ZIERIKZEESCHE COURANT. 1886. No. 48. Woensdag 30 Juni. 89ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor liet arrondis- semenl Zierikzee. i Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 pent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van '16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKËN9UN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 29 Juni 1 8 8 6. De Postduivenvereniging «Excelsior" hield Zondag wedvlucht met oude duiven van Orleans (afstand ongeveer 450 Kilom.). Hoewel het prachtig weder was, hebben toch de luchtreizigers eene zware reis gehad, tengevolge van den vrij sterken Noordenwind. De loslating had plaats des morgens 5 uur. De prijzen zijn behaald als volgt: No. '1 verg. zilv. raed., dhr. J. van Os, aank. 3.17.30 2 zilveren L. Ringel berg, 3.26.30 3 bronzen J. van Os, 3.31.43 4 kasprijs P. O. Olivier, -3.48.53 5 W. v. Westen, 4.05.49 6 P. O. Olivier, 4.59.48 7 Idem 5.13.23 De volgende wedvlucht is uitgeschreven van Compiègne, met jonge duiven. Te Goes is een «Goesclie Gymnastiekclub" opgericht, die aanvankelijk 15 leden telt. Bestuursleden zijn de heeren dr. A. Isebree Moens en G. Krol van der Hoek; Dr. Isebree Moens zal voorloopig de oefeningen leiden. Aan het dagelijksch bestuur der gemeente zal gebruik van het gymnastiek-lokaal der II. B. S. en der werktuigen worden gevraagd. De liberale kiesvereeniging «Eendracht maakt macht" te Middelburg heeft besloten, ditmaal geen candi- daat te stellen voor de op morgenWoensdag, in Walcheren te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zeeland. Deze kiesvereeniging zal zich derhalve niet verzetten tegen de verkiezing van den heer W. A. graaf van Lijnden, die bij de laatste periodieke verkiezingen is uitgevallen, omdat hij zich bij geen der beide partijen had willen aansluiten. Het badhuis te Vlissingen is Zaterdag feestelijk geopend. Zaterdagavond omstreeks half tien ure was Belderok, de bekende socialist, op het Damrak, te Amsterdam, bezig eenige centen te strooien, ten einde een oploop te verwekken, wat tamelijk wel gelukte. Hij werd evenwel spoedig gearresteerd. De volksmenigte, hierdoor ontstaan, werd in de Warmoesstraat door de politie met stok en sabel uiteengedreven. Gedurende de maand Mei j.l. zijn in de rijks postspaarbank ingelegd f 590,860,27, terugbetaald f 381,894,25. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 208,966,02. Aan het einde der maand April j.l. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven I f 7,139,522,24, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers op ultimo Mei j.l. bedroeg f 7,348,488,26. In den loop van Mei zijn 3559 nieuwe boekjes uit gegeven; 889 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand '125,335 in omloop waren. Kapt. B. A. de Jonge, de oud-gezagvoerder van de «Alberta", is in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden vrijgesproken van de beschuldiging van poging tot het doen zinken van zijn schip, nadat het hof hetgeen bij dagvaarding was ten laste gelegd, niet bewezen verklaard en het vonnis der rechtbank te Winschoten vernietigd had. Men schrijft uit Enschedé aan de Zw. C,t.: Wij ontleenden aan de N. Gr. Ct. een bericht, waaruit bleek, dat de autoriteiten in Duitsehland tegenwoordig weinig omslag maken met ingezetenen van vreemde geboorte, en hen eenvoudig over de grenzen zetten. Volgens de Zw. Ct. is deze maatregel volstrekt niet nieuw meer dergelijke gevallen zijn bekend en wordt reeds jaren toegepast op allen, zoodra zij zonder middel van bestaan geraken of onvoldoende inkomsten hebben om van te leven. Wan neer in ons land op gelijke wijze gehandeld werd, bleven wij voor menig arm Duitsch gezin gespaard, daar zij zonder iets uit Duitsehland overwaaien; zoo zij in ons vrije land maar kun.ien bewijzen, dat zij een ambacht uitoefenen en voldeende papieren hebben, is alles in orde. Het Vctd. verneemt, dat Doniela Nieuwenhuis van het vonnis der rechtbank te 's Lage in hooger beroep zal komen bij het gerechtshof. Men verzekert het blad tevens, dat hij daarbij door een algemeen bekend Haagsch advocaat zal worden verdedigd. De raderstoomboot «Minister Thorbecke", Vrijdag morgen te Kampen van Zwolle aangekomen, heeft wegens het springen der vlampijp de reis naar Am sterdam niet kunnen voortzetten. De passagiers zijn op kosten der Maatschappij per spoor derwaarts gereisd. Naar men uit goede bron verneemt, is het materieel voor den stoomtram Bergen op ZoomAntwerpen reeds besteld, zoodat men eerstdaags met de werken een aanvang zal. nemen. Commissarissen zijn de heeren C. P. Rogier en J. de Bruijn te Bergen op Zoom, A. Vermeulen, jhr. E. Geelhand en L. van de Put te Antwerpen. Dezer dagen werd een geval van zelfmoord mede gedeeld, door een militair te Breda gepleegd. Bij de teraardebestelling viel iets opmerkelijks voor. Die be grafenis had niet plaats, zooals dit met zelfmoorde naars onder militairen gewoonte is, maar met alle militaire eerebewijzen aan zijn rang verbonden. Dit trok reeds ieders aandacht. Nadat echter de kist in de kuil was gelaten, nam een broeder van den over ledene het woord en zeide vernomen te hebben, dat zijn broeder tot die hoogstafkeurenswaardige daad was gekomen, omdat hij steeds door een zijner supe rieuren werd vervolgd, die hem in alles bevitte en het leven onhoudbaar maaktedoch hij zwoer, en hier deed hij een eed, bij het graf zijns broeders, niet te zullen rusten voor diens dood gewroken te hebben. De man, die den predikant Gangel na afloop van een meeting te Varsseveld, een slag met een rotting op het hoofd gaf, heet Beckink. Hij liep gevaar met de rechtbank kennis te maken, maar op aanraden van den Officier van Justitie en door bemiddeling van den Aaltenschen Burgemeester, heeft hij zijn daad bekend en in tegenwoordigheid van Burgem. en Weth. en eenige getuigen den heer Gangel zijn verontschul digingen aangeboden, waarop laatstgenoemde van een rechtsvervolging afzag.. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ver klaard, dat de Raad der gemeente Delft terecht afwijzend heeft beschikt op het verzoek van den heer J. C. Fabius, om hem in zijn lidmaatschap van den Raad te handhaven. Men schrijft uit Apeldoorn aan de Zw. Ct. d.d. 23 dezer Een hardlooper zou heden alhier op het marktplein proeven van zijn spierkracht afleggen, toen het een jongeling, zekeren Durand, (alhier bekend om zijn snelloopen), door de omstanders aangezet, inviel om zich met den vreemdeling te meten. Nadat zij eenige malen gezamenlijk de baan hadden afgedraafd, scheen de man van 't vak te begrijpen, dat hij het wel eens te kwaad kon krijgen, en om zijn roem te handhaven liet hij de karwats, die onze hardloopers steeds vergezelt, onzacht op 's jongelings ledematen nederdalen. Ook mevrouw de harddraafster liet hem kennis maken met den trom, welk een en ander evenwel tengevolge had, dat het publiek partij trok tegen de «artisten" en het snelgevoete echtpaar te lijf ging. De politie kwam tusschenbeiden en mijnheer en mevrouw werden in officieel costuum door haar naar hun «hotel" gebracht, onder begeleiding van eene groote menigte en tot groot vermaak der jeugd. De race viel dus in duigen, maar 't was toch eene aardige vertooning geweest. Het nieuwe tarief, dat met 1 Juli a.s. bij de Nederlandsche rijkstelegraaf in werking treedt, is voor het binnenland als volgt: Tusschen twee kantoren in verschillende plaatsen Voor de eerste tien woorden f 0,25. Voor elk tweetal woorden daarboven f 0,03. Voor stadstelegrammen: Voor de eerste tien woorden f 0,15. Voor elk woord daarboven 0,01. De minste prijs voor een telegram, tot en met tien woorden bevattende, is dus f 0,25, terwijl voor be richten, welke een groot aantal woorden inhouden, de prijs nogal aanmerkelijk verschilt van den tegen woordige. Voor een telegram van 100 woorden, dat thans f 1,15 kost, wordt dan geheven f 1,60, als: voor het eerste tiental woorden f 0,25 en voor elk tweetal woorden daarboven, d. i. dus 45 tweetallen f 0,03 of f '1,35, makende met de f 0,25 voor het eerste tiental f 1,60; een verschil dus van f 0,45 bij het tegenwoordige tarief. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië ontvangen telegram wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 743,000 pikols. De nieuwe cellulaire gevangenis te Breda wordt met 15 Augustus e.k. in dienst gesteld. Als een bewijs van de waardevermindering der wol kan dienen, dat dit artikel eenige jaren geleden f '1,50 en f 1,65 kostte, waarvoor thans f 0,55 tot f 0,60 betaald wordt. Bij gelegenheid der laatste stemming voor de Tweede Kamer werd aan jonkheer W. Strick van Linschoten te Varsseveld, die in de raadszaal verwijlde, om notitie te nemen van de kiezers, die hunne stem hadden uit gebracht, om zoodoende de achterlijken te kunnen aansporen tot deelneming aan den strijd het verblijf in die zaal ontzegd, op advies van den secretaris J. W. Schutter. De heeren van het stembureau ver klaarden niet genoeg rechtskennis te bezitten om te beoordeelen of de heer S. v. L. al dan niet gerechtigd was gedurende de stemming in de zaal te blijven. De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft over 1885 een winst gemaakt van f 2,182,300. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. noemt als het treurigst gevolg van den politieken hartstocht het ingrijpen in het familieleven. «Wanneer wij lezen, dat de minister Heemskerk niet dulden zal, dat er een smet op de openbare school geworpen wordt", en zijn zoon als Kamer-candidaat hooren verklaren, dat diezelfde openbare school «de natie vergiftigt" en dergelijke fraaiigheden meer; wanneer wij in de dag bladen lezen, dat een vader, oud-minister, openlijk de kiezers van zijn district waarschuwt, dat de keuze van 's mans eigen zoon, doch behoorende tot eene andere politieke partij, een «ramp zou zijn voor het land", dan wanen wij ons terug in de donkere dagen

Zierikzeesche Courant | 1886 | | pagina 1