verlangde diensten niet heeft kunnen weigeren. Na zijne mede- deelingen verklaarde Masquellier, dat hij zich door zijne bekentenis verlicht gevoelde. Men weet nog niet, wie het slachtoffer van de strafbare praktijk van vrouw Rondelet isMasquellier kende haar naam niet, maar wist alleen dat zij Fransch en Vlaamsch sprak en uit Mechelen of Brugge was gekomen. Vrouw Rondelet heeft reeds voor een feit van denzelfden aard, waaraan zij zich thans heeft schuldig gemaakt, drie jaren gevangenisstraf achter den rug. ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 4 Juli. «Scout", kapitein Chs. Thomas, van Fowey naar Dordt. VERTROKKEN: 5 Juli. «Agnes", kapitein Stredwich, naar New-Castle, van Zierikzee

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 3