Z1ERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 50. Woensdag 7 Juli. 89ste jaargang. m Ir» NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor hel arrondis- sement Zierikzee. Binnenland. I revende.' 'ntiën oraf /erd. lubiiei- 1 daarin ats van iNedei- j is dit ben wij t kvenscht waarin order alhier en hete l 73'V.s 98.3/ls 49'3/n, Kop/'" Ifaov; 102% OT'/. 89 67% 6615/ 08"/,. 99% 3" 62VS 37% 1/151/5 2,44 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct, Alle stukkentie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 6 Juli 1 8 8 6. Programma van het Tweede Zomer-Concert in Parklust, op Vrijdag 9 Juli a.s., 's avonds 8 ure precies. 1. Jeanne d'Arc. Marche militaire. Derême2. Fest- Ouverture. Hamm; 3. Fantaisie »les Hugenots." Meyerbeer; 4. Zweet dreams. Valse. Asch5. Le courrier des Alpes. Pas-redoublé. Derême6. Concertino voor B Clarinet met begeleiding 'van Harmonie. Arr. D. H. Ezerman, v. d. Boagaerde; 7. Souvenir d'un beau jour. Gavotte. Govcierl; 8. Fantaisie »les Mousquetaires au couvent". Var nay9. Le Mail coach. Galop. Lecocq. Naar men verneemt, is door jhr. mr. M. J. Schuur- beque Boeije, president der rechtbank te Zierikzee, als zoodanig ontslag gevraagd tegen 1 Augustus. Evenals te Bruinisse, is ook op de Iersekscbe bank, op de perceelen, in de 'putten en zelfs in de hospitalen, veel mosselzaad aangeslagen. De mossel groeit met een soort van hoorn op de onderliggende voorwerpen vast en vormt zoodoende een nest, waarin zich slijk en vuil verzamelt, hetwelk doodelijk op de oesters werkt, als deze onder de mossel ligt. Men beijvert zich het mosselzaad zooveel mogelijk te verwijderen, maar dit gaat op diepe perceelen natuurlijk hoogst raoeielijk, en kost in elk geval werkloon. De schade zal dan ook niet gering zijn. De mossel en haar nest groeien snel, zoodat de verwijdering niet te spoedig kan geschieden. De hoogleeraar mr. T. M. C. Asser is vertrokken naar Bern, alwaar hij onze regeering wederom zal vertegenwoordigen op de conferentie ter vaststelling van een internationaal spoorwegtransportrecht, die deze week zal worden geopend en, naar men hoopt, ditmaal tot een definitief resultaat zal leiden. Bij gelegenheid van de 109e algemeene vergadering van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem, zal de directie der Haarlemsche gasfabriek, als bewijs van sympathie, den voorgevel van het Paviljoen illumineeren met meer dan 10,000 spruiten. Voortaan kunnen ook met Oostenrijk-Hongarije ver- reken-pakketten worden uitgewisseld, tot een bedrag van f 150 voor pakketten bestemd naar en van - 400 Mark voor die afkomstig uit genoemd Rijk. De heer de Geer van Jutphaas heeft het mandaat voor Gorinchem aangenomen. De meening, dat hij dit beschikbaar zou stellen voor den heer Keuchenius, is dus niet bewaarheid. De heer Mackay, die te Amersfoort en te Utrecht gekozen werd, kan nu, voor laatstgenoemd district optredende, voor den heer Keuchenius een zetel open stellen. De heer Smeele bevindt zich in de West. Wanneer hij het mandaat voor Leiden aanneemt, zullen hem volgens tarief de reiskosten naar den Haag worden toegekend, die, zooals men zich herinneren zal, ook door den heer Keuchenius indertijd werden genoten. Men vestigt de aandacht op de opening van stem briefjes bij gemeenteraadsverkiezingen. In de meeste landen wordt reeds op den dag der verkiezingen de uit slag bekend gemaakt. Hier te lande schrijft de kieswet voor, dat eerst den* volgenden dag de bussen worden geopend. Dit is wellicht onvermijdelijk voor districts verkiezingen, waarbij de verschillende bussen naar de hoofdplaats moeten worden overgebracht, maar bij verkiezingen voor den Gemeenteraad bestaat die reden niet. Daar konden zonder bezwaar de bussen een uur na het sluiten worden geopend, zonder dat de briefjes er in behoefden te overnachten. Door zulk een maat regel zou de taak der stemopnemers minder bezwarend worden gemaakt; zij zouden niet, ais thans, twee dagen aan het verkiezingswerk hebben ten offer te brengen. Bij ben herziening der kieswet mag op deze ver betering wel gelet worden. Te Yerseke, kiesdistrict Middelburg, heeft men een kiesvraagstuk gemaakt van de verwijdering van iemand, die de opkomst der kiezers wilde contróleeren, uit de zaal van het stembureau. Alle beschouwingen over het rechtmatige daarvan het wenschelijke laten wij in 5t raidden ver vallen, wanneer men art. 40 al. 2 der kieswet leest »De kiezers houden zich aldaar uitsluitend bezig met het stemmen over de te kiezen personen." Het verhoogd telegramtarief zal, meenen wij, wel blijken niet in het algemeen belang te zijn. Ook het Vad. deelt deze meening. Op den handel en de pers zijn zwaardere lasten gelegu, die ten slotte, hetzij zij zich die getroosten, hetzij zij er zich aan pogen te onttrekken, ten nadeele van het publiek uitkomen. Intusschen gelooft het blad, dat zich een algemeen streven zal openbaren om de depêches zoo beknopt mogelijk te maken, licht ten koste der duidelijkheid, om de gevolgen der verhooging te ontgaan. Zulk een streven spreekt toch reeds uit het cijfer der gemiddelde opbrengst per telegram, dat sinds 1878 constant is en soms belangrijk daalt. Het gestelde minimum van 25 cents zal tegen dat streven een onvoldoende dam zijn, en teleurstelling kon voor de schatkist wel eens de uitkomst wezen van dit plannetje om haar te helpen. Zoo de Regeering niet meer tot herroeping van haar reactionairen maatregel is te bewegen, hopen wij dat zij dan althans van de dwaling haars weegs zal terugkeeren, zoodra de uitkomst niet aan haar verwachting beantwoordt. R. Nbl. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch heeft in de 23 jaren, dat deze stichting bestaat, uitsluitend aan giften en legaten ruim f 1,300,000 ontvangen. De vacature van commissaris van politie te Amster dam, ontstaan door het aftreden van den heer Steenbergen, zal, volgens de Red. Politiegids, hoogst waarschijnlijk niet meer worden vervuld. Althans B. en W. zullen aan den Raad voorstellen, de le sectie met de 2e sectie te veroenigen, onder het bevel van den heer Stork, terwijl den heer Van Raai te, thans belast met de le sectie, het bevel over de 5e sectie zal worden opgedragen. Verdeeling van arbeid. Een Belgisch blaadje deelt in allen ernst mede, dat 12 Friesche boeren aange boden zouden hebben elk één maand voor Domela Nieuwenhuis te willen «zitten Het bericht, dat mr. J. van Gigh te 's Gravenhage in hooger beroep als advocaat zou optreden van Domela Nieuwenhuis, is van allen grond ontbloot. Genoemde advocaat verzekert, zelfs niet over de zaak te zijn geraadpleegd, veel minder zich met de verdediging te hebben belast. Zondag trad in een bijeenkomst van socialisten in het Vondelspark te Amsterdam Domela Nieuwenhuis als spreker op. Bij zijne aankomst met den trein van halftien werd hij door een aantal personen opgewacht en naar de vergaderzaal begeleid. De politie had heel wat moeite, o. a. in de Heerenstraat en Tuinstraat, om te zorgen, dat de rust niet verstoord werd. Terwijl in het Volkspark D. N. aan het woord was, werd buiten de zaal op den commissaris van politie, den heer Stork, een moordaanslag gepleegd. Het Hbl. vermeldt de toedracht der zaak aldusToen deze ambtenaar het terrein van het Volkspark betrad, loste de socialist Geel, van achter een boom te voorschijn komende, d bout portant op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep «zal je ons nog langer trotseeren"? Gelukkig zag de heer Stork den toeleg, zoodat hij nog tijdig het hoofd kon afwenden, en de kogel hem voorbij het oor snorde. Onverwijld schoten de inspecteur Doorenbos en de rechercheurs Harms, Wagenaar en Panhorst, benevens twee rechercheurs van het hoofdbureau, v. d. Bult en van der Loo, toe, om Geel te beletten verder te vuren, waarop hij naar het bureau aan de Oude Brug werd gebracht. Dit geschiedde niet dan onder verzet van een deel der menigte, welke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand werd toen het geheele terrein en het daarvoor liggend pleintje door de politie schoon geveegd, waarbij eenige arrestatiën plaats vonden en eenige personen gewond geraakten, o. a. de colporteur van Recht voor Allen, Kramer. Deze bekwam eene belangrijke verwonding aan het hoofd en werd op last van den commissaris Stork dadelijk naar het binnen gasthuis vervoerd. Het gepeupel poogde toen weder het Volkspark binnen te dringen, door een gedtelte der schutting af te breken, welke dit terrein omsluit. Toen ook dit door de politie werd belet, wierp men met steenen, welke voor de hand lagen. Door dit rumoer ontstond in de zaal, waar Domela Nieuwenhuis zijne gewone theoriën predikte, eene ware paniek. De honderden hoorders en hoorderessen zochten links en rechts een uitweg en, waar zij dien niet vonden, werden de ruiten stuk geslagen. Niet dan met veel moeite gelukte het den president de orde te hei-stellen, waarna Domela Nieuwenhuis zijne rede kon vervolgen. Aan het einde daarvan werd door een bestuurderesse van de «socialistische vrouwenvereeniging" aan Domela Nieuwenhuis, «haar patroon", een roode banier, ver sierd met bijl en phrygische muts, en een rood gekleurde lauwerkrans overhandigd. Ook bij het vertrek van D. N., die zich te 3.25 u. naar Rotterdam begaf, waakte de politie tegen strem ming van het verkeer, wat hier en daar niet zonder moeite plaats had, vooral aan het station. Het Hbl. verneemt nog, dat Geel aan het bureau van politie aan de Oude Brug gebracht, aldaar met cynische bedaardheid tot den commissaris Stork zeide, dat zijn doel geweest was dezen te dooden. Aan het commissariaat van politie vervoegden zich de burgemeester, de procureur-generaal en de officier van justitie, om den heer Stork persoonlijk geluk te wenschen met den gelukkigen afloop van den aanslag. Volgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., heeft de kuur,, die de minister van binnenlandsche zaken te Aken heeft ondergaan, de rheumatische pijnen nog niet geheel doen wijken. «Misschien was een langduriger verblijf in de badplaats wenschelijker geweest, doch de heer Heemskerk is niet gewoon te veel op zijn persoonlijke wenschen te letten. De zaken roepen hem naar den Haag terug, en voor die nood zakelijkheid moeten bij hem alle andere consideration wijken. «Gelukkiger dan zijn minister van binnenlandsche zaken was Z. M, de Koning. Het verblijf in Wildungen heeft uitstekend op de gezondheid van den Koning gewerkt. De ongunstige verschijnselen, welke in de jongste weken vóór zijn vertrek naar Duitschland zich bij hem voordeden, zijn geheel geweken."

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1