Buitenland. De briefschrijver uit de Hofstad van de Miclcl. Ct, verwacht, dat, nu Goes aan de tegenpartij bleef, de linkerzijde een afwachtende houding zal aannemen en wil zien, hoe Heemskerk het schip van staat sturen zal. Hij behoort de voorgenomen grondwetsherziening weer op te vatten, en naar den loop van deze zaak zal de houding der liberalen zich regelen. Intusschen zijn zij op alle eventualiteiten voorbereid, en zijn de heer Gleichman en zijne vrienden zoo goed als gereed om op een gegeven oogenblik aan de groene tafel zitting te nemen. Zij zullen dit echter vooreerst niet doen, dan daartoe zedelijk gedwongen, en wel om drie redenen. Vooreerst omdat het tegenwoordig kabinet nog een grootsche taak te vervullen heeft, ten aanzien waarvan het vrijwel eenstemmig denkt met de linkerzijde, en welk werk van verzoening misschien het best door een niet te sterk gekleurd ministerie zal worden ten einde gebracht. Ten andere omdat een te haastig optreden, zonder daartoe ge dwongen te zijn, wellicht de oude breuk in de liberale gelederen weder zou in het leven roepen. Bij de verkiezingen is van die breuk gelukkig geen spoor meer te zien geweest, maar te grootc krachtsontwikkeling mocht haar eens opnieuw doen ontstaan, doch bij gegronde redenen voor de liberale partij, om de regeering in handen te nemen, kan men zeker zijn, dat alle naijver zal worden ter zijde gesteld en dat eendiachtig samenwerken het doel en streven van alle liberalen zal zijn. Daarvoor zijn de noodige voorzorgen genomen. Eindelijk wordt het minder wenscbelijk geacht, om terstond na den verkiezingsstrijd en midden in den zomer nieuwe agitatie teweeg te brengen door het uitlokken van eene ministerieele crisis. »In de politiek zijn dus ten minste een paar maanden van kalmte en rust te wachten". U. D. Op de internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar het Vcid. verneemt, besloten zijn den vei koop van drank op zee geheel te verbieden, en aan de vaartuigen, thans reeds met politie-toezicht belast, op te dragen tegen overtreding van dat verbod te waken. Omtrent het gebeurde met een kind van zes dagen te Delft, waarvan melding is gemaakt, wordt ter rectificatie het volgende medegedeeld: De dood van het kind was niet het gevolg eener vergissing van den geneeskundige, maar van eene vergissing bij een der huisgenooten van de kraamvrouw. Bij den geneeskundige, dr. B., was namelijk het 13jarige dochtertje der kraamvrouw gekomen, met de boodschap, dat hare moeder nog pijn gevoelde en dus om een recept verzocht. De geneesheer gaf dit en schreef er duidelijk bij, dat het voor de vrouw bestemd was. Het medicament werd daarop geleverd door den stadsapotheker, die op het etiquet insgelijks duidelijk vermeldde, dat het voor de vrouw was. Toen heeft een der huisgenooten bij vergissing het medicament aan het kind ingegeven, en vandaar het noodlottig gevolg. Dr. P. F. Van Hamel Roos oppert, als redacteur van het Maandblad tegen de vervalsching van Levens middelen en Handelsartikelenin dat blad het volgend denkbeeld »Ieder fabrikant, die de overtuiging bezit dat hij zuivere en onvervalschte waren verkoopt, kan ons zijn naam en adres benevens den aard zijner waren schriftelijk mededeelen, zonder dat eenige bezwaren of onkosten daarmede gepaard gaan. »Het publiek kan steeds eveneens geheel kosteloos aan de redactie van ons blad informeeren naar aan bevelenswaardige adressen, en zullen wij gaarne bereid zijn, onpartijdig en naar ons beste weten, de gewenschte inlichtingen te verstrekken." De heer Hofdijk verzoekt de volgende regelen openbaar te maken. »Aan allen ze zijn zoo vele honderden, dat ik tot ieder hunner het woord der erkentelijkheid niet richten kan! mijn innigen dank, voor de heerlijke wijze waarop zij den 27 Juni voor mij en de mijnen tot een prachtigen, een onvergetelijken gedenkdag hebben gestempeld. Amsterdam, W. J. HOFDIJK. Octaaf van 27 Juni 1886. De ontvangsten der Ned. Zendingsvereeniging be droegen van '16 Mei tot 15 Juni de belangrijke som van f 6169,72. De Tijd tracht in eene beschouwing over den tegen- woordigen stand van zaken aan te toonen, dat de liberale partij het leven dankt aan de onbeduidendheid van Heemskerks grondwetsherziening. De liberale partij heeft thans de meerderheid, en zal nu moeten toonen wat zij wil. Eene zaak geeft de Tijd haar in bedenking. Men spreekt er van, een liberaal kabinet te vormen. Dat wil zeggen: een kabinet uit de thans bestaande linkerzijde der Kamer. Men moest het niet doen. Voor eerst is ondankbaarheid een leelijk kwaad. Daarbij moeten er nieuwe verkiezingen plaats hebben, die de behaalde overwinning weer in gevaar stellen. En eindelijk is het wel voorzichtig, den weldadigen toovenaar aan den dijk te zetten, wiens manipulatiën tot zoo verblijdende uitkomst voor haar hebben geleid? Wie weet, men kon zijne hulp later wel eens weer behoeven U. D. Een der verpleegden te Veenhuizen no. 2, van wien men reeds eenigen tijd zeide, dat hij eene aanzienlijke erfenis zou te ontvangen hebben, is den 30 Juni door een heer uit Frankrijk afgehaald. Natuurlijk had men zich bij den minister van justitie eerst van het ontslag van den man verzekerd, die nu, naar men zegt, behalve eenige vaste goederen, een kapitaal van tachtigduizend francs aan contanten in bezit kan gaan nemen. In de algemeene vergadering van de Onderlinge Levensverzekering van »Eigen Hulp," Zaterdag in den Haag gehouden, konden omtrent den toestand van het genootschap zeer gunstige mededeelingen worden gedaan. De wiskundige adviseur, prof. van Pesch, vestigde in 't bijzonder de aandacht op het feit, dat dit ge nootschap zich van hare oplichting af in eene voort durend toenemende vermeerdering van deelnemers heeft mogen verheugen, wat op het gebied der onderlinge verzekering in ons vaderland nog niet is voorgekomen. Tot commissarissen werden de heeren jhr. mr. G. de Bosch Kemper en jhr. IJ. O. Wichers herbenoemd, en in plaats van wijlen den heer W. C. Hojel gekozen prof. de Louter, te Utrecht. Volgens de Manchester Guardain heeft een Neder- landsch eigenaar van suikerplantages op Java het voorstel gedaan om een internationaal Congres bijeen te roepen, ten einde de suiker-industrie te beschermen, door het in verhouding brengen van de productie met de consumtie. Dit denkbeeld zou te Berlijn gunstig zijn ontvangen, en van daar zou de uitnoodiging door een comité zijn gericht tot de voornaamste industrieelen in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, België en Neder land, om bedoeld Congres te Berlijn te houden, bij te wonen. Men zou, behalve maatregelen van contróle op de productie, ook de suikerwetgevingen der ver schillende Rijken tot een onderwerp van bespreking maken. Een eigenaardige plechtigheid zal aanstaande Vrijdag in Old Charlton plaats hebben, namelijk de feestelijke inwijding van het nieuwe hofje en het gezondheidsoord van minder bemiddelde Nederlanders, daar nedergezet door het Nederl. Herv. kerkbestuur te Londen. Der gravin Van Byland valt de eer dier inwijding te beurt. Het nieuwe gebouw, in Hollandschen stijl op getrokken, voorziet in een werkelijke behoefte voor arme Protestanten van Nederlandsche afkomst. Het gezondheidsoord, dat aan het hofje grenst, biedt plaats aan een 40-tal minder bemiddelde landgenooten, die daar een aangenaam en rustig verblijf tot herstel van gezondheid kunnen vinden. linnst, Wetenschap en Letteren. Op het concours voor de vioolklasse aan het Koninklijk Conservatoire te Brussel heeft Mejuffrouw Mess, de begaafde dochter van den Scheveningschen baddokter, den eersten prijs, met eervolle vermelding, behaald. Over het spel van mej. Mess weidden de bladen een parig met grooten lof uit. De Nederlandsche pianist, de heer S. Van Groningen, heeft onlangs in Albert Hall en andere groote concert zalen te Londen, door zijn brillant spel, groot succes gehad. De Leeswijzer verneemt, dat in 't najaar een bun deltje onuitgegeven verzen van de Genestet het licht zal zien bij de «Maatschappij Elzevier" te Rotterdam, Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Twee studenten te Leiden gingen met elkander eene weddenschap aan; de een meende, dat de anti liberalen, de andere, dat de liberalen het er zouden verliezen. Wie de weddenschap verloor, moest eten 4 borden erwtensoep, daarna 2 borden karnemelkspap en dan een uur flink gaan loopen. De student der liberale partij verloor het spel, onderwierp zich aan de straf en haalde zich een flinke ongesteldheid op den hals. Bij Münstereifel is aan een bende Zigeuners, door de politie een zevenjarig kind ontnomen, dat, naar men algemeen geloofde, door hen gestolen was. Het is echter gebleken, dat het kind door zijn ontaarde moeder aan de bende is verkocht. Op den Benoordenhoutschen weg, in de nabijheid van »Clingendaal", werd Donderdagavond luid hulp geschrei gehoord. De tuinman Van Ende, in dienst bij baron Van Brienen, spoedde zich er heen en ontwaardde er twee mannen, die een jongen op gruwelijke wijze mishandelden. Ilij ontzette den knaap, maar de beide mannen gingen hem daarop te lijf en dreigden hem in de vaart te werpen. Er ontstond eene hevige worsteling, waarbij den ouden tuinman de klceren van het lichaam werden gescheurd. Hij bleef ten slotte echter overwinnaar en de beide kerels kozen het hazenpad. De beschilderde vensterglazen der Schotsche kerk in de Bayardstraat te Parijs zijn de vorige week Maandagnacht door kwaadwilligen vernield. Omstreeks zestig stukjes ijzer van een duim in het vierkant waren met zooveel kracht door de vensters geslingerd, dat sommige er van bij den kansel aan het andere eind van het gebouw werden opgeraapt. Bedoelde glazen waren aldaar door Amerikanen geplaatst ter gedachtenis van te Parijs overleden vrienden, en hadden f 60,000 gekost. In een kleinen tuin in de Marcadetstraat te Parijs spelende, vond verleden Zondag een jongetje van zes jaar, toen hij in den grond woelde, een houwitser, vermoedelijk afkomstig uit den oorlogstijd in 1870. Hij rolde de bom door de paden; plotseling sprong zij en het kind werd met verbrijzelde beentjes in hopeloozen staat opgenomen. Een buurman werd mede, ofschoon minder ernstig, gekwetst. Uit New-York wordt aan de Standard geseind, dat eene verschrikkelijke ontploffing heeft plaats gehad in de «Atlantic Dynamite Company's Works," te M'Cainsville (New-Jersey.) Tien personen werden gedood en twintig gewond. De schok werd op twintig mijlen afstands gevoeld, en in een omtrek van vijf mijlen zijn vele vensterruiten vernield. Een hoeveelheid van ongeveer 2500 pond ontplofte, waardoor in den grond een gat werd geslagen van vijftig voet in het vierkant en zes voet diep. Andere fabrieksgebouwen op honderd voet afstand werden vernield. Ledematen van lijken werden tot op eene mijl teruggevonden. X3ixitsclJil an d. De onderhandelingen tusschen den H. Stoel en Pruisen blijven voor het oogenblik gestaakt. Zooals men weet, heeft de IJ. Stoel de Anzeigepfïicht erkend, dit wil zeggen: den plicht der bisschoppen om aan den staat de namen mee te deelen van de geestelijken, aan wie zij bepaalde ambten willen opdragen. Tot nu toe is de vorm, waarin deze aangifte geschieden zal, nog niet geregeld en dit legt de verschillende wijzen van handelen uit, die de bisschoppen volgen. Sommigen hebben aan de regeering kennis gegeven, dat zij dezen of genen priester willen benoemen voor dezen of genen post. Anderen hebben in het algemeen aan de regeering de namen opgegeven van de geestelijken, die zij benoemen wilden, zonder vermelding van het ambt, waarvoor zij hen bestemden. De vorm, waarin de meedeeling voor altijd zal behooren te geschieden, zal eerst door den H. Stoel worden vastgesteld, wanneer de Pruisische regeering bij de Kamer de toegezegde algeheele herziening der Meiwetten zal hebben ingediend. In de laatste zitting van het Pruisisch Heerenhuis, is het voorstel Von Kleist behandeld, waarbij van de regeering wordt verlangd, dat aan de Evangelische kerk grootere vrijheid en zelfstandigheid zal worden verleend. De voorsteller herinnerde, dat hij had mede gewerkt om aan den Culturkamf een einde te maken. Die strijd was een ramp geweest ook voor de Evangelische kerk. In den tegenwoordigen toestand van de maat schappij kon de kerk haar verheven roeping niet vervullen, tenzij zij waarlijk vrij was in haar bewegingen. Der Katholieke kerk waren groote vrijheden verzekerd spreker eischte haar ook op voor de Evangelische. Het voorstel is met zeer groote meerderheid aangenomen. Voor dat het in behandeling kwam, hadden de ministers de zaal verlaten. De regeering heeft dus nog geen positie tegenover het streven der rechtzinnigen in dit opzicht aangenomen. Meer dan vermoedelijk zal zij echter haar toestemming niet gemakkelijk geven tot 't bevrijden der Unie-kerk van 't overwicht van den Staat. Uit Munchen wordt gemeld, dat het Beiersch minis terie zijn ontslag had aangevraagd. Uit Berlijn wordt aan de KÖlnische Zeitung geschreven, dat indien het ministerie-Lutz dit werkelijk heeft gedaan, het alleen geschied is om den ultramontanen tot zwijgen te brengen, die dag aan dag verkondigen, dat het ministerie het vertrouwen des lands en van den regent verloren heeft. Het antwoord van den regent op de aanvraag zal niet naar genoegen der Beiersche ultramontanen zijn. Omtrent de ultramontaansche beweging tegen het ministerie-Lutz zegt de Abend-Zeitung«Gelijk

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 2